Vai tas joprojām balstīts pieņēmumā par vīrieti kā "mamuta nesēju" un ka viņam vienkārši pienākas vairāk? Atalgojuma nevienlīdzība ir sena un plaša problēma – arī modernajā 21. gadsimtā un attīstītās Rietumu demokrātijās.
Eiropas Savienībā sievietes pelna par 14,1% mazāk nekā vīrieši (2019. gads, Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati), bet Latvijā šī plaisa ir lielāka – sievietes pelna vidēji par 22% mazāk nekā vīrieši (2020. gads, CSP dati). Tajā pašā laikā eksperti atzīst, ka izglītības līmenis sievietēm Latvijā ir augstāks.
Eiropas Komisija arī izstrādā direktīvu par atalgojuma pārredzamību, ar ko cer samazināt darba samaksas slepenību un atklāt atalgojuma nevienlīdzību.
Par vienādu atalgojumu un par Covid-19 pandēmijas sāpīgo ietekmi uz dzimumu līdztiesības jomu šajā "Būra" diskusijā Strasbūrā ar mūsu kolēģi Ilzi Naglu runā:
- Eiropas Parlamenta deputāte no Zviedrijas Alise Baha Kunke,
- viņas kolēģis no Luksemburgas Marks Angels.
"Būris": Dzimumu līdztiesība
KONTEKSTS:
LTV digitālā satura projekts "Būris" ir vieta, kur atklāti diskutēt un cieņpilni ieklausīties jautājumos, kas nereti šķeļ sabiedrību un raisa neizpratni – ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs. Skarba pieredze un emocionāli līdzcilvēku dzīvesstāsti, asas diskusijas ar citādi domājošiem, ekspertu viedokļi, Eiropas Parlamenta kompetence un citu Eiropas Savienības dalībvalstu lēmumi – to visu atradīsi "Būrī".