Ģenerāldirektore, apmeklējot “Daibe” poligonu, akcentēja, ka viņas mērķis ir šai nozarē ieviest vairāk moderno tehnoloģiju. Savukārt kā problēmu gan Valsts vides dienests, gan SIA “ZAAO” atkritumu poligona “Daibe” pārstāvji akcentēja veco automašīnu riepu krājumus un to apsaimniekošanas sistēmu.
“Pašreiz situācija ir tāda, ka poligona teritorijā ir vairāk nekā 3000 tonnu nolietoto riepu, kas ir sakrājušās vairāku gadu garumā. Šobrīd riepu izmantošanas veids un pielietojums ir tāds, ka mēs riepas maļam un izmantosim kā filtrācijas materiālu jaunajā atkritumu krātuvē. Šo krātuvi mēs pabeigsim būvēt šovasar, un tad šīs riepas mums nebūs vairāk vajadzīgas,” atzina SIA “ZAAO” Atkritumu noglabāšanas daļas vadītājs Ģirts Kuplais.
Turklāt kā materiāls jaunās šūnas izveidošanā tiks izmantotas aptuveni divas trešdaļas no šobrīd poligonā uzkrātajām riepām. Atlikušās, kā arī tās, kas vēl tiks nodotas, tikai papildinās krājumus.
Šobrīd Latvijā iespējas pārstrādāt riepas ir gana ierobežotas.
Ir pārstrādes rūpnīca Jaunjelgavā, taču tā Vidzemes reģionam ir salīdzinoši tālu, radot augstas izmaksas, kas varētu novest pie tā, ka atkritumu apsaimniekotājs ir spiests piemērot dārgāku maksu riepu nodošanai, savukārt tas draud ar riepu biežāku krāšanu piemājas šķūnīšos vai ļaunākā gadījumā pat grāvmalēs vai mežos. Līdz ar to problēma jārisina valsts līmenī.
“No Valsts vides dienesta perspektīvas noteikti mēs varam vairāk un šobrīd arī pastiprināsim darbu attiecībā uz nolietoto riepu rašanās vietu kontroli. Šogad ļoti aktīvi sāksim strādāt ar transporta uzņēmumiem jeb autoservisiem, kontrolējot to rīcību ar riepām un ne tikai ar riepām, bet arī ar bīstamajiem atkritumiem, kas ir arī filtri un eļļas,” pastāstīja Elita Baklāne-Ansberga.
Lai to veiktu, Valsts vides dienests uzsāk kampaņu, kas vērsta uz autoservisa jomas uzņēmumiem visā Latvijā. Tās laikā notiek uzņēmēju izglītošana par atkritumu apsaimniekošanas prasībām.
Tāpat ģenerāldirektore neizslēdz iespēju nākotnē rasties vairāk riepu pārstrādes rūpnīcām, vai, mēģinot samazināt poligonos noglabājamo atkritumu apjomu, veidot atkritumu dedzināšanas rūpnīcas, kas gan prasīs krietnas investīcijas.