Viļānu novada Sokolku pagasts ir viena no daudzajām vietām, kas atzīmēta piesārņoto vietu kartē Lielās talkas mājaslapā. Mežmalās tur ierīkota ne viena vien nelegālā izgāztuve.
Vienu no tām šoziem uzgāja Viļānu iedzīvotāja Irina Klimanova. Viņa zina teikt, ka līdz pavasarim izgāztuve tikai augusi plašumā: “Bija pavisam bezkaunīgi. Bija daudz bērnu mantu, bija skaistas, košas mugursomas, apavi. Cilvēki remontējas, viņiem ir nauda pirkt materiālus remontiem, bet nav naudas samaksāt par atkritumu izvešanu. Mums vajag padomāt, ko mēs atstāsim saviem bērniem, mazbērniem. Viss atkarīgs no paša cilvēka, ko viņš grib redzēt šeit. Varbūt mans pagalms ir tīrs, bet kas aiz žoga – mani neinteresē. Bet tā nav.”
Par nelegālo izgāztuvi Irina ziņoja Viļānu novada pašvaldības policijai. Un, lai gan ierasti pieķert dabas piesārņotājus ir teju neiespējami, šoreiz vainīgā persona tika atrasta.
“Atrada sūtījuma paku, kur bija norādīta cilvēka - vainīgās personas - vārds, uzvārds, adrese. Tas cilvēks atzina savu vainu un nožēloja visu notikušo. Šajā pusgada laikā jau bija otrais gadījums. Pirmais bija gadījums lauksaimniecības izlietoto riepu izmešana. Tur arī ar iedzīvotāju atbalstu mēs tomēr atradām to vainīgo,” stāsta Viļānu novada pašvaldības policijas inspektors Aldis Bokišs.
Sods par dabas piesārņošanu fiziskām personām ir no 70 līdz 700 eiro, savukārt juridiskām – no 350 līdz 2900 eiro. Taču pat sodu piemērošana situāciju kopumā neuzlabo.
“Katru gadu mēs salasām pa mežiem vienu vagonu ar kaudzi atkritumu.
Apmēram 64 kubikmetrus. Viens kārtīgs dzelzceļa vagons. Vēl mums ir izvietoti 17 konteineri pa Ziemeļlatgales reģionu. Vietējie iedzīvotāji bieži vien pie šiem konteineriem saved savus sadzīves atkritumus. Pie katras saimniecības būtu jābūt konteineriem un būtu jābūt noslēgtam līgumam ar atkritumu apsaimniekotāju. Pašam jāsamaksā par saviem atkritumiem. Nu, ne visi to saprot laikam. Ne visiem ir līgumi, ne visi grib maksāt,” norāda “Latvijas Valsts mežu” Ziemeļlatgales reģiona mežkopības vadītājs Viktors Reblis.
Jau šo sestdien, 27. aprīlī, notiks ikgadējā Lielā talka. Šogad tās organizatori aicina ne tikai vākt atkritumus, bet tos arī šķirot. Talciniekiem būs piešķirti zilas krāsas maisi plastmasai un baltas krāsas maisi pārējiem atkritumiem.