Pirms Ziemassvētkiem valdība nolēma uz divām nedēļām apturēt plānveida stacionārās palīdzības sniegšanu. Ministre norādīja, ka tā nav normāla situācija un tā nevar turpināties ilgāk par mēnesi, bet šo ierobežojumu varētu pagarināt.
Turklāt, ņemot vērā inficēšanās izplatību, varētu arī lemt par ambulatoro plānveida pakalpojumu apturēšanu, atzina Viņķele.
To pašlaik vērtē Veselības ministrija, bet ir “augsta iespējamība”, ka ministrija varētu izšķirties par šādu soli, tad valdībai par to būtu jālemj otrdien, 29. decembrī.
Ministre arī informēja, ka pēc izvērtējuma varētu lemt arī pagarināt iespēju pieteikties Covid-19 testiem bez ārsta nosūtījuma. Pašlaik šāda iespēja noteikta līdz 4. janvārim.
Savukārt par iespēju noteikt vēl stingrākus ierobežojumus lemj operatīvā vadības grupa, bet Viņķele norādīja, ka šobrīd ierobežojumi jau ir pietiekami plaši un nav atlicis daudz iespēju kaut ko vēl stingrāk ierobežot – var vien noteikt pārvietošanās ierobežojumus vai noteikt komandantstundu. Taču ministre uzsvēra, ka nav jēgas ieviest kaut ko, ko nevar izkontrolēt.
Ja ierobežojumus nespēj kontrolēt, tam pat var būt pretējs efekts. Viņķele norādīja, ka, vērojot Ziemassvētku brīvdienās notiekošo, ir pamatotas aizdomas, ka ierobežojumi nebija ievēroti par 100%.
Ministre sacīja, ka inficēto skaits liecina, ka mēs kā sabiedrība neesam varējuši ierobežojumus ievērot un saslimstību mazināt, un līdzīga situācija ir arī kaimiņvalstīs un citviet Eiropā, jo cilvēki ir noguruši no pandēmijas un ierobežojumiem.
Viņķele atzina, ka sekmīgāk var kontrolēt to, ko viegli pārbaudīt, bet ar visu, kas paliek uz pašu cilvēku sirdsapziņas, piemēram, pulcēšanos mājās, kādu pašlaik aizliegto pakalpojumu saņemšanu mājās, nesokas tik labi, jo katram nevar pielikt klāt policistu.
KONTEKSTS:
Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Par spīti tam saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt.
Valdība 1. decembrī lēma pagarināt ārkārtējo situāciju līdz 11. janvārim, bet 17. decembrī valdība apstiprināja papildu ierobežojumus rīkojumā Covid-19 izplatības mazināšanai, aicinot cilvēkus svētkos ievērot klusuma periodu. Tostarp noteikti papildu ierobežojumi tirdzniecībai. Ierobežoti arī klātienes pakalpojumi, kā arī par vienu nedēļu pagarināts skolēnu Ziemassvētku brīvlaiks.