Par bija 62 deputāti, 14 balsoja pret, bet divi atturējās.
Likums "Par pagaidu papildus prasībām Saeimas deputātu darbam Saeimas un tās komisiju klātienes sēdēs" paredz, ka no 15. novembra klātienes sēdes varēs piedalīties tikai deputāti ar Covid-19 sertifikātu par vakcināciju vai izslimošanu.
Ja deputāts būs saņēmis klīniskās universitātes slimnīcas speciālista vai konsilija atzinumu par vakcinācijas atlikšanu uz noteiktu laiku, viņš sēdēs varēs piedalīties, uzrādot negatīvu Covid-19 testu.
"Šā likuma mērķis ir, rīkojoties sabiedrības veselības un drošības interesēs un atzīstot, ka vakcinēšanās ir viena no efektīvām Covid-19 infekcijas izplatības novēršanas metodēm, noteikt pagaidu prasības epidemioloģiski drošu apstākļu nodrošināšanai Saeimas un tās komisiju klātienes sēdēs," norādīts likumā.
Deputātam, kurš nav tiesīgs piedalīties Saeimas klātienes sēdēs, tiek pārtraukta kompensācijas izmaksa un ieturēti 20% no mēnešalgas par katru Saeimas klātienes sēdi, kurā viņš nav piedalījies. Mēnešalgas ieturējumu kopsumma vienā kalendāra mēnesī nedrīkst sasniegt summu, kuras ieturēšanas rezultātā deputāts saņemtu mazāk par valstī noteikto minimālo mēnešalgu.
Noteikts, ka Saeimas Prezidijs ne retāk kā reizi divos mēnešos kopš šā likuma spēkā stāšanās dienas izvērtē šajā likumā noteikto ierobežojumu saglabāšanas nepieciešamību.
Vairāki opozīcijas deputāti protestē
Saeimā sertifikāti ir 91 deputātam. Pie frakcijām nepiederošā deputāte Jūlija Stepaņenko, kura tagad pievienojusies partijai "Latvija pirmajā vietā",
debatēs uzsvēra, ka šāds pienākums vakcinēties aizliedz cilvēkiem tiesības uz savu viedokli, ja "viņi iestājas par brīvprātīgu vakcināciju".
Parlamentārietis Vjačeslavs Dombrovskis, kurš dibinājis partiju "Republika", aicināja cilvēkus vakcinēties pret Covid-19, bet vienlaikus norādīja, ka skatāmais likumprojekts ir pretrunā Satversmei, kā arī tas nav samērīgs pret esošo situāciju.
Pie frakcijām nepiederošā deputāte Evija Papule uzsvēra, ka likums ir pilnīgi politisks, tādēļ to neatbalsta. Vienlaikus viņa aicināja deputātiem rādīt priekšzīmi sabiedrībai privātā kārtā.
Arī frakcijas "Neatkarīgie" deputāts Aldis Gobzems, kurš dibinājis partiju "Likums un kārtība" uzskata, ka jāļauj cilvēkiem izvēlēties, vai potēties.
Attālinātās sēdes laikā minoties uz velotrenažiera, viņš pauda savu viedokli, ka cilvēkiem jābūt veselīgiem. Viņš pats labi zinot, kas vajadzīgs viņa veselībai, un tā neesot ķīmija.
Tāpēc viņš negrib vakcinēties pret Covid-19. Viņš arī uzskata, ka Saeima ar pienākumu vakcinēties mēģina cilvēkus glābt piespiedu kārtā, bet glābt sevi varot tikai paši.
Atbildīgās Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Juris Rancāns (Jaunā konservatīvā partija) bija sašutumā, ka Lāčplēša dienā, kad atceras cilvēkus, kuri atdeva dzīvību par Latviju, vairāki deputāti vispār nedomā par valsts mērogu, bet tikai par sevi, baidoties no potes plecā.
"Jūs ar savām demagoģiskajām un muļķīgajām runām kavējat ienaidnieka - vīrusa uzvarēšanu,"
turpinot salīdzinājumu ar valsts aizstāvēšanu, sacīja Rancāns. Viņš aicināja deputātus būt solidāriem un atcerēties, ka ir zinātniski pierādīts - vakcīnas samazina saslimušo un smagi saslimušo skaitu, kā arī mirstību no Covid-19.
Likums vēl jāizskata galīgajā lasījumā. Paredzēts, ka tas stāsies spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas un būs spēkā līdz 2022. gada 1. jūlijam.
KONTEKSTS:
Rudenī, pieaugot Covid-19 saslimstībai un slimnīcu noslodzei, valdība lēma par jauniem noteikumiem, nosakot par pienākumu vakcinēties vairāku profesiju pārstāvjiem, kā arī visiem valsts pārvaldē strādājošajiem. Lai raidītu signālu sabiedrībai, ka arī deputāti saprot vakcinācijas pret Covid-19 nepieciešamību, Saeimā tapa jauns likums par vakcinācijas nepieciešamību deputātiem. Priekšlikums gan raisīja diskusijas.