Panorāma

Komunikācijas kļūda starp dienestiem

Panorāma

ASV dzīvojošie latvieši gatavojas vēlēšanām

Kā apkarot viltus ziņas par Covid-19?

Viltus ziņas par Covid-19 – dažiem arī peļņa. Vai to varētu sodīt kā negodīgu uzņēmējdarbību?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Jo vairāk ieilgst koronavīrusa izraisītā pandēmija, jo vairojas arī ar slimību saistītā dezinformācija. Bieži vien atklāti meli tiek izplatīti ar nolūku gūt popularitāti vai pelnīt no interneta reklāmām. Kā nelietīgo rūpalu apturēt? Veselības ministrijā uzskata, ka pret apzināti nepatiesas informācijas izplatītājiem ir jāvēršas nevis kā pret huligāniem, bet kā pret negodīgas uzņēmējdarbības veicējiem. Tad cīņa sekmētos labāk nekā līdz šim.

“Veselības ministrija taisās slepus ar gripas vakcīnu potēt arī Covid vakcīnu.” Viltus ziņa ar šādu sensacionālu virsrakstu ir izlasāma portālā mainampasauli.news. Projekts esot slepens un Covid-19 vakcīna tikšot slēpta zem nosaukuma “Gripas un sezonālās saslimšanas vakcīna”. Tie ir meli!

Tā atzina Veselības ministrija un vērsās policijā. Tas bija vēl septembrī. Pagāja vairākas nedēļas, un no policijas pienāca atbilde, ka kriminālprocesu ierosināt atteikts, jo neesot nozieguma sastāva.

“Šai gadījumā Valsts policija sadarbojas cieši ar Veselības ministriju, un resoriskās pārbaudes ietvaros tiek veikta objektīvo apstākļu noskaidrošana. Bet uz doto brīdi nav saskatāms pamatojums kriminālprocesa uzsākšanai,” pastāstīja Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Dmitrijs Homenko.

Viņš gan nepiekrita, ka policija būtu bezspēcīga šajā gadījumā: “Policija rīkojas saskaņā ar savām pilnvarām un izvērtējot katru notikumu atbilstoši Krimināllikumā vai Administratīvo pārkāpumu likumā minētajiem pārkāpumiem.”

Tikmēr viltus ziņa arvien vēl ir izlasāma un turpina maldināt publiku. Dezinformāciju novērst nav izdevies, atzina Veselības ministrijā.

“Mēs vēlētos, lai šādu informāciju neizplatītu, lai tas nebūtu kaut kāds tāds komerciāls mērķis, kādam vienkārši gūt labumu ar cilvēku maldināšanu un radot skaļus virsrakstus. Protams, tas būtu mūsu mērķis. Kā to panākt, tas tāds daudz sarežģītāks jautājums,” sacīja Veselības ministrijas Juridiskās nodaļas vadītājs Raimonds Osis.

Vai ir zināms, cik plaši šī dezinformācija ir aizgājusi tautās un kā ietekmējusi attieksmi pret vakcinēšanos? Tādus datus nemin ne ministrija, ne policija.

“Mēs aicinām sabiedrību vērtēt, vai tiešām kādam šīs publikācijas rezultātā ir nodarīts kaitējums. Tas var būt arī morāli, tas varētu būt arī materiāls kaitējums. Un gadījumā, ja tādi iedzīvotāji ir un viņam tiešām ir nodarīti kaitējumi, tad mēs aicinām viņus vērsties Valsts policijā ar iesniegumu,” sacīja Homenko.

Tomēr citāda policijas reakcija bija uz līdzīgu gadījumu šā gada sākumā. Toreiz Latvijā vēl nebija neviena Covid-19 slimnieka, kad portāls “aumytests.net” nāca klajā ar šādu ziņu: "Cēsīs reģistrēti pirmie koronavīrusu inficēšanās gadījumi; cilvēkus lūdz uzmanīties!"

Arī tad Veselības ministrija vērsās policijā. Vainīgais tika sodīts ar 260 stundām piespiedu darba un viltus ziņu lapa likvidēta. Kāpēc policija tāpat nerīkojās arī gadījumā, kur meli izplatīti par vakcīnām? “Šai gadījumā Valsts policija nesniegs komentārus un nesalīdzinās savā starpā dažus iesniegumus,” sacīja Homenko.

Veselības ministrijā uzskata – cīņa ar viltus ziņām veiktos labāk, ja tās traktētu nevis kā huligānismu, bet kā negodīgu uzņēmējdarbību.

“Tas efektīvākais līdzeklis jau būtu vērsties pret šo peļņas gūšanu. Nu vai ar lieliem naudas sodiem un tamlīdzīgi. Citādi situācija veidojas kā cīņa ar vējdzirnavām. Tur sākas neskaitāms skaits procesu, bet tās ziņas jau pašas par sevi mazāk nepaliek.''

Policijā savukārt gaida uz likuma izmaiņām, skaidroja Osis.

Valsts policija atzīst, ka tā būs priecīga, ja šī joma tiktu sakārtota un būtu iespēja vērsties arī pret cilvēkiem, kuri publicē viltus ziņas nevis huligānisku motīvu vadīti, bet nolūkā nopelnīt naudu.

Iekšlietu ministrs par Krimināllikuma grozījumiem runāja jau gada sākumā. “Ir precīzi jāsakārto dezinformācijas definīcija, tā ir jāiekļauj Krimināllikumā. Ir jābūt arī iespējām speciālajos likumos jāiestrādā instrumenti, lai var bloķēt IP adreses, lai var pieprasīt ātri dzēst šo saturu un, ja sociālie tīkli vai, piemēram, kāds medijs atsakās dzēst, tad par to ir jāparedz atbildība,” februārī sacīja Sandis Ģirģens (“KPV LV”).

Bet līdz šim tas vēl nav noticis. Saeimā, kuras rokās ir iespēja likumus grozīt un papildināt, diskusija gan esot bijusi, bet beigusies ar neko. “Eksperti, kuri uzaicināti uz komisijas sēdi, uzskatīja, ka speciāls risinājums nav vajadzīgs un ka tiesu sistēma un policija labi tiekot galā. Bet saistībā ar pieaugošajām viltus ziņām un aicinājumiem, kas apdraud sabiedrības veselību un drošību, mēs tomēr acīmredzot atgriezīsimies komisijā pie šiem jautājumiem vēlreiz, lai paredzētu atbildību par šādām lietām,” solīja deputāts Juris Rancāns (Jaunā konservatīvā partija).

Tiek solīts problēmai no jauna pievērsties, tiklīdz deputāti būs beiguši darbu pie budžeta pieņemšanas.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Pieaug arī rindas uz Covid-19 testiem, un ne visiem apmaksās Covid-19 testus.

Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai, un 23. oktobrī valdība lēma stingrāk ierobežot pulcēšanos, bet masku lietošanu noteica plašāku.

No 30. oktobra – stingrāki pulcēšanās ierobežojumi, un privātajos pasākumos gan ārtelpās, gan iekštelpās varēs pulcēties ne vairāk par 10 cilvēkiem, bet publiskajos pasākumos – gan ārā, gan telpās ne vairāk par 300. Skolēniem no 7. līdz 12. klasei attālinātās mācības notiks vismaz līdz 15. novembrim.

Plānots arī pakāpeniski palielināt koronavīrusa analīžu jaudas aptuveni divas reizes līdz 8000 testu dienā, kā arī atjaunot piemaksas mediķiem, kuri iesaistīti pandēmijas apkarošanā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Made with Flourish

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti