"Rigvir" pārstāvju, zinātnieku, ārstu un Veselības ministrijas tikšanās pirmdien, 2.oktobrī, sākās plkst. 14.30, un tai vajadzēja beigties pēc stundas, taču diskusijas nerimās divas stundas. Žurnālistiem telpas bija jāpamet minūti pēc diskusijas sākuma.
Brīdi pēc diskusijas sākuma telpas liek pamest arī "Rigvir" holdinga valdes priekšsēdētājam Jurģim Auziņam, jo diskusija paredzēta noteiktam profesionāļu lokam. Auziņš norāda – kritikai par preparāta pētījumu kvalitāti neesot pamata. "Tie ir tikai daži cilvēki, kas producē šīs viltus ziņas."
Nākamā, kas pamet sarunas telpu, ir Rīgas Stradiņa universitātes Farmakoloģijas katedras vadītāja Santa Purviņa.
Viņa norāda – ministrijas rīkotā tikšanās ir bijusi bezjēdzīga. Ministrijai adresētās vēstules autori – nozares speciālisti - prasa uzrādīt pētījumus, taču atbildes uz jautājumiem nesaņem.
"Jautājums, kuram mēs šobrīd esam pievērsuši uzmanību, ir stabilitātes pētījumi. 2004. gadā, kad piereģistrēja medikamentu, stabilitāte nebija iesniegta. Tas nozīmē, ka visi pētījumi, kas tika veikti līdz 2004. gadam, notika nezinot, ka preparāts ir jātur mīnus 20 grādos. Un vai uz šādiem pētījumiem var balstīt reģistrāciju – tas ir stipri apšaubāmi," teica Purviņa.
Līdzīgu viedokli pauž ārste Ināra Rubene, kura ir nākamā, kas pamet diskusijas telpu. "Es nepaslinkoju un atbraucu šurp, jo domāju, ka varētu būt auglīga diskusija, bet diemžēl tā nenotika. Prese ir pārpludināta ar šiem pacientu pieredzes manipulatīvajiem stāstiem. Klausīties to pašu šeit vēlreiz..."
Purviņa un Rubene diskusijā vienīgās, kuras apšauba "Rigvir" pamatotību būt reģistrētam zāļu sarakstā un tikt kompensētam no valsts budžeta.
Daudzi no aicinātajiem mediķiem uz diskusiju nav varējuši ierasties. Piemēram, onkologs Jānis Eglītis norāda, ka par diskusiju informēts piektdienas vakarā un tik strauji ārsts nevar mainīt dienas plānus. "Rigvir" pārstāvji turpina solīt, ka topot pētījumi, lai preparātu reģistrētu Eiropā.
"Šinī sanāksmē visi vienojās, ka "Rigvir" reģistrācija ir likumīga, jo mums ir tiesiska valsts un uz šī pamata mēs arī 2004. gadā piereģistrējām savu medikamentu," teica SIA “Rigvir” izpilddirektore Kristīne Jučkoviča.
Zāļu valsts aģentūras direktors norāda – Eiropā notiek diskusijas, ko darīt ar medikamentiem, kas piereģistrēti 1940. gadā un senāk. Taču ar "Rigvir" reģistrāciju viss esot kārtībā.
"Šobrīd man nav pamata neticēt tam, ko saka Zāļu valsts aģentūra," teica veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienības izvirzīta).
Ministre saka – diskusijā izkristalizējies, ka jādomā par melanomas ārstēšanas vadlīdlīniju pārskatīšanu, lai tās pietuvinātu Eiropas un pasaules pieredzei.