«Tā ir sērga». Jauniešu pieredze ar «saltiņiem»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 9 mēnešiem.

LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens", interesējoties par elektronisko cigarešu popularitāti pusaudžu vidū, uzrunāja jauniešus dalīties ar saviem pieredzes stāstiem par "saltu" smēķēšanu. Izrādās – tas ir dārgi, bet ar ļoti populāri.

Jaunietes pieredze: pustūkstotis par "saltiņiem"

Redzot ārstu un pētnieku secinājumus, pieaugušie var tos izvērtēt un izdarīt secinājumus. Taču jauna tendence gan ASV, gan Latvijā – pie jaunajām e-cigarešu formām ar dažādām garšām un smaržām pievelkas pavisam jauna paaudze. Turklāt liegums pārdot smēķus nepilngadīgajiem attiecas arī uz e-cigaretēm un "Salt".

Par to liecina kādas 17 gadu vecas jaunietes stāsts, viņa 2021. gada vasarā "Salt" pirkšanai iztērējusi 500 eiro. "Vistrakāk aizgāja vasarā, kad strādāju kafejnīcā un pati pelnīju, tāpēc "saltus" varēju dabūt visu laiku. Darbā jau it kā pīpēt nevarēja, bet, kad mani nomainīja kolēģe, skrēju uz tualeti, jo "salta" dūmus detektori neķer. Tā visu laiku abas mainījāmies. Augustā es izpīpēju 30 "saltus". Pa visu vasaru apmēram 80. Ja parēķinām: 80 x 6, tas ir 480 eiro. Rēķinu,

ka "saltiem" man izgāja apmēram trešdaļa vasaras algas. Es par to naudu varēju iestāties autoskolā un nolikt tiesības," atzina jauniete.

Bet, ja kādā brīdī nesanāca uzsmēķēt? Jauniete atzina, ka bija kļuvusi jau mazliet atkarīga: "Ja es, piemēram, nevarēju dabūt vienu dienu to nikotīnu devu, tad es tā kā uzvilkos, kļuvu dusmīga, varēju uzvilkties par jebko. Ka zābakā nošļukusi zeķe… Varēju par to pat sākt ārdīties. Ne jau tā ārdīties, ka visiem situ, bet ļoti dusmojos uz sevi."

Bet kāpēc viņa pīpēja "saltus"? "Tas ļoti palīdzēja pret raudāšanu. Piemēram, vakaros, kad bija kaut kas bēdīgs, kaut vai, piemēram, "Tiktokā", es vienkārši sāku raudāt. Tad uzreiz ņēmu "saltiņu", un pēc pāris minūtēm viss bija kārtībā." Tas novērsa domas.

Parasti "saltoju" savā istabā – gultā. Man mazais brālis, kuram ir 13 [gadi], arī par to zina.

Kad viņam bija 12, piedāvāju pamēģināt, bet viņš teica, ka ir jau pagaršojis ar draugiem. Tas ir diezgan stulbi, jo viņš tikai 7. klasē iet," atklāja jauniete.

Vēlāk, kad atsākusies skola un nebija vasaras darba ienākumu, "saltošana" lielā mērā bijusi atkarīga no tā – ir vai nav kādi eiro. Centusies arī nebūt nikotīna atkarīga, tāpēc košļājusi košļenes, grauzusi redīsus, burkānus un ēdusi.

Tikmēr viņas draugs iemanījies "saltiņus" arī uzlādēt, kā arī atrasta lētāka alternatīva – līdzīga principa ierīce, bet ar krietni vairāk solīto ieelpu. "Vispār es tagad plānoju krāt "Iqos", jo tas sanāk izdevīgāk. Bet tas tāds nākotnes mērķis, kad pati sākšu strādāt kādā citā darbiņā. Varbūt jau par kasieri. Kad būšu 12. klasē, varēšu pēc skolas mierīgi jau strādāt," atklāj jauniete.

"Iqos" ir vēl viens cigarešu paveids, karsējamā tabaka, kas prasa iegādāties speciālu ierīci. Bet par smēķēšanas atmešanu 17 gadus vecā jauniete pat nerunā.

Kā viņa visa to spējusi nopirkt, ja līdz 18 gadu vecumam nedrīkst?

Dažkārt dokumentus neprasot. "Man pie mājām ir "Viada". Vasarā vēlu vakarā, kad nācu no darba, man tur vairākas reizes pie lodziņa arī ir sanācis nopirkt. (..) Esmu ļoti noklausījusies, kā to dara pieaugušie. (..) Man bija arī viena draudzene, kas visu laiku pirka. Tad man draugam palika 18, tā kā vispār vairs nav problēmu. Es tikai uzzvanu: čau, man vajadzēs vienu, iedošu tev naudiņu," pastāstīja LTV uzrunātā jauniete.

Skolā esot pilns ar "saltotājiem". Citreiz pat uz tualeti nevarot tikt, jo kabīnēs meitenes pīpē. "Nezinu, kāpēc tas ir tik populāri. Bet visām mazākām meitenēm, ko pazīstu, ir "saltiņi". Nesaprotu, ko viņas dara? Šobrīd tas varbūt ir stilīgi, bet kas būs pēc tam? Saprotu, ka pati neesmu labākais piemērs, bet, ja man būtu iespēja, es viņām tos "saltus" atņemtu… Arī sev nepaturētu, bet vienkārši izmestu ārā, jo man tiešām žēl, ka viņas tā dara, jo iet tikai 6. vai 7. klasē," sacīja jauniete, piebilstot, ka 80% no klases kaut ko lieto.

Vai skolā par šo tēmu bijušas pārrunas? "Nē, diemžēl nav bijušas. Par parasto smēķēšanu arī neko neatceros," sacīja jauniete.

Reti kurš nav pamēģinājis

Līdzīga aina iezīmējās "Aizliegtā paņēmiena" aptaujā sociālajā tīklā "Facebook".

13 gadus veca meitene no Talsiem:
""Salt" ar nikotīnu pirmoreiz pamēģināju 2021. gada vasarā, kad man bija 12. Iedeva māsa, kas ir četrus gadus vecāka un vasarā bija uzsēdusies uz "Salt," tajos iztērējot visu iekrāto naudu vairāk nekā 100 eiro. (..) Tā kā mamma ir ļoti, ļoti stingra, viņai neko neteicām, lai nebūtu sods, bet slepus uzmanīgi smēķējām uz balkona, pūšot dūmus spilvendrānās."

Kādas mammas stāsts, kurai ir trīs skolas vecuma bērni:
"Mazāki bērni stāsta, ka skolā jau darbojas dīleri, kuri ir pilngadīgi, nopērk vairumā un skolā tirgo tiem, kuri ir nepilngadīgi. Dēls, kurš iet 3. klasē, stāstīja, ka viņa klasesbiedrs uz skolu bija atnesis vairākus saltus un rādīja bērniem, cik foršas garšas ir. (..) Dēls, kurš iet 4. klasē, apmeklē basketbolu un futbolu. Stāsta, ka viņa komandas biedri pīpē "saltus". Meitas klasē pīpē daudzi un uzskata, ka tās nav cigaretes, tas esot tikai "veips" ar garšīgām garšiņām. (..) Bērniem trūkst informācijas par to, kas tas ir, cik kaitīgs. (..) Ārpus skolas bērni filmē savos "Tiktok", kā pīpē "saltus"."

Vēl kādas mammas rakstītais:
"Meita mums bieži stāsta, ka bērni iet aiz skolas smēķēt un smēķē "saltus". Šajos laikos parastās cigaretes jaunieši vairs nesmēķē. Kā viņi tiek pie "saltiem"? Ļoti vienkārši iedod naudu kādam alkoholiķiem, kas ir pie veikala, un sarunā, lai nopērk. (..) Situācija ir drausmīga. Pēc sarunām ar meitu saprotu, ka 

viņai 7. klasē ir vairāki bērni, kuriem ir jau izveidojusies atkarība, un kopumā ir reti kurš bērns, kurš nav pamēģinājis." 

Līdzīgas vēstules LTV saņēma vienu pēc otras. Pusaudži esot kā apmāti ar šo smēķēšanas rīku.

Rojs Rodžers: Tā ir sērga

To apliecināja arī podkāstu veidotāji Rojs Rodžers un Kristiāna Grāmatiņa. "Salti" esot daudziem teju kā brīnumnūjiņas – ērtas, smaržīgas, šķietami nevainīgas.

"Man liekas, ar "Salt" ir tā – iedod mazo pirkstiņu, paņems visu," uzskata Kristiāna.

"Man patika līdz brīdim, kad man bija tādas vēdera sāpes, galvassāpes, caureja. (..) Es domāju, tas pirmais moments, kad saprati, ka nevajag ilgtermiņā darīt, ir tad, kad mēs uzpīpējām un mēs nevarējām ievilkt elpu. Tas nav iespējams. Nav iespējams uzpīpēt "Salt" un ātri ievilkt elpu," pastāstīja Rojs.

Kristiāna novērojusi, ka tie ir populāri visos vecumos: Nav neviena vecuma grupa, kurai es personīgi neesmu redzējusi "Salt" stiku rokās."

Rojs viņai piebalsoja: "Tā ir sērga, sērga. Tā ir pandēmija, kas var skart mūs visus neatkarīgi no vecuma, dzimuma. [..] Mums ir pazīstams pirmklasnieks. Viņam bija aptauja skolā: ko tu gribētu uzlabot skolā? Viņš teica, lai lielie bērni nenāk uz tualetēm pīpēt."

Turklāt "Salt" izskatās pēc krāsaina flomāstera, ko var ielikt penālī pie rakstāmpiederumiem. "Manuprāt, tie ir papildu respekta punkti, kad tev ir kādi 12 gadi. [..] Manuprāt, tā ir tāds labs pakāpiens tabakas kompānijām dabūt nākamo paaudzi sev. Skatoties atpakaļ, cigaretes vai tabaka kā tāda nav diez ko patīkama, bet tajā "saltstikā" jau iekšā ir nikotīns. Un tas process, man liekas, jau ir svarīgākais. Vismaz kādreiz bija jauniešu vidū.

Un tagad gan jau arī ar "saltiņiem" nāk lielie, smukie dūmi un garšo pēc kaut kā; krāsaini un forši," skaidroja Kristiāna.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti