Visas tā saucamā donžuāna Daira Ābola lietas epizodes jādod izskatīšanai vienam izmeklētājam, tad izmeklēšana būs daudz efektīvāka, tā Latvijas Radio raidījumā „Krustpunktā” teica Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis. Iepazinies ar lietas materiāliem un pamanot krāpniecības epizožu un cietušu personu lielo skaitu, viņš nodevis lietu tālākai izskatīšanai Galvenās Rīgas reģionālās pārvaldes kriminālizmeklēšanas pārvaldei Andreja Sozinova vadībā.
Šī krāpniecības lieta var tikt pārkvalificēta par krāpniecību lielos apmēros, ja visas cietušās sievietes, kas uz sava vārda ņēmušas lielus kredītus Daira labā, uzrakstīs iesniegumus policijā. Tad viltniekam var draudēt brīvības atņemšana nevis līdz trim gadiem, bet līdz pat desmit gadiem.
Tikmēr Ābols vērsies ar sūdzību policijā par to, ka žurnālisti publicējuši viņa fotogrāfijas bez viņa piekrišanas. Policijas priekšnieks gan pārkāpumu Latvijas Radio rīcībā nesaskata: “Saskaņā ar Krimināllikumu nedrīkst publicēt [fotogrāfijas] bez cilvēka piekrišanas. Bet, ja no tās personas var ciest jebkurš cits sabiedrības loceklis, tad pavisam cita kārtība un publicēt tieši vajag, lai brīdinātu citus.”
Vairākas cietušās un draudi
Viena no upuriem stāsta, ka viņš arī agrāk draudējis izrēķināties, ja sieviete atteiksies viņu uzturēt un turpinās prasīt atdot naudu: “Bija draudu īsziņa: ja vakar tevi gribēju nogalināt, nosist, tad šodien es tevi gribu sadedzināt. - Es esmu uz sava vārda savākusies kredītus, tas viss aizgāja viņam. “Ātros kredītus”, bet visus, cik var. Kopā ar procentiem tas sanāk pie astoņiem tūkstošiem [eiro].”
Sievietes kļūda bija uz dažām dienām atstāt savu maksājuma karti Dairim, ko viņš esot izmantojis savos nolūkos. “Paskatoties konta izrakstu, tur bija vājprāts. Apgrozījums nepilna mēneša laikā bija septiņi tūkstoši [eiro]. Kad es ar viņu iepazinos, uzreiz nevarēju pateikt, ka tas nav godīgs cilvēks, nē,” stāsta cietusī sieviete.
Policijas priekšnieks gan norāda – nekas neliecina par to, ka aizdomās turamais būtu noskaņots uz vardarbību un visi draudi ir tikai mutiski. Tāpat tikai vārdi esot tas, ka Dairi Ābolu it kā aizstāvēšot augsti stāvošas amatpersonas. “Tam visam nevajag ticēt, tā ir tīra manipulācija un nekas cits. Tas cilvēks domā tikai par to, kur dabūt naudu, lai to atkal nospēlētu,” piebilda Ķuzis.
Vēl viens upuris ierakstīja telefonsarunas ar naudas izspiedēju un iesniedza pierādījumus policijā. Ieraksts nokļuvis arī Latvijas Radio rīcībā.
“Sievietes, kas paņēmušas lielus kredītus Dairim – pat vairāk par 100 tūkstošiem eiro – pagaidām klusē, jo baidās, ka viņš var atriebties, jo šobrīd ir brīvībā. Decembrī drošības līdzeklis viņam mainīts no aresta uz policijas uzraudzību līdz tiesai,” stāsta bijusī kriminālpolicijas darbiniece, bet tagad policijas palīdze Diāna Bukovska.
Arī viņas ģimene ir cietusi no Daira Ābola darbībām – samaksāja avansu par jumta remontu un nekas nav izdarīts. Diāna palīdzēja policijai darboni aizturēt. Bet tagad viņas rīcībā ir informācija, kas nāk no cietušajām, tuvām Daira draudzenēm: “Dairis jau agrāk ļoti interesējies par plastisko ķirurgu pakalpojumiem, vācis kontaktus un plānojis mainīt izskatu, lai izvairītos no kreditoriem. Šo informāciju būtu labi pārbaudīt un ņemt vērā, ka cilvēks var izmainīt izskatu un aizbraukt no Latvijas.”
Dairis nav vienīgais šāda veida donžuāns Latvijā. Līdzīgs gadījums bijis arī Evitai, bet viņas mocītājs jau ir aizsaulē: “Visa uzvedība, dramaturģija ir absolūti vienāda. Tajā brīdī, kad cilvēks redz, ka vairs nespēj mani kontrolēt, viņš kļūst fiziski agresīvs, un neviens nenāk palīgā. Sievietei pārkāpt milzīgajam pazemojumam un riskam, ka viņš izsmies kā galīgāko muļķi, tad jautājums, kā policija pret viņu izturēsies un vai viņi vispār paņems to lietu pretī. Šeit vismaz kaut kas notiek.”