Būris

Projekts "Būris". Eitanāzija atļauta tikai 4 ES dalībvalstīs

Būris

Projekts "Būris". Gundega Skruze-Janava: nesodāmības apziņa vairo naida runu

Projekts "Būris". Eitanāzija – žēlsirdība vai slepkavība?

VIDEO. «Būris». Eitanāzija – žēlsirdība vai slepkavība?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Nāve ir neizbēgams mūsu dzīves noslēgums. Jautājums vien, kad un kā tas notiek. Dzīvot ilgi un laimīgi un kādu rītu vienkārši nepamosties. Vai gadiem ilgi dzīvot, ciešot hroniskas sāpes, nespējot par sevi parūpēties. Būt atkarīgam no tuviniekiem vai aprūpētājiem un ik rītu mosties ar domu – varbūt šodien manas mocības beigsies? Vai pat nesaprast, kas ar tevi notiek un ka tu nevis dzīvo, bet vienkārši eksistē. Mūsdienu medicīna spēj daudz, un veselības aprūpes sistēma darbojas uz ārstēšanu, uz to, ka cilvēka dzīvība jāglābj. Par katru cenu. Bet vai vienmēr to tiešām vajag?

Tiesības uz dzīvi un tiesības uz nāvi. Plašu diskusiju par eitanāzijas legalizāciju Latvijā nav bijis. Ir bijuši vairāki mēģinājumi tās sākt, taču bez sekmēm.

Nav tā, ka par to nedomā vispār – ir darba grupa, kas pēta citu valstu pieredzi par pacienta pēdējo gribu un ko no tā var pārņemt Latvijā.

Mediķi atzīst, ka līdz eitanāzijas legalizācijai vēl tāls ceļš ejams un, pirmkārt, uzlabojumi jāveic paliatīvajā aprūpē. Bet cilvēki ik dienu mirst, ciešot neaprakstāmas sāpes, paliek emocionāli un psiholoģiski sagrauti tuvinieki, kuri jūt vainas apziņu, ka nespēja palīdzēt.

"Viegla nāve ir liela dāvana," saka Pēteris Buks, kurš 2017. gadā sāka vākt parakstus iniciatīvai "Par labu nāvi" jeb eitanāzijas legalizācijai Latvijā. Parakstus savāca, iesniedza Saeimā, taču nekas nemainījās.

Kāpēc tā, un vai cilvēki Latvijā nav pelnījuši tiesības uz cieņpilnu nāvi?

Par to šajā "Būrī" diskutē

  • iniciatīvas "Par labu nāvi" autors Pēteris Buks;
  • Latvijas Anesteziologu un reanimatologu asociācijas vadītāja Iveta Golubovska.

Ar ekspertu viedokļiem par ārsta asistēto pašnāvību un ārsta veikto eitanāziju dalīsies Rīgas Stradiņa universitātes  Humanitāro zinātņu katedras docents Ivars Neiders un tiesību zinātņu doktors Rihards Poļaks, kurš veicis apjomīgu pētījumu par eitanāzijas krimināltiesiskajiem, medicīniskajiem un ētiskajiem aspektiem. 

"Būris": Eitanāzija

Vairāk

KONTEKSTS:

LTV digitālā satura projekts "Būris" ir vieta, kur atklāti diskutēt un cieņpilni ieklausīties jautājumos, kas nereti šķeļ sabiedrību un raisa neizpratni – ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs. Skarba pieredze un emocionāli līdzcilvēku dzīvesstāsti, asas diskusijas ar citādi domājošiem, ekspertu viedokļi, Eiropas Parlamenta kompetence un citu Eiropas Savienības dalībvalstu lēmumi – to visu atradīsi "Būrī".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti