Tiesības uz dzīvi un tiesības uz nāvi. Plašu diskusiju par eitanāzijas legalizāciju Latvijā nav bijis. Ir bijuši vairāki mēģinājumi tās sākt, taču bez sekmēm.
Nav tā, ka par to nedomā vispār – ir darba grupa, kas pēta citu valstu pieredzi par pacienta pēdējo gribu un ko no tā var pārņemt Latvijā.
Mediķi atzīst, ka līdz eitanāzijas legalizācijai vēl tāls ceļš ejams un, pirmkārt, uzlabojumi jāveic paliatīvajā aprūpē. Bet cilvēki ik dienu mirst, ciešot neaprakstāmas sāpes, paliek emocionāli un psiholoģiski sagrauti tuvinieki, kuri jūt vainas apziņu, ka nespēja palīdzēt.
"Viegla nāve ir liela dāvana," saka Pēteris Buks, kurš 2017. gadā sāka vākt parakstus iniciatīvai "Par labu nāvi" jeb eitanāzijas legalizācijai Latvijā. Parakstus savāca, iesniedza Saeimā, taču nekas nemainījās.
Kāpēc tā, un vai cilvēki Latvijā nav pelnījuši tiesības uz cieņpilnu nāvi?
Par to šajā "Būrī" diskutē
- iniciatīvas "Par labu nāvi" autors Pēteris Buks;
- Latvijas Anesteziologu un reanimatologu asociācijas vadītāja Iveta Golubovska.
Ar ekspertu viedokļiem par ārsta asistēto pašnāvību un ārsta veikto eitanāziju dalīsies Rīgas Stradiņa universitātes Humanitāro zinātņu katedras docents Ivars Neiders un tiesību zinātņu doktors Rihards Poļaks, kurš veicis apjomīgu pētījumu par eitanāzijas krimināltiesiskajiem, medicīniskajiem un ētiskajiem aspektiem.
KONTEKSTS:
LTV digitālā satura projekts "Būris" ir vieta, kur atklāti diskutēt un cieņpilni ieklausīties jautājumos, kas nereti šķeļ sabiedrību un raisa neizpratni – ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs. Skarba pieredze un emocionāli līdzcilvēku dzīvesstāsti, asas diskusijas ar citādi domājošiem, ekspertu viedokļi, Eiropas Parlamenta kompetence un citu Eiropas Savienības dalībvalstu lēmumi – to visu atradīsi "Būrī".