Panorāma

Ģenerālprokurors izvērtēs kriminālprocesa nesākšanu pret Sondaru

Panorāma

Uz Polijas-Baltkrievijas robežas turpinās migrantu krīze

Zolitūdes traģēdijas krimināllieta – Rīgas apgabaltiesā

Zolitūdes traģēdijas lieta gadu pēc sprieduma publiskošanas nonāk Rīgas apgabaltiesā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 11 mēnešiem.

Gandrīz gadu pēc Zolitūdē sagruvušā lielveikala “Maxima” traģēdijas krimināllietas pilnā sprieduma publiskošanas lieta nonākusi Rīgas apgabaltiesā, un šodien bija nozīmēta pirmā tiesas sēde. Iepriekšējās tiesas lēmumu – par vainīgu atzīt vienīgi ēkas būvinženieri Ivaru Sergetu – pārsūdzējis Sergeta advokāts, daļa cietušo un apelācijas protestu iesnieguši arī prokurori.

Zolitūdes traģēdijas piemiņas vietā šodien gulst vien pa kādam ziedam un dažas svecītes. Vairāk sveču šeit noteikti gulsies 21. novembra vakarā, kad cilvēki šeit ieradīsies pieminēt traģēdijā bojāgājušos un cietušos.

Šī diena ir zīmīga ar to, ka krimināllietu sāka skatīt apelācijas tiesu instancē. Un tie cietušie, kas pārsūdz iepriekšējās tiesas iznākumu, cer, ka šoreiz spriedums būs taisnīgāks.

Cietušo advokāte Jevgēnija Tverjanoviča-Bore sacīja: "Neviens no cietušajiem netic, ka pie visas šīs traģēdijas varētu būt tikai viens par vainīgu atzīts cilvēks. Lielākā daļa ir pārsūdzējuši pirmās tiesu instances spriedumu, bet ir arī tādi, kuriem ir apnicis cīnīties, un cilvēki neredz gaismu tuneļa beigās."

Traģēdija, virs cilvēku galvām sagrūstot lielveikalam “Maxima” Zolitūdē, notika pirms gandrīz astoņiem gadiem 21. novembrī. Lietā apsūdzēja deviņas personas, no kurām par vainīgu pirmās instances tiesa atzina vienīgi ēkas būvinženieri Sergetu. Šādam iznākumam nepiekrita ne pats Sergets, ne arī daļa cietušo.

Sergeta aizstāvis Artūrs Zvejsalnieks norādīja: "Manuprāt, ir pilnīgi neloģiski secināt, ka viens pats Sergets varētu būt vainīgs pie šīs situācijas. Mēs arī vērsām uzmanību uz to pirmās instances tiesā, ka bija ārkārtīgi nekvalitatīva šī izmeklēšana. Manuprāt, arī attiecībā uz Sergetu izdarītie secinājumi nav pamatoti."

Lieta zīmīga arī ar to, ka pirmās instances spriedumu pārsūdzējušas visas puses, arī prokurori iesnieguši apelācijas protestu. Viņu darbs kritizēts vienā no pirmās tiesas blakus lēmumiem.

Prokurors Kaspars Cakuls norādīja: "Principā ir dots pirmais vērtējums no tiesas puses šīm celtajām apsūdzībām, kam mēs kategoriski nepiekrītam, jo, kā jau kolēģis minēja, tiesas spriedums ir nelikumīgs, nepamatots un, mūsu ieskatā, arī pretrunīgs. Cerams, ka tas, ka ir ārkārtējā situācija šobrīd, nebūs šķērslis raitai lietas izskatīšanai."

Covid-19 dēļ sarežģīto un tiesas sēdes dalībniekiem ļoti apjomīgo lietu Rīgas apgabaltiesa šodien sāka izskatīt attālinātā režīmā. Dažādu saslēgšanās kļūmju un mikrofonu pārbaudes dēļ tiesas sēde varēja sākties vēlāk, nekā plānots. Vairāki dalībnieki sūdzējās, ka ik pa brīdim saslēgšanās signāls ir traucēts.

Zolitūdes traģēdijas krimināllietas vadošā tiesnese Iveta Vīgante teica: "No savas puses tiesa darīs visu iespējamo, lai šie termiņi būtu saprātīgi, kuros mēs pabeigsim lietas izskatīšanu. Attālinātā skatīšana pie šāda lietas dalībnieku skaita, protams, procesu nepaātrina. Lieta, protams, ir specifiska un līdz ar to pietiekami juridiski sarežģīta."

Lietu apgabaltiesā skata trīs tiesnešu sastāvā. Pašlaik nozīmētas vairāk nekā 40 tiesas sēdes.

Nākamā tiesas sēde ir plānota attālināti 2021. gada 2. decembrī plkst.10, jo uz tiesas sēdi veselības dēļ nebija ieradies Mārtiņš Draudiņš –  viens no lietā apsūdzētajiem.

KONTEKSTS:

Zolitūdes traģēdijas krimināllietu iztiesāja četrus gadus un divus mēnešus, bet kopā ar sprieduma rakstīšanu tiesvedība aizņēma gandrīz piecus gadus. To laikā notikušas 198 tiesas sēdes, 267 personas atzītas par cietušajiem.

Šajā lietā Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa par vainīgu atzina būvinženieri Ivaru Sergetu un astoņus lietā apsūdzētos attaisnoja. Attiecībā uz apsūdzētajām personām tiesa lēma:

  • Būvinženieri Ivaru Sergetu tiesa atzīst par vainīgu un nosaka brīvības atņemšanu uz 6 gadiem, ieskaitot tajā apcietinājumā jau pavadīto laiku. Viņam arī liegts piecus gadus pildīt atbildīgā būvkonstrukciju vadītāja pienākumus. Tāpat līdz sprieduma stāšanās spēkā brīdim negrozīti atstāti piemērotie drošības līdzekļi. 
  • Arhitektu Andri Kalinku tiesa attaisno. Piemēroto drošības līdzekli atceļ.
  • Būvuzraugu Mārtiņu Draudiņu tiesa attaisno. Piemēroto drošības līdzekli atceļ.
  • Veikala projekta būvekspertīzes veicēju Andri Gulbi tiesa attaisno. Piemēroto drošības līdzekli atceļ.
  • Uzņēmuma “Re&Re” būvdarbu vadītāju Staņislavu Kumpiņu tiesa attaisno. Piemēroto drošības līdzekli atceļ.
  • Bijušo Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas eksperti Mariku Treiju tiesa attaisno. Piemēroto drošības līdzekli atceļ.
  • Būvinspekcijas priekšnieka vietnieci Aiju Meļņikovu tiesa attaisno. Piemēroto drošības līdzekli atceļ.
  • SIA “Maxima Latvija” darbinieci Innu Šuvajevu tiesa attaisno. Piemēroto drošības līdzekli atceļ.
  • Bijušo Rīgas pilsētas būvinspekcijas priekšnieka vietnieku Jāni Balodi tiesa attaisno. Piemēroto drošības līdzekli atceļ.

Tāpat tiesa pieņēma divus blakuslēmumus. Vienā aicināja prokuratūru lemt par kriminālprocesa sākšanu pret sabrukušās ēkas kopņu ražotāja, nu jau likvidētā SIA "Vikom Industry" bijušajām amatpersonām un darbiniekiem. Otrā blakuslēmumā konstatēja, ka prokurori nepienācīgi pildījuši savus pienākumus, veicot uzraudzību pirmstiesas izmeklēšanā, kā arī uzturot valsts apsūdzību tiesā.

2013. gada 21. novembrī Zolitūdē, iebrūkot lielveikala ''Maxima'' jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl vairāki desmiti tika ievainoti. 

Lai skatītu apjomīgo krimināllietu par Zolitūdes traģēdiju, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015. gada decembrī. 2019. gada jūnijā prokurors pabeidza savu debašu runu, apsūdzētajiem lūdzot piemērot maksimālos sodus. Visi apsūdzētie noliedza savu vainu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti