Dienas ziņas

Plāno slēgt vienīgo atkritumu poligonu Zemgalē

Dienas ziņas

Lietuvā neredzēti liels ar Covid-19 inficējušos skaits

Ventspilī – Lībiešu kultūras dienas

Ventspilī aizvada 7. Lībiešu kultūras dienas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Reiz divos gados Ventspilī tiek rīkotas Lībiešu kultūras dienas. Šogad tās ir jau septītās. Tieši Ventspilī dzīvo viena no lielākajam Latvijas lībiešu kopienām, jo te apmetušies lībiešu krasta mazo ciemu zvejnieku pēcteči. Vairāku dienu garumā Ventspilī notiek pasākumi, kas vērsti uz nākotni, ne vairs tik daudz pagātnes mantojuma pieminēšanu.

Ziedi pie lībiešu dzejnieka Jāņa Prinča pieminekļa – šī ir simboliska piemiņas vieta tiem lībiešiem, kas meklējuši mājvietu Ventspilī kā pirms, tā pēc Otrā pasaules kara.

Šobrīd Lībiešu kultūras institūts, biedrības un arī valstiskā līmenī dažādās programmās atzīst, ka lībieši ir Latvijas pamattautība.

Lībiešu kultūras un valodas mantojums turpinās fotoprojektos, dzejā, mūzikā un arī jaunās paaudzes kopīgās nometnēs.

“Vēlēšanās būt un darīt, tas ir tas, kas liek mums celties, iet un darīt! Parādīt citiem, ka mēs esam, ka mēs būsim!'” saka kultūras dienu organizatore Māra Vīgerte.

Kultūras dienu ieskaņas pasākumā tika atklāta fotoizstāde “Lībiešu kultūrtelpa portretos”, kur redzami 14 portretējumi un 14 reāli stāsti.

“Tas ir dziļāks materiāls. Tas ir raksturportrets un dokumentāls portrets lībiešu institūtam. Un arī priekšdienām,” norāda fotogrāfs Anrijs Požarskis.

Fotoattēli izmantoti arī kā ilustrācija lībiešu kultūrtelpas pieteikumam Nacionālajam nemateriālā mantojuma sarakstam. Tā ir daļa no 250 Latvijas lībiešiem. Viņu vidū Ilmārs Geige, kas pirmajos neatkarības gados ievēlēts Saeimā, strādāja pie pirmo likumu izveides, lībiešu tautas namu atgriešanas, pilsoniskā statusa noformulēšanas juridiski.

“Cik es zinu savus senčus, mēs visi esam bijuši lībieši. Pats esmu pitradznieks, ciems netālu no Ventspils. Visi vecie lībieši, kas atnāca ciemos pie vecāsmātes, viņi visi centās runāt lībiski, lai pārējie nesaprastu!” stāsta Geige.

Šīs lībiešu  kultūrai veltītās dienas esot vērstas uz nākotni, ne velti lībiešu valodā muzicē seši ansambļi, raksta trīs dzejnieki. Tiek rīkoti grāmatu atvēršanas svētki, bibliotēkā arī lasījumu sesija: Latvijas Universitātes Lībiešu institūta un draugu stāsti.

“Lībiešu kultūrai ir divi notikumi: ir lībiešu svētki, kas notiek katru gadu, kur akcents ir uz tradicionālo kultūru. Un ir Ventspils Kultūras dienas, kas ir ik pa diviem gadiem un te tas akcents ir uz moderno kultūru un dažādām tās izpausmēm,” skaidro Lībiešu kultūras centra vadītājs Valts Ernštreits.

Lībiešu kultūras dienas Ventspilī rīko nodibinājums “Ventspils lībiešu apvienība “Rānda”” un Līvu savienība sadarbībā ar Lībiešu kultūras centru un LU Lībiešu institūtu, šonedēļ tā bija iespēja ieklausīties lībiešu valodas skanējumā un novērtēt arī lībiešu moderno kultūru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti