Nesen Ventspilī aizvadītajā Pagastu dienā, kad lauku ļaudis ierodas pilsētā, lai palepotos ar savu veikumu, Kurzemes televīzijas filmēšanas grupas uzmanību piesaistīja ekspozīcija, kas bija izkārtota citādāk, nekā pārējās. Vārves pagasts bija izvēlējies savu produkciju izvietot siena zārdos, nevis kā ierasts – uz galdiem.
"Tieši šeit ir Zūru muzeja vadītājas sarūpētās zaptes, želejas un sīrupi. Visa ietirgotā naudiņa tiks novirzīta Zūru muzeja vajadzībām, attīstībai," stāstīja Vārves pagasta kultūras darba organizētāja Inga Berga.
Viena no Vārves pagasta kultūras mantojuma daļām ir Zūru muzejs, kas lepojas ar uzkrātām vēstures liecībām. Priekšmeti izvietoti vairākās ēkās, un daļa no tām nav piemērotas muzeja vajadzībām.
"Mēs nevaram nodrošināt vienmērīgu temperatūru, mitruma procentu, un līdz ar to daudzi eksponāti, kuri ir izvietoti ratnīcā vai vāgūža telpā, zināmā mērā iet arī bojā," skaidroja Zūru novadpētniecības ekspozīcijas un izstāžu kuratore Viktorija Rebuka.
Novada vadība jau vairākus gadus strādā, lai meklētu risinājumu problēmai. Tehniskā projekta stadijā ir kultūras nama būvniecības iecere, kuru realizējot atbrīvotos telpas muzejam. Projektam izdevies piesaistīt arī daļēju Eiropas Savienības līdzfinansējumu, un pašlaik viss atkarīgs no iespējām novadam nākamgad saņemt aizdevumu Valsts kasē. Ja apstākļi nebūs labvēlīgi, tad projekta realizāciju nāksies atlikt.
"Mēs viņu tik un tā realizēsim, ja mums atkal neizjauks mūsu plānus administratīvi teritoriālā reforma," sacīja Ventspils novada pašvaldības priekšsēdētājs Aivars Mucenieks.
Kur tad ir šī problēma saistībā ar reformu?
Vārves pagasts robežojas ar Ventspils pilsētu, un tie deputāti, kas tiks ievēlēti Ventspils novada domē pēc administratīvās reformas, nebūs lauku iedzīvotāji. Pastāv bažas, ka jau vēlāk pieņemtie lēmumi nebūs labvēlīgi lauku teritoriju attīstības projektiem. Arī ilggadējā Ventspils novada Kultūras daļas vadītāja Zane Pamše neslēpj satraukumu, lai gan saglabā arī optimismu.
"Tā neziņa – kas notiks ar kultūras sfēru novadā, protams, gaisā plīvo. Bez šīs mūsu tautas bagātības, bez cilvēkiem, bez šīs tautas mākslas attīstības mēs vienkārši kā tauta varam izzust un pazust," viņa norādīja
Kā uzsvēra Pamše – tautas māksla rodas tieši laukos, un cilvēkiem tā ir vajadzīga. Kultūra un tradīcijas ir mūsu tautas pamats.