Vēlētāju aptauja: 5% barjeru iekļūšanai 14. Saeimā pārvar 8 partijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 1 mēneša.

14. Saeimas vēlēšanās 5% barjeru iekļūšanai parlamentā varētu būt pārvarējuši astoņi politiskie spēki, liecina vēlētāju aptauja pie iecirkņiem ("exit poll"), ko vēlēšanu dienā, sestdien, 1. oktobrī, veica sabiedriskie mediji Latvijas Televīzija un Latvijas Radio, ziņu aģentūra LETA un Rīgas Stradiņa universitāte (RSU)

Saskaņā ar vēlētāju aptaujas rezultātiem visvairāk balsu varētu būt saņēmusi partija "Jaunā Vienotība", kuru atbalstījuši 22,5% aptaujāto. Tai seko "Apvienotais saraksts" ar 11,5% un Zaļo un zemnieku savienība 10,9%.

Tāpat parlamentā varētu būt iekļuvusi Nacionālā apvienība ar 8,4% atbalstu, "Progresīvie" ar 8,3%, "Stabilitātei" ar 5,4%, "Latvija pirmajā vietā" – 5,3% un "Attīstībai/Par" 5,2%.

Aģentūras LETA, sabiedrisko mediju, Rīgas Stradiņa universitātes ar pētījumu centra SKDS atbalstu veiktā vēlētāju aptauja pie 14. Saeimas vēlēšanu iecirkņiem.

Intriga vēl ir ļoti liela

“Intriga par 5% barjeru joprojām ir ļoti, ļoti liela,” diskusijā LTV atzina pētījumu kompānijas SKDS direktors Arnis Kaktiņš.

Viņš norādīja, ka vēlētāju aptaujā pie iecirkņiem gandrīz katrs trešais uzrunātais atteicis atbildēt par savu izvēli vēlēšanās. Lai gan arī iepriekš bijusi līdzīga proporcija, tomēr tas aizvien ir ļoti daudz, vērtēja Kaktiņš.

Iepriekšējo vēlēšanu pieredze rāda, ka atsevišķu partiju vēlētāji bijuši kautrīgāki un neatklāja savas izvēles. Var pieņemt, ka kautrīgāka bijusi krievvalodīgo auditorija, līdz ar to nevar izslēgt labāku rezultātu “Saskaņai”, Latvijas krievu savienībai un, iespējams “Stabilitātei”, sacīja Kaktiņš.

Par aptauju

Metodoloģisko atbalstu aptaujas veikšanā sniedza tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.

Aptaujā pie vēlēšanu iecirkņiem intervētāji pēc nejaušības principa anonīmi iztaujāja gandrīz 6500 savu izvēli vēlēšanās jau izdarījušo pilsoņu. Intervētāji bija sastopami pie vairāk nekā 70 iecirkņiem gan pilsētās, gan novados.

Aptaujā iegūtie dati dod ticamu priekšstatu par to, kāds būs vēlēšanu iznākums un kuru partiju deputāti tiks ievēlēti Saeimā. 

Tie gan nav oficiālie rezultāti, kas ļautu paziņot partiju iegūto vietu skaitu un vēlēšanās ievēlēto deputātu vārdus. Šos aprēķinus veic Centrālā vēlēšanu komisija (CVK), skaitot vēlēšanās nodotās balsis un ņemot vērā pie kandidātu vārdiem vēlēšanu zīmēs atzīmētos plusus un mīnusus.

CVK sākotnējos vēlēšanu datus sola paziņot ap pusnakti. Svētdienas rītā būs zināmi vēlēšanu provizoriskie rezultāti lielākajā daļā iecirkņu.

KONTEKSTS:

Saeimas vēlēšanās ir pieci vēlēšanu apgabali – Rīgas, Vidzemes, Latgales, Kurzemes un Zemgales. Rīgas vēlēšanu apgabalā ietilpst arī vēlēšanu iecirkņi ārvalstīs. Katra vēlēšanu apgabala iecirkņos ir atšķirīgas vēlēšanu zīmes – tikai attiecīgā vēlēšanu apgabala zīmes.

14. Saeimas vēlēšanās darbojās 1030 vēlēšanu iecirkņi, no kuriem 949 vēlēšanu iecirkņi – Latvijā, bet 81 vēlēšanu iecirknis – ārvalstīs.

Latvijas parlamentā ir 100 deputātu vietu. No katra vēlēšanu apgabala Saeimā ievēlējams noteikts skaits deputātu. Vietu skaitu katrā vēlēšanu apgabalā nosaka proporcionāli vēlēšanu apgabala vēlētāju skaitam četrus mēnešus pirms vēlēšanām. 14. Saeimā no Rīgas vēlēšanu apgabala jāievēl 36 deputāti, no Vidzemes vēlēšanu apgabala – 26 deputāti, no Latgales un Zemgales vēlēšanu apgabaliem – 13 deputāti, no Kurzemes vēlēšanu apgabala – 12 deputāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti