Pusdiena

Ziemeļkoreja spītīgi sola attīstīt kodolprogrammu

Pusdiena

Junkers: ES «burās pūš vējš» – šis brīdis ir jāizmanto

Zāļu paciņu sadalīšana ir aptieku ziņā – normatīvi to neliedz

Zāļu paciņu sadalīšana ir aptieku ziņā – normatīvi to neliedz

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 1 mēneša.

Pacienti nereti meklē aptiekas, kur viņiem zāļu iepakojumu sadalīs. Tādā veidā cilvēki cenšas taupīt līdzekļus. Par to Latvijas Radio stāstīja vairāki pacienti, kuriem zāles jālieto ikdienā. Aptieku darbinieki bieži vien ir atsaucīgi un sadala iepakojumu, piemēram, plāksnītēs. Tomēr dažkārt arī atsaka, jo, piemēram, konkrētām zālēm viņu aptiekā to izdarīt neesot iespējams.  

Pacienti skaidro savu lēmumu doties uz to vai citu aptieku ar dažādiem iemesliem. Viens no pamatojumiem izvēlēties konkrētas aptiekas ir iespēja sadalīt vajadzīgās zāles vai citus produktus, lai nebūtu jāpērk lielais iepakojums.

Cilvēki ar nopietnām saslimšanām stāsta, ka mēdz apstaigāt dažādas aptiekas, jo nevar atļauties iegādāties, piemēram, uzreiz visu zāļu iepakojumu.

„Mums tas nepatīk. Tā, protams, ir lieka ņemšanās. Bet, nu, reizēm ir tā, ka cilvēki nevar nopirkt,” par zāļu iepakojumu dalīšanu saka holdinga „Repharm”, kurā ir arī “Mēness aptiekas”, vadītājs Dins Šmits.

Par šo jautājumu uzrunātā aptieku tīklu vadība nav sajūsmā par zāļu iepakojumu dalīšanu. Tomēr saprotot arī pacientus. Bet Dins Šmits aicina arī saprast farmaceita saspringto ikdienu.

„Tur vēl dalīt un rakstīt uz kastītes... Tas nozīmē, ka vēl kādam būs jāparādās, kurš pirks tikai vēl plāksnīti. Tad tālāk uzskaites sistēmā no cenas pieci eiro ir tikai trešā daļa jāiesit kases aparātā. Un tad divas trešdaļas… un tā tālāk. Tā kā tur ņemšanās mazliet,” stāsta Šmits.

“Benu aptiekas” farmācijas daļas vadītāja Vizma Vīksna skaidro, ka viņu aptiekās zāles dala, ja pacientam vajadzīgs mazais zāļu iepakojums, bet aptiekā ir tikai lielais.  

Vīksna uzsvēra, ka pacientiem ir drošāk, ja visa informācija par zāļu lietošanu ir kastītē.

Pētot zāļu cenas raidījumu sērijai „Farmācijas neredzamā vara”, Latvijas Radio daudz zvanīja un devās uz aptiekām. Darbinieki ir atsaucīgi un runā arī par iepakojumu dalīšanu. Dažādās aptiekās skaidroja, ka konkrētas zāles nedala. No farmaceitiem dzirdējām arī frāzi: „Ja dators neļauj [sadalīt], tad nu neko.”

„Šo man dators neļauj nemaz sadalīt. Mums ir saprogrammēts, ko dala, ko nedala,” atklāja kādā aptiekā.  

Visas aptiekas drīkst dalīt zāles. Taču nedrīkst bojāt primāro iepakojumu jeb to iepakojumu, kas saskaras ar zāļu vielu. Piemēram, primārais iepakojums ir pudelīte, kurā ir šķīdums vai plastikāta zāļu plāksnīte. Savukārt sekundārais iepakojums ir kastīte, kurā atrodas plāksne vai pudelīte ar šķīdumu.

Kastīti drīkst taisīt vaļā un izsniegt, piemēram, pa plāksnītei, skaidroja Zāļu valsts aģentūrā.

Taujāta, no kā atkarīgs, kurus iepakojumus aptiekā sadala, aģentūras pārstāve Egita Diure atbildēja, ka  tas ir aptiekas pašas ziņā.

„Bet faktiski normatīvie akti saka, ka būtu jādala iepakojumi līdz tam primārajam. Primāro nevar dalīt vairs. Bet sekundāro drīkst,” pauda Diure.

Tātad aptiekām ļauts dalīt visas zāles kastītēs. Taču tās pašas izvēlas, kurus iepakojumus dalīt un kurus ne. Tikmēr saslimušie cilvēki ir spiesti turpināt apstaigāt dažādas aptiekas, ja nevar atļauties nopirkt uzreiz visu zāļu iepakojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti