Panorāma

Aizdomas par vadošo būvnieku karteli

Panorāma

Aizturēts bijušais robežsardzes priekšnieks Normunds Garbars

Zolitūdes traģēdijas tiesvedībā atsākas tiesu debates

Zolitūdes traģēdijas tiesvedībā atsākas tiesu debates

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 2 mēnešiem.

Pēc vairāk nekā divu mēnešu pārtraukuma otrdien, 3. septembrī, atsākās tiesvedība Zolitūdes  traģēdijas krimināllietā. Gan cietušo aizstāve, gan arī divi apsūdzēto aizstāvji lūdza tiesu pārtraukt tiesu debates un atsākt tiesas izmeklēšanu. Šim lūgumam iebilda gan valsts apsūdzība, gan tiesneši.

Kopš Zolitūdē sabrukušā lielveikala "Maxima" krimināllietas iztiesāšanā bija paņemts vasaras pārtraukums, šo vairāk nekā divu mēnešu laikā tiesa saņēmusi vairākus lūgumus. Tajā starpā SIA "Maxima Latvija" lūdza tiesu atcelt arestu visiem 44 īpašumiem. Uzliktais arests neļaujot tos ne renovēt, ne veikt citas darbības. Jūlijā uzņēmums noslēdzis ārpustiesas vienošanos ar pēdējiem cietušajiem.

"Ir samaksātas lielas kompensācijas, līdz ar to vairs nepastāv likumā noteikts pamats mantas aresta piemērošanas turpināšanai šajā procesā," teica SIA "Maxima Latvija" aizstāvis Aleksandrs Berezins.

Prokurors Agris Skradailis tikmēr norādīja: "Tā mēs varam ieslīgt bezgalībā, jo viss, kas bija piesakāms, ir piesakāms līdz debašu uzsākšanai."

Atjaunot tiesas izmeklēšanu, lai lietai varētu pievienot vairākus dokumentus, lūdza arī cietušo pārstāve. Ne prokuratūra, ne tiesa tam nepiekrita. Tiesu debates no cietušo puses otrdien noslēdza Aļona Burve-Želudkova. Traģēdijas brīdī viņa veikalā bija kopā ar vīru, kurš, sabrūkot veikalam, zaudēja dzīvību. Aļonai tika traumētas kājas.

"Es piekrītu prokuratūrai, ka astoņi cilvēki saņem pelnīti. Par [veikala bijušo darbinieci Innu] Šuvajevu es jau šodien pateicu – es nesaprotu, kāpēc šis cilvēks sēž uz apsūdzēto sola, jo es neuzskatu, ka viņa ir vainīga tajā, kas ir noticis. Viņa atbild par drošības noteikumu ievērošanu. Tur bija vecākais apsargs. Viņu es noteikti gribētu redzēt uz apsūdzēto sola. Viņš atbildēja par to cilvēku drošību, kas atradās veikalā," pauda Burve-Želudkova.

No aizstāvības puses tiesu debates sāka apsūdzētā būvinženiera Ivara Sergeta aizstāvis Artūrs Zvejsalnieks. Viņš uzskata, ka viņa aizstāvamā rīcību un iespējamo vainu varētu pilnvērtīgi vērtēt vien tad, ja izmeklēšanā būtu vērtēta arī tērauda būvkonstrukciju ražotāja SIA "Vikom Industry" iespējamā vaina un rīcība.

"Diemžēl izmeklēšana nav pilnībā izvērtējusi sabrukuma iemeslus un vainīgās personas noskaidrojusi. Pavisam dīvains iemesls, kāpēc "Vikom Industry" nav saukts pie atbildības – darbinieki, kuri bija tie, kas izveidoja šo sabrukušo mezglu, izbūvēja sabrukušās kopnes un kuru darbība bija tiešā veidā šīs katastrofas iemesls," teica Zvejsalnieks.

"Šobrīd mēs uzskatām, ka esam darījuši visu, lai visas vainīgās personas atrastos uz apsūdzēto sola, un jelkādi citi viedokļi, kas izskan no aizstāvības puses, uzskatām par nepamatotiem," atzina  prokurors.

Sergeta aizstāvis norāda, ka lūgs tiesu pieņemt blakuslēmumu un izmeklēt uzņēmuma atbildību. Paredzēts, ka tiesu debates notiks vēl vismaz vairākas nedēļas.

KONTEKSTS:

Lai skatītu apjomīgo krimināllietu par Zolitūdes traģēdiju, kurā zem veikala "Maxima" iegruvušā jumta dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl desmitiem tika ievainoti, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015. gada 8. decembrī. Sākotnēji tiesā skatīja procesuālus jautājumus, bet pēc vairākiem mēnešiem sāka cietušo un liecinieku nopratināšanu. Savukārt 2018. gada 31. oktobrī tiesa beidza uzklausīt pēdējo divu apsūdzēto liecības. Kopumā deviņu apsūdzēto nopratināšana aizņēma divarpus nedēļas. Visi apsūdzētie turpina noliegt savu vainu.

Savukārt 2019. gada aprīlī pabeigta tiesas izmeklēšana, kuras laikā notikušas 160 tiesas sēdes, uzklausīti 280 cietušie, nopratināti vairāk nekā 150 liecinieki, eksperti un deviņi apsūdzētie.

26. jūnijā prokurori paziņoja, ka prasa katram no deviņiem apsūdzētajiem likumā noteiktos maksimālos sodus: septiņarpus un piecus gadus cietumā, kā arī liegumu piecus gadus pildīt iepriekš veiktos pienākumus. Tāpat prasa noteikt četriem uzņēmumiem piespiedu ietekmēšanas līdzekļus. Savukārt apsūdzētā Sergeta uzņēmums “HND grupa” likvidēts – no tā nevar neko piedzīt. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti