Viendzimuma pāru ģimeņu tiesības piedāvā sargāt ar Civilās savienības likumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 9 mēnešiem.

Lai risinātu situāciju, kurā valsts nerūpējas par visām ģimenēm, tostarp viendzimuma pāru veidotām, tapis Civilās savienības likums.

Likumprojekts Tieslietu ministrijā tapis, pildot Satversmes tiesas (ST) 2020. gada spriedumu, ka Darba likumā noteiktais par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilst Satversmei.

Šonedēļ Saeimas darba grupa ST sprieduma izpildei lēma likumprojektu virzīt izskatīšanai parlamenta Juridiskajā komisijā.

LSM.lv rīcībā esošajā likumprojektā civilā savienība definēta kā divu fizisku pilngadīgu personu notariāli noslēgta vienošanās, kas nodibina vai izbeidz personu savstarpējās nemantiskās un mantiskās tiesības un pienākumus.

Likumprojekta anotācijā norādīts – ar likumprojektu tiek nodrošināts, ka civilajās savienībās esoši pāri var kļūt valstij "redzami", ja tie likumprojektā noteiktajā kārtībā noformē savstarpējās attiecības, tādējādi saņemot tajā paredzētā apmērā aizsardzību personiskajām un mantiskajām attiecībām.

Plānots, ka civilo savienību varēs noslēgt pilngadīgi cilvēki, klātesot pie notāra. Savienību aizliegts noslēgt cilvēkiem, kuri ir laulībā vai noslēguši civilo savienību ar citu personu. To nedrīkst slēgt arī ar radiniekiem vai adoptētāju un adoptēto starpā.

Civilā savienībā esošs cilvēks arī nevar stāties laulībā ar kādu citu. Civilā savienība tiek noslēgta bez termiņa un ir spēkā līdz tās izbeigšanai. 

Civilā savienība izbeidzas:

  • ar vienas civilās savienības puses nāvi; 
  • ja tiesa vienu civilās savienības pusi izsludina par mirušu;
  • ar civilās savienības pušu savstarpējas laulības noslēgšanu;
  • ar civilās savienības izbeigšanu pie notāra;
  • ar tiesas spriedumu par civilās savienības izbeigšanu. 

Izbeidzot civilo savienību pie notāra vai tiesas ceļā, jāvienojas arī par kopīgās mantas sadali, kopīgo nepilngadīgo bērnu aizgādību, saskarsmes tiesību izmantošanu un uzturlīdzekļiem.

Piedāvātais Civilās savienības likums paredz arī savstarpēju pienākumu gādāt un atbalstīt vienam otru, rūpēties par kopīgo mājsaimniecību atbilstoši katras puses ienākumiem, noslēdzot civilo savienību.

Norādīts, ka kopīgas mājsaimniecības ietvaros civilās savienības pusēm ir vienādas tiesības.

Likumprojektā noteikts, ka katrai pusei ir tiesības patstāvīgi rīkoties ar savu mantu nāves gadījumam, kā arī katra puse patur mantu, kas tai piederējusi pirms civilās savienības noslēgšanas, kā arī to, ko iegūst savienības laikā kā atsevišķu mantu. Viss, ko puses savienības laikā iegūst kopīgi vai viena no tām, bet ar abu pušu līdzekļiem vai otras puses darbības palīdzību, ir abu pušu kopīga manta, ar kuru rīkojas kopīgi.

Norādīts, ka par saistībām, ko civilās savienības puses kopīgi noslēgušas kopīgās mājsaimniecības vajadzībām, tās atbild ar kopīgo mantu un katra ar savu atsevišķo mantu, ja kopīgās mantas nepietiek. Vienas civilās savienības puses manta neatbild par otras puses saistībām.

Anotācijā norādīts, ka likumprojektā ietverts minimālais regulējums, lai civilo savienību vispār varētu sākt izmantot. Personu sociālās un ekonomiskās aizsardzības un atbalsta pasākumi, piemēram, nodokļu atvieglojumi, kā arī attiecībā uz dzīvojamo telpu īri, atvieglojumi valsts amatpersonām, tāpat arī jautājumi attiecībā uz interešu konflikta novēršanu amatpersonu darbībā un citi joprojām paliek neatrisināti.

Tādējādi būs vajadzīgas izmaiņas tiesību sistēmā faktiski visās nozarēs.

Anotācijā norādīts, ka pēc likuma pieņemšanas katrai nozares ministrijai būs nepieciešams pārskatīt savus tiesību aktus un izvērtēt nepieciešamību veikt grozījumus, lai sniegtu sociālo un ekonomisko aizsardzību pāriem, kas noslēgs civilo savienību.

KONTEKSTS:

Likumdevējiem līdz šī gada 1. jūnijam jānovērš Darba likumā noteiktā par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilstība Satversmei. Tā lēma ST, izskatot sievietes iesniegumu, kuras partnere nesaņēma pēc bērna piedzimšanas paredzēto atvaļinājumu. Tiesā uzsvēra, ka ģimene nav tikai laulībā balstīta savienība. Tādēļ valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes. ST spriedums neskar laulības institūtu, kas definēts kā sievietes un vīrieša savienība.

Vienlaikus Centrālajā vēlēšanu komisijā līdz 29. jūlijam notiek parakstu vākšana par grozījumiem Satversmē. Iniciatori "Latvijas vīru biedrība" piedāvā noteikt, ka ģimenes pamatā ir laulība, asinsradniecība vai adopcija, tādējādi izslēdzot viendzimuma pārus no tādiem, kas var veidot ģimeni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti