Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Pašfoto fenomens – vairāk nekā vienkāršs attēls ar stāstu par pašu cilvēku

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Aptieka slēgta. Kur Ciblas iedzīvotāji meklē zāles?

Kā «Mēness aptiekas» tiek pie kārotās vietas Stradiņa slimnīcā

Kā «Mēness aptiekas» tiek pie kārotās vietas Stradiņa slimnīcā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 8 mēnešiem.

 

Aptieku ķēžu uzvaras gājiens farmācijas biznesā turpinās. Daudzviet slimnīcās un ap tām ir izveidojies un arvien nostiprinās vienas aptieku ķēdes monopols, un pacientam atliek tikai izvēle starp viena tīkla aptiekām. To rubrikā "Farmācijas neredzamā vara" izpētījis Latvijas Radio raidījums "Īstenības izteiksme", kas īpaši pievērsās vienam gadījumam – kā aptieku tīkla "Mēness aptiekas" īpašnieks tika pie sen kārotas vietas Stradiņa slimnīcas teritorijā.

Fakti par farmācijas biznesu

  • Sākotnēji bija doma, ka aptiekas Latvijā drīkst piederēt tikai farmaceitiem. Taču 2010.gadā pieņemti aptieku ķēdēm labvēlīgāki nosacījumi - vismaz pusei aptiekas kapitāldaļu jāpieder farmaceitam, vai arī uzņēmuma valdē vismaz pusei jābūt farmaceitiem.
  • Septiņus gadus pēc aptieku ķēdēm labvēlīgu grozījumu pieņemšanas nedaudz sarucis aptieku skaits – pirms septiņiem gadiem kopā ar filiālēm Latvijā bija 945 aptiekas. Šā gada sākumā - 899. 
  • Tirgū valda pieci lieli aptieku tīkli, ir pāris mazāki un ir ap 350 dažādu īpašnieku aptiekas, bieži dēvētas par neatkarīgajām aptiekām. 
  • 2010.gadā 60% aptieku bija neatkarīgās, atlikušie 40% – aptieku ķēdēm. Šogad ir otrādāk – 60% aptieku ir tīklos, bet 40% vēl palikušas neatkarīgo aptieku vidū.
  • Pašlaik, ja uzņēmums vēlas paplašināt savu aptieku tīklu, vienīgā iespēja ir pārpirkt kādu citu aptieku.
  • Jaunākie pieejamie dati rāda – 2015.gadā aptiekas apgrozījušas vairāk nekā 365 miljonus eiro. Tas nozīmē, ka katrs Latvijas iedzīvotājs aptiekā gadā atstājis gandrīz 200 eiro.

Karte ar aptieku tīkliem Latvijā 2010.gadā un 2017.gadā atrodama šeit. 

 

Šis stāsts, kā bieži vien tas gadās, dzima no nejaušības, kas pirmajā mirklī pat šķita tehniska kļūda. Sarakstā ar visām Latvijas aptiekām acīs iekrita aptieka ar nosaukumu "Zolitūde", kas atrodas Pilsoņu ielā 13, Rīgā. Tas ir patālu no Zolitūdes, bet adrese ir pazīstama. Tajā vietā atrodas Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca. 

Aptiekām slimnīcas ir iekārojama vieta, jo – kur gan vēl pulcējas tik daudz cilvēku, kam varētu būt nepieciešams iepirkties aptiekā? Un, ja apkārt ir tikai viena tīkla aptiekas, cenas mazināt un meklēt veidus, kā pievilināt vairāk pircējus, nav vajadzības.

Aptieka tieši Stradiņa slimnīcā, kur pat darbadienas vidū cilvēku plūsma ir kā Vecrīgā piektdienas vakarā, jau gadiem ilgi ir aptieku tīklu un Konkurences padomes (KP) strīda centrā. Izskatās, ka ir atrasts aplinku ceļš, kā aptiekai iekļūt slimnīcā.

"Stradiņu" vecā un jaunā aptieka

Stradiņa slimnīcā nesen uzradusies jauna aptieka. Slimnīcas kartē pie pašas ieejas redzama tikai viena aptieka, kur arī Latvijas Radio dodas. Senatnīgu ķieģeļu divstāvu māju rotā sarkana izkārtne "Farma Balt aptieka". "Farma Balt" aptieku ķēdē ir 18 aptiekas. Šī ir viena no tām.

Laikā, kad Latvijas Radio apmeklē šo aptieku, tajā iepērkas pāris cilvēki, strādā trīs darbinieki. Daļa no pircējiem ir siltos halātos – acīmredzot stacionāra pacienti, daļa – virsdrēbēs. Arī Latvijas Radio veic pirkumu. Uz čeka viss kā gaidīts – medikamenti iepirkti "Farma Balt" aptiekā.

Bet šī ir īpaša aptieka. To pirms četriem gadiem neizdevās iegādāties Latvijas lielākajai – ap 240 aptieku – ķēdei "Sentor Farm aptiekas", kas strādā ar zīmolu "Mēness aptiekas". Kādēļ?

"Tā bija ļoti interesanta situācija, kad mēs pirmo reizi paskatījāmies, kāda vērtība ir šīm aptiekām, kas ir slimnīcas teritorijā. Un tad konstatējām – tā ir stratēģiski ļoti svarīga vieta.

Interesantākais tajā ziņojumā bija, ka "Sentor" vēlējās iegādāties šo "Farma Balt" aptieku Stradiņa slimnīcā, bet tīklam jau turpat apmēram 500 metru attālumā bija četras aptiekas un cita tīkla aptieka bija daudz daudz tālāk," stāstīja Konkurences padomes (KP) vadītāja Skaidrīte Ābrama.

Darījumu nobloķēja KP, bažījoties par pārlieku lielu viena uzņēmuma aptieku koncentrāciju.

"Tas nozīmētu, ka šajā gadījumā slimnīcas pacienti ietu uz "Sentor Farm" aptieku slimnīcā, ja viņi gribētu kaut ko meklēt, izietu ārpusē un četras pārējās aptiekas arī pieder "Sentor Farm"," skaidroja Ābrama.

KP izvirzīja noteikumu – ja vēlaties aptieku Stradiņa slimnīcā, pārdodiet vienu no aptiekām pie slimnīcas. Darījums ar šādiem nosacījumiem nenotika.

Aptieka Stradiņa slimnīcas teritorijā, kuru Latvijas Radio apmeklēja, palika "Farm Balt" īpašumā. Bet kā ar aizdomām, ka "Sentor Farm" tomēr izdevies atvērt aptieku Stradiņa slimnīcas teritorijā? Stradiņa slimnīcas teritorijā esošajā aptiekā norāda, ka netālu esot vēl viena aptieka.

Kas ir aptieku bloks?

Pirms turpināt stāstu pat jauno aptieku, ir jāsaprot, kas ir aptieku bloki un kādēļ vēl vienas aptiekas parādīšanās Stradiņa slimnīcā piesaistīja uzmanību.

Aptieku bloks – tā vienā vārdā var raksturot, šķiet, aptieku konkurences paņēmienu. Noteikumi paredz – ja aptieka izgatavo zāles vai arī strādā visu diennakti, puskilometra rādiusā ap to nedrīkst atvērt jaunu aptieku. Pēc idejas – tas palīdz izdzīvot aptiekām, kas sniedz šos pakalpojumus, jo tie bieži vien uzņēmumam peļņu īsti nenes. Bet realitātē, šķiet, šie aptieku bloki tiek izmantoti, arī lai aizsargātu vērtīgās aptieku atrašanās vietas no konkurentiem. To atzīst arī uzraugošā iestāde – Zāļu valsts aģentūra.

"Jā, mēs esam to konstatējuši un ne vienreiz vien. Atsevišķos gadījumos tie ir pat kompleksi pasākumi. Mēs licencēšanas komisijā neesam akli," atzina aģentūras direktors Jānis Zvejnieks. 

Akli vai ne, bet pēc esošās kārtības aģentūra neko nevar darīt, tādēļ Veselības ministrijai iesnieguši noteikumu grozījumus, par ko Latvijas Radio raidījumā "Īstenības Izteiksme" stāstīs piektdien.

Zāļu valsts aģentūra esot Veselības ministrijai rosinājusi kaut ko mainīt – jo zāļu izgatavošana mūsdienās esot neatbilstošs kritērijs, kuru turklāt mazā pieprasījuma dēļ ir grūti izkontrolēt. "Ir tik mazs īpatsvars izgatavotām zālēm, aptiekai ir aprīkota telpa, bet aptieka aizbildinās – recepšu nav, jo nav pieprasījuma," pebilda Zvejnieks.

Izkārtnē viena, uz čeka – cita

Šāds aptieku bloks bija arī "Farma Balt" aptiekā Stradiņa slimnīcā, kur licences noteikumos ir paredzēta zāļu izgatavošana, un to laipni piedāvā arī paziņojums uz letes.

Aptiekas bloķētajā zonā ir ne tikai visa slimnīcas teritorija, bet arī krietna daļa Āgenskalna tirgus.

Aptieku bloks nav tikai veids, kā turēt konkurentus cienījamā attālumā. Tas arī dod iespēju bloku noņemt. Atteikties no zāļu ražošanas un ielaist iekšā savējos. Kad jaunās aptiekas licence saņemta – zāles atkal var sākt ražot un aptieku bloks konkurentu atbīdīšanai atgriežas vietā.

Latvijas Radio Stradiņu slimnīcas teritorijā meklē dzelzceļa vārtus, pie kuriem esot jaunā aptieka. Satiktie cilvēki droši norāda, kurp doties. Izejot cauri neatliekamās palīdzības blokam, Latvijas Radio pamana vienstāva koka barakas. Tās ir visai noplukušas, bet viens ēkas stūris izceļas kā zelta zobs – apšuvuma koks ir jauns, medaini dzeltens. 

Stradiņa slimnīcā, par spīti aptieku blokam, ir parādījusies vēl viena aptieka. Koši sarkana izkārtne vēsta – "Farma Balt aptieka". Aptiekā jau iepērkas vairāki klienti. Latvijas Radio nopērk galvassāpju zāles un taujā – vai aptieka šeit jau ilgi? Uz to saņem atbildi – "nav sen".

Latvijas Radio paņem nopirktās tabletes, atlikumu un čeku. Tabletes ir pareizās, atlikums ir precīzs, bet čeks – mulsinošs.

Lai gan izkārtne skaidri vēstīja – "Farma Balt aptieka", uz čeka rakstīts – "Sentor Farm aptiekas", kuras zinām kā "Mēness aptiekas".

Šī gājiena rezultātā situācija ir sekojoša – slimnīcā pacienti var nopirkt zāles "Mēness aptiekā" un viņiem izpalīdzīgajā "Farma Balt aptiekā".

Bet, braucot no slimnīcas, tuvākajā apkārtnē izvēles nav – rindiņā izkārtojušās veselas četras "Mēness aptiekas".

Kā nokļuva nobloķētā vietā?

Šķetinot, kā vēl vienai "Mēness aptiekai" izdevās iekļūt šķietami nobloķētā vietā, Latvijas Radio aizrokas līdz Ziemassvētku laikam pirms vairāk nekā diviem gadiem. 2014. gada 18. decembrī Stradiņa slimnīca izsludināja nomas tiesību izsoli uz telpām, kur šobrīd ir "Sentor Farm aptieka". 

Dokumenti

Nomas tiesību izsoles nolikums

Lejuplādēt

650.07 KB

Izsolei pieteikties varēja līdz 30. decembrim – bet, atskaitot visas svētku brīvdienas, uzņēmumiem bija apmēram piecas darba dienas, lai to izdarītu. Pēc nedēļas izsolē par nomnieku kļuva "Farma Balt aptiekas". Nomas maksa – gandrīz 600 eiro mēnesī, nomas līguma termiņš – 2020. gada janvāris.

Aptieka šajā vietā gan parādījās tikai pēc diviem gadiem – pērnā gada nogalē.

Tās īpašnieki ir "Farma Balt" meitas uzņēmums. "Farma Balt" aptieka to nodibināja pērnā gada novembrī, bet jau pēc divām nedēļām pārdeva "Sentor Farm".

Aptiekas vadītāja tobrīd bija farmaceite Inna Voronoviča, viņa ir arī "Farma Balt aptieka" valdē un kā aptiekas vadītāja jau iepriekš parādās pirms kārtējās aptiekas pārdošanas.

Latvijas Radio sazvanītais "Sentor Farm aptieku" mātes uzņēmuma "Repharm" vadītājs Dins Šmits apstiprina – jaunā aptieka "Stradiņu" teritorijā pieder "Sentor Farm".

Ka darījums noticis juridiski – ar meitas uzņēmumu –, neesot nekas neparasts. Aptiekas tiekot tirgotas dažādos veidos, teica Šmits.

Kad viņam jautā, kā izdevās aptieku atvērt par spīti aptieku blokam, ko dod "Farma Balt" otra aptieka, Šmits uzsver – viss noticis pēc noteikumiem.

"Pats personīgi jums visas detaļas izstāstīt nevaru, bet tas ir noteikumu ietvaros – gan ar zāļu izgatavošanu, gan aptieku atrašanās vietu ierobežojumiem," teica Šmits, apgalvojot, ka visi noteikumi esot ievēroti.

Pati "Farma Balt" aptieka par savu stratēģiju saka – konkurences dēļ to publiski neatklāšot.

Aptiekas telpu nomas līguma projekts liecina, ka no slimnīcas puses līgumu parakstījusi tā brīža slimnīcas valde – pašreizējā veselības ministre Anda Čakša un Dins Šmits, kurš tobrīd bija slimnīcas valdes priekšsēdētājs.

Viņš atceras, ka lēmums par telpu iznomāšanu pieņemts, jo tā vieta bijusi nesakopta. Pēc tam – tikai parakstījis speciālistu sagatavotu līgumu.

Oficiālajos reģistros šobrīd Stradiņa slimnīcā atrodas "Mēness aptieka 70". Šmits sola – ar laiku mainīsies arī aptiekas izkārtne.

Ap slimnīcām viena tīkla aptiekas

Epizode par aptieku "stradiņu" slimnīcā ir ilustrācija lielākam stāstam. Daudzviet ap slimnīcām un to teritorijā veidojas sava veida monopols – viena tīkla aptiekas. Un visbiežāk šādā situācijā slimnīcu ielenkušas un iekarojušas tieši "Mēness aptiekas".

Piemēram, trijās lielajās universitātes slimnīcās – Stradiņa slimnīcā, Rīgas Austrumu slimnīcā un Bērnu slimnīcā – visās šobrīd ir praktiski tikai "Mēness aptiekas".

Arī Gaiļezerā. Aptieka slimnīcā gan ir noderīga, uzsver stacionāra "Gaiļezers" galvenais ārsts Ēriks Kalniņš. Tur pacienti var nopirkt gan medikamentus, gan higiēnas preces.

"No šī viedokļa es uzskatu, ka tas, ka slimnīcā atrodas aptieka, tikai uzlabo pieejamību pacientam. Un tas ir ļoti labi. Ja mēs runājam, ka citam var likties, ka citur ir lētāka cena, tad tā ir brīva pacientu izvēle. Jo tepat pāri pretīm veikalā "Beta", kas atrodas pretī slimnīcai, arī ir aptieka. Lūdzu, neviens jau nespiež pirkt šeit," teica Kalniņš.

Tur gan šobrīd brīva pacientu izvēle varētu būt tikai ilūzija. Jo arī aptieka veikalā "Beta" pretī Gaiļezeram ir viena no aptiekām, kas kopā ar aptieku Stradiņu slimnīcā, caur SIA "FB2" meitas rokām nokļuvusi "Sentor Farm" īpašumā. Pagaidām tā no ārpuses izskatās pēc "Farma Balt" aptiekas, bet jau pavisam drīz kļūs par "Mēness aptieku". Tad šis tīkls būs ne tikai iekšā Gaiļezera slimnīcā, bet arī ārā, tieši pretī pāri ielai.

Pēc KP vadītājas Ābramas domām, tā ir viena no būtiskākajām problēmām aptieku tirgū. "Ļoti bieži slimnīcas aptieka pieder pie tā paša tīkla, kas ir tuvumā.

Un nav konkurences spiediena, kas nozīmē, ka cenas, visticamāk, iet uz augšu. Jo cilvēks jau nebraukās apkārt, meklējot lētākās preces savam tuviniekam, kas ir slimnīcā"

Secinājums ir: pirms septiņiem gadiem pieņemtie grozījumi, šķiet, nav veicinājuši pacientu izvēles iespējas. Turklāt aptiekām ir iespēja konkurēt, spēlējoties ar noteikumiem, nevis piedāvājot pircējiem lētākas preces.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti