Neiroloģe Baiba Treija tagad mazos pacientus pieņem savā izveidotajā Vidzemes Bērnu veselības centrā. Savu aiziešanu no iepriekšējās darba vietas daktere pamato ar to, ka neapmierināja vide un apstākļi, kādos nācās bērnus konsultēt.
„[Tas bija] kopā ar pieaugušajiem, caurstaigājami koridori, varēja iegūt traumas uz trepēm, arī kabinets nebija piemērots izmeklēšanai– bērniem bieži vien bija bail.”
Iepriekš speciālistei bija piešķirts valsts finansējums, lai bērni konsultācijas, ja ir ģimenes ārsta nosūtījums, saņemtu bez maksas.
Neizpratni par to, kāpēc nav sekojis valsts finansējums, pauž Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska, uzsverot, ka Baiba Treija ir vienīgais speciālists, bērnu neirologs visā Vidzemē, septiņu bijušo rajonu teritorijā. Bērnus ved no Balviem vai Gulbenes, vai Alūksnes – tas ir tāls ceļš. Ārstei prakse jāuztur, ja to nepalīdz valsts, viss jāsedz vecākiem. Uz Rīgu vest - vēl tālāk un rindas tur garākas.
Tobrīd uz konsultāciju atnākusī mazā Edvarda māmiņa Gundega Ērgle atzīst, ka viņiem bērnu neirologu nākas apmeklēt pat vairākas reizes un viņa nesaprot, kāpēc valsts nerīkojas loģiski. 20 eiro maksa par vizīti viņai ir liela nauda.
Jau maija sākumā bērnu neiroloģe Baiba Treija vēstulē informēja Nacionālo veselības dienestu par pāreju uz savu centru. Tad sekoja dažnedažādas prasības, kas jāizpilda, lai saņemtu valsts finansējums. Daudzas no tām pat diezgan absurdas:
„Bija jāaizsūta mērnieka apstiprināta karte, ka Vidzemes Bērnu veselības centrs „Apelsīns” neatrodas tālāk par kilometru no Valmieras Veselības centra „Bastions”…”
Nacionālā veselības dienesta direktors Māris Taube telefonsarunā atzīst, līdz šim bija prasība, lai speciālisti koncentrētos lielākās medicīnas iestādēs, poliklīnikās, bet no šī gada ir spēkā Ministru kabineta noteikumi, kas atļauj speciālistam tās pamest, līdzi ņemot pakalpojumu apjomu un finansējumu.
„Šis ir viens no pirmajiem gadījumiem, kad jāizvērtē situācija un dažādie parametri, ieskaitot attālumu līdz poliklīnikai. Iet administratīvais process, vākta informācija un vērtēts.”
Bet, kamēr dienests pēta šo pirmo gadījumu un prasa arvien jaunus dokumentus, tikmēr dakterei jāatbild uz satraukto vecāku zvaniem, kad būs bezmaksas pakalpojums.
Nacionālajā Veselības dienestā saka, visticamāk, ka atbilde vienīgajai bērnu neiroloģei Vidzemē būs pozitīva, tikai valsts finansējums pakalpojumiem, visdrīzāk, būs tikai no jaunā gada.