Zolitūdes prāvā apsūdzētie beidz liecināt; visi turpina noliegt savu vainu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā tiesa trešdien, 31.oktobrī, beidza uzklausīt pēdējo divu apsūdzēto liecības. Kopumā deviņu apsūdzēto nopratināšana aizņēma divarpus nedēļas. Visi apsūdzētie turpina noliegt savu vainu.

Kopumā apsūdzēto pratināšana aizņēma divarpus nedēļas. Vairums izvēlējās iesniegt rakstveida liecības un neatbildēt uz tiesas procesa dalībnieku jautājumiem. Divi liecināt atteicās. Pēdējiem tiesa vārdu deva bijušajam Rīgas būvvaldes būvinspektoram Jānim Balodim un bijušajai SIA “Maxima Latvija” darba drošības speciālistei Innai Šuvajevai.

Abi apsūdzēti par nolaidīgu darba pienākumu pildīšanu. Turklāt Balodis kā valsts amatpersona laikā, kad notika ēkas pieņemšana ekspluatācijā vadīja īpašu komisiju, kas pieņēma ēku. Savās liecībās apsūdzētais pauda, ka vizuāli apskatījis būvi, iepazinies ar dokumentiem. Nedrošuma pazīmes nekonstatēja, arī izliektas kopnes nē.

Tāpat kā citi apsūdzētie arī Balodis vērsa uzmanību uz kopņu ražotāja “Vikom Industry” atbildību. Neilgi pēc traģēdijas Balodis darbu būvvaldē atstāja, tostarp morāli ētisku apsvērumu dēļ. Tomēr savu vainu neatzīst.

Īpaši emocionālas dienas noslēgumā izvērtās apsūdzētās, bijušās uzņēmuma “Maxima Latvija” darba drošības speciālistes Innas Šuvajevas liecības. Viņu tiesā par darba tiesību pārkāpšanu, izraisot smagas sekas. Šuvajeva izstrādāja darba drošības instrukcijas un veidoja sistēmu.  Darbinieki nepameta tirdzniecības zāli un kases, par spīti signalizācijas aicinājumiem evakuēties. Šuvajeva to skaidro ar viltus trauksmi.

Kā tiesā liecinājuši SIA “Maxima Latvija” algotie eksperti no Vācijas, ugunsnelaime liktenīgā 21.novembra vakarā veikalā netika konstatēta un nekādas saistības starp ugunsgrēka trauksmi un vēlāko nogruvumu nebija.


Tāpat apsūdzētās aizstāve uzsver, ka par darba drošības ievērošanu katrā veikalā atbildīgi bijuši to struktūrvienību vadītāji, nevis Šuvajeva, kas tolaik bijusi vienīgā darba aizsardzības speciāliste visā lielajā uzņēmumā.

Iepriekš valsts apsūdzības uzturētāji pieļāvuši, ka, iespējams, tiesvedības gaitā iepriekš izvirzītās apsūdzības varētu mainīties. Par to spriedīs, noklausoties uzņēmumu teikto. Prokurori norāda, ka tiesas process lēnām virzās uz beigām.

"Manā skatījumā nekas neliecina par to, ka šis process nevirzītos uz priekšu, ka tas stagnētu vai būtu kādi citādi šķēršļi, kas liegtu mums nonākt līdz šodienas rezultātam, kas ir apsūdzēto nopratināšana, un faktiski tiesa noslēdzas ar apsūdzēto nopratināšanu," sacīja prokurors Agris Skradailis.

Prokurors nevēlējās prognozēt, kad lietā gaidāms spriedums. Jautāts par apsūdzēto attieksmi pret apsūdzību, Skradailis sacīja, ka viņi joprojām vainu notikušajā neatzīst.

Prokurors par apsūdzēto attieksmi pret apsūdzību
00:00 / 00:27
Lejuplādēt

"Pieņemot lēmumus par personu atzīšanu par aizdomās turamo, gan izvirzot apsūdzības, redzam, ka šis viedoklis nav mainījies arī tiesā. Joprojām personas paliek pie savas pārliecības, ka nav vainīgas inkrimētajos noziedzīgajos nodarījumos. Neesam vēl pabeiguši apsūdzēto nopratināšanu. Vēl ir jāuzklausa juridiskās personas, kuras vēlēsies izteikties. Turklāt gan valsts apzūdzībai, gan aizstāvjiem vēl ir nepieciešams laiks sagatavoties debatēm. Manā skatījumā nekas neliecina par to, ka šis process nevirzītos uz priekšu," Latvijas Radio teica Skradailis.

Ceturtdien, 1.novembrī, plānots uzklausīt traģēdijā iesaistītās juridiskās personas, tajā skaitā uzņēmumu "Maxima Latvija".

KONTEKSTS:

Lai skatītu apjomīgo lietu par Zolitūdes traģēdiju, kurā zem veikala "Maxima" iegruvušā jumta dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl desmitiem tika ievainoti, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015.gada 8.decembrī. Sākotnēji tiesā skatīti procesuāli jautājumi, bet pēc vairākiem mēnešiem sākta cietušo un liecinieku nopratināšana.

Prokuratūra uzrādījusi apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonu pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu kopumā deviņiem cilvēkiem. Pieciem no viņiem prokuratūra izvirzījusi apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas. Šīs apsūdzības uzrādītas būvinženierim Ivaram Sergetam, ēkas projekta būvekspertīzes veicējam Andrim Gulbim, būvuzraugam Mārtiņam Draudiņam, lielveikala projekta autoram arhitektam Andrim Kalinkam un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājam Staņislavam Kumpiņam.

Iepriekš neviens no deviņiem apsūdzētajiem savu vainu neatzina.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti