De Facto

Āboltiņas atvadu sveiciens "Vienotībai"

De Facto

Kāpēc Latvija nepārdod zaļās enerģijas pārpalikumus?

SAB anonimizē VDK datu bāzi "Delta"

Vēsturnieki tiks pie Satversmes aizsardzības biroja rediģētas VDK aģentu datu bāzes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 11 mēnešiem.

Pašlaik Satversmes aizsardzības birojā (SAB) tiek digitalizēta padomju laiku Valsts drošības komitejas (VDK) datubāze “Delta”, kur atrodas aģentu ziņojumi un uzskaites kartītes. Slepenās elektroniskās datubāzes pārveide jaunā formātā norit necaurspīdīgi. No datubāzes jaunās versijas, kas būs pieejama zinātniekiem, dzēš ārā svarīgu informāciju, svētdien vēstīja LTV raidījums “De facto”.

Pēc divām nedēļām datubāzi plānots nodot Latvijas Nacionālajam arhīvam, lai ar to varētu strādāt arī VDK zinātniskās izpētes komisija. Taču “De facto” kļuvis zināms, ka datubāzes jaunākā versija līdz zinātniekiem nonāks rediģēta. No tās izdzēsīs daļu informācijas, iespējams, vārdus un uzvārdus. Ja zinātniekiem nebūs pieejami visi dati, pētniecība var būt neiespējama.

VDK zinātniskās izpētes komisijas locekle Krīstine Jarinovska raidījumā pauda sašutumu par šo faktu. “Liela daļa vēsturnieku smejas, ka būs interesanti pētīt, ja būs vienkārši “X” persona satika otru “X” personu, “X” aģents nostučījis “X” daļas priekšniekam “X” laikā," teica Jarinovska.

VDK aģentu kartotēka, arī VDK datu bāze “Delta” atrodas Satversmes aizsardzības biroja telpās.

VDK izpētes komisijas zinātnieki pie šiem “čekas maisiem” netiek kopš komisijas izveidošanas.

Drošības iestāde pieprasa nokārtot pielaidi valsts noslēpumam, kas ļautu strādāt biroja telpās, un parakstīties, ka līdz speciālam Ministru kabineta lēmumam neizpaudīs “čekas maisos” atrasto. Zinātnieku komisija jau vairakkārt paudusi – šīs prasības viņi uzskata par pārmērīgām, jo tās pamatīgi ierobežo zinātnisko darbu.

Pērn tika atrasts daļējs problēmas risinājums -  datubāzi “Delta” padarīt piemērotu nodošanai Latvijas Nacionālajam arhīvam. Tas ļautu zinātniekiem piekļūt datubāzei ārpus SAB telpām. Sākumā tam nespēja atrast finansējumu, vēlāk sadarbībā ar Tieslietu ministriju atvēlēti 40 000 eiro. Šā gada beigās zinātnieki beidzot varētu sākt darbu.

SAB direktors Jānis Maizītis telefonsarunā neskaidroja, vai bez vārdiem un uzvārdiem tiks izdzēsti vēl kādi dati. Viņš gan sola, ka digitalizētā datubāze pie pētniekiem nonāks jau pēc pāris nedēļām, bet rediģēšanu pamato ar personas datu aizsardzību.

Ar VDK dokumentiem Latvijas Nacionālajā arhīvā pētnieki un zinātnieki var brīvi strādāt, lai gan arī tur ir personu lietas un pieejami sensitīvi privātie dati. 

Vēl arī nav zināms, cik aktīvi VDK zinātniskās izpētes komisija turpmāk varēs strādāt - tai nākamgad nav paredzēts valsts finansējums.

Lai gan atļauts tērēt daļu šim gadam paredzētās naudas, komisijā uzskata, ka ar to nepietiks. VDK zinātniskās izpētes komisijas priekšsēdētājs Kārlis Kangeris atgādina, ka jāpublicē vēl vairākas grāmatas un līdzekļi ir nepieciešami, lai turpinātu pētniecību līdz maijam. 

Par komisiju atbildīgais izglītības ministrs Kārlis Šadurskis ("Vienotība") uzskata, ka šogad piešķirtie 250 000 eiro ir pietiekams resurss. Mēģinājums piešķirt finansējumu caur tā dēvētajām "deputātu kvotām" šonedēļ izgāzies.

"Trīs gadus viņi strādā, katru gadu 250 000 [eiro] izpētei, bet, apskatoties rūpīgi finansējuma plānu šim pēdējam gadam, tur ir skaidri redzams, ka 250 000 ir pusotram gadam plānoti," sacīja Šadurskis. "Tātad visam 2017.gadam un apmēram pusgadu līdz darba pabeigšanai 2018.gadā."

Gala ziņojumu Ministru kabinetam komisijai jāsniedz pēc pusgada - pavasara beigās. Pat ja tagad zinātnieki un SAB vienosies, kā varētu strādāt pie slepenajiem dokumentiem, ir bažas, vai pietiks laika izpētīt apjomīgās datubāzes. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti