Panorāma

Hodorkovskis dibina opozicionāru kustību

Panorāma

Priekšlikumi tālākai KNAB darbībai – slepeni

Atsakās no "Maxima" kompensācijas

Zolitūdes traģēdijā cietusī un vīru zaudējusī Aļona no «Maxima» atbalsta atsakās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 11 mēnešiem.

Lielveikalu tīkla “Maxima” piedāvātais 100 tūkstošu eiro atbalsts cietušajiem ir smaga izšķiršanās upuru ģimenēm. Aļona Burve-Želudkova, kura Zolitūdes traģēdijā cieta pati un zaudēja vīru, no uzņēmuma piedāvājuma nolēmusi atteikties.

Uzzinot par iespēju vienoties ar “Maximu” par 100 tūkstoš eiro morālo kompensāciju, Aļona Burve-Želudkova svārstījusies – pieņemt vai ne. Izšķiroša izrādījās cietušo biedrības kopsapulce, kurā “Maximas” pārstāvji stāstīja par vienošanās detaļām.

“Kad viņi pateica – mēs jums dosim naudu, bet jūs par mums vairs neko sliktu nesakiet... Es paliku bez vārdiem. Es laikam esmu tāds cilvēks, kuram ne ar kādu naudu muti neaizbāzīs.

Es to uztvēru nevis kā morālo kompensāciju, bet kā mutes aizbāšanu,” saka Aļona.

Tas ir pārpratums, saka “Maximas” pārstāvis Ivars Svilāns. Vienošanās neierobežojot cietušā tiesības kritizēt uzņēmumu, ja viņš to vēlas. Dokumentā iekļautais punkts attiecas nevis uz kompāniju, bet uz pašu vienošanos.

“Tā drīzāk ir pie vispārīgiem punktiem kā labas gribas apņemšanās, ka puses atturas no negatīva viedokļa sniegšanas par šo vienošanos. Tā kā tas nekādā veidā neierobežo ģimenes. Un būtu ļoti žēl, ja ģimenes šādu iemeslu dēļ atturētos no šīs vienošanās slēgšanas,” saka Svilāns.

Arī daudzu Zolitūdes traģēdijā cietušo pārstāvis Aldis Gobzems apstiprina, ka dokuments neaizliedz parakstītājiem kritiski izteikties par “Maximu”: “Un būtiskākais apstāklis ir tas, ka cietušajiem šī vienošanās neparedz nekādas sankcijas nevienā no jautājumiem. Iepretim “Maximai”, kurai gan ir paredzētas sankcijas, ja “Maxima” nepilda šo vienošanos.”

Otrs apstāklis, kādēļ Aļona Burve-Želudkova nolēmusi neparakstīt vienošanos, ir fakts, ka tādā gadījumā viņai būtu jāatsauc morālās kompensācijas prasība tiesā. Bet tur viņa pieteikusi daudz lielāku summu – 500 tūkstošus eiro. Advokāts uzskata – teorētiski vienmēr var cerēt, ka tiesa apmierinās prasību pilnā apmērā, taču līdzšinējā tiesu prakse lielas cerības nedod.

Augstākā tiesa septembrī apkopojusi informāciju par pēdējo piecu gadu laikā noteiktajiem morālā kaitējuma apmēriem dažādās lietās. Lielākā tur atrodamā summa ir 142 tūkstoši eiro par morālo kaitējumu un sakropļojumu, nākamā rindā – 35 tūkstoši.

Abas kompensācijas izmaksātas 1997.gada Talsu traģēdijā cietušajiem, kuri šo spriedumu gaidīja padsmit gadu.

Jau ziņots, ka SIA "Maxima Latvija" un „Tineo” izmaksās atbalstu cietušajām ģimenēm 100 000 eiro par katru bojāgājušo ģimenes locekli. Tādējādi uzņēmums cer izbeigt tiesvedību par kompensāciju izmaksu. Pirmās vienošanās jau esot parakstīts ar ģimenēm, kuras civiltiesā pārstāv advokāts Aldis Gobzems, taču tā tikšot piedāvāta arī visām pārējām upuru ģimenēm.

Ne visi cietušie piekrīt šādam kompromisam. Biedrībā "Zolitūde 21.11." informē, ka esot arī ģimenes, kuras atsakās parakstīt šādu vienošanos. Jau pirms šīs vienošanās parakstīšanas tā nodrošinājusi finansiālu atbalstu cietušajiem vairāk nekā divu miljoni eiro apmērā.

Savukārt „Tineo” dāvinājusi zemes gabalu Priedaines ielā 20 Rīgas domei Zolitūdes traģēdijas piemiņas vietas izveidei.

“Maxima” plānojot arī noslēgt vienošanos ar tiem traģēdijā cietušajiem, kuri guvuši kādas traumas, sasaistot atbalsta summu ar traumu smagumu. Taču šīs sarunas vēl notiekot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti