Bērnu vakcinācija pret Covid-19, kas plānota arī Latvijā. Ko par to zina pasaulē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 11 mēnešiem.

Pirms dažām dienām Eiropas Savienībā (ES) un līdz ar to arī Latvijā pirmo reizi apstiprināta izmantošanai vakcīna pret Covid-19 piecus līdz 11 gadus veciem bērniem. Šo vakcīnu ražo "Pfizer"/"BioNTech". Vairākās valstīs pret Covid-19 jau tiek potēti šī vecuma bērni. Rus.lsm.lv apkopoja informāciju par to, kā tika izmēģināta šī vakcīna, kādas blaknes tika novērotas, kādi ir argumenti par un pret bērnu potēšanu un kādas vēl bērnu vakcīnas pret Covid-19 var parādīties nākotnē.

Nepilnos divos gados Covid-19 pandēmija kļuvusi būtiski "jaunāka". Pirmie divi uzliesmojumi praktiski neskāra bērnus, taču šogad viņu īpatsvars kopējā no jauna inficēto skaitā jūtami pieaudzis. Vēl vairāk – valstīs, kurās masveidīgi sapotēti pieaugušie, runā par "bērnu uzliesmojuma" risku, jo visjaunākie iedzīvotāji joprojām nav vakcinēti. 

ĪSUMĀ

Kādas vakcīnas jau tiek izmantotas jaunākajā vecuma grupā un kādas ir gaidāmas

Jau tagad "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnu "Comirnaty" pediatriskai izmantošanai apstiprinājuši vairāku desmitu valstu regulatori, tostarp ASV un Izraēlā.

Pēc sastāva vakcīna ir tāda pati, ar kādu potē pusaudžus (Latvijā – no 12 gadu vecuma) un bērnus, atšķiras (.pdf) tikai iepakojums un fasējums. "Bērnu" variants tiek piegādāts flakonos ar oranžiem vāciņiem, katrā flakonā ir desmit devu. Flakoniem ar vakcīnu pieaugušajiem vāciņi ir violeti, katrā ir sešas devas. Pediatriskā deva ir 10 mikrogrami, tātad trīs reizes mazāka par pieaugušo devu. Injekcijas apmērs pieaugušajiem un pusaudžiem ir 0,3 mililitri, berniem – 0,2 mililitri. Bērniem vakcīnu iesaka ievadīt ar šļirci, kurai ir īsāka adata. 

Kubā bērnu vakcinācijai tiek izmantotas vietējā ražojuma vakcīnas "Soberana 2" un "Soberana Plus". Argentīnā, Indonēzijā, Bahreinā, Čīlē un vēl kādās desmit attīstības valstīs līdztekus "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnai bērnus potē arī ar Ķīnas uzņēmumu "Sinovac" un "Sinopharm" vakcīnām.

Tuvākajā laikā var tikt apstiprināta "Moderna" vakcīna "Spikevax". Veikti tās pediatriskie klīniskie izmēģinājumi, un, pēc uzņēmuma vadības prognozēm, līdz 2021. gada Ziemassvētkiem, iespējams, sešiem līdz 11 gadus veciem bērniem būs pieejama arī šī vakcīna. ES to jau atļauts izmantot vecuma grupā no 12 līdz 17 gadiem, tomēr Latvijā tā tika lietota neilgi un tagad to izmanto tikai no 25 gadu vecuma, jo ir salīdzinoši lielāks risks, ka gados jaunākiem vīriešu dzimuma vakcinētajiem var attīstīties miokardīts. 

Pagaidām ir neskaidras "Johnson & Johnson" vakcīnas "Janssen" perspektīvas (Latvijā šī vienas devas vakcīna tiek izmantota pieaugušajiem). Aprīlī uzņēmums sāka izmēģinājumus 12–17 gadu vecu pusaudžu grupā un pavēstīja, ka pēc to beigām plāno paplašināt "mērķauditoriju", tajā ietverot arī mazākus bērnus, sākot no jaundzimušajiem. 

Tiek gatavoti Krievijas "Sputņik V" izmēģinājumi. 2021. gada jūlijā sākās klīniskie izmēģinājumi 12–17 gadu vecu pusaudžu vecuma grupā. Novembrī tika paziņoti pirmo divu posmu rezultāti – saņemti apstiprinājumi vakcīnu drošumam un labai imūnreakcijai, un sākts trešais posms, lai noteiktu efektivitāti šim vecumam. Krievijas Veselības ministrija reģistrēja "Sputņik M" 24. novembrī, apritē tā nonāks decembra beigās. "Sputņik" izstrādātāja – Nikolaja Gamalejas Nacionālā epidemioloģijas un mikrobioloģijas pētnieciskā centra – direktors Aleksandrs Gincburgs paziņojis par gatavību veikt izmēģinājumus jaunākajā (seši līdz 11 gadi) vecuma grupā. "Pusaudžu" versijai dots nosaukums "Sputņik M". Šim variantam "pieaugušo" vakcīnas koncentrācija pazemināta piecas reizes, mazākiem bērniem to paredzēts samazināt desmit reizes.

Iesaldēti "AstraZeneca" vakcīnas "Vaxzevria" izmēģinājumi (Latvijā tā izmantota pieaugušajiem). Februārī tika sākti tās izmēģinājumi sešu līdz 17 gadu vecu bērnu un pusaudžu grupā, tomēr aprīlī process tika pārtraukts, lai pārbaudītu ziņojumus par retiem trombu veidošanās gadījumiem pēc šis vakcīnas izmantošanas. Dalībnieku atlase šim pētījumam joprojām nav atsākta.

"Bērnu" vakcīnu izmēģinājumi

"Comirnaty" ("Pfizer"/"BioNTech"). Sākumā tika vērtēts vakcīnas drošums un panesamība. Šajā posmā piedalījās apmēram trīs tūkstoši bērnu. Tika salīdzinātas trīs devas – 30 mikrogrami (tik daudz tiek injicēts pieaugušajiem), 20 mikrogrami un 10 mikrogrami. Vismazākā deva bērniem izraisīja vismazākās blaknes, tomēr radīja noturīgu imūnatbildi, analoģisku tai, kas tiek iegūta ar lielām devām. 

Lai izvērtētu efektivitāti, nākamajā posmā 2268 bērni piecu līdz 11 gadu vecumā tika pēc nejaušības principa sadalīti un ar trīs nedēļu intervālu saņēma divas potes ar 10 mikrogramiem vakcīnas katrā (divas trešdaļas dalībnieku) vai ar placebo (viena trešdaļa dalībnieku). No 19 fiksētajiem inficēšanās gadījumiem absolūtais vairākums (16) bija grupā, kas saņēma placebo, bet no vakcinētajiem bērniem inficējās trīs. Testi parādīja, ka visus inficēšanās gadījumus izraisīja koronavīrusa delta variants.

Atbilstoši šī posma rezultātiem "Comirnaty" ("Pfizer"/"BioNTech") efektivitāte saslimšanas ar Covid-19 novēršanā piecus līdz 11 gadus veciem bērniem tika novērtēta ar 90,7%.

"Spikevax" ("Moderna"). Ražotājs 25. oktobrī paziņoja savas vakcīnas klīnisko pētījumu otrā un trešā posma starprezultātus – no sešiem līdz 11 gadus veciem bērniem novērojama "noturīga imūnreakcija ar minimālām blaknēm".

Pētījumā piedalījās 4763 šī vecuma bērni (turklāt projektā "KidCOVE" tiek pētīta vēl divu grupu – no pusgada līdz diviem gadiem un no diviem līdz sešiem gadiem – reakcija uz vakcīnu). Bērniem tika veiktas divas injekcijas, no kurām katrā bija 50 mikrogrami vakcīnas, tātad puse no pieaugušo devas. Intervāls starp devām bija 28 dienas. Mēnesi pēc pilna vakcinācijas kursa bērniem antivielu līmenis bija 1,5 reizes augstāks salīdzinājumā ar gados jaunajiem pieaugušajiem, kuri arī piedalījās izmēģinājumos.

Ķīnas uzņēmumu "Sinovac" un "Sinopharm" vakcīnu izmēģinājumi ar bērniem notika divos posmos 2021. gada pavasarī un vasarā (tika pārbaudīts tikai vakcīnu drošums). Septembrī kompānija "Sinovac" paziņoja, ka sāk savas vakcīnas efektivitātes klīniskos izmēģinājumus vecuma grupā no sešiem mēnešiem līdz 17 gadiem, piedaloties 14 tūkstošiem bērnu no vairākām valstīm, tostarp Čīles, Kenijas un Dienvidāfrikas Republikas.

Kādas blaknes atklātas "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas pētījumos

71–74% (pēc pirmās un otrās potes) bērnu, kuri piedalījās "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas izmēģinājumos sūdzējās par sāpēm potes vietā. 15–19% ap injekcijas vietu bija vērojams arī apsārtums, 10–15% –uztūkums. Visbiežāk bērni sūdzējās par nogurumu (34–39%), galvassāpēm (22–28%), muskuļu sāpēm (9–12%), drebuļiem (5–10%). Retākas blaknes (mazāk nekā 5% dalībnieku) bija caureja, vemšana, locītavu sāpes.

Temperatūra paaugstinājās līdz 38,0–38,9 grādiem 3% bērnu pēc pirmās devas un 7% bērnu pēc otrās devas. Vienam bērnam divas dienas pēc otrās potes temperatūra palielinājās līdz 40 grādiem, taču pēc drudzi mazinošām zālēm nākamajā dienā tā kritās. Limfmezglu palielināšanās tika novērota desmit bērniem (0,9%), bet četriem bija izsitumi uz ādas.

Nav fiksēts neviens miokardīta, perikardīta, alerģijas vai anafilaktiskā šoka gadījums.

Un nevienam no dalībniekiem blaknes nebija tik smagas, lai būtu jāizstājas no izmēģinājumiem. Visu dalībnieku novērošana turpināsies divus gadus.

Par līdzīgiem sava pētījuma rezultātiem ziņoja arī "Moderna": daļai bērnu bija nogurums, galvassāpes, paaugstināta temperatūra un sāpes injekcijas vietā. Visi dalībnieki tiks novēroti 12 mēnešus pēc otrās potes, lai novērtētu ilgstošo aizsardzību un drošumu. 

Valstis, kuras ir apstiprinājušas, izmanto vai gatavojas izmantot "bērnu" vakcīnas 

ES regulatora lēmums tika pieņemts 25. novembrī. Latvijā potēšanas kampaņa var sākties jau decembrī, paziņojis veselības ministrs Daniels Pavļuts. ASV, Izraēlā, Ķīnā, Apvienotajos Arābu Emirātos, Bahreinā, Indonēzijā, Salvadorā, Argentīnā, Ekvadorā, Čīlē vakcinācija jau sākusies. Lielbritānijā lēmums pagaidām nav pieņemts.

Eiropas Savienības regulators Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) 25. novembrī ieteica izmantot "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnu arī piecus līdz 11 gadus veciem bērniem. Kopš 10. novembra EZA arī izskata "Moderna" pieteikumu par tās Covid-19 vakcīnas sertifikāciju sešus līdz 11 gadus veciem bērniem.

ASV Pārtikas un zāļu pārvalde 29. oktobrī ar vienbalsīgu ekspertu padomes lēmumu apstiprināja "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas izmantošanu piecus līdz 11 gadus veciem bērniem. Novembra pirmajās divās nedēļās ASV tika vakcinēti 2,6 miljoni no 28 miljoniem bērnu šajā vecuma grupā, tas ir, gandrīz 10%.

Izraēlā "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas izmantošana piecus līdz 11 gadus veciem bērniem tika apstiprināta 14. novembrī. 20. novembrī Izraēlā tika saņemta "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas "bērnu" varianta pirmā partija. Jau 21. novembrī vecāki sāka pierakstīt savus bērnus uz poti, un dažu stundu laikā tikai medicīnas iestāžu tīklā "Makkabi" tika saņemti vairāk nekā 3600 pieteikumu. Potēšanas kampaņa sākās 23. novembrī. Izraēlā ir apmēram 1,23 miljoni bērnu šajā vecuma grupā. 

Kanādā 19. novembrī tika apstiprināta "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas izmantošana piecus līdz 11 gadus veciem bērniem. Oktobrī premjerministrs Džastins Trudo paziņoja, ka ar "Pfizer" parakstīts līgums par 2,9 miljonu bērniem domāto vakcīnas devu iepirkšanu.

AAE un Bahreinā izmantošanai apstiprinātas Ķīnas "Sinopharm" (no trīs gadu vecuma) un "Pfizer"/"BioNTech" (no piecu gadu vecuma) vakcīnas. AAE vakcīnas apstiprināja augustā, bet Bahreina – divus mēnešus vēlāk. 

Ķīnā jau jūnijā, lēmumu pamatojot ar izmēģinājumu divu posmu datiem, tika atļauts izmatot "Sinovac" vakcīnu trīs līdz 17 gadus veciem bērniem, augustā tai pievienojās arī "Sinopharm" vakcīna. Vairāku desmitu attīstības valstu valdības, kuras bija palikušas "aiz borta" konkurencē par Rietumu ražotāju vakcīnām, iepirka Ķīnā ražotās vakcīnas, lai potētu bērnus. Pašā Ķīnā līdz novembra vidum bija vakcinēti apmēram 80 miljoni bērnu no trīs līdz 11 gadu vecumam jeb apmēram puse bērnu šajā vecumā. Izvirzīts mērķis līdz 2021. gada beigām vakcinēt visus šīs vecuma grupas bērnus.

Lielbritānijā gaida medikamentu regulatora lēmumu un ir gatavi izvērst bērnu vakcināciju nākamā gada pavasarī. Indijā regulators izskata iespēju izmantot vietējo vakcīnu "Covaxin". Arī šajā valstī plāno sākt bērnu un pusaudžu (vecumā no 12 līdz 18 gadiem) vakcināciju 2022. gada pavasarī. Indonēzijas regulators 1. novembrī deva atļauju izmantot Ķīnas "Sinovac" vakcīnu bērniem no sešu gadu vecuma, arī Salvadorā, Argentīnā, Ekvadorā, Čīlē Ķīnas vakcīnas ir apstiprinātas pediatriskai izmantošanai. Kubā bērnus pret Covid-19 potē, sākot no divu gadu vecuma, izmantojot šajā valstī izstrādātās vakcīnas.

Visbeidzot – Kostarika ir pirmā valsts, kur vakcinācija pret Covid-19 bērniem kļuvusi par obligātu līdztekus potēšanai pret tādām slimībām kā poliomielīts un bakas. Valdība parakstījusi līgumu ar "Pfizer" par devu iegādi visu bērnu, kas jaunāki par 12 gadiem, vakcinācijai, sākot no 2022. gada marta.

Iemesli, kāpēc jāvakcinē bērni

Salīdzinājumā ar pieaugušajiem bērni pārcieš Covid-19 vieglāk, bieži vien bez simptomiem. Tomēr mēdz būt arī smagi gadījumi, tostarp ar letālu iznākumu. Šogad, kad parādījās īpaši lipīgais delta variants, bērnu un pusaudžu vidū konstatēto inficēšanās gadījumu skaits pieaudzis visur. Pēc ASV Federālās pārtikas un zāļu pārvaldes datiem kopš pandēmijas sākuma līdz 2021. gada oktobra beigām inficēšanās ar koronavīrusu konstatēta 1,9 miljoniem amerikāņu bērnu, vairāk nekā 8300 no viņiem bija nepieciešama hospitalizācija, 94 bērni miruši. 

Bērniem, lai arī reti, mēdz būt īpašas Covid-19 komplikācijas, kādas nav novērotas pieaugušajiem, – tā dēvētais multisistēmu iekaisuma sindroms bērniem, kas ir potenciāli letāls. (LSM.lv par to rakstīja.)

Pārslimojušajiem bērniem mēdz būt arī garais Covid-19, kad sekas turpinās vairākus mēnešus. Aptaujājot 129 bērnus, kas 2020. gadā pārcietuši Covid-19, noskaidrots, ka četrus mēnešus vai vēlāk pēc inficēšanās trešdaļai respondentu tika novēroti viens vai divi ilgstoši simptomi, ceturtajai daļai – trīs vai vairāk simptomi: bezmiegs, nogurums, muskuļu sāpes un saaukstēšanās. Šīs ilgstošās sekas bija arī bērniem, kuri bija pārslimojuši viegli vai pat vispār bez simptomiem.

Izraēlā bērnu (0–9 gadi) un pusaudžu (10–19 gadi) īpatsvars kopējā apstiprinātajā inficēšanās ar koronavīrusu gadījumu skaitā (870 tūkstoši jūlija beigās) veidoja attiecīgi 14,3% un 21,2%. Šajās divās grupās bija 19 letāli iznākumi (visos šajos gadījumos bija arī citas nopietnas slimības).

Tagad, pateicoties pieaugušo masu vakcinācijai un balstvakcinācijai, valstī ir spēkā minimāli ierobežojumi un jauno gadījumu skaits sācis augt. Pēdējā mēnesī apmēram trešdaļa jauno gadījumu konstatēti bērniem 0–9 gadu vecumā un vēl 27% reģistrēti vecuma grupā no 10 līdz 19 gadiem. Tādējādi vairāk nekā pusē jauno gadījumu Izraēlā koronavīruss tiek konstatēts nevakcinētiem bērniem un pusaudžiem. Pēdējā nedēļā dinamika mainījusies vēl vairāk – no visiem valstī atklātajiem jaunajiem saslimšanas gadījumiem gandrīz puse – 43% – tiek konstatēti bērniem vecumā no pieciem līdz 11 gadiem.

"Mūs gaida "bērnu vilnis","

līdzpilsoņus brīdināja premjerministrs Naftali Benets. Kā vienu no pirmajiem viņš aizveda saņemt poti savu deviņus gadus veco dēlu Dāvidu un video par to ievietoja sociālajā tīklā "Facebook".

Inficējušies bērni, kā liecina jauni pētījumi, vīrusu izplata ar tādu pašu intensitāti kā pieaugušie. Tas grauj vakcinācijas kampaņu efektivitāti un palielina risku bērnu radiniekiem un mācību iestāžu personālam.

"Līdztekus labumam pašiem bērniem viņu vakcinācijā iegūtā imunitāte samazinās vīrusa izplatīšanos sabiedrībā un palīdzēs aizsargāt apkārtējos pieaugušos.

Iedomājieties vecmāmiņu un vectētiņu tikšanos ar mazbērniem – ja mazos ģimenes locekļus sapotēs, būtiski samazināsies iespējas, ka viņi inficēs savus gados vecos radiniekus

(kas viņiem draud ar graujošām sekām)," uzskata bērnu vakcinācijas atbalstītājs, Kalifornijas Universitātes Sanfrancisko medicīnas katedras vadītājs Roberts Vahters.

Kādi ir rezultāti piecu līdz 12 gadus vecu bērnu vakcinēšanai

22. novembrī tika publiskoti "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas izmantošanas šajā vecuma grupā starpposma rezultāti. Dati tika vākti no 2020. gada novembra līdz 2021. gada septembrim klīnisko pētījumu trešajā posmā, kurā piedalījās 2228 cilvēki.

No 30 apstiprinātajiem inficēšanās ar koronavīrusu simptomātiskajiem gadījumiem visi bija placebo grupā, kas vakcīnas efektivitāti šim vecumam paaugstina līdz 100%. Efektivitāte bija stabili augsta neatkarīgi no dzimuma, rases, kā arī no tā, vai ir citas slimības vai liekais svars.

Kādi ir iebildumi pret piecu līdz 11 gadu vecu bērnu vakcināciju

Komplikāciju risks ir viens no nopietnākajiem pretargumentiem sabiedrības visjaunākās daļas vakcinācijas pretiniekiem. Covid-19 vakcīnas ārkārtīgi retos gadījumos var izraisīt miokardītu – sirds muskuļa iekaisumu. Izraēlā veiktā pētījumā, kurā izmantoti piecu miljonu ar "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnu potētu cilvēku vecumā no 16 gadiem dati, konstatēti 136 šādi gadījumi. Vidēji

šāda komplikācija attīstās mēneša laikā pēc otrās devas saņemšanas četriem no 100 tūkstošiem cilvēku,

taču 16–19 gadus veciem vīriešiem risks palielinās apmēram 3,5 reizes. 95% gadījumu slimības gaita ir viegla, taču reģistrēts viens letāls iznākums (mirušā vecums pētījumā nav minēts).

Dažas valstis (to vidū arī Dānija un Zviedrija, kā arī Latvija) vairs nerekomendē potēt pusaudžus un jauniešus ar "Moderna" vakcīnu: pagaidām dati liecina, ka tā ir mazāk vēlama tieši no miokardīta rašanās viedokļa. Lai gan arī "Moderna" vakcīnas gadījumā tas notiek reti, tas tomēr tiek konstatēts biežāk nekā pēc "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas, kas joprojām tiek izmantota bez vecuma ierobežojumiem.

Turklāt, kā parādījis cits pētījums, inficēšanās ar SARS-CoV-2 paaugstina miokardīta rašanās iespēju 18 reizes. Pēc konservatīvāka vērtējuma citā pētījumā (.pdf), risks gados jauniem vīriešiem pieaug "tikai" sešas reizes. Citiem vārdiem – iespēja iegūt miokardītu pēc saslimšanas ar Covid-19 ir būtiski augstāka nekā pēc vakcinācijas.

Grupā bērnu vecumā no pieciem līdz 11 gadiem, kas bija potēti ar "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnu klīniskā pētījuma ietvaros, nebija neviena miokardīta gadījuma. ASV zāļu regulators un ražotājs turpina novērot šo vecuma grupu, tostarp šīs iespējamās blaknes dēļ.

Jautājums par brīvprātību ir strīdīgs. Jau minētajā amerikāņu aptaujā viedokļi dalījās apmēram trīs daļās – gatavība vakcinēt bērnus "tieši tagad", nogaidošā nostāja "dzīvosim, redzēsim" un kategoriskā "ne par ko un nekad".

Tādēļ bērnu obligātās vakcinēšanas pret Covid-19 apspriešana un attiecīgo normatīvo aktu sagatavošana (konkrēti – vairākos ASV štatos un pašvaldībās) var būt priekšlaicīga un radīs negatīvu reakciju sabiedrībā, uzskata Džonsa Hopkinsa universitātes profesors Viljams Moss.

Pēc viņa domām,

lai palielinātu bažīgo vecāku uzticību, var būt vajadzīgs laiks – iespējams, divi līdz trīs gadi.

Vīruss turpinās cirkulēt, bet, iespējams, ar Covid-19 saistītie jautājumi tad būs mazāk politizēti un sabiedrība tāpēc nebūs tik sašķelta. "Lūk, tad Covid-19 vakcīnas varēs mierīgi pievienot skolēniem nepieciešamo pošu sarakstam," ir pārliecināts Moss.

Raksts krievu valodā lasāms RUS.lsm.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti