18. gadsimta vidū celtajā barona Medema muižā Vilces pagastā mūsdienās mājvietu radušas dažādas iestādes, tostarp pagasta pārvalde, bet visilgāk šeit bijusi skola. Mainot funkcionālo nozīmi, veiktas dažādas pārbūves, un gadu gaitā uzkrājies pamatīgs kultūrslānis.
“Bija laiks, kad mums ļoti patika brūna un zaļa eļļas krāsa, kad vecas grīdas un senas apzīmētas sienas likās neglītas, bet tagad mums tas viss liekas apslēpts skaistums,” stāstīja Vilces pagasta pārvaldniece Anda Duge.
Muižas arhitektoniskās izpētes laikā konstatēts, ka kādreizējā bibliotēkā varētu būt saglabājies arī kaut kas no vēstures.
Noņemot 12 krāsu slāņus, restauratorēm arī izdevies atklāt vēsturisko sienu un griestu gleznojumu, kas gan neesot viena meistara darbs.
“Ir divi dažādi rokraksti, bet otrais mākslinieks ir ņēmis vērā pirmā veidoto gleznojumu un pieskaņojis arī nedaudz tai zilganajai gammai toņus. Vienkārši tur ir romantiskāks, bet gleznojums uz sienām ir tāds iluzors, arhitektonisks. Iespējams, ka tur ir bijusi ainava, jo tur var redzēt kokus,” stāstīja restauratore Irbe Grīnberga.
“Katram laikmetam ir sava mode, un iemītnieki ir gribējuši to telpu padarīt tam laikam modernāku; sienas apgleznoja arī varbūt tāpēc, lai dabūtu tādu telpiskumu, ko nevar ieraudzīt ikdienā, bet lai radītu tādu ilūziju,” stāstīja restauratore Natālija Jātniece.
Izvērtējot, cik no vēsturiskajiem gleznojumiem iespējams atjaunot, iespēju robežās tas arī tikšot darīts, bet pati telpa, visticamāk, kļūšot par vēl vienu vietu, ar ko priecēt tūristus.
Sagatavošanās darbi uzsākti arī muižas verandā, kas būvēta aptuveni gadsimtu vēlāk. Atbrīvojot telpu, atklājusies senā apkures sistēma, kas zināmā mērā līdzinās mūsdienu centralizētajai apkurei.
“Zem verandas ir pagrabiņš, kur ir kamīns. Kurinot kamīnu, pa īpašu aili un šahtu – es varbūt tehniski tik pareizi nepateikšu – ir atstātas ailes, pa kurām veranda saņem siltumu, un tā siltuma ir pieticis,” stāstīja Vilces pagasta pārvaldniece Anda Duge.
Atjaunot seno apkuri neesot iespējams, jo skurstenis jau sen nojaukts, bet apskatāma tā būšot.