Deinstitucionalizācijas projekti joprojām ir plānošanas fāzē. Tiek izvērtēti klienti un tas, kādi pakalpojumi tiem būs nepieciešami. Rīga projektam nepievienojās, un tas mainīs ne tikai situāciju rīdziniekiem, kuri sabiedrībā balstītus pakalpojumus par projekta līdzekļiem nesaņems.
Reģioniem Rīgas nepievienošanās nozīmē papildu iespēju izvērtēt vairāk cilvēku un pēc tam sniegt pakalpojumus.
“Cilvēkiem būs iespējams papildus saņemt pakalpojumu, pat tiem, kas nav šobrīd projektā identificēti. Tas ir papildinātības princips,” saka Alūksnes novada Sociālā dienesta vadītāja vietniece Vija Vārtukapteine.
Valmiera dalību projektā apstiprināja kā pēdējā no Vidzemes reģiona pašvaldībām pagājušā gada beigās un tobrīd jau sāka plānot pakalpojumus pilsētā un tuvākajos novados. Pēc tikšanās ar citu pašvaldību pārstāvjiem un projekta koordinatoriem gan top skaidrs, ka viss jau daļēji ieplānotais jāpārdomā vēlreiz, jo starp pašvaldībām jāsadala kompetenču jomas un finansējums.
“Tas vissarežģītākais, kas mums ir jāizdomā, kā Labklājības ministrija mums pavēstīja, - formula, kā sadalīt finansējumu starp pašvaldībām. Un nebūs tā, ka tas, kurš sniedz vairāk pakalpojumu cilvēkiem, saņem vairāk naudas,” norāda Vidzemes plānošanas reģiona projektu vadītāja Ineta Puriņa.
Kad visi projektā iesaistītie cilvēki būs izvērtēti, taps skaidrs, cik liels finansējums pašvaldībām savstarpēji jāsadala. Veids, kā jau šobrīd noskaidrot, kur iespējams gūt cilvēkiem nepieciešamos pakalpojumus, ir sociālo pakalpojumu reģistrs. Un tas rāda, ka ļoti daudz nepieciešamu pakalpojumu nav pieejami. Jāpiemin, ka ar projekta finansējumu apmaksās tikai tos pakalpojumus, kas šajā reģistrā iekļauti.
Arī Gulbenes novadā sāk uztraukties par to, kur cilvēki, kas atstās Litenes aprūpes centru, saņems sev nepieciešamo. “Šobrīd izskatās tā, ka mēs plānojam veidot grupu dzīvokļus. Jau tiek provizoriski arī meklēta vieta,” stāsta Gulbenes Sociālā dienesta Sociālo pakalpojumu nodaļas vadītāja Evija Maļiņina.
Kopējais projekta finansējums ir mazliet vairāk nekā 47 miljoni eiro, no kuriem 40 miljoni ir Eiropas Sociālā fonda finansējums. Nauda jāsadala šī gada laikā un pēc tam jāsāk pakalpojumu sniegšana. Kad 2020.gadā projekts noslēgsies, izveidoto pakalpojumu segšanai būs jāmeklē cits finansējuma avots.