Klusums traģēdijas vietā
Teicienam, ka laiks dziedē visas brūces, traģēdijas upuru tuvinieki nepiekrīt. Kopš pār cilvēku galvām sagruva lielveikals “Maxima”, pagājuši seši gadi, taču neviens atbildīgais vēl nav notiesāts.
Protestējot pret traģēdijas krimināllietas ilgo iztiesāšanu, biedrība “Zolitūde 21.11.” šogad nerīko piemiņas pasākumus, vien pulcējas traģēdijas vietā. Traģēdijas vietā valda klusums – cilvēki ir sanākuši, bet runas neizskan, deg sveces, un sanākušo rokās ir bojāgājušo portreti.
Stundas laikā ap traģēdijas laiku – īsi pirms sešiem – pieminekli apmeklēja aptuveni 200 cilvēki, viņi atnāca nolikt ziedus vai sveces, pieminot bojāgājušos, un devās projām. Bet upuru pieminekļa pakāji vakarā klāja sveces un ziedi.
Bojāgājušos piemin ne tikai tuvinieki, bet arī cilvēki, kas nāk atbalstīt viņus un parādīt solidaritāti.
Tikmēr traģēdijas sestajā gadadienā Pārdaugavas tiesa paziņoja, ka krimināllietas iztiesāšana atsāksies jau novembrī un šīs lietas iztiesāšanai varētu nozīmēt rezerves tiesnesi.
Kas notika sešu gadu laikā?
Uzstājīga avārijas signalizācija un aicinājumi evakuēties, dažas stundas vēlāk pirmie divi veikala jumta nogruvumi un 54 bojāgājušie. Tā īsumā var raksturot 2013. gada 21. novembra vakaru, kas daudzām ģimenēm diemžēl bija liktenīgs. Taču sešu gadu laikā neviens vēl nav saukts pie atbildības, un tiesai vēl nav pielikts punkts.
Aptuveni divi gadi bija vajadzīgi, lai policija un prokuratūra veiktu pirms tiesas izmeklēšanu un lietā apsūdzētu deviņas fiziskās personas un piecas juridiskās personas. Apsūdzētie savu vainu aizvien neatzīst.
Tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015. gada decembrī, un patlaban tiesas process ilgst jau trīs gadus un septiņus mēnešus. Ir notikusi 171 tiesas sēde, nopratinātas vairāk nekā 450 personas.
Prokurori jau izteikušies par pieprasāmajiem sodiem. Tie ir maksimālie soda mēri. Būvniecībā iesaistītajiem tas būtu septiņus ar pusi gadus ilgs cietumsods, pārējiem – pieci gadi.
Taču pašā finiša taisnē tiesas sēdes nav notikušas jau 20 reizes, jo kopš septembra ilgstoši slimo tiesnese. Likums paredz, ka viņu var aizstāt ar rezerves tiesnesi, ko atbildīgā tiesa sola darīt, ja sasirgusī tiesnese līdz nākamajai nedēļai darbā neatgriezīsies.
Tiesa prognozē, ka lietas izskatīšanu varētu pabeigt nākamā gada pirmajā pusē.
Gaida arī piemiņas vietu
Tāpat gandrīz sešus gadus valdīja liela neziņa par to, kas notiks ar traģēdijas piemiņas vietu un līdzās esošo neapdzīvoto daudzstāvu namu. Cietušie ilgus gadus uzstāja, ka daudzstāvu nams ir jānojauc un tur jāizveido pienācīga piemiņas vieta.
Taču igauņu uzņēmējs, kam pieder ēka, no savām iecerēm neatteicās pat pēc tam, kad tika dubultota šī nama nekustamā īpašuma nodokļa likme. Oktobra sākumā Rīgas dome igauņiem piekāpās, un tas nozīmē, ka pamestais nams tomēr tiks apdzīvots. Tāpat līdzās tapšot gaidītā piemiņas vieta.
Cietušie cer, ka piemiņas vieta būs gatava līdz traģēdijas desmitgadei.
KONTEKSTS:
2013. gada 21. novembrī Zolitūdē, iebrūkot lielveikala ''Maxima'' jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki.
Lai skatītu apjomīgo krimināllietu par Zolitūdes traģēdiju, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015. gada 8. decembrī. Patlaban tiesvedība tuvojas tās noslēgumam. Jūnijā prokurors pabeidza savu debašu runu, apsūdzētajiem lūdzot piemērot maksimālos sodus. Pašlaik notiek tiesas debates, pēc tām sekos sprieduma sagatavošana. Zolitūdes krimināllietu tās lielā apjoma un sarežģītības dēļ skata trīs tiesneši. Vienas tiesneses slimības dēļ vairākkārt atlikta Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšana.
Krimināllietā apsūdzētas deviņas fiziskās personas un piecas juridiskās personas.