Veselības inspekcija izdarījusi pirmos secinājumus pārbaudēs, kurās vērtēts, vai šogad skolēnu atbrīvošana no eksāmeniem bijusi pamatota. Pārbaudi sāka pēc Latvijas Televīzijas izpētītā, ka aptuveni katrs desmitais vidusskolu beidzējs šogad no eksāmeniem vai vismaz kāda no tiem bija ar ārsta zīmi atbrīvots. Turklāt vairākās skolās atbrīvoto skolēnu īpatsvars bija sevišķi liels – pat trešdaļa, un tas raisīja aizdomas.
Veselības inspekcija pabeigusi vērtēt 12. klašu atbrīvojumus Rīgas Purvciema vidusskolā, kā arī 9. un 12. klašu skolēnu atbrīvojumus no eksāmeniem Rīgas Anniņmuižas vidusskolā. Purvciema vidusskolā pārkāpumu nav.
Savukārt Anniņmuižas vidusskolā konstatēti četri pārkāpumi.
Piemēram, kāds 12. klases beidzējs no eksāmeniem atbrīvots, lai gan secināms, ka skolēnam pēdējais ieraksts medicīniskajā dokumentācijā bijis 2018. gadā.
Veselības inspekcijas vadītāja Anita Slokenberga stāstīja: "Bērns ir ilgstoši atradies ārpus mūsu valsts, Eiropas Savienībā. Un 2022. gadā ir ieradies, lai beigtu skolu, un ir saņēmis no ārsta atbrīvojumu. Šim nebija nekāda pamatojuma. Nebija neviena ieraksta, ne arī konsultanta slēdziena, ne arī izmeklējumi, kas pamatotu šo diagnozi, lai atbrīvotu no eksāmeniem."
Šajā gadījumā Veselības inspekcija vēl lems par administratīvā soda piemērošanu ģimenes ārstam. Savukārt no 9. klašu beidzējiem Rīgas Anniņmuižas vidusskolā no eksāmeniem nepamatoti atbrīvoti trīs skolēni.
"Ģimenes ārsti bija izdevuši atbrīvojumu ar diagnozēm, vienpersoniski, neizmeklējot, un nebija arī ārsta – speciālista vai konsultanta slēdziena," sacīja Veselības inspekcijas vadītāja.
Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) Uzraudzības departamenta direktors Juris Zīvarts norādīja: "Tendence ir tāda, ka kļūdas tiek pieļautas no ģimenes ārstu puses. Tas arī dod mums tādu iespēju kopā ar Veselības ministriju pārdomāt nākotnes ieteikumus, kā to uzlabot, kā tos padarīt stingrākus, skaidrākus."
Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece ("Konservatīvie") iepriekš norādījusi, ka skolēniem, kuriem mediķi izsnieguši nepamatotas zīmes, gala pārbaudījumi nebūs jākārto, jo tas "esot aizbraucis vilciens".
Pašlaik Veselības inspekcija nav saņēmusi uzdevumu izvērtēt atbrīvojumus arī citās skolās, kurās no eksāmeniem atbrīvoto skolēnu īpatsvars bijis samērā augsts, tāpēc spriest par patieso problēmu apmēru pašlaik nevar.
IKVD pārstāvis Zīvarts norādīja: "Protams, jāskatās, ka direktoram ir arī daudz citu darbu, ko darīt. Un par katru gadījumu neziņos, bet, ja ir aizdomīgi gadījumi – jā. Droši direktors var ziņot Veselības inspekcijai, lai izvērtē. Lai nav šī aizdomu ēna tikai uz direktoru."
Latvijas Televīzija arī sazinājās ar Rīgas Anniņmuižas vidusskolas direktori Tatjanu Pulli.
Vai jūs būtu varējusi reaģēt? Vai jums nelikās aizdomīgi šie gadījumi?
Protams, mēs strādāsim tālāk, bet mēs nezinām pagaidām, ko mums darīt.
Savukārt uz jautājumu, vai skola kādreiz mudinājusi jauniešus eksāmenus nekārtot, direktore neatbildēja.
KONTEKSTS:
Teju katrs desmitais skolēns šogad bijis atbrīvots no matemātikas centralizētā eksāmena, informēja Valsts izglītības satura centrā (VISC). Līdzīgi rādītāji arī pārējos centralizētajos eksāmenos. Atbildīgās iestādes lūgtas izvērtēt atbrīvojumu pamatotību.