Skandāli
Būtisku skandālu Eiropas Parlamenta deputāta Zīles karjerā nav bijis.
Viņš vairākkārt, arī pērn notikušajās Saeimas vēlēšanās, bijis Nacionālās apvienības pieteiktais Ministru prezidenta amata kandidāts, taču pats Latvijas parlamenta vēlēšanās nekandidēja. Politiskie konkurenti Zīlem reizumis pārmetuši nevēlēšanos riskēt ar Eiropas Parlamenta deputāta mandātu. Tas būtu jānoliek, ja viņu ievēlētu Latvijas Saeimā.
Darbs EP – formālie amati, dalība grupās, ziņojumi, paveiktie darbi
Zīle strādā Eiropas Parlamentā šobrīd trešajā lielākajā EP politiskajā grupā – Eiropas Konservatīvo un reformistu grupā, kurā patlaban darbojas 77 deputāti no 17 Eiropas Savienības dalībvalstīm. Aptuveni divus gadus ir viens no Konservatīvo un reformistu grupas viceprezidentiem, tādēļ regulāri pārstāv grupu Eiropas Parlamenta prezidenta Antonio Tajāni konferencēs. Šajās sanāksmēs Eiropas Parlamenta politisko grupu vadītāji apspriež parlamenta darba kārtību un dažādus būtiskus eiroparlamentāriešu kompetencē esošus jautājumus.
Zīle ir viens no Eiropas Parlamenta finanšu noziegumu un nodokļu apiešanas jautājumu īpašās komitejas TAX 3 vicepriekšsēdētājiem un parlamenta Transporta un tūrisma komitejas runasvīrs. Ir Eiropas Parlamenta delegācijas attiecībām ar Ķīnu loceklis.
Latvijas Ārpolitikas institūta pētniece Vineta Kleinberga, vērtējot Zīles darbību Eiropas Parlamentā, norāda, ka neatkarīgu ekspertu vērtējumā viņš patlaban ir aktīvākais un ietekmīgākais no astoņiem Latvijas pārstāvjiem Eiropas Parlamentā. Tā liecina „Votewatch” un „MEPRanking.eu” sagatavotie reitingi. “„MEPRanking.eu” reitingā viņš ir 23.vietā no 749 deputātiem. Tas, manuprāt, ir ļoti augsts novērtējums.
Viņš ar savu piemēru parādījis to, ka viens no Latvijas astoņiem deputātiem var būt ļoti aktīvs.
Viņš ir gan pats izstrādājis ziņojumus, gan darbojies kā "ēnu ziņotājs", sniedzis virkni viedokļu, regulāri uzstājies plenārsēdēs,” norāda Kleinberga.
Darbojoties Eiropas Parlamenta īpašajā komitejā TAX 3, Zīle tā dēvētā ēnu ziņotāja statusā īpaši pievērsies jautājumam par Eiropas Savienības bankās noguldītās nerezidentu naudas izcelsmes pārbaudēm. Arī diskusijās Latvijā Zīle aktīvi paudis savu viedokli par nerezidentu noguldījumu riskantumu un tā dēvētajām „zelta vīzām” jeb uzturēšanās atļaujām investoriem no tā dēvētajām trešajām valstīm.
Zīle kā atbildīgais deputāts Eiropas Parlamentā virzījis likumprojektu par dalībvalstu ciešāku sadarbību cīņā pret pievienotās vērtības nodokāl (PVN) izkrāpšanu. Vadījis darbu pie likumprojekta, kura mērķis ir atvērt starppilsētu autobusu pārvadājumu tirgu.
Kopumā līdzdarbojies teju 60 dažādu Eiropas Parlamentā izskatītu dokumentu izstrādāšanā.
Zīle Eiropas Parlamentā izveidojis „Rail Baltica” draugu grupu un pats uzskata, ka šī grupa spēlējusi nozīmīgu lomu tajā, ka šim projektam būs pieejams Eiropas Savienības finansējums.
“Mēs ik pa četriem mēnešiem tikāmies gan ar transporta komisāru, gan šī projekta koordinatoru. Es visu laiku uzsvēru šī projekta prioritāti pār citiem projektiem,” saka deputāts.
Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieces Vinetas Kleinbergas vērtējumā Zīlem noteikti palīdz viņa 15 gadus ilgā pieredze Briselē un Strasbūrā: “Viņam ir ļoti skaidri saprotams mehānisms: kur jājiet, kad jāiet, kurā brīdī jāraksta ziņojums, kurā brīdī tas jāprezentē, kurā brīdī jāmeklē atbalstītāji. Tā ir ļoti liela priekšrocība.
Eiropas Savienības lēmumu pieņemšanas procedūrā, kura ir ļoti smagnēja, nianšu pārzināšana ir ļoti būtiska.”
Tikmēr pats Zīle uzsver, ka ļoti svarīgi ir iemācīties sadarboties ar Eiropas Parlamenta deputātiem no citām valstīm: “ Parasti tas svarīgākais ir atrast domubiedru kopu un uzturēt to.”
Finanses
Pēdējos gados Zīle aktīvi ziedojis paša pārstāvētajai Nacionālajai apvienībai. Laika posmā no 2016. gada nogales līdz šim brīdim viņš partijai kopumā ziedojis 31 tūkstoti eiro, tajā skaitā šogad vien – 10 tūkstošus eiro. 2017. un 2019. gadā kopumā 9,5 tūkstošus eiro Nacionālajai apvienībai ziedojusi arī Zīles palīdze Briselē Guna Zaķe-Baltā.
Savukārt Ance Gulbe, kas politiķa mājaslapā norādīta kā Eiropas Konservatīvo un reformistu grupas Latvijas delegācijas kontaktpersona, triju gadu laikā ziedojusi Nacionālajai apvienībai 9700 eiro.
Palīgi
Zīlem kopumā ir seši palīgi: trīs reģistrētie palīgi Briselē un trīs vietējie palīgi – Ilze Bertāne, Sarmīte Strautiņa un Uldis Verners Brūns – Rīgā. Zīles pārstāvis kontaktiem ar medijiem ir pazīstamais mūziķis Kārlis Būmeistars, kurš formāli gan skaitās Eiropas Konservatīvo un reformistu grupas Latvijas delegācijas darbinieks. Viens no Zīles palīgiem Uldis Verners Brūns pats jau atkārtoti kandidē Eiropas Parlamenta vēlēšanās no Nacionālās apvienības saraksta.
Saikne ar vēlētājiem
Robertam Zīlem ir pašam sava mājaslapa, kurā viņš blogo gan par ar Eiropas Savienības nākotni un citiem ar ārpolitiku saistītiem jautājumiem, gan par transporta jomu. Kopš 2010. gada Zīle ir aktīvs sociālajā tīklā „Twitter”, viņam ir gan politisks, gan privāts profils „Facebook”.