Panorāma

Sandrai Kalnietei aizliedz iebraukt Krievijā

Panorāma

Dārzeņu audzētāji nav droši par lielveikaliem

Jauni aizdomās turamie Zolitūdes lietā

Zolitūdes traģēdijas lietā vēl četri aizdomās turētie; vēršas arī pret «Maximu»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 8 mēnešiem.

Zolitūdes traģēdijas lietā aizdomas turētā statuss piemērots vēl četrām personām – trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem par noziedzīgu bezdarbību un "Maxima" darbiniecei par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu. Savukārt pret „Maxima” sākts piespiedu ietekmēšanas process.

Trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbinieki tiek turēti aizdomās par amatpersonu pienākumu nepildīšanu, ja ar to izraisītas smagas sekas.

Divi no aizdomas turētajiem ir Rīgas būvvaldes bijušie darbinieki: kādreizējā Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas eksperte Marika Treija un Rīgas pilsētas būvinspekcijas priekšnieka vietnieks Jānis Balodis.

Savukārt no aizdomās turētajiem vienīgā, kas aizvien strādā būvvaldē, ir būvinspekcijas priekšnieka vietniece Aija Meļņikova, liecina Latvijas Radio rīcībā esošā informācija. Pati Meļņikova gan atteicās no komentāriem.

Policija pašlaik neredz pamatu šai darbiniecei kā drošības līdzekli noteikt liegumu strādāt būvvaldē, žurnālistiem pirmdien skaidroja Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins. Viņš arī nekomentēja, kāpēc Rīgas domes pārbaudē pret šiem darbiniekiem nav konstatēti pārkāpumi viņu rīcībā, vien pieļāva, ka domes rīcībā nebija visa tā informācija, ko izdevās atklāt policijai.

Treija piedalījusies pie būvprojekta akceptēšanas un saskaņošanas, savukārt Balodis ir pieņēmis ekspluatācijā pirmās kārtas objektu, bet Meļņikova ir apstiprinājusi pieņemšanu un nodošanu ekspluatācijā. Tā 2013.gadā pēc traģēdijas informēja būvvaldē, atstādinot sešus tās darbiniekus, kas parakstījuši Zolitūdes «Maxima» dokumentus.

Ar traģēdiju saistītā uzņēmuma darbiniecei tiek inkriminēta darba aizsardzības noteikumu pārkāpšana, ja tā izraisījusi vairāku personu nāvi.

Valsts policija arī sākusi piespiedu ietekmēšanas procesu pret uzņēmumu, kurā šī sieviete strādājusi, bet tiesa pēc policijas lūguma ierobežojusi uzņēmuma īpašumtiesības.

„Maxima” pārstāvis Ivars Svilāns Latvijas Radio apliecināja, ka uzņēmums no policijas saņēma informāciju par piespiedu ietekmēšanas līdzekli un vērtēs šo lēmumu.

„Maxima” pārstāvis Ivars Svilāns: Par piespiedu ietekmēšanas līdzekli
00:00 / 01:08
Lejuplādēt

Policijas lēmumā uzņēmumam pārmet trūkumus darba aizsardzības instruktāžas saturā un to, ka daži darbinieki nebija pietiekami instruēti par trauksmes signālu nozīmi, atklāja Svilāns. Viņš arī uzsvēra, ka uzņēmums līdz šim sadarbojās un arī turpmāk sadarbosies ar policiju,  kā arī sniegs atbalstu savam darbiniekam, kuram piemērots aizdomās turētā statuss.

Svilāns arī pauda, ka šis darbinieks, kas atbildēja par darba aizsardzības jautājumiem visā uzņēmuma, vairs šajās amatā nestrādā.  

Kopumā šajā kriminālprocesā pret piecām juridiskajām personām uzsākts piespiedu ietekmēšanas process un par aizdomās turētajām atzītas deviņas personas - piecas par pārkāpumiem būvniecības un projektēšanas procesā, trīs par noziedzīgu bezdarbību būvniecības uzraudzības laikā un viena par pārkāpumiem darba drošības jomā.

Visticamāk, jaunu aizdomās turēto personu šajā lietā policijai varētu nebūt, atzina Grišins. Policija gatavojas abus kriminālprocesus nodot prokuratūrai marta otrajā pusē.

Iepriekš ziņots par piecām aizdomās turētām personām, no kurām divi - būvinženieris Ivars Sergets un būveksperts Andris Gulbis bija apcietināti un atradās izmeklēšanas cietumā nepilnas divas nedēļas, taču šāds tiesas lēmums tika pārsūdzēts. Trešais aizdomās turētais ir arhitekts Andris Kalinka, taču viņam piemērots vieglāks drošības līdzeklis - policijas uzraudzība un aizliegums izbraukt no valsts.

Tāpat aizdomās tiek turēts arī uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš un būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš.

Traģēdija Zolitūdē notika 2013.gada 21.novembrī, kad vakarā, cilvēkiem iepērkoties, sagruva Priedaines ielā 20 esošais „Maximas” veikals. Nelaimē dzīvību zaudēja 54 cilvēki, arī trīs glābēji, vienu vai abus vecākus zaudēja 23 bērni.

Tiesībsargājošajās iestādēs vairākkārt norādīja, ka Zolitūdes traģēdijas lieta ir lielākā un sarežģītākā krimināllieta Latvijas vēsturē, un šo darbu veic milzīgs cilvēku skaits. Izmeklēšanas darba grupā ir iesaistīti 40 izmeklētāji un četri prokurori. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti