LTV „Panorāma” sastop ugunsdzēsējus no Limbažiem, kuri Zolitūdē piedzīvoja trešo nogruvumu. Sandris Kudulis atzīst, ka glābēji nav paspējuši nobīties, kad jau bijis jāķeras pie darba.
Tatjana Boraduļa bija viena no tiem Kriminālistikas pārvaldes ekspertiem, kuri apskatīja līķus un aicināja tuviniekus atpazīt mirušos. Un tā 12 stundas no vietas. „Tur nedrīkstēja pieļaut emocijas,” nosaka Boraduļa.
Sastādot rehabilitācijas programmu ar Zolitūdes vārdu saistītajiem, uzsvars tomēr likts uz psiholoģisko palīdzību. Individuāli apmaksāta viena konsultācija, katru dienu ir darbs ar psihologu grupā. Taču psiholoģe godīgi atzīstas, ka neatsaka nevienam. Un cilvēki ar viņu runāt nāk daudz biežāk nekā oficiāli pieļauj šī programma.
„Jā, viņi raud tikai individuāli. Grupās neraud,” saka psiholoģe Natālija Beļakova.
Kopā šim pakalpojumam – sociālajai rehabilitācijai Zolitūdes traģēdijā cietušajiem pieteikušies gandrīz 700 cilvēku, un puse no viņiem 10 dienu kursu jau izgājusi.
Visvairāk palīdzēts tieši pašiem nogruvumos cietušajiem. Šurp atpūsties un atgūties jau atbraukuši 50 cilvēki no 60 pieteiktajiem. Tāpat kursu izgājuši arī viņu tuvinieki. Daļa no tiem, kam pienākas rehabilitācija, ir seku likvidētāji. Trešā daļa no viņiem šeit jau pabijusi. Viena cilvēka desmit dienu ilga rehabilitācija valstij izmaksā 343 eiro. „Mēs palīdzēsim tiem, kuri ir pieteikti, jo tā ir reāla, valsts apmaksāta palīdzība,” saka Sociālās integrācijas valsts aģentūras (SIVA) vadītāja Ingūna Misūna.
Valsts apmaksātie rehabilitācijas pakalpojumi
(Vienam cilvēkam 10 dienas – 343 eiro)
Pieteikušies Saņēmuši
Cietušās personas 60 50
Cietušo personu tuvinieki 104 85
Bojā gājušo personu tuvinieki 143 86
Seku likvidācijā un atbalsta
sniegšanā iesaistītās personas 389 128
KOPĀ: 696 349
Dati: SIVA