Notikumā satiksies trīs paaudžu pārstāvji, no kuriem katrs barikāžu notikumus pieredzējis un pētījis citādi. Galarezultāts tam ir trīs jaundarbi – divas grāmatas un filma –, kas detalizēti caur vēstures faktiem un emocionāliem cilvēkstāstiem aktualizē 1991. gada janvāra notikumu būtisko nozīmi Latvijas valsts neatkarības atjaunošanā.
“Sarunā pie melnajām klavierēm” piedalīsies:
- grāmatas “Latvijas Tautas fronte barikādēs” autors Romualds Ražuks,
- spēlfilmas “Janvāris” režisors Viesturs Kairišs,
- konferences “X stunda. Barikādēm 30” grāmatas redaktors Augusts Zilberts.
Sarunu vadīs Valsts prezidenta padomniece Sarmīte Ēlerte.
Pie klavierēm – Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors Ventis Zilberts.
Muzikālo noformējumu papildinās operdziedātājs Jurģis Marcinkevičs.
Pasākuma nosaukumā ietverta atsauce uz “Sanāksmi pie melnajām klavierēm” 1991. gada 12. janvārī. Tas bija brīdis, ka Latvijas Tautas frontes domes sēdes starplaikā Latvijas Universitātes Lielajā aulā pie tur esošā melnā flīģeļa sapulcējās Tautas frontes valdes locekļi, lai lemtu par barikāžu norisi – stratēģiski svarīgu objektu aizsardzības pasākumiem galvaspilsētā un novados.
Grāmata “Latvijas Tautas fronte barikādēs” (2021) ir uzskatāms par pirmo zinātnisko pētījumu, kurā sistemātiski un skaidri atspoguļoti 1991. gada janvāra krīzes cēloņi un norišu hronoloģija to aktīva dalībnieka, barikāžu laika Latvijas Tautas frontes (LTF) priekšsēdētāja Ražuka skatījumā.
Kairiša spēlfilma “Janvāris” vēl top un pirmizrādi piedzīvos 2023. gada janvārī. Tas ir autobiogrāfisks stāsts par 20 dienām jauna cilvēka dzīvē 1991. gada janvārī – no laika kopš Preses nama ieņemšanas līdz apšaudei Bastjekalnā.
Savukārt grāmatā “X stunda. Barikādēm 30” (2021) Zilberts apkopojis bagātīgu satura izklāstu par barikāžu 30. gadadienas konferencē pausto. Tajā piedalījās tā laika aktīvie barikāžu dalībnieki, Tautas frontes, bijušie valdības un Augstākās Padomes pārstāvji, atskatoties uz 1991. gada janvāra notikumiem un caurskatot iepriekš vēl plaši neapspriestas tematiskās līnijas – gatavošanos barikādēm un mediju kā ziņneša lomu.