24 komandas no Latvijas, Lietuvas un Krievijas tikās Ventspils Jaunrades namā starptautiskajā konkursā – praktikumā radioelektronikā. Katrai komandai, kurā startēja divi cilvēki, bija triju stundu laikā jāizgatavo konkrēta ierīce no pieejamās shēmas. Galvenais kritērijs, lai iekārta ne tikai darbotos, bet arī būtu kvalitatīvi izgatavota.
“Darbu līmenis ir ļoti augsts. Paši skolotāji man ir teikuši, lai es nenolaižu to līmeni, jo tas liek domāt,” atzīst radioelektronikas pedagogs no Ventspils Viktors Bagienskis.
Jaunie elektroniķi pie uzdevuma strādāja ar aizrautību. Dalībnieks no Klaipēdas pat ar lauztu roku veikli lodēja shēmas detaļas. Tomēr ne visiem veicās vienādi labi. Visjaunākie viesi no Maskavas sastapās ar zināmām grūtībām, savukārt komanda no Jelgavas savu darbu paveica ātrāk nekā pārējie.
“Mēs jau piedalījāmies divos konkursos Rīgas koledžā. Tur mēs laivu uztaisījām puslaikā, tāpat kā tagad. Ieņēmām pirmo vietu,” stāsta konkursa dalībnieks no Jelgavas Ariels Mitjurnikovs.
Konkursa organizatoriem, kuri paši ir arī radioelektronikas pedagogi, vissvarīgākais ir iemācīt bērnus domāt. Radīt interesi par radioelektroniku, tādā veidā nākotnē nodrošinot darba tirgu ar speciālistiem, kuru šobrīd tik ļoti trūkst.
Pedagogi stāsta, ka kļūst aizvien grūtāk atraut jaunos cilvēkus no mūsdienu ierīcēm un pievērst viņu uzmanību šādām praktiskām nodarbībām.
“Tīrā elektronika nav populāra, jo visi sēž mobilajos, tur jau gatava elektronika, nav pašam jātaisa. Lai pats taisītu, tur ir jābūt entuziastam,” secina radioelektronikas pedagogs no Ludzas Jānis Žuks.
Latvijā problēma ir apzināta. Tai tiek pievērsta īpaša uzmanība, attīstot iespējas jaunatnes apmācībai inženierzinātnēs, par to liecina arī šis konkurss. Tas tiek rīkots ar Valsts Izglītības satura centra atbalstu, iesaistās arī Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācija.