Sveicināti Partiju šķirotavā!

Latvijas Radio Ziņu dienests kopā ar Lsm.lv piedāvā tev atrast sev vispiemērotāko 13.Saeimas vēlēšanu sarakstu, risinot politiskos problēmjautājumus, kurus ilustrē reālai dzīvei pietuvinātie stāsti!

Ieteikumus un sūdzības sūti uz [email protected]!

Partijas pozīcija

Uzņēmēja Viktorija ir ieguvusi kredītu viesnīcas atjaunošanai kādā piejūras pilsētā, plānojot arī paplašināt viesnīcas teritoriju, taču tad būtu jānocērt vairākas priedes netālu no jūras. Lai gan Viktorija bija saņēmusi paplašināšanai būvatļauju, vietējo iedzīvotāju protestu dēļ viņa no teritorijas paplašināšanas atteicās. Viesnīca atjaunota pēc sākotnējās ieceres, bet ar vienu izņēmumu – augsto izmaksu dēļ Viktorija nespēja ēku piemērot cilvēkiem ar ratiņkrēsliem.
1. pilnībā piekrītu Pašvaldības iedzīvotājiem ir jābūt iespējai svarīgus jautājumus (piemēram, par zaļo teritoriju apbūvēšanu, par pašvaldības stratēģiju, par pašvaldības domes atlaišanu) izlemt pašvaldības līmeņa referendumā.
2. daļēji nepiekrītu Ja ēku piemērošana cilvēkiem ratiņkrēslos uzņēmējiem maksā dārgi, tad uzņēmējs nav vainojams, ja viņš ēku nepiemēro.
Par spīti tam, ka Viktorija bija gatava maksāt algu, kas pārsniedza minimālo, viņai neizdevās atrast viesnīcas istabu apkopējus – vietējie iedzīvotāji darba sludinājumus ignorēja. Lielāku algu maksāt Viktorija pagaidām nevarēja atļauties. Šo problēmu Viktorija atrisināja, neoficiāli maksājot divām sievietēm, kuras Latvijā bija ieradušās no Moldovas.
3. gan piekrītu, gan nepiekrītu Dažkārt ir attaisnojami nenomaksāt visus nodokļus.
4. pilnībā piekrītu Lai uzņēmumi nezaudētu konkurētspēju, ir atbalstāma lētāka darbaspēka ievešana no ārzemēm.
Par "aplokšņu algām" uzzināja Valsts ieņēmumu dienests un Viktorijas uzņēmumu bargi sodīja. Uzņēmums bankrotēja - Viktorija pārcēlās uz dzīvi Lielbritānijā. Tur Viktorija laiku pa laikam atceras sapni par savu viesnīcu un apsver tā īstenošanu, vai nu atgriežoties Latvijā, vai pārceļoties uz dzīvi pie tēva Igaunijā. Viktorija nav pārliecināta, ka Latvijā viesnīcu bizness var pastāvēt bez "aplokšņu algām".
5. daļēji nepiekrītu Ja "aplokšņu algas" ir vienīgais veids, kā uzņēmumam izdzīvot, tad tās ir attaisnojamas.
6. pilnībā nepiekrītu No Latvijas pēdējos gados aizbraukuši ne tikai latvieši, bet arī citu tautību pārstāvji – valstij būtu jārūpējas, lai Latvijā no visiem aizbraucējiem atgrieztos tikai latvieši.
Viktorijas klasesbiedrene Marija ar savu ģimeni pārcēlās uz dzīvi laukos pie Krievijas un Igaunijas robežas. Marija drīz vien saprata, ka zemkopībā nespēs konkurēt ne ar lielajiem Latvijas lauksaimniekiem, ne ar citās valstīs saražoto preci. Lai izdzīvotu, ģimene pievērsās vistu audzēšanai. Lai vistu audzēšana būtu rentabla, Marija tās turēja šaurākos sprostos, nekā pieļāva Latvijā un Eiropas Savienībā spēkā esošie likumi.
7. gan piekrītu, gan nepiekrītu Valstij vairāk jāatbalsta mazās lauku saimniecības, nevis lielās lauku saimniecības.
8. daļēji nepiekrītu Jāatsakās no dzīvnieku labturības nosacījumiem, ja šie nosacījumi traucē lauksaimnieku konkurētspējai.
Lai gan Marija ar ģimeni sen bija vēlējusies pārcelties tālāk no lielpilsētām, tomēr dzīve laukos Latvijas pierobežā nebija vienkārša. Laiku pa laikam, braucot garām citām sētām un ciemojoties tuvākajās ciemos un mazpilsētās, ar neapbruņotu aci varēja manīt, ka cilvēku kļūst aizvien mazāk.
9. daļēji nepiekrītu Valstij jāatbalsta ģimenes, kas dzīvo laukos un strādā lauksaimniecībā pat tad, ja šāds atbalsts pārējai sabiedrībai maksā dārgi.
10. pilnībā piekrītu Demogrāfiskās tendences rāda, ka Latvijas iedzīvotāju skaits turpinās samazināties, tādēļ jāaicina cilvēki no citām valstīm pārcelties uz dzīvi Latvijā.
Marija un viņas vīrs papildus vistu audzēšanai būtu labprāt piestrādājuši citos darbos – taču tuvākajā apkaimē šādu darbu nebija. Vienlaikus viņi bija dzirdējuši, ka Latvija tuvākajos gados daudz Eiropas Savienības fondu naudas ieguldīs reģionālajā attīstībā. Ģimenei nebija atbildes uz jautājumu: turpināt dzīvot pierobežas novadā vai pārcelties tuvāk kādai no lielajām Latvijas pilsētām?
11. daļēji piekrītu Vairāk jāiegulda Latvijas lielo pilsētu attīstībā, nevis līdzekļi vienmērīgi jāsadala starp visiem novadiem.
12. pilnībā piekrītu Latvijā ir jāsamazina pašvaldību skaits.
Mariju īpaši satrauca viņas bērnu nākotne un tēva veselība. Zēniem pēc dažiem gadiem būtu jāstājas vidusskolā – skola bija tuvu mājām, taču tās centralizēto eksāmenu rādītāji nebija iepriecinoši. Skola bija arī apkārtnes lielākais darba devējs. Marijas tēvam bija nopietnas veselības problēmas, kur īpaši svarīga bija pareiza slimības diagnosticēšana un piemērota ārstniecības kursa izstrāde, kā arī bieži ārsta apmeklējumi.
13. pilnībā piekrītu Valstij ir pienākums nodrošināt to, ka bērnam skola ir ģeogrāfiski viegli pieejama un tuvu pat tad, ja valsts nevarēs katrā šādā skolā garantēt augstu izglītības kvalitāti.
14. daļēji nepiekrītu Skolēnu skaita samazināšanas dēļ Latvijā ir jāsamazina skolu skaits pat tad, ja vietējie iedzīvotāji zaudēs darbu skolas slēgšanas dēļ.
15. daļēji piekrītu Labāk, lai slimnīca ir ģeogrāfiski tālāk no cilvēka, taču tajā ir augstvērtīgi veselības aprūpes pakalpojumi.
Vladimirs 1950.gadā piecu gadu vecumā ar vecākiem no Astrahaņas pārcēlās uz dzīvi Latvijā. Padomju laikā viņš strādāja par elektriķi rūpnīcā "VEF". Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viņam tika piešķirts nepilsoņa statuss. Vladimiram nav tiesību piedalīties vēlēšanās un referendumos. Vladimirs slikti zina latviešu valodu, tādēļ nav mēģinājis kārtot eksāmenus un kļūt par Latvijas pilsoni. Vienlaikus - par spīti cienījamam vecumam - viņš ir sabiedriski aktīvs un kopā ar citiem brīvprātīgajiem palīdz meklēt pazudušus cilvēkus. Brīvajā laikā viņš skatās televīziju krievu valodā.
16. pilnībā piekrītu Vladimiram, tāpat arī citiem Latvijas nepilsoņiem, jābūt tiesībām piedalīties pašvaldību vēlēšanās.
17. pilnībā nepiekrītu Latvijas valstij jārūpējas par to, lai tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri ziņas meklē krievu valodā, tiek ierobežota pieeja Krievijas varas iestāžu ietekmētajiem plašsaziņas līdzekļiem.
Vladimiram un viņa sievai Ludmilai 1970.gadā piedzima meita Olga. Olga 2000.gadā naturalizējās (nokārtoja pilsonības eksāmenu) un kļuva par Latvijas pilsoni. Viņai ir divi dēli: Roberts un Aleksandrs. Skolā abi zēni mācījās latviešu valodā.
18. pilnībā piekrītu Ja Roberts un Aleksandrs sevi uzskata par latviešiem, tātad viņi ir latvieši.
19. pilnībā piekrītu Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju etnisko sastāvu, bērnam Latvijā ir jābūt iespējai izvēlēties iegūt izglītību latviešu vai krievu valodā.
20. pilnībā nepiekrītu Cilvēki, kuru ģimenēm ir saknes Krievijā, ir Latvijas drošības risks.
Vladimira un Ludmilas meita Olga ir skolotāja – viņa šobrīd audzina 11.c klasi kādā Rīgas nomales vidusskolā. Viena no Olgas kā klases audzinātājas aktuālajām problēmām ir pusaudžu grūtniecība. Olga ir īpaši noraizējusies par skolnieci Annu, kurai pirms gada jau ticis veikts aborts. Annas ģimene ir nelabvēlīga un par meitu nerūpējas.
21. daļēji piekrītu Skolēniem jābūt viegli pieejamai bezmaksas kontracepcijai.
22. daļēji piekrītu Pat ja bioloģiskie vecāki pret bērnu ir vardarbīgi vai izturas nolaidīgi, labāk, lai bērns turpina dzīvot bioloģiskajā ģimenē, nevis tiek atdots audžuvecākiem.
Olgas kā skolotājas un klases audzinātājas darbs ir sarežģīts un atbildīgs. Par spīti tam, ka viņai ir tikai 48 gadi, Olga laiku pa laikam jau aizdomājas par pensionēšanos. Atbilstoši Latvijas pašreizējiem likumiem, Olgai būtu jāsaņem pensija 65 gadu vecumā. Lasot rakstus par Latvijas sarūkošo darbspējīgo iedzīvotāju skaitu un pieaugošo pensionāru īpatsvaru, Olga nav pārliecināta, vai viņai būs tāda iespēja.
23. pilnībā nepiekrītu Pensiju sistēmas ilgtspējas nodrošināšanai laiku pa laikam ir jāpalielina pensionēšanās vecums.
Olgas skolas pirmajā klasē nupat ir sācis mācīties Muhameds – zēnam ir 7 gadi, viņš ir dzimis Latvijā. Muhameda vecāki ir no Pakistānas, viņi apprecējās un Muhameds piedzima tad, kad pāris studēja medicīnu Rīgas Stradiņa universitātē. Šobrīd Muhameda vecāki ir pārdomās par to, vai turpināt dzīvot Latvijā, vai pārcelties uz dzīvi Berlīnē.
24. pilnībā piekrītu Latvijai svarīgi, lai šeit turpinātu dzīvot katrs Latvijā piedzimis bērns — piemēram, arī tāds, kuram ir atšķirīga ādas krāsa vai kura vecāki ir musulmaņi.
Muhameda klasesbiedrenei Alisei ir divas mammas: viņas bioloģiskā mamma Kristīne un Kristīnes dzīvesbiedre Anastasija. Kristīnei nesen diagnosticēja audzēju – viņa ir nobažījusies par to, kas notiks ar meitu Alisi gadījumā, ja ārstēšanās izrādīsies nesekmīga. Kristīne vēlētos, lai šādā gadījumā par meiteni turpinātu rūpēties viņas dzīvesbiedre Anastasija, nevis Alises bioloģiskais tēvs, kura atrašanās vieta nav zināma un kurš meitu nekad nav redzējis.
25. pilnībā nepiekrītu Latvijai būtu jāpievienojas tām Eiropas Savienības valstīm, kurās viendzimuma pāriem ir tiesības reģistrēt partnerattiecības.
Apsveicam! Saeimas vēlēšanas ir veiksmīgi noslēgušās, un prezidents tieši Jūs ir izvirzījis par Ministru prezidenta amata kandidātu, koalīcija tika izveidota, un Saeima Jūs šajā amatā ir apstiprinājusi. Jūs dodaties uz Briseli piedalīties Eiropadomē - Eiropas Savienības institūcijā, kur tiekas visu 28 dalībvalstu premjeri un prezidenti. Briseles kuluāros Jūs uzrunā Vācijas kanclere, lūdzot atbalstu jaunas Eiropas mēroga migrācijas krīzes risināšanai. Viņa vēlētos uzzināt, kāda ir Jūsu nostāja šajā jautājumā:
26. daļēji piekrītu Latvijai būtu jāpalīdz tām Eiropas Savienības valstīm, kurās ierodas kara bēgļi, Latvijā izmitinot daļu no šiem bēgļiem.
Pie Eiropadomes apaļā galda ar 27 citu valstu kolēģiem darba kārtībā ir Eiropas Savienības drošības jautājumi, kā arī cīņa pret naudas atmazgāšanu. Kāda Jums kā Latvijas Ministru prezidentam ir nostāja šajos jautājumos?
27. daļēji nepiekrītu Eiropas Savienībai vajadzīgi savi bruņotie spēki (armija).
28. daļēji nepiekrītu Eiropas Savienībai jāizvirza stingras prasības pret naudas atmazgāšanu, pat ja vairākas Latvijas bankas šīs prasības nespēs ievērot, būs spiestas pārtraukt savu darbību un Latvijas budžetā ienāktu mazāk līdzekļu.
Atgriežoties no Eiropadomes, kāds Latvijas žurnālists vēlas noskaidrot Jūsu attieksmi pret Eiropas Savienību. Vai Jūs piekrītat šādiem apgalvojumiem?
29. daļēji nepiekrītu Vairāk lēmumiem jābūt katras dalībvalsts ziņā — Eiropas Savienībai šobrīd ir pārāk plašas pilnvaras.
30. daļēji piekrītu Latvijas augstākajām amatpersonām daudz lielāka vērība būtu jāpievērš Latvijas iekšējiem jautājumiem, nevis Eiropas Savienības nākotnes veidošanai.
Uzņēmēja Viktorija ir ieguvusi kredītu viesnīcas atjaunošanai kādā piejūras pilsētā, plānojot arī paplašināt viesnīcas teritoriju, taču tad būtu jānocērt vairākas priedes netālu no jūras. Lai gan Viktorija bija saņēmusi paplašināšanai būvatļauju, vietējo iedzīvotāju protestu dēļ viņa no teritorijas paplašināšanas atteicās. Viesnīca atjaunota pēc sākotnējās ieceres, bet ar vienu izņēmumu – augsto izmaksu dēļ Viktorija nespēja ēku piemērot cilvēkiem ar ratiņkrēsliem.
1. daļēji nepiekrītu Pašvaldības iedzīvotājiem ir jābūt iespējai svarīgus jautājumus (piemēram, par zaļo teritoriju apbūvēšanu, par pašvaldības stratēģiju, par pašvaldības domes atlaišanu) izlemt pašvaldības līmeņa referendumā.
2. daļēji nepiekrītu Ja ēku piemērošana cilvēkiem ratiņkrēslos uzņēmējiem maksā dārgi, tad uzņēmējs nav vainojams, ja viņš ēku nepiemēro.
Par spīti tam, ka Viktorija bija gatava maksāt algu, kas pārsniedza minimālo, viņai neizdevās atrast viesnīcas istabu apkopējus – vietējie iedzīvotāji darba sludinājumus ignorēja. Lielāku algu maksāt Viktorija pagaidām nevarēja atļauties. Šo problēmu Viktorija atrisināja, neoficiāli maksājot divām sievietēm, kuras Latvijā bija ieradušās no Moldovas.
3. pilnībā nepiekrītu Dažkārt ir attaisnojami nenomaksāt visus nodokļus.
4. pilnībā nepiekrītu Lai uzņēmumi nezaudētu konkurētspēju, ir atbalstāma lētāka darbaspēka ievešana no ārzemēm.
Par "aplokšņu algām" uzzināja Valsts ieņēmumu dienests un Viktorijas uzņēmumu bargi sodīja. Uzņēmums bankrotēja - Viktorija pārcēlās uz dzīvi Lielbritānijā. Tur Viktorija laiku pa laikam atceras sapni par savu viesnīcu un apsver tā īstenošanu, vai nu atgriežoties Latvijā, vai pārceļoties uz dzīvi pie tēva Igaunijā. Viktorija nav pārliecināta, ka Latvijā viesnīcu bizness var pastāvēt bez "aplokšņu algām".
5. pilnībā nepiekrītu Ja "aplokšņu algas" ir vienīgais veids, kā uzņēmumam izdzīvot, tad tās ir attaisnojamas.
6. daļēji nepiekrītu No Latvijas pēdējos gados aizbraukuši ne tikai latvieši, bet arī citu tautību pārstāvji – valstij būtu jārūpējas, lai Latvijā no visiem aizbraucējiem atgrieztos tikai latvieši.
Viktorijas klasesbiedrene Marija ar savu ģimeni pārcēlās uz dzīvi laukos pie Krievijas un Igaunijas robežas. Marija drīz vien saprata, ka zemkopībā nespēs konkurēt ne ar lielajiem Latvijas lauksaimniekiem, ne ar citās valstīs saražoto preci. Lai izdzīvotu, ģimene pievērsās vistu audzēšanai. Lai vistu audzēšana būtu rentabla, Marija tās turēja šaurākos sprostos, nekā pieļāva Latvijā un Eiropas Savienībā spēkā esošie likumi.
7. pilnībā piekrītu Valstij vairāk jāatbalsta mazās lauku saimniecības, nevis lielās lauku saimniecības.
8. daļēji nepiekrītu Jāatsakās no dzīvnieku labturības nosacījumiem, ja šie nosacījumi traucē lauksaimnieku konkurētspējai.
Lai gan Marija ar ģimeni sen bija vēlējusies pārcelties tālāk no lielpilsētām, tomēr dzīve laukos Latvijas pierobežā nebija vienkārša. Laiku pa laikam, braucot garām citām sētām un ciemojoties tuvākajās ciemos un mazpilsētās, ar neapbruņotu aci varēja manīt, ka cilvēku kļūst aizvien mazāk.
9. daļēji piekrītu Valstij jāatbalsta ģimenes, kas dzīvo laukos un strādā lauksaimniecībā pat tad, ja šāds atbalsts pārējai sabiedrībai maksā dārgi.
10. pilnībā nepiekrītu Demogrāfiskās tendences rāda, ka Latvijas iedzīvotāju skaits turpinās samazināties, tādēļ jāaicina cilvēki no citām valstīm pārcelties uz dzīvi Latvijā.
Marija un viņas vīrs papildus vistu audzēšanai būtu labprāt piestrādājuši citos darbos – taču tuvākajā apkaimē šādu darbu nebija. Vienlaikus viņi bija dzirdējuši, ka Latvija tuvākajos gados daudz Eiropas Savienības fondu naudas ieguldīs reģionālajā attīstībā. Ģimenei nebija atbildes uz jautājumu: turpināt dzīvot pierobežas novadā vai pārcelties tuvāk kādai no lielajām Latvijas pilsētām?
11. pilnībā nepiekrītu Vairāk jāiegulda Latvijas lielo pilsētu attīstībā, nevis līdzekļi vienmērīgi jāsadala starp visiem novadiem.
12. daļēji piekrītu Latvijā ir jāsamazina pašvaldību skaits.
Mariju īpaši satrauca viņas bērnu nākotne un tēva veselība. Zēniem pēc dažiem gadiem būtu jāstājas vidusskolā – skola bija tuvu mājām, taču tās centralizēto eksāmenu rādītāji nebija iepriecinoši. Skola bija arī apkārtnes lielākais darba devējs. Marijas tēvam bija nopietnas veselības problēmas, kur īpaši svarīga bija pareiza slimības diagnosticēšana un piemērota ārstniecības kursa izstrāde, kā arī bieži ārsta apmeklējumi.
13. daļēji piekrītu Valstij ir pienākums nodrošināt to, ka bērnam skola ir ģeogrāfiski viegli pieejama un tuvu pat tad, ja valsts nevarēs katrā šādā skolā garantēt augstu izglītības kvalitāti.
14. daļēji piekrītu Skolēnu skaita samazināšanas dēļ Latvijā ir jāsamazina skolu skaits pat tad, ja vietējie iedzīvotāji zaudēs darbu skolas slēgšanas dēļ.
15. daļēji piekrītu Labāk, lai slimnīca ir ģeogrāfiski tālāk no cilvēka, taču tajā ir augstvērtīgi veselības aprūpes pakalpojumi.
Vladimirs 1950.gadā piecu gadu vecumā ar vecākiem no Astrahaņas pārcēlās uz dzīvi Latvijā. Padomju laikā viņš strādāja par elektriķi rūpnīcā "VEF". Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viņam tika piešķirts nepilsoņa statuss. Vladimiram nav tiesību piedalīties vēlēšanās un referendumos. Vladimirs slikti zina latviešu valodu, tādēļ nav mēģinājis kārtot eksāmenus un kļūt par Latvijas pilsoni. Vienlaikus - par spīti cienījamam vecumam - viņš ir sabiedriski aktīvs un kopā ar citiem brīvprātīgajiem palīdz meklēt pazudušus cilvēkus. Brīvajā laikā viņš skatās televīziju krievu valodā.
16. pilnībā nepiekrītu Vladimiram, tāpat arī citiem Latvijas nepilsoņiem, jābūt tiesībām piedalīties pašvaldību vēlēšanās.
17. pilnībā piekrītu Latvijas valstij jārūpējas par to, lai tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri ziņas meklē krievu valodā, tiek ierobežota pieeja Krievijas varas iestāžu ietekmētajiem plašsaziņas līdzekļiem.
Vladimiram un viņa sievai Ludmilai 1970.gadā piedzima meita Olga. Olga 2000.gadā naturalizējās (nokārtoja pilsonības eksāmenu) un kļuva par Latvijas pilsoni. Viņai ir divi dēli: Roberts un Aleksandrs. Skolā abi zēni mācījās latviešu valodā.
18. pilnībā piekrītu Ja Roberts un Aleksandrs sevi uzskata par latviešiem, tātad viņi ir latvieši.
19. pilnībā nepiekrītu Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju etnisko sastāvu, bērnam Latvijā ir jābūt iespējai izvēlēties iegūt izglītību latviešu vai krievu valodā.
20. pilnībā nepiekrītu Cilvēki, kuru ģimenēm ir saknes Krievijā, ir Latvijas drošības risks.
Vladimira un Ludmilas meita Olga ir skolotāja – viņa šobrīd audzina 11.c klasi kādā Rīgas nomales vidusskolā. Viena no Olgas kā klases audzinātājas aktuālajām problēmām ir pusaudžu grūtniecība. Olga ir īpaši noraizējusies par skolnieci Annu, kurai pirms gada jau ticis veikts aborts. Annas ģimene ir nelabvēlīga un par meitu nerūpējas.
21. daļēji piekrītu Skolēniem jābūt viegli pieejamai bezmaksas kontracepcijai.
22. daļēji nepiekrītu Pat ja bioloģiskie vecāki pret bērnu ir vardarbīgi vai izturas nolaidīgi, labāk, lai bērns turpina dzīvot bioloģiskajā ģimenē, nevis tiek atdots audžuvecākiem.
Olgas kā skolotājas un klases audzinātājas darbs ir sarežģīts un atbildīgs. Par spīti tam, ka viņai ir tikai 48 gadi, Olga laiku pa laikam jau aizdomājas par pensionēšanos. Atbilstoši Latvijas pašreizējiem likumiem, Olgai būtu jāsaņem pensija 65 gadu vecumā. Lasot rakstus par Latvijas sarūkošo darbspējīgo iedzīvotāju skaitu un pieaugošo pensionāru īpatsvaru, Olga nav pārliecināta, vai viņai būs tāda iespēja.
23. pilnībā nepiekrītu Pensiju sistēmas ilgtspējas nodrošināšanai laiku pa laikam ir jāpalielina pensionēšanās vecums.
Olgas skolas pirmajā klasē nupat ir sācis mācīties Muhameds – zēnam ir 7 gadi, viņš ir dzimis Latvijā. Muhameda vecāki ir no Pakistānas, viņi apprecējās un Muhameds piedzima tad, kad pāris studēja medicīnu Rīgas Stradiņa universitātē. Šobrīd Muhameda vecāki ir pārdomās par to, vai turpināt dzīvot Latvijā, vai pārcelties uz dzīvi Berlīnē.
24. pilnībā piekrītu Latvijai svarīgi, lai šeit turpinātu dzīvot katrs Latvijā piedzimis bērns — piemēram, arī tāds, kuram ir atšķirīga ādas krāsa vai kura vecāki ir musulmaņi.
Muhameda klasesbiedrenei Alisei ir divas mammas: viņas bioloģiskā mamma Kristīne un Kristīnes dzīvesbiedre Anastasija. Kristīnei nesen diagnosticēja audzēju – viņa ir nobažījusies par to, kas notiks ar meitu Alisi gadījumā, ja ārstēšanās izrādīsies nesekmīga. Kristīne vēlētos, lai šādā gadījumā par meiteni turpinātu rūpēties viņas dzīvesbiedre Anastasija, nevis Alises bioloģiskais tēvs, kura atrašanās vieta nav zināma un kurš meitu nekad nav redzējis.
25. pilnībā nepiekrītu Latvijai būtu jāpievienojas tām Eiropas Savienības valstīm, kurās viendzimuma pāriem ir tiesības reģistrēt partnerattiecības.
Apsveicam! Saeimas vēlēšanas ir veiksmīgi noslēgušās, un prezidents tieši Jūs ir izvirzījis par Ministru prezidenta amata kandidātu, koalīcija tika izveidota, un Saeima Jūs šajā amatā ir apstiprinājusi. Jūs dodaties uz Briseli piedalīties Eiropadomē - Eiropas Savienības institūcijā, kur tiekas visu 28 dalībvalstu premjeri un prezidenti. Briseles kuluāros Jūs uzrunā Vācijas kanclere, lūdzot atbalstu jaunas Eiropas mēroga migrācijas krīzes risināšanai. Viņa vēlētos uzzināt, kāda ir Jūsu nostāja šajā jautājumā:
26. pilnībā nepiekrītu Latvijai būtu jāpalīdz tām Eiropas Savienības valstīm, kurās ierodas kara bēgļi, Latvijā izmitinot daļu no šiem bēgļiem.
Pie Eiropadomes apaļā galda ar 27 citu valstu kolēģiem darba kārtībā ir Eiropas Savienības drošības jautājumi, kā arī cīņa pret naudas atmazgāšanu. Kāda Jums kā Latvijas Ministru prezidentam ir nostāja šajos jautājumos?
27. daļēji piekrītu Eiropas Savienībai vajadzīgi savi bruņotie spēki (armija).
28. daļēji piekrītu Eiropas Savienībai jāizvirza stingras prasības pret naudas atmazgāšanu, pat ja vairākas Latvijas bankas šīs prasības nespēs ievērot, būs spiestas pārtraukt savu darbību un Latvijas budžetā ienāktu mazāk līdzekļu.
Atgriežoties no Eiropadomes, kāds Latvijas žurnālists vēlas noskaidrot Jūsu attieksmi pret Eiropas Savienību. Vai Jūs piekrītat šādiem apgalvojumiem?
29. daļēji nepiekrītu Vairāk lēmumiem jābūt katras dalībvalsts ziņā — Eiropas Savienībai šobrīd ir pārāk plašas pilnvaras.
30. pilnībā piekrītu Latvijas augstākajām amatpersonām daudz lielāka vērība būtu jāpievērš Latvijas iekšējiem jautājumiem, nevis Eiropas Savienības nākotnes veidošanai.
Uzņēmēja Viktorija ir ieguvusi kredītu viesnīcas atjaunošanai kādā piejūras pilsētā, plānojot arī paplašināt viesnīcas teritoriju, taču tad būtu jānocērt vairākas priedes netālu no jūras. Lai gan Viktorija bija saņēmusi paplašināšanai būvatļauju, vietējo iedzīvotāju protestu dēļ viņa no teritorijas paplašināšanas atteicās. Viesnīca atjaunota pēc sākotnējās ieceres, bet ar vienu izņēmumu – augsto izmaksu dēļ Viktorija nespēja ēku piemērot cilvēkiem ar ratiņkrēsliem.
1. pilnībā piekrītu Pašvaldības iedzīvotājiem ir jābūt iespējai svarīgus jautājumus (piemēram, par zaļo teritoriju apbūvēšanu, par pašvaldības stratēģiju, par pašvaldības domes atlaišanu) izlemt pašvaldības līmeņa referendumā.
2. pilnībā nepiekrītu Ja ēku piemērošana cilvēkiem ratiņkrēslos uzņēmējiem maksā dārgi, tad uzņēmējs nav vainojams, ja viņš ēku nepiemēro.
Par spīti tam, ka Viktorija bija gatava maksāt algu, kas pārsniedza minimālo, viņai neizdevās atrast viesnīcas istabu apkopējus – vietējie iedzīvotāji darba sludinājumus ignorēja. Lielāku algu maksāt Viktorija pagaidām nevarēja atļauties. Šo problēmu Viktorija atrisināja, neoficiāli maksājot divām sievietēm, kuras Latvijā bija ieradušās no Moldovas.
3. pilnībā nepiekrītu Dažkārt ir attaisnojami nenomaksāt visus nodokļus.
4. pilnībā nepiekrītu Lai uzņēmumi nezaudētu konkurētspēju, ir atbalstāma lētāka darbaspēka ievešana no ārzemēm.
Par "aplokšņu algām" uzzināja Valsts ieņēmumu dienests un Viktorijas uzņēmumu bargi sodīja. Uzņēmums bankrotēja - Viktorija pārcēlās uz dzīvi Lielbritānijā. Tur Viktorija laiku pa laikam atceras sapni par savu viesnīcu un apsver tā īstenošanu, vai nu atgriežoties Latvijā, vai pārceļoties uz dzīvi pie tēva Igaunijā. Viktorija nav pārliecināta, ka Latvijā viesnīcu bizness var pastāvēt bez "aplokšņu algām".
5. pilnībā nepiekrītu Ja "aplokšņu algas" ir vienīgais veids, kā uzņēmumam izdzīvot, tad tās ir attaisnojamas.
6. pilnībā nepiekrītu No Latvijas pēdējos gados aizbraukuši ne tikai latvieši, bet arī citu tautību pārstāvji – valstij būtu jārūpējas, lai Latvijā no visiem aizbraucējiem atgrieztos tikai latvieši.
Viktorijas klasesbiedrene Marija ar savu ģimeni pārcēlās uz dzīvi laukos pie Krievijas un Igaunijas robežas. Marija drīz vien saprata, ka zemkopībā nespēs konkurēt ne ar lielajiem Latvijas lauksaimniekiem, ne ar citās valstīs saražoto preci. Lai izdzīvotu, ģimene pievērsās vistu audzēšanai. Lai vistu audzēšana būtu rentabla, Marija tās turēja šaurākos sprostos, nekā pieļāva Latvijā un Eiropas Savienībā spēkā esošie likumi.
7. pilnībā piekrītu Valstij vairāk jāatbalsta mazās lauku saimniecības, nevis lielās lauku saimniecības.
8. pilnībā nepiekrītu Jāatsakās no dzīvnieku labturības nosacījumiem, ja šie nosacījumi traucē lauksaimnieku konkurētspējai.
Lai gan Marija ar ģimeni sen bija vēlējusies pārcelties tālāk no lielpilsētām, tomēr dzīve laukos Latvijas pierobežā nebija vienkārša. Laiku pa laikam, braucot garām citām sētām un ciemojoties tuvākajās ciemos un mazpilsētās, ar neapbruņotu aci varēja manīt, ka cilvēku kļūst aizvien mazāk.
9. daļēji piekrītu Valstij jāatbalsta ģimenes, kas dzīvo laukos un strādā lauksaimniecībā pat tad, ja šāds atbalsts pārējai sabiedrībai maksā dārgi.
10. pilnībā nepiekrītu Demogrāfiskās tendences rāda, ka Latvijas iedzīvotāju skaits turpinās samazināties, tādēļ jāaicina cilvēki no citām valstīm pārcelties uz dzīvi Latvijā.
Marija un viņas vīrs papildus vistu audzēšanai būtu labprāt piestrādājuši citos darbos – taču tuvākajā apkaimē šādu darbu nebija. Vienlaikus viņi bija dzirdējuši, ka Latvija tuvākajos gados daudz Eiropas Savienības fondu naudas ieguldīs reģionālajā attīstībā. Ģimenei nebija atbildes uz jautājumu: turpināt dzīvot pierobežas novadā vai pārcelties tuvāk kādai no lielajām Latvijas pilsētām?
11. pilnībā nepiekrītu Vairāk jāiegulda Latvijas lielo pilsētu attīstībā, nevis līdzekļi vienmērīgi jāsadala starp visiem novadiem.
12. pilnībā nepiekrītu Latvijā ir jāsamazina pašvaldību skaits.
Mariju īpaši satrauca viņas bērnu nākotne un tēva veselība. Zēniem pēc dažiem gadiem būtu jāstājas vidusskolā – skola bija tuvu mājām, taču tās centralizēto eksāmenu rādītāji nebija iepriecinoši. Skola bija arī apkārtnes lielākais darba devējs. Marijas tēvam bija nopietnas veselības problēmas, kur īpaši svarīga bija pareiza slimības diagnosticēšana un piemērota ārstniecības kursa izstrāde, kā arī bieži ārsta apmeklējumi.
13. gan piekrītu, gan nepiekrītu Valstij ir pienākums nodrošināt to, ka bērnam skola ir ģeogrāfiski viegli pieejama un tuvu pat tad, ja valsts nevarēs katrā šādā skolā garantēt augstu izglītības kvalitāti.
14. pilnībā nepiekrītu Skolēnu skaita samazināšanas dēļ Latvijā ir jāsamazina skolu skaits pat tad, ja vietējie iedzīvotāji zaudēs darbu skolas slēgšanas dēļ.
15. daļēji piekrītu Labāk, lai slimnīca ir ģeogrāfiski tālāk no cilvēka, taču tajā ir augstvērtīgi veselības aprūpes pakalpojumi.
Vladimirs 1950.gadā piecu gadu vecumā ar vecākiem no Astrahaņas pārcēlās uz dzīvi Latvijā. Padomju laikā viņš strādāja par elektriķi rūpnīcā "VEF". Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viņam tika piešķirts nepilsoņa statuss. Vladimiram nav tiesību piedalīties vēlēšanās un referendumos. Vladimirs slikti zina latviešu valodu, tādēļ nav mēģinājis kārtot eksāmenus un kļūt par Latvijas pilsoni. Vienlaikus - par spīti cienījamam vecumam - viņš ir sabiedriski aktīvs un kopā ar citiem brīvprātīgajiem palīdz meklēt pazudušus cilvēkus. Brīvajā laikā viņš skatās televīziju krievu valodā.
16. pilnībā piekrītu Vladimiram, tāpat arī citiem Latvijas nepilsoņiem, jābūt tiesībām piedalīties pašvaldību vēlēšanās.
17. pilnībā nepiekrītu Latvijas valstij jārūpējas par to, lai tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri ziņas meklē krievu valodā, tiek ierobežota pieeja Krievijas varas iestāžu ietekmētajiem plašsaziņas līdzekļiem.
Vladimiram un viņa sievai Ludmilai 1970.gadā piedzima meita Olga. Olga 2000.gadā naturalizējās (nokārtoja pilsonības eksāmenu) un kļuva par Latvijas pilsoni. Viņai ir divi dēli: Roberts un Aleksandrs. Skolā abi zēni mācījās latviešu valodā.
18. pilnībā piekrītu Ja Roberts un Aleksandrs sevi uzskata par latviešiem, tātad viņi ir latvieši.
19. pilnībā piekrītu Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju etnisko sastāvu, bērnam Latvijā ir jābūt iespējai izvēlēties iegūt izglītību latviešu vai krievu valodā.
20. pilnībā nepiekrītu Cilvēki, kuru ģimenēm ir saknes Krievijā, ir Latvijas drošības risks.
Vladimira un Ludmilas meita Olga ir skolotāja – viņa šobrīd audzina 11.c klasi kādā Rīgas nomales vidusskolā. Viena no Olgas kā klases audzinātājas aktuālajām problēmām ir pusaudžu grūtniecība. Olga ir īpaši noraizējusies par skolnieci Annu, kurai pirms gada jau ticis veikts aborts. Annas ģimene ir nelabvēlīga un par meitu nerūpējas.
21. pilnībā piekrītu Skolēniem jābūt viegli pieejamai bezmaksas kontracepcijai.
22. daļēji piekrītu Pat ja bioloģiskie vecāki pret bērnu ir vardarbīgi vai izturas nolaidīgi, labāk, lai bērns turpina dzīvot bioloģiskajā ģimenē, nevis tiek atdots audžuvecākiem.
Olgas kā skolotājas un klases audzinātājas darbs ir sarežģīts un atbildīgs. Par spīti tam, ka viņai ir tikai 48 gadi, Olga laiku pa laikam jau aizdomājas par pensionēšanos. Atbilstoši Latvijas pašreizējiem likumiem, Olgai būtu jāsaņem pensija 65 gadu vecumā. Lasot rakstus par Latvijas sarūkošo darbspējīgo iedzīvotāju skaitu un pieaugošo pensionāru īpatsvaru, Olga nav pārliecināta, vai viņai būs tāda iespēja.
23. pilnībā nepiekrītu Pensiju sistēmas ilgtspējas nodrošināšanai laiku pa laikam ir jāpalielina pensionēšanās vecums.
Olgas skolas pirmajā klasē nupat ir sācis mācīties Muhameds – zēnam ir 7 gadi, viņš ir dzimis Latvijā. Muhameda vecāki ir no Pakistānas, viņi apprecējās un Muhameds piedzima tad, kad pāris studēja medicīnu Rīgas Stradiņa universitātē. Šobrīd Muhameda vecāki ir pārdomās par to, vai turpināt dzīvot Latvijā, vai pārcelties uz dzīvi Berlīnē.
24. pilnībā piekrītu Latvijai svarīgi, lai šeit turpinātu dzīvot katrs Latvijā piedzimis bērns — piemēram, arī tāds, kuram ir atšķirīga ādas krāsa vai kura vecāki ir musulmaņi.
Muhameda klasesbiedrenei Alisei ir divas mammas: viņas bioloģiskā mamma Kristīne un Kristīnes dzīvesbiedre Anastasija. Kristīnei nesen diagnosticēja audzēju – viņa ir nobažījusies par to, kas notiks ar meitu Alisi gadījumā, ja ārstēšanās izrādīsies nesekmīga. Kristīne vēlētos, lai šādā gadījumā par meiteni turpinātu rūpēties viņas dzīvesbiedre Anastasija, nevis Alises bioloģiskais tēvs, kura atrašanās vieta nav zināma un kurš meitu nekad nav redzējis.
25. pilnībā nepiekrītu Latvijai būtu jāpievienojas tām Eiropas Savienības valstīm, kurās viendzimuma pāriem ir tiesības reģistrēt partnerattiecības.
Apsveicam! Saeimas vēlēšanas ir veiksmīgi noslēgušās, un prezidents tieši Jūs ir izvirzījis par Ministru prezidenta amata kandidātu, koalīcija tika izveidota, un Saeima Jūs šajā amatā ir apstiprinājusi. Jūs dodaties uz Briseli piedalīties Eiropadomē - Eiropas Savienības institūcijā, kur tiekas visu 28 dalībvalstu premjeri un prezidenti. Briseles kuluāros Jūs uzrunā Vācijas kanclere, lūdzot atbalstu jaunas Eiropas mēroga migrācijas krīzes risināšanai. Viņa vēlētos uzzināt, kāda ir Jūsu nostāja šajā jautājumā:
26. pilnībā nepiekrītu Latvijai būtu jāpalīdz tām Eiropas Savienības valstīm, kurās ierodas kara bēgļi, Latvijā izmitinot daļu no šiem bēgļiem.
Pie Eiropadomes apaļā galda ar 27 citu valstu kolēģiem darba kārtībā ir Eiropas Savienības drošības jautājumi, kā arī cīņa pret naudas atmazgāšanu. Kāda Jums kā Latvijas Ministru prezidentam ir nostāja šajos jautājumos?
27. pilnībā nepiekrītu Eiropas Savienībai vajadzīgi savi bruņotie spēki (armija).
28. daļēji piekrītu Eiropas Savienībai jāizvirza stingras prasības pret naudas atmazgāšanu, pat ja vairākas Latvijas bankas šīs prasības nespēs ievērot, būs spiestas pārtraukt savu darbību un Latvijas budžetā ienāktu mazāk līdzekļu.
Atgriežoties no Eiropadomes, kāds Latvijas žurnālists vēlas noskaidrot Jūsu attieksmi pret Eiropas Savienību. Vai Jūs piekrītat šādiem apgalvojumiem?
29. pilnībā piekrītu Vairāk lēmumiem jābūt katras dalībvalsts ziņā — Eiropas Savienībai šobrīd ir pārāk plašas pilnvaras.
30. pilnībā piekrītu Latvijas augstākajām amatpersonām daudz lielāka vērība būtu jāpievērš Latvijas iekšējiem jautājumiem, nevis Eiropas Savienības nākotnes veidošanai.
Uzņēmēja Viktorija ir ieguvusi kredītu viesnīcas atjaunošanai kādā piejūras pilsētā, plānojot arī paplašināt viesnīcas teritoriju, taču tad būtu jānocērt vairākas priedes netālu no jūras. Lai gan Viktorija bija saņēmusi paplašināšanai būvatļauju, vietējo iedzīvotāju protestu dēļ viņa no teritorijas paplašināšanas atteicās. Viesnīca atjaunota pēc sākotnējās ieceres, bet ar vienu izņēmumu – augsto izmaksu dēļ Viktorija nespēja ēku piemērot cilvēkiem ar ratiņkrēsliem.
1. daļēji nepiekrītu Pašvaldības iedzīvotājiem ir jābūt iespējai svarīgus jautājumus (piemēram, par zaļo teritoriju apbūvēšanu, par pašvaldības stratēģiju, par pašvaldības domes atlaišanu) izlemt pašvaldības līmeņa referendumā.
2. pilnībā nepiekrītu Ja ēku piemērošana cilvēkiem ratiņkrēslos uzņēmējiem maksā dārgi, tad uzņēmējs nav vainojams, ja viņš ēku nepiemēro.
Par spīti tam, ka Viktorija bija gatava maksāt algu, kas pārsniedza minimālo, viņai neizdevās atrast viesnīcas istabu apkopējus – vietējie iedzīvotāji darba sludinājumus ignorēja. Lielāku algu maksāt Viktorija pagaidām nevarēja atļauties. Šo problēmu Viktorija atrisināja, neoficiāli maksājot divām sievietēm, kuras Latvijā bija ieradušās no Moldovas.
3. daļēji nepiekrītu Dažkārt ir attaisnojami nenomaksāt visus nodokļus.
4. pilnībā nepiekrītu Lai uzņēmumi nezaudētu konkurētspēju, ir atbalstāma lētāka darbaspēka ievešana no ārzemēm.
Par "aplokšņu algām" uzzināja Valsts ieņēmumu dienests un Viktorijas uzņēmumu bargi sodīja. Uzņēmums bankrotēja - Viktorija pārcēlās uz dzīvi Lielbritānijā. Tur Viktorija laiku pa laikam atceras sapni par savu viesnīcu un apsver tā īstenošanu, vai nu atgriežoties Latvijā, vai pārceļoties uz dzīvi pie tēva Igaunijā. Viktorija nav pārliecināta, ka Latvijā viesnīcu bizness var pastāvēt bez "aplokšņu algām".
5. gan piekrītu, gan nepiekrītu Ja "aplokšņu algas" ir vienīgais veids, kā uzņēmumam izdzīvot, tad tās ir attaisnojamas.
6. pilnībā piekrītu No Latvijas pēdējos gados aizbraukuši ne tikai latvieši, bet arī citu tautību pārstāvji – valstij būtu jārūpējas, lai Latvijā no visiem aizbraucējiem atgrieztos tikai latvieši.
Viktorijas klasesbiedrene Marija ar savu ģimeni pārcēlās uz dzīvi laukos pie Krievijas un Igaunijas robežas. Marija drīz vien saprata, ka zemkopībā nespēs konkurēt ne ar lielajiem Latvijas lauksaimniekiem, ne ar citās valstīs saražoto preci. Lai izdzīvotu, ģimene pievērsās vistu audzēšanai. Lai vistu audzēšana būtu rentabla, Marija tās turēja šaurākos sprostos, nekā pieļāva Latvijā un Eiropas Savienībā spēkā esošie likumi.
7. daļēji nepiekrītu Valstij vairāk jāatbalsta mazās lauku saimniecības, nevis lielās lauku saimniecības.
8. daļēji nepiekrītu Jāatsakās no dzīvnieku labturības nosacījumiem, ja šie nosacījumi traucē lauksaimnieku konkurētspējai.
Lai gan Marija ar ģimeni sen bija vēlējusies pārcelties tālāk no lielpilsētām, tomēr dzīve laukos Latvijas pierobežā nebija vienkārša. Laiku pa laikam, braucot garām citām sētām un ciemojoties tuvākajās ciemos un mazpilsētās, ar neapbruņotu aci varēja manīt, ka cilvēku kļūst aizvien mazāk.
9. gan piekrītu, gan nepiekrītu Valstij jāatbalsta ģimenes, kas dzīvo laukos un strādā lauksaimniecībā pat tad, ja šāds atbalsts pārējai sabiedrībai maksā dārgi.
10. pilnībā nepiekrītu Demogrāfiskās tendences rāda, ka Latvijas iedzīvotāju skaits turpinās samazināties, tādēļ jāaicina cilvēki no citām valstīm pārcelties uz dzīvi Latvijā.
Marija un viņas vīrs papildus vistu audzēšanai būtu labprāt piestrādājuši citos darbos – taču tuvākajā apkaimē šādu darbu nebija. Vienlaikus viņi bija dzirdējuši, ka Latvija tuvākajos gados daudz Eiropas Savienības fondu naudas ieguldīs reģionālajā attīstībā. Ģimenei nebija atbildes uz jautājumu: turpināt dzīvot pierobežas novadā vai pārcelties tuvāk kādai no lielajām Latvijas pilsētām?
11. pilnībā nepiekrītu Vairāk jāiegulda Latvijas lielo pilsētu attīstībā, nevis līdzekļi vienmērīgi jāsadala starp visiem novadiem.
12. daļēji piekrītu Latvijā ir jāsamazina pašvaldību skaits.
Mariju īpaši satrauca viņas bērnu nākotne un tēva veselība. Zēniem pēc dažiem gadiem būtu jāstājas vidusskolā – skola bija tuvu mājām, taču tās centralizēto eksāmenu rādītāji nebija iepriecinoši. Skola bija arī apkārtnes lielākais darba devējs. Marijas tēvam bija nopietnas veselības problēmas, kur īpaši svarīga bija pareiza slimības diagnosticēšana un piemērota ārstniecības kursa izstrāde, kā arī bieži ārsta apmeklējumi.
13. gan piekrītu, gan nepiekrītu Valstij ir pienākums nodrošināt to, ka bērnam skola ir ģeogrāfiski viegli pieejama un tuvu pat tad, ja valsts nevarēs katrā šādā skolā garantēt augstu izglītības kvalitāti.
14. daļēji piekrītu Skolēnu skaita samazināšanas dēļ Latvijā ir jāsamazina skolu skaits pat tad, ja vietējie iedzīvotāji zaudēs darbu skolas slēgšanas dēļ.
15. gan piekrītu, gan nepiekrītu Labāk, lai slimnīca ir ģeogrāfiski tālāk no cilvēka, taču tajā ir augstvērtīgi veselības aprūpes pakalpojumi.
Vladimirs 1950.gadā piecu gadu vecumā ar vecākiem no Astrahaņas pārcēlās uz dzīvi Latvijā. Padomju laikā viņš strādāja par elektriķi rūpnīcā "VEF". Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viņam tika piešķirts nepilsoņa statuss. Vladimiram nav tiesību piedalīties vēlēšanās un referendumos. Vladimirs slikti zina latviešu valodu, tādēļ nav mēģinājis kārtot eksāmenus un kļūt par Latvijas pilsoni. Vienlaikus - par spīti cienījamam vecumam - viņš ir sabiedriski aktīvs un kopā ar citiem brīvprātīgajiem palīdz meklēt pazudušus cilvēkus. Brīvajā laikā viņš skatās televīziju krievu valodā.
16. pilnībā nepiekrītu Vladimiram, tāpat arī citiem Latvijas nepilsoņiem, jābūt tiesībām piedalīties pašvaldību vēlēšanās.
17. pilnībā piekrītu Latvijas valstij jārūpējas par to, lai tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri ziņas meklē krievu valodā, tiek ierobežota pieeja Krievijas varas iestāžu ietekmētajiem plašsaziņas līdzekļiem.
Vladimiram un viņa sievai Ludmilai 1970.gadā piedzima meita Olga. Olga 2000.gadā naturalizējās (nokārtoja pilsonības eksāmenu) un kļuva par Latvijas pilsoni. Viņai ir divi dēli: Roberts un Aleksandrs. Skolā abi zēni mācījās latviešu valodā.
18. gan piekrītu, gan nepiekrītu Ja Roberts un Aleksandrs sevi uzskata par latviešiem, tātad viņi ir latvieši.
19. pilnībā nepiekrītu Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju etnisko sastāvu, bērnam Latvijā ir jābūt iespējai izvēlēties iegūt izglītību latviešu vai krievu valodā.
20. daļēji piekrītu Cilvēki, kuru ģimenēm ir saknes Krievijā, ir Latvijas drošības risks.
Vladimira un Ludmilas meita Olga ir skolotāja – viņa šobrīd audzina 11.c klasi kādā Rīgas nomales vidusskolā. Viena no Olgas kā klases audzinātājas aktuālajām problēmām ir pusaudžu grūtniecība. Olga ir īpaši noraizējusies par skolnieci Annu, kurai pirms gada jau ticis veikts aborts. Annas ģimene ir nelabvēlīga un par meitu nerūpējas.
21. pilnībā nepiekrītu Skolēniem jābūt viegli pieejamai bezmaksas kontracepcijai.
22. daļēji nepiekrītu Pat ja bioloģiskie vecāki pret bērnu ir vardarbīgi vai izturas nolaidīgi, labāk, lai bērns turpina dzīvot bioloģiskajā ģimenē, nevis tiek atdots audžuvecākiem.
Olgas kā skolotājas un klases audzinātājas darbs ir sarežģīts un atbildīgs. Par spīti tam, ka viņai ir tikai 48 gadi, Olga laiku pa laikam jau aizdomājas par pensionēšanos. Atbilstoši Latvijas pašreizējiem likumiem, Olgai būtu jāsaņem pensija 65 gadu vecumā. Lasot rakstus par Latvijas sarūkošo darbspējīgo iedzīvotāju skaitu un pieaugošo pensionāru īpatsvaru, Olga nav pārliecināta, vai viņai būs tāda iespēja.
23. daļēji nepiekrītu Pensiju sistēmas ilgtspējas nodrošināšanai laiku pa laikam ir jāpalielina pensionēšanās vecums.
Olgas skolas pirmajā klasē nupat ir sācis mācīties Muhameds – zēnam ir 7 gadi, viņš ir dzimis Latvijā. Muhameda vecāki ir no Pakistānas, viņi apprecējās un Muhameds piedzima tad, kad pāris studēja medicīnu Rīgas Stradiņa universitātē. Šobrīd Muhameda vecāki ir pārdomās par to, vai turpināt dzīvot Latvijā, vai pārcelties uz dzīvi Berlīnē.
24. pilnībā nepiekrītu Latvijai svarīgi, lai šeit turpinātu dzīvot katrs Latvijā piedzimis bērns — piemēram, arī tāds, kuram ir atšķirīga ādas krāsa vai kura vecāki ir musulmaņi.
Muhameda klasesbiedrenei Alisei ir divas mammas: viņas bioloģiskā mamma Kristīne un Kristīnes dzīvesbiedre Anastasija. Kristīnei nesen diagnosticēja audzēju – viņa ir nobažījusies par to, kas notiks ar meitu Alisi gadījumā, ja ārstēšanās izrādīsies nesekmīga. Kristīne vēlētos, lai šādā gadījumā par meiteni turpinātu rūpēties viņas dzīvesbiedre Anastasija, nevis Alises bioloģiskais tēvs, kura atrašanās vieta nav zināma un kurš meitu nekad nav redzējis.
25. pilnībā nepiekrītu Latvijai būtu jāpievienojas tām Eiropas Savienības valstīm, kurās viendzimuma pāriem ir tiesības reģistrēt partnerattiecības.
Apsveicam! Saeimas vēlēšanas ir veiksmīgi noslēgušās, un prezidents tieši Jūs ir izvirzījis par Ministru prezidenta amata kandidātu, koalīcija tika izveidota, un Saeima Jūs šajā amatā ir apstiprinājusi. Jūs dodaties uz Briseli piedalīties Eiropadomē - Eiropas Savienības institūcijā, kur tiekas visu 28 dalībvalstu premjeri un prezidenti. Briseles kuluāros Jūs uzrunā Vācijas kanclere, lūdzot atbalstu jaunas Eiropas mēroga migrācijas krīzes risināšanai. Viņa vēlētos uzzināt, kāda ir Jūsu nostāja šajā jautājumā:
26. pilnībā nepiekrītu Latvijai būtu jāpalīdz tām Eiropas Savienības valstīm, kurās ierodas kara bēgļi, Latvijā izmitinot daļu no šiem bēgļiem.
Pie Eiropadomes apaļā galda ar 27 citu valstu kolēģiem darba kārtībā ir Eiropas Savienības drošības jautājumi, kā arī cīņa pret naudas atmazgāšanu. Kāda Jums kā Latvijas Ministru prezidentam ir nostāja šajos jautājumos?
27. pilnībā nepiekrītu Eiropas Savienībai vajadzīgi savi bruņotie spēki (armija).
28. pilnībā piekrītu Eiropas Savienībai jāizvirza stingras prasības pret naudas atmazgāšanu, pat ja vairākas Latvijas bankas šīs prasības nespēs ievērot, būs spiestas pārtraukt savu darbību un Latvijas budžetā ienāktu mazāk līdzekļu.
Atgriežoties no Eiropadomes, kāds Latvijas žurnālists vēlas noskaidrot Jūsu attieksmi pret Eiropas Savienību. Vai Jūs piekrītat šādiem apgalvojumiem?
29. pilnībā piekrītu Vairāk lēmumiem jābūt katras dalībvalsts ziņā — Eiropas Savienībai šobrīd ir pārāk plašas pilnvaras.
30. daļēji piekrītu Latvijas augstākajām amatpersonām daudz lielāka vērība būtu jāpievērš Latvijas iekšējiem jautājumiem, nevis Eiropas Savienības nākotnes veidošanai.
Uzņēmēja Viktorija ir ieguvusi kredītu viesnīcas atjaunošanai kādā piejūras pilsētā, plānojot arī paplašināt viesnīcas teritoriju, taču tad būtu jānocērt vairākas priedes netālu no jūras. Lai gan Viktorija bija saņēmusi paplašināšanai būvatļauju, vietējo iedzīvotāju protestu dēļ viņa no teritorijas paplašināšanas atteicās. Viesnīca atjaunota pēc sākotnējās ieceres, bet ar vienu izņēmumu – augsto izmaksu dēļ Viktorija nespēja ēku piemērot cilvēkiem ar ratiņkrēsliem.
1. pilnībā piekrītu Pašvaldības iedzīvotājiem ir jābūt iespējai svarīgus jautājumus (piemēram, par zaļo teritoriju apbūvēšanu, par pašvaldības stratēģiju, par pašvaldības domes atlaišanu) izlemt pašvaldības līmeņa referendumā.
2. gan piekrītu, gan nepiekrītu Ja ēku piemērošana cilvēkiem ratiņkrēslos uzņēmējiem maksā dārgi, tad uzņēmējs nav vainojams, ja viņš ēku nepiemēro.
Par spīti tam, ka Viktorija bija gatava maksāt algu, kas pārsniedza minimālo, viņai neizdevās atrast viesnīcas istabu apkopējus – vietējie iedzīvotāji darba sludinājumus ignorēja. Lielāku algu maksāt Viktorija pagaidām nevarēja atļauties. Šo problēmu Viktorija atrisināja, neoficiāli maksājot divām sievietēm, kuras Latvijā bija ieradušās no Moldovas.
3. pilnībā nepiekrītu Dažkārt ir attaisnojami nenomaksāt visus nodokļus.
4. daļēji nepiekrītu Lai uzņēmumi nezaudētu konkurētspēju, ir atbalstāma lētāka darbaspēka ievešana no ārzemēm.
Par "aplokšņu algām" uzzināja Valsts ieņēmumu dienests un Viktorijas uzņēmumu bargi sodīja. Uzņēmums bankrotēja - Viktorija pārcēlās uz dzīvi Lielbritānijā. Tur Viktorija laiku pa laikam atceras sapni par savu viesnīcu un apsver tā īstenošanu, vai nu atgriežoties Latvijā, vai pārceļoties uz dzīvi pie tēva Igaunijā. Viktorija nav pārliecināta, ka Latvijā viesnīcu bizness var pastāvēt bez "aplokšņu algām".
5. pilnībā nepiekrītu Ja "aplokšņu algas" ir vienīgais veids, kā uzņēmumam izdzīvot, tad tās ir attaisnojamas.
6. pilnībā nepiekrītu No Latvijas pēdējos gados aizbraukuši ne tikai latvieši, bet arī citu tautību pārstāvji – valstij būtu jārūpējas, lai Latvijā no visiem aizbraucējiem atgrieztos tikai latvieši.
Viktorijas klasesbiedrene Marija ar savu ģimeni pārcēlās uz dzīvi laukos pie Krievijas un Igaunijas robežas. Marija drīz vien saprata, ka zemkopībā nespēs konkurēt ne ar lielajiem Latvijas lauksaimniekiem, ne ar citās valstīs saražoto preci. Lai izdzīvotu, ģimene pievērsās vistu audzēšanai. Lai vistu audzēšana būtu rentabla, Marija tās turēja šaurākos sprostos, nekā pieļāva Latvijā un Eiropas Savienībā spēkā esošie likumi.
7. pilnībā piekrītu Valstij vairāk jāatbalsta mazās lauku saimniecības, nevis lielās lauku saimniecības.
8. pilnībā nepiekrītu Jāatsakās no dzīvnieku labturības nosacījumiem, ja šie nosacījumi traucē lauksaimnieku konkurētspējai.
Lai gan Marija ar ģimeni sen bija vēlējusies pārcelties tālāk no lielpilsētām, tomēr dzīve laukos Latvijas pierobežā nebija vienkārša. Laiku pa laikam, braucot garām citām sētām un ciemojoties tuvākajās ciemos un mazpilsētās, ar neapbruņotu aci varēja manīt, ka cilvēku kļūst aizvien mazāk.
9. gan piekrītu, gan nepiekrītu Valstij jāatbalsta ģimenes, kas dzīvo laukos un strādā lauksaimniecībā pat tad, ja šāds atbalsts pārējai sabiedrībai maksā dārgi.
10. pilnībā nepiekrītu Demogrāfiskās tendences rāda, ka Latvijas iedzīvotāju skaits turpinās samazināties, tādēļ jāaicina cilvēki no citām valstīm pārcelties uz dzīvi Latvijā.
Marija un viņas vīrs papildus vistu audzēšanai būtu labprāt piestrādājuši citos darbos – taču tuvākajā apkaimē šādu darbu nebija. Vienlaikus viņi bija dzirdējuši, ka Latvija tuvākajos gados daudz Eiropas Savienības fondu naudas ieguldīs reģionālajā attīstībā. Ģimenei nebija atbildes uz jautājumu: turpināt dzīvot pierobežas novadā vai pārcelties tuvāk kādai no lielajām Latvijas pilsētām?
11. gan piekrītu, gan nepiekrītu Vairāk jāiegulda Latvijas lielo pilsētu attīstībā, nevis līdzekļi vienmērīgi jāsadala starp visiem novadiem.
12. pilnībā piekrītu Latvijā ir jāsamazina pašvaldību skaits.
Mariju īpaši satrauca viņas bērnu nākotne un tēva veselība. Zēniem pēc dažiem gadiem būtu jāstājas vidusskolā – skola bija tuvu mājām, taču tās centralizēto eksāmenu rādītāji nebija iepriecinoši. Skola bija arī apkārtnes lielākais darba devējs. Marijas tēvam bija nopietnas veselības problēmas, kur īpaši svarīga bija pareiza slimības diagnosticēšana un piemērota ārstniecības kursa izstrāde, kā arī bieži ārsta apmeklējumi.
13. pilnībā nepiekrītu Valstij ir pienākums nodrošināt to, ka bērnam skola ir ģeogrāfiski viegli pieejama un tuvu pat tad, ja valsts nevarēs katrā šādā skolā garantēt augstu izglītības kvalitāti.
14. gan piekrītu, gan nepiekrītu Skolēnu skaita samazināšanas dēļ Latvijā ir jāsamazina skolu skaits pat tad, ja vietējie iedzīvotāji zaudēs darbu skolas slēgšanas dēļ.
15. pilnībā piekrītu Labāk, lai slimnīca ir ģeogrāfiski tālāk no cilvēka, taču tajā ir augstvērtīgi veselības aprūpes pakalpojumi.
Vladimirs 1950.gadā piecu gadu vecumā ar vecākiem no Astrahaņas pārcēlās uz dzīvi Latvijā. Padomju laikā viņš strādāja par elektriķi rūpnīcā "VEF". Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viņam tika piešķirts nepilsoņa statuss. Vladimiram nav tiesību piedalīties vēlēšanās un referendumos. Vladimirs slikti zina latviešu valodu, tādēļ nav mēģinājis kārtot eksāmenus un kļūt par Latvijas pilsoni. Vienlaikus - par spīti cienījamam vecumam - viņš ir sabiedriski aktīvs un kopā ar citiem brīvprātīgajiem palīdz meklēt pazudušus cilvēkus. Brīvajā laikā viņš skatās televīziju krievu valodā.
16. pilnībā piekrītu Vladimiram, tāpat arī citiem Latvijas nepilsoņiem, jābūt tiesībām piedalīties pašvaldību vēlēšanās.
17. pilnībā nepiekrītu Latvijas valstij jārūpējas par to, lai tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri ziņas meklē krievu valodā, tiek ierobežota pieeja Krievijas varas iestāžu ietekmētajiem plašsaziņas līdzekļiem.
Vladimiram un viņa sievai Ludmilai 1970.gadā piedzima meita Olga. Olga 2000.gadā naturalizējās (nokārtoja pilsonības eksāmenu) un kļuva par Latvijas pilsoni. Viņai ir divi dēli: Roberts un Aleksandrs. Skolā abi zēni mācījās latviešu valodā.
18. pilnībā piekrītu Ja Roberts un Aleksandrs sevi uzskata par latviešiem, tātad viņi ir latvieši.
19. daļēji nepiekrītu Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju etnisko sastāvu, bērnam Latvijā ir jābūt iespējai izvēlēties iegūt izglītību latviešu vai krievu valodā.
20. pilnībā nepiekrītu Cilvēki, kuru ģimenēm ir saknes Krievijā, ir Latvijas drošības risks.
Vladimira un Ludmilas meita Olga ir skolotāja – viņa šobrīd audzina 11.c klasi kādā Rīgas nomales vidusskolā. Viena no Olgas kā klases audzinātājas aktuālajām problēmām ir pusaudžu grūtniecība. Olga ir īpaši noraizējusies par skolnieci Annu, kurai pirms gada jau ticis veikts aborts. Annas ģimene ir nelabvēlīga un par meitu nerūpējas.
21. pilnībā piekrītu Skolēniem jābūt viegli pieejamai bezmaksas kontracepcijai.
22. pilnībā nepiekrītu Pat ja bioloģiskie vecāki pret bērnu ir vardarbīgi vai izturas nolaidīgi, labāk, lai bērns turpina dzīvot bioloģiskajā ģimenē, nevis tiek atdots audžuvecākiem.
Olgas kā skolotājas un klases audzinātājas darbs ir sarežģīts un atbildīgs. Par spīti tam, ka viņai ir tikai 48 gadi, Olga laiku pa laikam jau aizdomājas par pensionēšanos. Atbilstoši Latvijas pašreizējiem likumiem, Olgai būtu jāsaņem pensija 65 gadu vecumā. Lasot rakstus par Latvijas sarūkošo darbspējīgo iedzīvotāju skaitu un pieaugošo pensionāru īpatsvaru, Olga nav pārliecināta, vai viņai būs tāda iespēja.
23. daļēji piekrītu Pensiju sistēmas ilgtspējas nodrošināšanai laiku pa laikam ir jāpalielina pensionēšanās vecums.
Olgas skolas pirmajā klasē nupat ir sācis mācīties Muhameds – zēnam ir 7 gadi, viņš ir dzimis Latvijā. Muhameda vecāki ir no Pakistānas, viņi apprecējās un Muhameds piedzima tad, kad pāris studēja medicīnu Rīgas Stradiņa universitātē. Šobrīd Muhameda vecāki ir pārdomās par to, vai turpināt dzīvot Latvijā, vai pārcelties uz dzīvi Berlīnē.
24. pilnībā piekrītu Latvijai svarīgi, lai šeit turpinātu dzīvot katrs Latvijā piedzimis bērns — piemēram, arī tāds, kuram ir atšķirīga ādas krāsa vai kura vecāki ir musulmaņi.
Muhameda klasesbiedrenei Alisei ir divas mammas: viņas bioloģiskā mamma Kristīne un Kristīnes dzīvesbiedre Anastasija. Kristīnei nesen diagnosticēja audzēju – viņa ir nobažījusies par to, kas notiks ar meitu Alisi gadījumā, ja ārstēšanās izrādīsies nesekmīga. Kristīne vēlētos, lai šādā gadījumā par meiteni turpinātu rūpēties viņas dzīvesbiedre Anastasija, nevis Alises bioloģiskais tēvs, kura atrašanās vieta nav zināma un kurš meitu nekad nav redzējis.
25. pilnībā piekrītu Latvijai būtu jāpievienojas tām Eiropas Savienības valstīm, kurās viendzimuma pāriem ir tiesības reģistrēt partnerattiecības.
Apsveicam! Saeimas vēlēšanas ir veiksmīgi noslēgušās, un prezidents tieši Jūs ir izvirzījis par Ministru prezidenta amata kandidātu, koalīcija tika izveidota, un Saeima Jūs šajā amatā ir apstiprinājusi. Jūs dodaties uz Briseli piedalīties Eiropadomē - Eiropas Savienības institūcijā, kur tiekas visu 28 dalībvalstu premjeri un prezidenti. Briseles kuluāros Jūs uzrunā Vācijas kanclere, lūdzot atbalstu jaunas Eiropas mēroga migrācijas krīzes risināšanai. Viņa vēlētos uzzināt, kāda ir Jūsu nostāja šajā jautājumā:
26. pilnībā piekrītu Latvijai būtu jāpalīdz tām Eiropas Savienības valstīm, kurās ierodas kara bēgļi, Latvijā izmitinot daļu no šiem bēgļiem.
Pie Eiropadomes apaļā galda ar 27 citu valstu kolēģiem darba kārtībā ir Eiropas Savienības drošības jautājumi, kā arī cīņa pret naudas atmazgāšanu. Kāda Jums kā Latvijas Ministru prezidentam ir nostāja šajos jautājumos?
27. pilnībā piekrītu Eiropas Savienībai vajadzīgi savi bruņotie spēki (armija).
28. pilnībā piekrītu Eiropas Savienībai jāizvirza stingras prasības pret naudas atmazgāšanu, pat ja vairākas Latvijas bankas šīs prasības nespēs ievērot, būs spiestas pārtraukt savu darbību un Latvijas budžetā ienāktu mazāk līdzekļu.
Atgriežoties no Eiropadomes, kāds Latvijas žurnālists vēlas noskaidrot Jūsu attieksmi pret Eiropas Savienību. Vai Jūs piekrītat šādiem apgalvojumiem?
29. pilnībā nepiekrītu Vairāk lēmumiem jābūt katras dalībvalsts ziņā — Eiropas Savienībai šobrīd ir pārāk plašas pilnvaras.
30. pilnībā nepiekrītu Latvijas augstākajām amatpersonām daudz lielāka vērība būtu jāpievērš Latvijas iekšējiem jautājumiem, nevis Eiropas Savienības nākotnes veidošanai.
Uzņēmēja Viktorija ir ieguvusi kredītu viesnīcas atjaunošanai kādā piejūras pilsētā, plānojot arī paplašināt viesnīcas teritoriju, taču tad būtu jānocērt vairākas priedes netālu no jūras. Lai gan Viktorija bija saņēmusi paplašināšanai būvatļauju, vietējo iedzīvotāju protestu dēļ viņa no teritorijas paplašināšanas atteicās. Viesnīca atjaunota pēc sākotnējās ieceres, bet ar vienu izņēmumu – augsto izmaksu dēļ Viktorija nespēja ēku piemērot cilvēkiem ar ratiņkrēsliem.
1. pilnībā piekrītu Pašvaldības iedzīvotājiem ir jābūt iespējai svarīgus jautājumus (piemēram, par zaļo teritoriju apbūvēšanu, par pašvaldības stratēģiju, par pašvaldības domes atlaišanu) izlemt pašvaldības līmeņa referendumā.
2. pilnībā nepiekrītu Ja ēku piemērošana cilvēkiem ratiņkrēslos uzņēmējiem maksā dārgi, tad uzņēmējs nav vainojams, ja viņš ēku nepiemēro.
Par spīti tam, ka Viktorija bija gatava maksāt algu, kas pārsniedza minimālo, viņai neizdevās atrast viesnīcas istabu apkopējus – vietējie iedzīvotāji darba sludinājumus ignorēja. Lielāku algu maksāt Viktorija pagaidām nevarēja atļauties. Šo problēmu Viktorija atrisināja, neoficiāli maksājot divām sievietēm, kuras Latvijā bija ieradušās no Moldovas.
3. pilnībā nepiekrītu Dažkārt ir attaisnojami nenomaksāt visus nodokļus.
4. daļēji piekrītu Lai uzņēmumi nezaudētu konkurētspēju, ir atbalstāma lētāka darbaspēka ievešana no ārzemēm.
Par "aplokšņu algām" uzzināja Valsts ieņēmumu dienests un Viktorijas uzņēmumu bargi sodīja. Uzņēmums bankrotēja - Viktorija pārcēlās uz dzīvi Lielbritānijā. Tur Viktorija laiku pa laikam atceras sapni par savu viesnīcu un apsver tā īstenošanu, vai nu atgriežoties Latvijā, vai pārceļoties uz dzīvi pie tēva Igaunijā. Viktorija nav pārliecināta, ka Latvijā viesnīcu bizness var pastāvēt bez "aplokšņu algām".
5. pilnībā nepiekrītu Ja "aplokšņu algas" ir vienīgais veids, kā uzņēmumam izdzīvot, tad tās ir attaisnojamas.
6. pilnībā nepiekrītu No Latvijas pēdējos gados aizbraukuši ne tikai latvieši, bet arī citu tautību pārstāvji – valstij būtu jārūpējas, lai Latvijā no visiem aizbraucējiem atgrieztos tikai latvieši.
Viktorijas klasesbiedrene Marija ar savu ģimeni pārcēlās uz dzīvi laukos pie Krievijas un Igaunijas robežas. Marija drīz vien saprata, ka zemkopībā nespēs konkurēt ne ar lielajiem Latvijas lauksaimniekiem, ne ar citās valstīs saražoto preci. Lai izdzīvotu, ģimene pievērsās vistu audzēšanai. Lai vistu audzēšana būtu rentabla, Marija tās turēja šaurākos sprostos, nekā pieļāva Latvijā un Eiropas Savienībā spēkā esošie likumi.
7. pilnībā piekrītu Valstij vairāk jāatbalsta mazās lauku saimniecības, nevis lielās lauku saimniecības.
8. pilnībā nepiekrītu Jāatsakās no dzīvnieku labturības nosacījumiem, ja šie nosacījumi traucē lauksaimnieku konkurētspējai.
Lai gan Marija ar ģimeni sen bija vēlējusies pārcelties tālāk no lielpilsētām, tomēr dzīve laukos Latvijas pierobežā nebija vienkārša. Laiku pa laikam, braucot garām citām sētām un ciemojoties tuvākajās ciemos un mazpilsētās, ar neapbruņotu aci varēja manīt, ka cilvēku kļūst aizvien mazāk.
9. pilnībā nepiekrītu Valstij jāatbalsta ģimenes, kas dzīvo laukos un strādā lauksaimniecībā pat tad, ja šāds atbalsts pārējai sabiedrībai maksā dārgi.
10. pilnībā nepiekrītu Demogrāfiskās tendences rāda, ka Latvijas iedzīvotāju skaits turpinās samazināties, tādēļ jāaicina cilvēki no citām valstīm pārcelties uz dzīvi Latvijā.
Marija un viņas vīrs papildus vistu audzēšanai būtu labprāt piestrādājuši citos darbos – taču tuvākajā apkaimē šādu darbu nebija. Vienlaikus viņi bija dzirdējuši, ka Latvija tuvākajos gados daudz Eiropas Savienības fondu naudas ieguldīs reģionālajā attīstībā. Ģimenei nebija atbildes uz jautājumu: turpināt dzīvot pierobežas novadā vai pārcelties tuvāk kādai no lielajām Latvijas pilsētām?
11. pilnībā nepiekrītu Vairāk jāiegulda Latvijas lielo pilsētu attīstībā, nevis līdzekļi vienmērīgi jāsadala starp visiem novadiem.
12. gan piekrītu, gan nepiekrītu Latvijā ir jāsamazina pašvaldību skaits.
Mariju īpaši satrauca viņas bērnu nākotne un tēva veselība. Zēniem pēc dažiem gadiem būtu jāstājas vidusskolā – skola bija tuvu mājām, taču tās centralizēto eksāmenu rādītāji nebija iepriecinoši. Skola bija arī apkārtnes lielākais darba devējs. Marijas tēvam bija nopietnas veselības problēmas, kur īpaši svarīga bija pareiza slimības diagnosticēšana un piemērota ārstniecības kursa izstrāde, kā arī bieži ārsta apmeklējumi.
13. daļēji piekrītu Valstij ir pienākums nodrošināt to, ka bērnam skola ir ģeogrāfiski viegli pieejama un tuvu pat tad, ja valsts nevarēs katrā šādā skolā garantēt augstu izglītības kvalitāti.
14. daļēji nepiekrītu Skolēnu skaita samazināšanas dēļ Latvijā ir jāsamazina skolu skaits pat tad, ja vietējie iedzīvotāji zaudēs darbu skolas slēgšanas dēļ.
15. pilnībā piekrītu Labāk, lai slimnīca ir ģeogrāfiski tālāk no cilvēka, taču tajā ir augstvērtīgi veselības aprūpes pakalpojumi.
Vladimirs 1950.gadā piecu gadu vecumā ar vecākiem no Astrahaņas pārcēlās uz dzīvi Latvijā. Padomju laikā viņš strādāja par elektriķi rūpnīcā "VEF". Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viņam tika piešķirts nepilsoņa statuss. Vladimiram nav tiesību piedalīties vēlēšanās un referendumos. Vladimirs slikti zina latviešu valodu, tādēļ nav mēģinājis kārtot eksāmenus un kļūt par Latvijas pilsoni. Vienlaikus - par spīti cienījamam vecumam - viņš ir sabiedriski aktīvs un kopā ar citiem brīvprātīgajiem palīdz meklēt pazudušus cilvēkus. Brīvajā laikā viņš skatās televīziju krievu valodā.
16. pilnībā nepiekrītu Vladimiram, tāpat arī citiem Latvijas nepilsoņiem, jābūt tiesībām piedalīties pašvaldību vēlēšanās.
17. daļēji piekrītu Latvijas valstij jārūpējas par to, lai tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri ziņas meklē krievu valodā, tiek ierobežota pieeja Krievijas varas iestāžu ietekmētajiem plašsaziņas līdzekļiem.
Vladimiram un viņa sievai Ludmilai 1970.gadā piedzima meita Olga. Olga 2000.gadā naturalizējās (nokārtoja pilsonības eksāmenu) un kļuva par Latvijas pilsoni. Viņai ir divi dēli: Roberts un Aleksandrs. Skolā abi zēni mācījās latviešu valodā.
18. pilnībā piekrītu Ja Roberts un Aleksandrs sevi uzskata par latviešiem, tātad viņi ir latvieši.
19. pilnībā nepiekrītu Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju etnisko sastāvu, bērnam Latvijā ir jābūt iespējai izvēlēties iegūt izglītību latviešu vai krievu valodā.
20. daļēji nepiekrītu Cilvēki, kuru ģimenēm ir saknes Krievijā, ir Latvijas drošības risks.
Vladimira un Ludmilas meita Olga ir skolotāja – viņa šobrīd audzina 11.c klasi kādā Rīgas nomales vidusskolā. Viena no Olgas kā klases audzinātājas aktuālajām problēmām ir pusaudžu grūtniecība. Olga ir īpaši noraizējusies par skolnieci Annu, kurai pirms gada jau ticis veikts aborts. Annas ģimene ir nelabvēlīga un par meitu nerūpējas.
21. pilnībā piekrītu Skolēniem jābūt viegli pieejamai bezmaksas kontracepcijai.
22. daļēji piekrītu Pat ja bioloģiskie vecāki pret bērnu ir vardarbīgi vai izturas nolaidīgi, labāk, lai bērns turpina dzīvot bioloģiskajā ģimenē, nevis tiek atdots audžuvecākiem.
Olgas kā skolotājas un klases audzinātājas darbs ir sarežģīts un atbildīgs. Par spīti tam, ka viņai ir tikai 48 gadi, Olga laiku pa laikam jau aizdomājas par pensionēšanos. Atbilstoši Latvijas pašreizējiem likumiem, Olgai būtu jāsaņem pensija 65 gadu vecumā. Lasot rakstus par Latvijas sarūkošo darbspējīgo iedzīvotāju skaitu un pieaugošo pensionāru īpatsvaru, Olga nav pārliecināta, vai viņai būs tāda iespēja.
23. pilnībā nepiekrītu Pensiju sistēmas ilgtspējas nodrošināšanai laiku pa laikam ir jāpalielina pensionēšanās vecums.
Olgas skolas pirmajā klasē nupat ir sācis mācīties Muhameds – zēnam ir 7 gadi, viņš ir dzimis Latvijā. Muhameda vecāki ir no Pakistānas, viņi apprecējās un Muhameds piedzima tad, kad pāris studēja medicīnu Rīgas Stradiņa universitātē. Šobrīd Muhameda vecāki ir pārdomās par to, vai turpināt dzīvot Latvijā, vai pārcelties uz dzīvi Berlīnē.
24. daļēji nepiekrītu Latvijai svarīgi, lai šeit turpinātu dzīvot katrs Latvijā piedzimis bērns — piemēram, arī tāds, kuram ir atšķirīga ādas krāsa vai kura vecāki ir musulmaņi.
Muhameda klasesbiedrenei Alisei ir divas mammas: viņas bioloģiskā mamma Kristīne un Kristīnes dzīvesbiedre Anastasija. Kristīnei nesen diagnosticēja audzēju – viņa ir nobažījusies par to, kas notiks ar meitu Alisi gadījumā, ja ārstēšanās izrādīsies nesekmīga. Kristīne vēlētos, lai šādā gadījumā par meiteni turpinātu rūpēties viņas dzīvesbiedre Anastasija, nevis Alises bioloģiskais tēvs, kura atrašanās vieta nav zināma un kurš meitu nekad nav redzējis.
25. pilnībā nepiekrītu Latvijai būtu jāpievienojas tām Eiropas Savienības valstīm, kurās viendzimuma pāriem ir tiesības reģistrēt partnerattiecības.
Apsveicam! Saeimas vēlēšanas ir veiksmīgi noslēgušās, un prezidents tieši Jūs ir izvirzījis par Ministru prezidenta amata kandidātu, koalīcija tika izveidota, un Saeima Jūs šajā amatā ir apstiprinājusi. Jūs dodaties uz Briseli piedalīties Eiropadomē - Eiropas Savienības institūcijā, kur tiekas visu 28 dalībvalstu premjeri un prezidenti. Briseles kuluāros Jūs uzrunā Vācijas kanclere, lūdzot atbalstu jaunas Eiropas mēroga migrācijas krīzes risināšanai. Viņa vēlētos uzzināt, kāda ir Jūsu nostāja šajā jautājumā:
26. pilnībā nepiekrītu Latvijai būtu jāpalīdz tām Eiropas Savienības valstīm, kurās ierodas kara bēgļi, Latvijā izmitinot daļu no šiem bēgļiem.
Pie Eiropadomes apaļā galda ar 27 citu valstu kolēģiem darba kārtībā ir Eiropas Savienības drošības jautājumi, kā arī cīņa pret naudas atmazgāšanu. Kāda Jums kā Latvijas Ministru prezidentam ir nostāja šajos jautājumos?
27. daļēji nepiekrītu Eiropas Savienībai vajadzīgi savi bruņotie spēki (armija).
28. gan piekrītu, gan nepiekrītu Eiropas Savienībai jāizvirza stingras prasības pret naudas atmazgāšanu, pat ja vairākas Latvijas bankas šīs prasības nespēs ievērot, būs spiestas pārtraukt savu darbību un Latvijas budžetā ienāktu mazāk līdzekļu.
Atgriežoties no Eiropadomes, kāds Latvijas žurnālists vēlas noskaidrot Jūsu attieksmi pret Eiropas Savienību. Vai Jūs piekrītat šādiem apgalvojumiem?
29. pilnībā piekrītu Vairāk lēmumiem jābūt katras dalībvalsts ziņā — Eiropas Savienībai šobrīd ir pārāk plašas pilnvaras.
30. pilnībā piekrītu Latvijas augstākajām amatpersonām daudz lielāka vērība būtu jāpievērš Latvijas iekšējiem jautājumiem, nevis Eiropas Savienības nākotnes veidošanai.
Uzņēmēja Viktorija ir ieguvusi kredītu viesnīcas atjaunošanai kādā piejūras pilsētā, plānojot arī paplašināt viesnīcas teritoriju, taču tad būtu jānocērt vairākas priedes netālu no jūras. Lai gan Viktorija bija saņēmusi paplašināšanai būvatļauju, vietējo iedzīvotāju protestu dēļ viņa no teritorijas paplašināšanas atteicās. Viesnīca atjaunota pēc sākotnējās ieceres, bet ar vienu izņēmumu – augsto izmaksu dēļ Viktorija nespēja ēku piemērot cilvēkiem ar ratiņkrēsliem.
1. pilnībā piekrītu Pašvaldības iedzīvotājiem ir jābūt iespējai svarīgus jautājumus (piemēram, par zaļo teritoriju apbūvēšanu, par pašvaldības stratēģiju, par pašvaldības domes atlaišanu) izlemt pašvaldības līmeņa referendumā.
2. pilnībā nepiekrītu Ja ēku piemērošana cilvēkiem ratiņkrēslos uzņēmējiem maksā dārgi, tad uzņēmējs nav vainojams, ja viņš ēku nepiemēro.
Par spīti tam, ka Viktorija bija gatava maksāt algu, kas pārsniedza minimālo, viņai neizdevās atrast viesnīcas istabu apkopējus – vietējie iedzīvotāji darba sludinājumus ignorēja. Lielāku algu maksāt Viktorija pagaidām nevarēja atļauties. Šo problēmu Viktorija atrisināja, neoficiāli maksājot divām sievietēm, kuras Latvijā bija ieradušās no Moldovas.
3. pilnībā nepiekrītu Dažkārt ir attaisnojami nenomaksāt visus nodokļus.
4. pilnībā nepiekrītu Lai uzņēmumi nezaudētu konkurētspēju, ir atbalstāma lētāka darbaspēka ievešana no ārzemēm.
Par "aplokšņu algām" uzzināja Valsts ieņēmumu dienests un Viktorijas uzņēmumu bargi sodīja. Uzņēmums bankrotēja - Viktorija pārcēlās uz dzīvi Lielbritānijā. Tur Viktorija laiku pa laikam atceras sapni par savu viesnīcu un apsver tā īstenošanu, vai nu atgriežoties Latvijā, vai pārceļoties uz dzīvi pie tēva Igaunijā. Viktorija nav pārliecināta, ka Latvijā viesnīcu bizness var pastāvēt bez "aplokšņu algām".
5. pilnībā nepiekrītu Ja "aplokšņu algas" ir vienīgais veids, kā uzņēmumam izdzīvot, tad tās ir attaisnojamas.
6. pilnībā nepiekrītu No Latvijas pēdējos gados aizbraukuši ne tikai latvieši, bet arī citu tautību pārstāvji – valstij būtu jārūpējas, lai Latvijā no visiem aizbraucējiem atgrieztos tikai latvieši.
Viktorijas klasesbiedrene Marija ar savu ģimeni pārcēlās uz dzīvi laukos pie Krievijas un Igaunijas robežas. Marija drīz vien saprata, ka zemkopībā nespēs konkurēt ne ar lielajiem Latvijas lauksaimniekiem, ne ar citās valstīs saražoto preci. Lai izdzīvotu, ģimene pievērsās vistu audzēšanai. Lai vistu audzēšana būtu rentabla, Marija tās turēja šaurākos sprostos, nekā pieļāva Latvijā un Eiropas Savienībā spēkā esošie likumi.
7. pilnībā piekrītu Valstij vairāk jāatbalsta mazās lauku saimniecības, nevis lielās lauku saimniecības.
8. pilnībā nepiekrītu Jāatsakās no dzīvnieku labturības nosacījumiem, ja šie nosacījumi traucē lauksaimnieku konkurētspējai.
Lai gan Marija ar ģimeni sen bija vēlējusies pārcelties tālāk no lielpilsētām, tomēr dzīve laukos Latvijas pierobežā nebija vienkārša. Laiku pa laikam, braucot garām citām sētām un ciemojoties tuvākajās ciemos un mazpilsētās, ar neapbruņotu aci varēja manīt, ka cilvēku kļūst aizvien mazāk.
9. daļēji piekrītu Valstij jāatbalsta ģimenes, kas dzīvo laukos un strādā lauksaimniecībā pat tad, ja šāds atbalsts pārējai sabiedrībai maksā dārgi.
10. pilnībā nepiekrītu Demogrāfiskās tendences rāda, ka Latvijas iedzīvotāju skaits turpinās samazināties, tādēļ jāaicina cilvēki no citām valstīm pārcelties uz dzīvi Latvijā.
Marija un viņas vīrs papildus vistu audzēšanai būtu labprāt piestrādājuši citos darbos – taču tuvākajā apkaimē šādu darbu nebija. Vienlaikus viņi bija dzirdējuši, ka Latvija tuvākajos gados daudz Eiropas Savienības fondu naudas ieguldīs reģionālajā attīstībā. Ģimenei nebija atbildes uz jautājumu: turpināt dzīvot pierobežas novadā vai pārcelties tuvāk kādai no lielajām Latvijas pilsētām?
11. pilnībā nepiekrītu Vairāk jāiegulda Latvijas lielo pilsētu attīstībā, nevis līdzekļi vienmērīgi jāsadala starp visiem novadiem.
12. pilnībā nepiekrītu Latvijā ir jāsamazina pašvaldību skaits.
Mariju īpaši satrauca viņas bērnu nākotne un tēva veselība. Zēniem pēc dažiem gadiem būtu jāstājas vidusskolā – skola bija tuvu mājām, taču tās centralizēto eksāmenu rādītāji nebija iepriecinoši. Skola bija arī apkārtnes lielākais darba devējs. Marijas tēvam bija nopietnas veselības problēmas, kur īpaši svarīga bija pareiza slimības diagnosticēšana un piemērota ārstniecības kursa izstrāde, kā arī bieži ārsta apmeklējumi.
13. gan piekrītu, gan nepiekrītu Valstij ir pienākums nodrošināt to, ka bērnam skola ir ģeogrāfiski viegli pieejama un tuvu pat tad, ja valsts nevarēs katrā šādā skolā garantēt augstu izglītības kvalitāti.
14. gan piekrītu, gan nepiekrītu Skolēnu skaita samazināšanas dēļ Latvijā ir jāsamazina skolu skaits pat tad, ja vietējie iedzīvotāji zaudēs darbu skolas slēgšanas dēļ.
15. daļēji piekrītu Labāk, lai slimnīca ir ģeogrāfiski tālāk no cilvēka, taču tajā ir augstvērtīgi veselības aprūpes pakalpojumi.
Vladimirs 1950.gadā piecu gadu vecumā ar vecākiem no Astrahaņas pārcēlās uz dzīvi Latvijā. Padomju laikā viņš strādāja par elektriķi rūpnīcā "VEF". Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viņam tika piešķirts nepilsoņa statuss. Vladimiram nav tiesību piedalīties vēlēšanās un referendumos. Vladimirs slikti zina latviešu valodu, tādēļ nav mēģinājis kārtot eksāmenus un kļūt par Latvijas pilsoni. Vienlaikus - par spīti cienījamam vecumam - viņš ir sabiedriski aktīvs un kopā ar citiem brīvprātīgajiem palīdz meklēt pazudušus cilvēkus. Brīvajā laikā viņš skatās televīziju krievu valodā.
16. gan piekrītu, gan nepiekrītu Vladimiram, tāpat arī citiem Latvijas nepilsoņiem, jābūt tiesībām piedalīties pašvaldību vēlēšanās.
17. pilnībā nepiekrītu Latvijas valstij jārūpējas par to, lai tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri ziņas meklē krievu valodā, tiek ierobežota pieeja Krievijas varas iestāžu ietekmētajiem plašsaziņas līdzekļiem.
Vladimiram un viņa sievai Ludmilai 1970.gadā piedzima meita Olga. Olga 2000.gadā naturalizējās (nokārtoja pilsonības eksāmenu) un kļuva par Latvijas pilsoni. Viņai ir divi dēli: Roberts un Aleksandrs. Skolā abi zēni mācījās latviešu valodā.
18. pilnībā piekrītu Ja Roberts un Aleksandrs sevi uzskata par latviešiem, tātad viņi ir latvieši.
19. pilnībā nepiekrītu Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju etnisko sastāvu, bērnam Latvijā ir jābūt iespējai izvēlēties iegūt izglītību latviešu vai krievu valodā.
20. pilnībā nepiekrītu Cilvēki, kuru ģimenēm ir saknes Krievijā, ir Latvijas drošības risks.
Vladimira un Ludmilas meita Olga ir skolotāja – viņa šobrīd audzina 11.c klasi kādā Rīgas nomales vidusskolā. Viena no Olgas kā klases audzinātājas aktuālajām problēmām ir pusaudžu grūtniecība. Olga ir īpaši noraizējusies par skolnieci Annu, kurai pirms gada jau ticis veikts aborts. Annas ģimene ir nelabvēlīga un par meitu nerūpējas.
21. pilnībā piekrītu Skolēniem jābūt viegli pieejamai bezmaksas kontracepcijai.
22. gan piekrītu, gan nepiekrītu Pat ja bioloģiskie vecāki pret bērnu ir vardarbīgi vai izturas nolaidīgi, labāk, lai bērns turpina dzīvot bioloģiskajā ģimenē, nevis tiek atdots audžuvecākiem.
Olgas kā skolotājas un klases audzinātājas darbs ir sarežģīts un atbildīgs. Par spīti tam, ka viņai ir tikai 48 gadi, Olga laiku pa laikam jau aizdomājas par pensionēšanos. Atbilstoši Latvijas pašreizējiem likumiem, Olgai būtu jāsaņem pensija 65 gadu vecumā. Lasot rakstus par Latvijas sarūkošo darbspējīgo iedzīvotāju skaitu un pieaugošo pensionāru īpatsvaru, Olga nav pārliecināta, vai viņai būs tāda iespēja.
23. pilnībā piekrītu Pensiju sistēmas ilgtspējas nodrošināšanai laiku pa laikam ir jāpalielina pensionēšanās vecums.
Olgas skolas pirmajā klasē nupat ir sācis mācīties Muhameds – zēnam ir 7 gadi, viņš ir dzimis Latvijā. Muhameda vecāki ir no Pakistānas, viņi apprecējās un Muhameds piedzima tad, kad pāris studēja medicīnu Rīgas Stradiņa universitātē. Šobrīd Muhameda vecāki ir pārdomās par to, vai turpināt dzīvot Latvijā, vai pārcelties uz dzīvi Berlīnē.
24. pilnībā piekrītu Latvijai svarīgi, lai šeit turpinātu dzīvot katrs Latvijā piedzimis bērns — piemēram, arī tāds, kuram ir atšķirīga ādas krāsa vai kura vecāki ir musulmaņi.
Muhameda klasesbiedrenei Alisei ir divas mammas: viņas bioloģiskā mamma Kristīne un Kristīnes dzīvesbiedre Anastasija. Kristīnei nesen diagnosticēja audzēju – viņa ir nobažījusies par to, kas notiks ar meitu Alisi gadījumā, ja ārstēšanās izrādīsies nesekmīga. Kristīne vēlētos, lai šādā gadījumā par meiteni turpinātu rūpēties viņas dzīvesbiedre Anastasija, nevis Alises bioloģiskais tēvs, kura atrašanās vieta nav zināma un kurš meitu nekad nav redzējis.
25. pilnībā nepiekrītu Latvijai būtu jāpievienojas tām Eiropas Savienības valstīm, kurās viendzimuma pāriem ir tiesības reģistrēt partnerattiecības.
Apsveicam! Saeimas vēlēšanas ir veiksmīgi noslēgušās, un prezidents tieši Jūs ir izvirzījis par Ministru prezidenta amata kandidātu, koalīcija tika izveidota, un Saeima Jūs šajā amatā ir apstiprinājusi. Jūs dodaties uz Briseli piedalīties Eiropadomē - Eiropas Savienības institūcijā, kur tiekas visu 28 dalībvalstu premjeri un prezidenti. Briseles kuluāros Jūs uzrunā Vācijas kanclere, lūdzot atbalstu jaunas Eiropas mēroga migrācijas krīzes risināšanai. Viņa vēlētos uzzināt, kāda ir Jūsu nostāja šajā jautājumā:
26. pilnībā nepiekrītu Latvijai būtu jāpalīdz tām Eiropas Savienības valstīm, kurās ierodas kara bēgļi, Latvijā izmitinot daļu no šiem bēgļiem.
Pie Eiropadomes apaļā galda ar 27 citu valstu kolēģiem darba kārtībā ir Eiropas Savienības drošības jautājumi, kā arī cīņa pret naudas atmazgāšanu. Kāda Jums kā Latvijas Ministru prezidentam ir nostāja šajos jautājumos?
27. pilnībā nepiekrītu Eiropas Savienībai vajadzīgi savi bruņotie spēki (armija).
28. pilnībā nepiekrītu Eiropas Savienībai jāizvirza stingras prasības pret naudas atmazgāšanu, pat ja vairākas Latvijas bankas šīs prasības nespēs ievērot, būs spiestas pārtraukt savu darbību un Latvijas budžetā ienāktu mazāk līdzekļu.
Atgriežoties no Eiropadomes, kāds Latvijas žurnālists vēlas noskaidrot Jūsu attieksmi pret Eiropas Savienību. Vai Jūs piekrītat šādiem apgalvojumiem?
29. pilnībā piekrītu Vairāk lēmumiem jābūt katras dalībvalsts ziņā — Eiropas Savienībai šobrīd ir pārāk plašas pilnvaras.
30. pilnībā piekrītu Latvijas augstākajām amatpersonām daudz lielāka vērība būtu jāpievērš Latvijas iekšējiem jautājumiem, nevis Eiropas Savienības nākotnes veidošanai.
Uzņēmēja Viktorija ir ieguvusi kredītu viesnīcas atjaunošanai kādā piejūras pilsētā, plānojot arī paplašināt viesnīcas teritoriju, taču tad būtu jānocērt vairākas priedes netālu no jūras. Lai gan Viktorija bija saņēmusi paplašināšanai būvatļauju, vietējo iedzīvotāju protestu dēļ viņa no teritorijas paplašināšanas atteicās. Viesnīca atjaunota pēc sākotnējās ieceres, bet ar vienu izņēmumu – augsto izmaksu dēļ Viktorija nespēja ēku piemērot cilvēkiem ar ratiņkrēsliem.
1. daļēji piekrītu Pašvaldības iedzīvotājiem ir jābūt iespējai svarīgus jautājumus (piemēram, par zaļo teritoriju apbūvēšanu, par pašvaldības stratēģiju, par pašvaldības domes atlaišanu) izlemt pašvaldības līmeņa referendumā.
2. daļēji nepiekrītu Ja ēku piemērošana cilvēkiem ratiņkrēslos uzņēmējiem maksā dārgi, tad uzņēmējs nav vainojams, ja viņš ēku nepiemēro.
Par spīti tam, ka Viktorija bija gatava maksāt algu, kas pārsniedza minimālo, viņai neizdevās atrast viesnīcas istabu apkopējus – vietējie iedzīvotāji darba sludinājumus ignorēja. Lielāku algu maksāt Viktorija pagaidām nevarēja atļauties. Šo problēmu Viktorija atrisināja, neoficiāli maksājot divām sievietēm, kuras Latvijā bija ieradušās no Moldovas.
3. pilnībā nepiekrītu Dažkārt ir attaisnojami nenomaksāt visus nodokļus.
4. daļēji piekrītu Lai uzņēmumi nezaudētu konkurētspēju, ir atbalstāma lētāka darbaspēka ievešana no ārzemēm.
Par "aplokšņu algām" uzzināja Valsts ieņēmumu dienests un Viktorijas uzņēmumu bargi sodīja. Uzņēmums bankrotēja - Viktorija pārcēlās uz dzīvi Lielbritānijā. Tur Viktorija laiku pa laikam atceras sapni par savu viesnīcu un apsver tā īstenošanu, vai nu atgriežoties Latvijā, vai pārceļoties uz dzīvi pie tēva Igaunijā. Viktorija nav pārliecināta, ka Latvijā viesnīcu bizness var pastāvēt bez "aplokšņu algām".
5. pilnībā nepiekrītu Ja "aplokšņu algas" ir vienīgais veids, kā uzņēmumam izdzīvot, tad tās ir attaisnojamas.
6. pilnībā nepiekrītu No Latvijas pēdējos gados aizbraukuši ne tikai latvieši, bet arī citu tautību pārstāvji – valstij būtu jārūpējas, lai Latvijā no visiem aizbraucējiem atgrieztos tikai latvieši.
Viktorijas klasesbiedrene Marija ar savu ģimeni pārcēlās uz dzīvi laukos pie Krievijas un Igaunijas robežas. Marija drīz vien saprata, ka zemkopībā nespēs konkurēt ne ar lielajiem Latvijas lauksaimniekiem, ne ar citās valstīs saražoto preci. Lai izdzīvotu, ģimene pievērsās vistu audzēšanai. Lai vistu audzēšana būtu rentabla, Marija tās turēja šaurākos sprostos, nekā pieļāva Latvijā un Eiropas Savienībā spēkā esošie likumi.
7. gan piekrītu, gan nepiekrītu Valstij vairāk jāatbalsta mazās lauku saimniecības, nevis lielās lauku saimniecības.
8. daļēji nepiekrītu Jāatsakās no dzīvnieku labturības nosacījumiem, ja šie nosacījumi traucē lauksaimnieku konkurētspējai.
Lai gan Marija ar ģimeni sen bija vēlējusies pārcelties tālāk no lielpilsētām, tomēr dzīve laukos Latvijas pierobežā nebija vienkārša. Laiku pa laikam, braucot garām citām sētām un ciemojoties tuvākajās ciemos un mazpilsētās, ar neapbruņotu aci varēja manīt, ka cilvēku kļūst aizvien mazāk.
9. daļēji nepiekrītu Valstij jāatbalsta ģimenes, kas dzīvo laukos un strādā lauksaimniecībā pat tad, ja šāds atbalsts pārējai sabiedrībai maksā dārgi.
10. daļēji piekrītu Demogrāfiskās tendences rāda, ka Latvijas iedzīvotāju skaits turpinās samazināties, tādēļ jāaicina cilvēki no citām valstīm pārcelties uz dzīvi Latvijā.
Marija un viņas vīrs papildus vistu audzēšanai būtu labprāt piestrādājuši citos darbos – taču tuvākajā apkaimē šādu darbu nebija. Vienlaikus viņi bija dzirdējuši, ka Latvija tuvākajos gados daudz Eiropas Savienības fondu naudas ieguldīs reģionālajā attīstībā. Ģimenei nebija atbildes uz jautājumu: turpināt dzīvot pierobežas novadā vai pārcelties tuvāk kādai no lielajām Latvijas pilsētām?
11. gan piekrītu, gan nepiekrītu Vairāk jāiegulda Latvijas lielo pilsētu attīstībā, nevis līdzekļi vienmērīgi jāsadala starp visiem novadiem.
12. pilnībā piekrītu Latvijā ir jāsamazina pašvaldību skaits.
Mariju īpaši satrauca viņas bērnu nākotne un tēva veselība. Zēniem pēc dažiem gadiem būtu jāstājas vidusskolā – skola bija tuvu mājām, taču tās centralizēto eksāmenu rādītāji nebija iepriecinoši. Skola bija arī apkārtnes lielākais darba devējs. Marijas tēvam bija nopietnas veselības problēmas, kur īpaši svarīga bija pareiza slimības diagnosticēšana un piemērota ārstniecības kursa izstrāde, kā arī bieži ārsta apmeklējumi.
13. daļēji piekrītu Valstij ir pienākums nodrošināt to, ka bērnam skola ir ģeogrāfiski viegli pieejama un tuvu pat tad, ja valsts nevarēs katrā šādā skolā garantēt augstu izglītības kvalitāti.
14. gan piekrītu, gan nepiekrītu Skolēnu skaita samazināšanas dēļ Latvijā ir jāsamazina skolu skaits pat tad, ja vietējie iedzīvotāji zaudēs darbu skolas slēgšanas dēļ.
15. daļēji nepiekrītu Labāk, lai slimnīca ir ģeogrāfiski tālāk no cilvēka, taču tajā ir augstvērtīgi veselības aprūpes pakalpojumi.
Vladimirs 1950.gadā piecu gadu vecumā ar vecākiem no Astrahaņas pārcēlās uz dzīvi Latvijā. Padomju laikā viņš strādāja par elektriķi rūpnīcā "VEF". Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viņam tika piešķirts nepilsoņa statuss. Vladimiram nav tiesību piedalīties vēlēšanās un referendumos. Vladimirs slikti zina latviešu valodu, tādēļ nav mēģinājis kārtot eksāmenus un kļūt par Latvijas pilsoni. Vienlaikus - par spīti cienījamam vecumam - viņš ir sabiedriski aktīvs un kopā ar citiem brīvprātīgajiem palīdz meklēt pazudušus cilvēkus. Brīvajā laikā viņš skatās televīziju krievu valodā.
16. pilnībā piekrītu Vladimiram, tāpat arī citiem Latvijas nepilsoņiem, jābūt tiesībām piedalīties pašvaldību vēlēšanās.
17. pilnībā nepiekrītu Latvijas valstij jārūpējas par to, lai tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri ziņas meklē krievu valodā, tiek ierobežota pieeja Krievijas varas iestāžu ietekmētajiem plašsaziņas līdzekļiem.
Vladimiram un viņa sievai Ludmilai 1970.gadā piedzima meita Olga. Olga 2000.gadā naturalizējās (nokārtoja pilsonības eksāmenu) un kļuva par Latvijas pilsoni. Viņai ir divi dēli: Roberts un Aleksandrs. Skolā abi zēni mācījās latviešu valodā.
18. gan piekrītu, gan nepiekrītu Ja Roberts un Aleksandrs sevi uzskata par latviešiem, tātad viņi ir latvieši.
19. pilnībā piekrītu Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju etnisko sastāvu, bērnam Latvijā ir jābūt iespējai izvēlēties iegūt izglītību latviešu vai krievu valodā.
20. pilnībā nepiekrītu Cilvēki, kuru ģimenēm ir saknes Krievijā, ir Latvijas drošības risks.
Vladimira un Ludmilas meita Olga ir skolotāja – viņa šobrīd audzina 11.c klasi kādā Rīgas nomales vidusskolā. Viena no Olgas kā klases audzinātājas aktuālajām problēmām ir pusaudžu grūtniecība. Olga ir īpaši noraizējusies par skolnieci Annu, kurai pirms gada jau ticis veikts aborts. Annas ģimene ir nelabvēlīga un par meitu nerūpējas.
21. pilnībā piekrītu Skolēniem jābūt viegli pieejamai bezmaksas kontracepcijai.
22. daļēji nepiekrītu Pat ja bioloģiskie vecāki pret bērnu ir vardarbīgi vai izturas nolaidīgi, labāk, lai bērns turpina dzīvot bioloģiskajā ģimenē, nevis tiek atdots audžuvecākiem.
Olgas kā skolotājas un klases audzinātājas darbs ir sarežģīts un atbildīgs. Par spīti tam, ka viņai ir tikai 48 gadi, Olga laiku pa laikam jau aizdomājas par pensionēšanos. Atbilstoši Latvijas pašreizējiem likumiem, Olgai būtu jāsaņem pensija 65 gadu vecumā. Lasot rakstus par Latvijas sarūkošo darbspējīgo iedzīvotāju skaitu un pieaugošo pensionāru īpatsvaru, Olga nav pārliecināta, vai viņai būs tāda iespēja.
23. pilnībā nepiekrītu Pensiju sistēmas ilgtspējas nodrošināšanai laiku pa laikam ir jāpalielina pensionēšanās vecums.
Olgas skolas pirmajā klasē nupat ir sācis mācīties Muhameds – zēnam ir 7 gadi, viņš ir dzimis Latvijā. Muhameda vecāki ir no Pakistānas, viņi apprecējās un Muhameds piedzima tad, kad pāris studēja medicīnu Rīgas Stradiņa universitātē. Šobrīd Muhameda vecāki ir pārdomās par to, vai turpināt dzīvot Latvijā, vai pārcelties uz dzīvi Berlīnē.
24. pilnībā piekrītu Latvijai svarīgi, lai šeit turpinātu dzīvot katrs Latvijā piedzimis bērns — piemēram, arī tāds, kuram ir atšķirīga ādas krāsa vai kura vecāki ir musulmaņi.
Muhameda klasesbiedrenei Alisei ir divas mammas: viņas bioloģiskā mamma Kristīne un Kristīnes dzīvesbiedre Anastasija. Kristīnei nesen diagnosticēja audzēju – viņa ir nobažījusies par to, kas notiks ar meitu Alisi gadījumā, ja ārstēšanās izrādīsies nesekmīga. Kristīne vēlētos, lai šādā gadījumā par meiteni turpinātu rūpēties viņas dzīvesbiedre Anastasija, nevis Alises bioloģiskais tēvs, kura atrašanās vieta nav zināma un kurš meitu nekad nav redzējis.
25. gan piekrītu, gan nepiekrītu Latvijai būtu jāpievienojas tām Eiropas Savienības valstīm, kurās viendzimuma pāriem ir tiesības reģistrēt partnerattiecības.
Apsveicam! Saeimas vēlēšanas ir veiksmīgi noslēgušās, un prezidents tieši Jūs ir izvirzījis par Ministru prezidenta amata kandidātu, koalīcija tika izveidota, un Saeima Jūs šajā amatā ir apstiprinājusi. Jūs dodaties uz Briseli piedalīties Eiropadomē - Eiropas Savienības institūcijā, kur tiekas visu 28 dalībvalstu premjeri un prezidenti. Briseles kuluāros Jūs uzrunā Vācijas kanclere, lūdzot atbalstu jaunas Eiropas mēroga migrācijas krīzes risināšanai. Viņa vēlētos uzzināt, kāda ir Jūsu nostāja šajā jautājumā:
26. gan piekrītu, gan nepiekrītu Latvijai būtu jāpalīdz tām Eiropas Savienības valstīm, kurās ierodas kara bēgļi, Latvijā izmitinot daļu no šiem bēgļiem.
Pie Eiropadomes apaļā galda ar 27 citu valstu kolēģiem darba kārtībā ir Eiropas Savienības drošības jautājumi, kā arī cīņa pret naudas atmazgāšanu. Kāda Jums kā Latvijas Ministru prezidentam ir nostāja šajos jautājumos?
27. pilnībā piekrītu Eiropas Savienībai vajadzīgi savi bruņotie spēki (armija).
28. gan piekrītu, gan nepiekrītu Eiropas Savienībai jāizvirza stingras prasības pret naudas atmazgāšanu, pat ja vairākas Latvijas bankas šīs prasības nespēs ievērot, būs spiestas pārtraukt savu darbību un Latvijas budžetā ienāktu mazāk līdzekļu.
Atgriežoties no Eiropadomes, kāds Latvijas žurnālists vēlas noskaidrot Jūsu attieksmi pret Eiropas Savienību. Vai Jūs piekrītat šādiem apgalvojumiem?
29. gan piekrītu, gan nepiekrītu Vairāk lēmumiem jābūt katras dalībvalsts ziņā — Eiropas Savienībai šobrīd ir pārāk plašas pilnvaras.
30. gan piekrītu, gan nepiekrītu Latvijas augstākajām amatpersonām daudz lielāka vērība būtu jāpievērš Latvijas iekšējiem jautājumiem, nevis Eiropas Savienības nākotnes veidošanai.
Uzņēmēja Viktorija ir ieguvusi kredītu viesnīcas atjaunošanai kādā piejūras pilsētā, plānojot arī paplašināt viesnīcas teritoriju, taču tad būtu jānocērt vairākas priedes netālu no jūras. Lai gan Viktorija bija saņēmusi paplašināšanai būvatļauju, vietējo iedzīvotāju protestu dēļ viņa no teritorijas paplašināšanas atteicās. Viesnīca atjaunota pēc sākotnējās ieceres, bet ar vienu izņēmumu – augsto izmaksu dēļ Viktorija nespēja ēku piemērot cilvēkiem ar ratiņkrēsliem.
1. pilnībā piekrītu Pašvaldības iedzīvotājiem ir jābūt iespējai svarīgus jautājumus (piemēram, par zaļo teritoriju apbūvēšanu, par pašvaldības stratēģiju, par pašvaldības domes atlaišanu) izlemt pašvaldības līmeņa referendumā.
2. pilnībā nepiekrītu Ja ēku piemērošana cilvēkiem ratiņkrēslos uzņēmējiem maksā dārgi, tad uzņēmējs nav vainojams, ja viņš ēku nepiemēro.
Par spīti tam, ka Viktorija bija gatava maksāt algu, kas pārsniedza minimālo, viņai neizdevās atrast viesnīcas istabu apkopējus – vietējie iedzīvotāji darba sludinājumus ignorēja. Lielāku algu maksāt Viktorija pagaidām nevarēja atļauties. Šo problēmu Viktorija atrisināja, neoficiāli maksājot divām sievietēm, kuras Latvijā bija ieradušās no Moldovas.
3. pilnībā nepiekrītu Dažkārt ir attaisnojami nenomaksāt visus nodokļus.
4. daļēji nepiekrītu Lai uzņēmumi nezaudētu konkurētspēju, ir atbalstāma lētāka darbaspēka ievešana no ārzemēm.
Par "aplokšņu algām" uzzināja Valsts ieņēmumu dienests un Viktorijas uzņēmumu bargi sodīja. Uzņēmums bankrotēja - Viktorija pārcēlās uz dzīvi Lielbritānijā. Tur Viktorija laiku pa laikam atceras sapni par savu viesnīcu un apsver tā īstenošanu, vai nu atgriežoties Latvijā, vai pārceļoties uz dzīvi pie tēva Igaunijā. Viktorija nav pārliecināta, ka Latvijā viesnīcu bizness var pastāvēt bez "aplokšņu algām".
5. pilnībā nepiekrītu Ja "aplokšņu algas" ir vienīgais veids, kā uzņēmumam izdzīvot, tad tās ir attaisnojamas.
6. pilnībā nepiekrītu No Latvijas pēdējos gados aizbraukuši ne tikai latvieši, bet arī citu tautību pārstāvji – valstij būtu jārūpējas, lai Latvijā no visiem aizbraucējiem atgrieztos tikai latvieši.
Viktorijas klasesbiedrene Marija ar savu ģimeni pārcēlās uz dzīvi laukos pie Krievijas un Igaunijas robežas. Marija drīz vien saprata, ka zemkopībā nespēs konkurēt ne ar lielajiem Latvijas lauksaimniekiem, ne ar citās valstīs saražoto preci. Lai izdzīvotu, ģimene pievērsās vistu audzēšanai. Lai vistu audzēšana būtu rentabla, Marija tās turēja šaurākos sprostos, nekā pieļāva Latvijā un Eiropas Savienībā spēkā esošie likumi.
7. daļēji piekrītu Valstij vairāk jāatbalsta mazās lauku saimniecības, nevis lielās lauku saimniecības.
8. daļēji nepiekrītu Jāatsakās no dzīvnieku labturības nosacījumiem, ja šie nosacījumi traucē lauksaimnieku konkurētspējai.
Lai gan Marija ar ģimeni sen bija vēlējusies pārcelties tālāk no lielpilsētām, tomēr dzīve laukos Latvijas pierobežā nebija vienkārša. Laiku pa laikam, braucot garām citām sētām un ciemojoties tuvākajās ciemos un mazpilsētās, ar neapbruņotu aci varēja manīt, ka cilvēku kļūst aizvien mazāk.
9. daļēji piekrītu Valstij jāatbalsta ģimenes, kas dzīvo laukos un strādā lauksaimniecībā pat tad, ja šāds atbalsts pārējai sabiedrībai maksā dārgi.
10. gan piekrītu, gan nepiekrītu Demogrāfiskās tendences rāda, ka Latvijas iedzīvotāju skaits turpinās samazināties, tādēļ jāaicina cilvēki no citām valstīm pārcelties uz dzīvi Latvijā.
Marija un viņas vīrs papildus vistu audzēšanai būtu labprāt piestrādājuši citos darbos – taču tuvākajā apkaimē šādu darbu nebija. Vienlaikus viņi bija dzirdējuši, ka Latvija tuvākajos gados daudz Eiropas Savienības fondu naudas ieguldīs reģionālajā attīstībā. Ģimenei nebija atbildes uz jautājumu: turpināt dzīvot pierobežas novadā vai pārcelties tuvāk kādai no lielajām Latvijas pilsētām?
11. daļēji piekrītu Vairāk jāiegulda Latvijas lielo pilsētu attīstībā, nevis līdzekļi vienmērīgi jāsadala starp visiem novadiem.
12. pilnībā piekrītu Latvijā ir jāsamazina pašvaldību skaits.
Mariju īpaši satrauca viņas bērnu nākotne un tēva veselība. Zēniem pēc dažiem gadiem būtu jāstājas vidusskolā – skola bija tuvu mājām, taču tās centralizēto eksāmenu rādītāji nebija iepriecinoši. Skola bija arī apkārtnes lielākais darba devējs. Marijas tēvam bija nopietnas veselības problēmas, kur īpaši svarīga bija pareiza slimības diagnosticēšana un piemērota ārstniecības kursa izstrāde, kā arī bieži ārsta apmeklējumi.
13. pilnībā nepiekrītu Valstij ir pienākums nodrošināt to, ka bērnam skola ir ģeogrāfiski viegli pieejama un tuvu pat tad, ja valsts nevarēs katrā šādā skolā garantēt augstu izglītības kvalitāti.
14. daļēji piekrītu Skolēnu skaita samazināšanas dēļ Latvijā ir jāsamazina skolu skaits pat tad, ja vietējie iedzīvotāji zaudēs darbu skolas slēgšanas dēļ.
15. pilnībā piekrītu Labāk, lai slimnīca ir ģeogrāfiski tālāk no cilvēka, taču tajā ir augstvērtīgi veselības aprūpes pakalpojumi.
Vladimirs 1950.gadā piecu gadu vecumā ar vecākiem no Astrahaņas pārcēlās uz dzīvi Latvijā. Padomju laikā viņš strādāja par elektriķi rūpnīcā "VEF". Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viņam tika piešķirts nepilsoņa statuss. Vladimiram nav tiesību piedalīties vēlēšanās un referendumos. Vladimirs slikti zina latviešu valodu, tādēļ nav mēģinājis kārtot eksāmenus un kļūt par Latvijas pilsoni. Vienlaikus - par spīti cienījamam vecumam - viņš ir sabiedriski aktīvs un kopā ar citiem brīvprātīgajiem palīdz meklēt pazudušus cilvēkus. Brīvajā laikā viņš skatās televīziju krievu valodā.
16. pilnībā nepiekrītu Vladimiram, tāpat arī citiem Latvijas nepilsoņiem, jābūt tiesībām piedalīties pašvaldību vēlēšanās.
17. daļēji nepiekrītu Latvijas valstij jārūpējas par to, lai tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri ziņas meklē krievu valodā, tiek ierobežota pieeja Krievijas varas iestāžu ietekmētajiem plašsaziņas līdzekļiem.
Vladimiram un viņa sievai Ludmilai 1970.gadā piedzima meita Olga. Olga 2000.gadā naturalizējās (nokārtoja pilsonības eksāmenu) un kļuva par Latvijas pilsoni. Viņai ir divi dēli: Roberts un Aleksandrs. Skolā abi zēni mācījās latviešu valodā.
18. pilnībā piekrītu Ja Roberts un Aleksandrs sevi uzskata par latviešiem, tātad viņi ir latvieši.
19. gan piekrītu, gan nepiekrītu Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju etnisko sastāvu, bērnam Latvijā ir jābūt iespējai izvēlēties iegūt izglītību latviešu vai krievu valodā.
20. pilnībā nepiekrītu Cilvēki, kuru ģimenēm ir saknes Krievijā, ir Latvijas drošības risks.
Vladimira un Ludmilas meita Olga ir skolotāja – viņa šobrīd audzina 11.c klasi kādā Rīgas nomales vidusskolā. Viena no Olgas kā klases audzinātājas aktuālajām problēmām ir pusaudžu grūtniecība. Olga ir īpaši noraizējusies par skolnieci Annu, kurai pirms gada jau ticis veikts aborts. Annas ģimene ir nelabvēlīga un par meitu nerūpējas.
21. daļēji piekrītu Skolēniem jābūt viegli pieejamai bezmaksas kontracepcijai.
22. pilnībā nepiekrītu Pat ja bioloģiskie vecāki pret bērnu ir vardarbīgi vai izturas nolaidīgi, labāk, lai bērns turpina dzīvot bioloģiskajā ģimenē, nevis tiek atdots audžuvecākiem.
Olgas kā skolotājas un klases audzinātājas darbs ir sarežģīts un atbildīgs. Par spīti tam, ka viņai ir tikai 48 gadi, Olga laiku pa laikam jau aizdomājas par pensionēšanos. Atbilstoši Latvijas pašreizējiem likumiem, Olgai būtu jāsaņem pensija 65 gadu vecumā. Lasot rakstus par Latvijas sarūkošo darbspējīgo iedzīvotāju skaitu un pieaugošo pensionāru īpatsvaru, Olga nav pārliecināta, vai viņai būs tāda iespēja.
23. daļēji piekrītu Pensiju sistēmas ilgtspējas nodrošināšanai laiku pa laikam ir jāpalielina pensionēšanās vecums.
Olgas skolas pirmajā klasē nupat ir sācis mācīties Muhameds – zēnam ir 7 gadi, viņš ir dzimis Latvijā. Muhameda vecāki ir no Pakistānas, viņi apprecējās un Muhameds piedzima tad, kad pāris studēja medicīnu Rīgas Stradiņa universitātē. Šobrīd Muhameda vecāki ir pārdomās par to, vai turpināt dzīvot Latvijā, vai pārcelties uz dzīvi Berlīnē.
24. pilnībā piekrītu Latvijai svarīgi, lai šeit turpinātu dzīvot katrs Latvijā piedzimis bērns — piemēram, arī tāds, kuram ir atšķirīga ādas krāsa vai kura vecāki ir musulmaņi.
Muhameda klasesbiedrenei Alisei ir divas mammas: viņas bioloģiskā mamma Kristīne un Kristīnes dzīvesbiedre Anastasija. Kristīnei nesen diagnosticēja audzēju – viņa ir nobažījusies par to, kas notiks ar meitu Alisi gadījumā, ja ārstēšanās izrādīsies nesekmīga. Kristīne vēlētos, lai šādā gadījumā par meiteni turpinātu rūpēties viņas dzīvesbiedre Anastasija, nevis Alises bioloģiskais tēvs, kura atrašanās vieta nav zināma un kurš meitu nekad nav redzējis.
25. pilnībā piekrītu Latvijai būtu jāpievienojas tām Eiropas Savienības valstīm, kurās viendzimuma pāriem ir tiesības reģistrēt partnerattiecības.
Apsveicam! Saeimas vēlēšanas ir veiksmīgi noslēgušās, un prezidents tieši Jūs ir izvirzījis par Ministru prezidenta amata kandidātu, koalīcija tika izveidota, un Saeima Jūs šajā amatā ir apstiprinājusi. Jūs dodaties uz Briseli piedalīties Eiropadomē - Eiropas Savienības institūcijā, kur tiekas visu 28 dalībvalstu premjeri un prezidenti. Briseles kuluāros Jūs uzrunā Vācijas kanclere, lūdzot atbalstu jaunas Eiropas mēroga migrācijas krīzes risināšanai. Viņa vēlētos uzzināt, kāda ir Jūsu nostāja šajā jautājumā:
26. gan piekrītu, gan nepiekrītu Latvijai būtu jāpalīdz tām Eiropas Savienības valstīm, kurās ierodas kara bēgļi, Latvijā izmitinot daļu no šiem bēgļiem.
Pie Eiropadomes apaļā galda ar 27 citu valstu kolēģiem darba kārtībā ir Eiropas Savienības drošības jautājumi, kā arī cīņa pret naudas atmazgāšanu. Kāda Jums kā Latvijas Ministru prezidentam ir nostāja šajos jautājumos?
27. daļēji piekrītu Eiropas Savienībai vajadzīgi savi bruņotie spēki (armija).
28. pilnībā piekrītu Eiropas Savienībai jāizvirza stingras prasības pret naudas atmazgāšanu, pat ja vairākas Latvijas bankas šīs prasības nespēs ievērot, būs spiestas pārtraukt savu darbību un Latvijas budžetā ienāktu mazāk līdzekļu.
Atgriežoties no Eiropadomes, kāds Latvijas žurnālists vēlas noskaidrot Jūsu attieksmi pret Eiropas Savienību. Vai Jūs piekrītat šādiem apgalvojumiem?
29. gan piekrītu, gan nepiekrītu Vairāk lēmumiem jābūt katras dalībvalsts ziņā — Eiropas Savienībai šobrīd ir pārāk plašas pilnvaras.
30. pilnībā nepiekrītu Latvijas augstākajām amatpersonām daudz lielāka vērība būtu jāpievērš Latvijas iekšējiem jautājumiem, nevis Eiropas Savienības nākotnes veidošanai.
Uzņēmēja Viktorija ir ieguvusi kredītu viesnīcas atjaunošanai kādā piejūras pilsētā, plānojot arī paplašināt viesnīcas teritoriju, taču tad būtu jānocērt vairākas priedes netālu no jūras. Lai gan Viktorija bija saņēmusi paplašināšanai būvatļauju, vietējo iedzīvotāju protestu dēļ viņa no teritorijas paplašināšanas atteicās. Viesnīca atjaunota pēc sākotnējās ieceres, bet ar vienu izņēmumu – augsto izmaksu dēļ Viktorija nespēja ēku piemērot cilvēkiem ar ratiņkrēsliem.
1. daļēji piekrītu Pašvaldības iedzīvotājiem ir jābūt iespējai svarīgus jautājumus (piemēram, par zaļo teritoriju apbūvēšanu, par pašvaldības stratēģiju, par pašvaldības domes atlaišanu) izlemt pašvaldības līmeņa referendumā.
2. gan piekrītu, gan nepiekrītu Ja ēku piemērošana cilvēkiem ratiņkrēslos uzņēmējiem maksā dārgi, tad uzņēmējs nav vainojams, ja viņš ēku nepiemēro.
Par spīti tam, ka Viktorija bija gatava maksāt algu, kas pārsniedza minimālo, viņai neizdevās atrast viesnīcas istabu apkopējus – vietējie iedzīvotāji darba sludinājumus ignorēja. Lielāku algu maksāt Viktorija pagaidām nevarēja atļauties. Šo problēmu Viktorija atrisināja, neoficiāli maksājot divām sievietēm, kuras Latvijā bija ieradušās no Moldovas.
3. pilnībā nepiekrītu Dažkārt ir attaisnojami nenomaksāt visus nodokļus.
4. daļēji nepiekrītu Lai uzņēmumi nezaudētu konkurētspēju, ir atbalstāma lētāka darbaspēka ievešana no ārzemēm.
Par "aplokšņu algām" uzzināja Valsts ieņēmumu dienests un Viktorijas uzņēmumu bargi sodīja. Uzņēmums bankrotēja - Viktorija pārcēlās uz dzīvi Lielbritānijā. Tur Viktorija laiku pa laikam atceras sapni par savu viesnīcu un apsver tā īstenošanu, vai nu atgriežoties Latvijā, vai pārceļoties uz dzīvi pie tēva Igaunijā. Viktorija nav pārliecināta, ka Latvijā viesnīcu bizness var pastāvēt bez "aplokšņu algām".
5. pilnībā nepiekrītu Ja "aplokšņu algas" ir vienīgais veids, kā uzņēmumam izdzīvot, tad tās ir attaisnojamas.
6. pilnībā nepiekrītu No Latvijas pēdējos gados aizbraukuši ne tikai latvieši, bet arī citu tautību pārstāvji – valstij būtu jārūpējas, lai Latvijā no visiem aizbraucējiem atgrieztos tikai latvieši.
Viktorijas klasesbiedrene Marija ar savu ģimeni pārcēlās uz dzīvi laukos pie Krievijas un Igaunijas robežas. Marija drīz vien saprata, ka zemkopībā nespēs konkurēt ne ar lielajiem Latvijas lauksaimniekiem, ne ar citās valstīs saražoto preci. Lai izdzīvotu, ģimene pievērsās vistu audzēšanai. Lai vistu audzēšana būtu rentabla, Marija tās turēja šaurākos sprostos, nekā pieļāva Latvijā un Eiropas Savienībā spēkā esošie likumi.
7. pilnībā piekrītu Valstij vairāk jāatbalsta mazās lauku saimniecības, nevis lielās lauku saimniecības.
8. gan piekrītu, gan nepiekrītu Jāatsakās no dzīvnieku labturības nosacījumiem, ja šie nosacījumi traucē lauksaimnieku konkurētspējai.
Lai gan Marija ar ģimeni sen bija vēlējusies pārcelties tālāk no lielpilsētām, tomēr dzīve laukos Latvijas pierobežā nebija vienkārša. Laiku pa laikam, braucot garām citām sētām un ciemojoties tuvākajās ciemos un mazpilsētās, ar neapbruņotu aci varēja manīt, ka cilvēku kļūst aizvien mazāk.
9. gan piekrītu, gan nepiekrītu Valstij jāatbalsta ģimenes, kas dzīvo laukos un strādā lauksaimniecībā pat tad, ja šāds atbalsts pārējai sabiedrībai maksā dārgi.
10. pilnībā nepiekrītu Demogrāfiskās tendences rāda, ka Latvijas iedzīvotāju skaits turpinās samazināties, tādēļ jāaicina cilvēki no citām valstīm pārcelties uz dzīvi Latvijā.
Marija un viņas vīrs papildus vistu audzēšanai būtu labprāt piestrādājuši citos darbos – taču tuvākajā apkaimē šādu darbu nebija. Vienlaikus viņi bija dzirdējuši, ka Latvija tuvākajos gados daudz Eiropas Savienības fondu naudas ieguldīs reģionālajā attīstībā. Ģimenei nebija atbildes uz jautājumu: turpināt dzīvot pierobežas novadā vai pārcelties tuvāk kādai no lielajām Latvijas pilsētām?
11. pilnībā nepiekrītu Vairāk jāiegulda Latvijas lielo pilsētu attīstībā, nevis līdzekļi vienmērīgi jāsadala starp visiem novadiem.
12. daļēji nepiekrītu Latvijā ir jāsamazina pašvaldību skaits.
Mariju īpaši satrauca viņas bērnu nākotne un tēva veselība. Zēniem pēc dažiem gadiem būtu jāstājas vidusskolā – skola bija tuvu mājām, taču tās centralizēto eksāmenu rādītāji nebija iepriecinoši. Skola bija arī apkārtnes lielākais darba devējs. Marijas tēvam bija nopietnas veselības problēmas, kur īpaši svarīga bija pareiza slimības diagnosticēšana un piemērota ārstniecības kursa izstrāde, kā arī bieži ārsta apmeklējumi.
13. daļēji nepiekrītu Valstij ir pienākums nodrošināt to, ka bērnam skola ir ģeogrāfiski viegli pieejama un tuvu pat tad, ja valsts nevarēs katrā šādā skolā garantēt augstu izglītības kvalitāti.
14. gan piekrītu, gan nepiekrītu Skolēnu skaita samazināšanas dēļ Latvijā ir jāsamazina skolu skaits pat tad, ja vietējie iedzīvotāji zaudēs darbu skolas slēgšanas dēļ.
15. daļēji piekrītu Labāk, lai slimnīca ir ģeogrāfiski tālāk no cilvēka, taču tajā ir augstvērtīgi veselības aprūpes pakalpojumi.
Vladimirs 1950.gadā piecu gadu vecumā ar vecākiem no Astrahaņas pārcēlās uz dzīvi Latvijā. Padomju laikā viņš strādāja par elektriķi rūpnīcā "VEF". Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viņam tika piešķirts nepilsoņa statuss. Vladimiram nav tiesību piedalīties vēlēšanās un referendumos. Vladimirs slikti zina latviešu valodu, tādēļ nav mēģinājis kārtot eksāmenus un kļūt par Latvijas pilsoni. Vienlaikus - par spīti cienījamam vecumam - viņš ir sabiedriski aktīvs un kopā ar citiem brīvprātīgajiem palīdz meklēt pazudušus cilvēkus. Brīvajā laikā viņš skatās televīziju krievu valodā.
16. pilnībā nepiekrītu Vladimiram, tāpat arī citiem Latvijas nepilsoņiem, jābūt tiesībām piedalīties pašvaldību vēlēšanās.
17. gan piekrītu, gan nepiekrītu Latvijas valstij jārūpējas par to, lai tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri ziņas meklē krievu valodā, tiek ierobežota pieeja Krievijas varas iestāžu ietekmētajiem plašsaziņas līdzekļiem.
Vladimiram un viņa sievai Ludmilai 1970.gadā piedzima meita Olga. Olga 2000.gadā naturalizējās (nokārtoja pilsonības eksāmenu) un kļuva par Latvijas pilsoni. Viņai ir divi dēli: Roberts un Aleksandrs. Skolā abi zēni mācījās latviešu valodā.
18. pilnībā nepiekrītu Ja Roberts un Aleksandrs sevi uzskata par latviešiem, tātad viņi ir latvieši.
19. daļēji nepiekrītu Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju etnisko sastāvu, bērnam Latvijā ir jābūt iespējai izvēlēties iegūt izglītību latviešu vai krievu valodā.
20. daļēji piekrītu Cilvēki, kuru ģimenēm ir saknes Krievijā, ir Latvijas drošības risks.
Vladimira un Ludmilas meita Olga ir skolotāja – viņa šobrīd audzina 11.c klasi kādā Rīgas nomales vidusskolā. Viena no Olgas kā klases audzinātājas aktuālajām problēmām ir pusaudžu grūtniecība. Olga ir īpaši noraizējusies par skolnieci Annu, kurai pirms gada jau ticis veikts aborts. Annas ģimene ir nelabvēlīga un par meitu nerūpējas.
21. gan piekrītu, gan nepiekrītu Skolēniem jābūt viegli pieejamai bezmaksas kontracepcijai.
22. gan piekrītu, gan nepiekrītu Pat ja bioloģiskie vecāki pret bērnu ir vardarbīgi vai izturas nolaidīgi, labāk, lai bērns turpina dzīvot bioloģiskajā ģimenē, nevis tiek atdots audžuvecākiem.
Olgas kā skolotājas un klases audzinātājas darbs ir sarežģīts un atbildīgs. Par spīti tam, ka viņai ir tikai 48 gadi, Olga laiku pa laikam jau aizdomājas par pensionēšanos. Atbilstoši Latvijas pašreizējiem likumiem, Olgai būtu jāsaņem pensija 65 gadu vecumā. Lasot rakstus par Latvijas sarūkošo darbspējīgo iedzīvotāju skaitu un pieaugošo pensionāru īpatsvaru, Olga nav pārliecināta, vai viņai būs tāda iespēja.
23. pilnībā nepiekrītu Pensiju sistēmas ilgtspējas nodrošināšanai laiku pa laikam ir jāpalielina pensionēšanās vecums.
Olgas skolas pirmajā klasē nupat ir sācis mācīties Muhameds – zēnam ir 7 gadi, viņš ir dzimis Latvijā. Muhameda vecāki ir no Pakistānas, viņi apprecējās un Muhameds piedzima tad, kad pāris studēja medicīnu Rīgas Stradiņa universitātē. Šobrīd Muhameda vecāki ir pārdomās par to, vai turpināt dzīvot Latvijā, vai pārcelties uz dzīvi Berlīnē.
24. daļēji piekrītu Latvijai svarīgi, lai šeit turpinātu dzīvot katrs Latvijā piedzimis bērns — piemēram, arī tāds, kuram ir atšķirīga ādas krāsa vai kura vecāki ir musulmaņi.
Muhameda klasesbiedrenei Alisei ir divas mammas: viņas bioloģiskā mamma Kristīne un Kristīnes dzīvesbiedre Anastasija. Kristīnei nesen diagnosticēja audzēju – viņa ir nobažījusies par to, kas notiks ar meitu Alisi gadījumā, ja ārstēšanās izrādīsies nesekmīga. Kristīne vēlētos, lai šādā gadījumā par meiteni turpinātu rūpēties viņas dzīvesbiedre Anastasija, nevis Alises bioloģiskais tēvs, kura atrašanās vieta nav zināma un kurš meitu nekad nav redzējis.
25. pilnībā nepiekrītu Latvijai būtu jāpievienojas tām Eiropas Savienības valstīm, kurās viendzimuma pāriem ir tiesības reģistrēt partnerattiecības.
Apsveicam! Saeimas vēlēšanas ir veiksmīgi noslēgušās, un prezidents tieši Jūs ir izvirzījis par Ministru prezidenta amata kandidātu, koalīcija tika izveidota, un Saeima Jūs šajā amatā ir apstiprinājusi. Jūs dodaties uz Briseli piedalīties Eiropadomē - Eiropas Savienības institūcijā, kur tiekas visu 28 dalībvalstu premjeri un prezidenti. Briseles kuluāros Jūs uzrunā Vācijas kanclere, lūdzot atbalstu jaunas Eiropas mēroga migrācijas krīzes risināšanai. Viņa vēlētos uzzināt, kāda ir Jūsu nostāja šajā jautājumā:
26. pilnībā nepiekrītu Latvijai būtu jāpalīdz tām Eiropas Savienības valstīm, kurās ierodas kara bēgļi, Latvijā izmitinot daļu no šiem bēgļiem.
Pie Eiropadomes apaļā galda ar 27 citu valstu kolēģiem darba kārtībā ir Eiropas Savienības drošības jautājumi, kā arī cīņa pret naudas atmazgāšanu. Kāda Jums kā Latvijas Ministru prezidentam ir nostāja šajos jautājumos?
27. daļēji piekrītu Eiropas Savienībai vajadzīgi savi bruņotie spēki (armija).
28. gan piekrītu, gan nepiekrītu Eiropas Savienībai jāizvirza stingras prasības pret naudas atmazgāšanu, pat ja vairākas Latvijas bankas šīs prasības nespēs ievērot, būs spiestas pārtraukt savu darbību un Latvijas budžetā ienāktu mazāk līdzekļu.
Atgriežoties no Eiropadomes, kāds Latvijas žurnālists vēlas noskaidrot Jūsu attieksmi pret Eiropas Savienību. Vai Jūs piekrītat šādiem apgalvojumiem?
29. pilnībā piekrītu Vairāk lēmumiem jābūt katras dalībvalsts ziņā — Eiropas Savienībai šobrīd ir pārāk plašas pilnvaras.
30. daļēji piekrītu Latvijas augstākajām amatpersonām daudz lielāka vērība būtu jāpievērš Latvijas iekšējiem jautājumiem, nevis Eiropas Savienības nākotnes veidošanai.
Uzņēmēja Viktorija ir ieguvusi kredītu viesnīcas atjaunošanai kādā piejūras pilsētā, plānojot arī paplašināt viesnīcas teritoriju, taču tad būtu jānocērt vairākas priedes netālu no jūras. Lai gan Viktorija bija saņēmusi paplašināšanai būvatļauju, vietējo iedzīvotāju protestu dēļ viņa no teritorijas paplašināšanas atteicās. Viesnīca atjaunota pēc sākotnējās ieceres, bet ar vienu izņēmumu – augsto izmaksu dēļ Viktorija nespēja ēku piemērot cilvēkiem ar ratiņkrēsliem.
1. pilnībā piekrītu Pašvaldības iedzīvotājiem ir jābūt iespējai svarīgus jautājumus (piemēram, par zaļo teritoriju apbūvēšanu, par pašvaldības stratēģiju, par pašvaldības domes atlaišanu) izlemt pašvaldības līmeņa referendumā.
2. gan piekrītu, gan nepiekrītu Ja ēku piemērošana cilvēkiem ratiņkrēslos uzņēmējiem maksā dārgi, tad uzņēmējs nav vainojams, ja viņš ēku nepiemēro.
Par spīti tam, ka Viktorija bija gatava maksāt algu, kas pārsniedza minimālo, viņai neizdevās atrast viesnīcas istabu apkopējus – vietējie iedzīvotāji darba sludinājumus ignorēja. Lielāku algu maksāt Viktorija pagaidām nevarēja atļauties. Šo problēmu Viktorija atrisināja, neoficiāli maksājot divām sievietēm, kuras Latvijā bija ieradušās no Moldovas.
3. daļēji nepiekrītu Dažkārt ir attaisnojami nenomaksāt visus nodokļus.
4. daļēji nepiekrītu Lai uzņēmumi nezaudētu konkurētspēju, ir atbalstāma lētāka darbaspēka ievešana no ārzemēm.
Par "aplokšņu algām" uzzināja Valsts ieņēmumu dienests un Viktorijas uzņēmumu bargi sodīja. Uzņēmums bankrotēja - Viktorija pārcēlās uz dzīvi Lielbritānijā. Tur Viktorija laiku pa laikam atceras sapni par savu viesnīcu un apsver tā īstenošanu, vai nu atgriežoties Latvijā, vai pārceļoties uz dzīvi pie tēva Igaunijā. Viktorija nav pārliecināta, ka Latvijā viesnīcu bizness var pastāvēt bez "aplokšņu algām".
5. pilnībā nepiekrītu Ja "aplokšņu algas" ir vienīgais veids, kā uzņēmumam izdzīvot, tad tās ir attaisnojamas.
6. pilnībā piekrītu No Latvijas pēdējos gados aizbraukuši ne tikai latvieši, bet arī citu tautību pārstāvji – valstij būtu jārūpējas, lai Latvijā no visiem aizbraucējiem atgrieztos tikai latvieši.
Viktorijas klasesbiedrene Marija ar savu ģimeni pārcēlās uz dzīvi laukos pie Krievijas un Igaunijas robežas. Marija drīz vien saprata, ka zemkopībā nespēs konkurēt ne ar lielajiem Latvijas lauksaimniekiem, ne ar citās valstīs saražoto preci. Lai izdzīvotu, ģimene pievērsās vistu audzēšanai. Lai vistu audzēšana būtu rentabla, Marija tās turēja šaurākos sprostos, nekā pieļāva Latvijā un Eiropas Savienībā spēkā esošie likumi.
7. pilnībā piekrītu Valstij vairāk jāatbalsta mazās lauku saimniecības, nevis lielās lauku saimniecības.
8. daļēji nepiekrītu Jāatsakās no dzīvnieku labturības nosacījumiem, ja šie nosacījumi traucē lauksaimnieku konkurētspējai.
Lai gan Marija ar ģimeni sen bija vēlējusies pārcelties tālāk no lielpilsētām, tomēr dzīve laukos Latvijas pierobežā nebija vienkārša. Laiku pa laikam, braucot garām citām sētām un ciemojoties tuvākajās ciemos un mazpilsētās, ar neapbruņotu aci varēja manīt, ka cilvēku kļūst aizvien mazāk.
9. pilnībā piekrītu Valstij jāatbalsta ģimenes, kas dzīvo laukos un strādā lauksaimniecībā pat tad, ja šāds atbalsts pārējai sabiedrībai maksā dārgi.
10. pilnībā nepiekrītu Demogrāfiskās tendences rāda, ka Latvijas iedzīvotāju skaits turpinās samazināties, tādēļ jāaicina cilvēki no citām valstīm pārcelties uz dzīvi Latvijā.
Marija un viņas vīrs papildus vistu audzēšanai būtu labprāt piestrādājuši citos darbos – taču tuvākajā apkaimē šādu darbu nebija. Vienlaikus viņi bija dzirdējuši, ka Latvija tuvākajos gados daudz Eiropas Savienības fondu naudas ieguldīs reģionālajā attīstībā. Ģimenei nebija atbildes uz jautājumu: turpināt dzīvot pierobežas novadā vai pārcelties tuvāk kādai no lielajām Latvijas pilsētām?
11. daļēji nepiekrītu Vairāk jāiegulda Latvijas lielo pilsētu attīstībā, nevis līdzekļi vienmērīgi jāsadala starp visiem novadiem.
12. pilnībā piekrītu Latvijā ir jāsamazina pašvaldību skaits.
Mariju īpaši satrauca viņas bērnu nākotne un tēva veselība. Zēniem pēc dažiem gadiem būtu jāstājas vidusskolā – skola bija tuvu mājām, taču tās centralizēto eksāmenu rādītāji nebija iepriecinoši. Skola bija arī apkārtnes lielākais darba devējs. Marijas tēvam bija nopietnas veselības problēmas, kur īpaši svarīga bija pareiza slimības diagnosticēšana un piemērota ārstniecības kursa izstrāde, kā arī bieži ārsta apmeklējumi.
13. daļēji piekrītu Valstij ir pienākums nodrošināt to, ka bērnam skola ir ģeogrāfiski viegli pieejama un tuvu pat tad, ja valsts nevarēs katrā šādā skolā garantēt augstu izglītības kvalitāti.
14. pilnībā nepiekrītu Skolēnu skaita samazināšanas dēļ Latvijā ir jāsamazina skolu skaits pat tad, ja vietējie iedzīvotāji zaudēs darbu skolas slēgšanas dēļ.
15. gan piekrītu, gan nepiekrītu Labāk, lai slimnīca ir ģeogrāfiski tālāk no cilvēka, taču tajā ir augstvērtīgi veselības aprūpes pakalpojumi.
Vladimirs 1950.gadā piecu gadu vecumā ar vecākiem no Astrahaņas pārcēlās uz dzīvi Latvijā. Padomju laikā viņš strādāja par elektriķi rūpnīcā "VEF". Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viņam tika piešķirts nepilsoņa statuss. Vladimiram nav tiesību piedalīties vēlēšanās un referendumos. Vladimirs slikti zina latviešu valodu, tādēļ nav mēģinājis kārtot eksāmenus un kļūt par Latvijas pilsoni. Vienlaikus - par spīti cienījamam vecumam - viņš ir sabiedriski aktīvs un kopā ar citiem brīvprātīgajiem palīdz meklēt pazudušus cilvēkus. Brīvajā laikā viņš skatās televīziju krievu valodā.
16. pilnībā nepiekrītu Vladimiram, tāpat arī citiem Latvijas nepilsoņiem, jābūt tiesībām piedalīties pašvaldību vēlēšanās.
17. pilnībā piekrītu Latvijas valstij jārūpējas par to, lai tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri ziņas meklē krievu valodā, tiek ierobežota pieeja Krievijas varas iestāžu ietekmētajiem plašsaziņas līdzekļiem.
Vladimiram un viņa sievai Ludmilai 1970.gadā piedzima meita Olga. Olga 2000.gadā naturalizējās (nokārtoja pilsonības eksāmenu) un kļuva par Latvijas pilsoni. Viņai ir divi dēli: Roberts un Aleksandrs. Skolā abi zēni mācījās latviešu valodā.
18. pilnībā piekrītu Ja Roberts un Aleksandrs sevi uzskata par latviešiem, tātad viņi ir latvieši.
19. daļēji nepiekrītu Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju etnisko sastāvu, bērnam Latvijā ir jābūt iespējai izvēlēties iegūt izglītību latviešu vai krievu valodā.
20. daļēji piekrītu Cilvēki, kuru ģimenēm ir saknes Krievijā, ir Latvijas drošības risks.
Vladimira un Ludmilas meita Olga ir skolotāja – viņa šobrīd audzina 11.c klasi kādā Rīgas nomales vidusskolā. Viena no Olgas kā klases audzinātājas aktuālajām problēmām ir pusaudžu grūtniecība. Olga ir īpaši noraizējusies par skolnieci Annu, kurai pirms gada jau ticis veikts aborts. Annas ģimene ir nelabvēlīga un par meitu nerūpējas.
21. daļēji piekrītu Skolēniem jābūt viegli pieejamai bezmaksas kontracepcijai.
22. daļēji nepiekrītu Pat ja bioloģiskie vecāki pret bērnu ir vardarbīgi vai izturas nolaidīgi, labāk, lai bērns turpina dzīvot bioloģiskajā ģimenē, nevis tiek atdots audžuvecākiem.
Olgas kā skolotājas un klases audzinātājas darbs ir sarežģīts un atbildīgs. Par spīti tam, ka viņai ir tikai 48 gadi, Olga laiku pa laikam jau aizdomājas par pensionēšanos. Atbilstoši Latvijas pašreizējiem likumiem, Olgai būtu jāsaņem pensija 65 gadu vecumā. Lasot rakstus par Latvijas sarūkošo darbspējīgo iedzīvotāju skaitu un pieaugošo pensionāru īpatsvaru, Olga nav pārliecināta, vai viņai būs tāda iespēja.
23. pilnībā nepiekrītu Pensiju sistēmas ilgtspējas nodrošināšanai laiku pa laikam ir jāpalielina pensionēšanās vecums.
Olgas skolas pirmajā klasē nupat ir sācis mācīties Muhameds – zēnam ir 7 gadi, viņš ir dzimis Latvijā. Muhameda vecāki ir no Pakistānas, viņi apprecējās un Muhameds piedzima tad, kad pāris studēja medicīnu Rīgas Stradiņa universitātē. Šobrīd Muhameda vecāki ir pārdomās par to, vai turpināt dzīvot Latvijā, vai pārcelties uz dzīvi Berlīnē.
24. gan piekrītu, gan nepiekrītu Latvijai svarīgi, lai šeit turpinātu dzīvot katrs Latvijā piedzimis bērns — piemēram, arī tāds, kuram ir atšķirīga ādas krāsa vai kura vecāki ir musulmaņi.
Muhameda klasesbiedrenei Alisei ir divas mammas: viņas bioloģiskā mamma Kristīne un Kristīnes dzīvesbiedre Anastasija. Kristīnei nesen diagnosticēja audzēju – viņa ir nobažījusies par to, kas notiks ar meitu Alisi gadījumā, ja ārstēšanās izrādīsies nesekmīga. Kristīne vēlētos, lai šādā gadījumā par meiteni turpinātu rūpēties viņas dzīvesbiedre Anastasija, nevis Alises bioloģiskais tēvs, kura atrašanās vieta nav zināma un kurš meitu nekad nav redzējis.
25. pilnībā nepiekrītu Latvijai būtu jāpievienojas tām Eiropas Savienības valstīm, kurās viendzimuma pāriem ir tiesības reģistrēt partnerattiecības.
Apsveicam! Saeimas vēlēšanas ir veiksmīgi noslēgušās, un prezidents tieši Jūs ir izvirzījis par Ministru prezidenta amata kandidātu, koalīcija tika izveidota, un Saeima Jūs šajā amatā ir apstiprinājusi. Jūs dodaties uz Briseli piedalīties Eiropadomē - Eiropas Savienības institūcijā, kur tiekas visu 28 dalībvalstu premjeri un prezidenti. Briseles kuluāros Jūs uzrunā Vācijas kanclere, lūdzot atbalstu jaunas Eiropas mēroga migrācijas krīzes risināšanai. Viņa vēlētos uzzināt, kāda ir Jūsu nostāja šajā jautājumā:
26. pilnībā nepiekrītu Latvijai būtu jāpalīdz tām Eiropas Savienības valstīm, kurās ierodas kara bēgļi, Latvijā izmitinot daļu no šiem bēgļiem.
Pie Eiropadomes apaļā galda ar 27 citu valstu kolēģiem darba kārtībā ir Eiropas Savienības drošības jautājumi, kā arī cīņa pret naudas atmazgāšanu. Kāda Jums kā Latvijas Ministru prezidentam ir nostāja šajos jautājumos?
27. daļēji nepiekrītu Eiropas Savienībai vajadzīgi savi bruņotie spēki (armija).
28. pilnībā piekrītu Eiropas Savienībai jāizvirza stingras prasības pret naudas atmazgāšanu, pat ja vairākas Latvijas bankas šīs prasības nespēs ievērot, būs spiestas pārtraukt savu darbību un Latvijas budžetā ienāktu mazāk līdzekļu.
Atgriežoties no Eiropadomes, kāds Latvijas žurnālists vēlas noskaidrot Jūsu attieksmi pret Eiropas Savienību. Vai Jūs piekrītat šādiem apgalvojumiem?
29. pilnībā piekrītu Vairāk lēmumiem jābūt katras dalībvalsts ziņā — Eiropas Savienībai šobrīd ir pārāk plašas pilnvaras.
30. pilnībā piekrītu Latvijas augstākajām amatpersonām daudz lielāka vērība būtu jāpievērš Latvijas iekšējiem jautājumiem, nevis Eiropas Savienības nākotnes veidošanai.
Uzņēmēja Viktorija ir ieguvusi kredītu viesnīcas atjaunošanai kādā piejūras pilsētā, plānojot arī paplašināt viesnīcas teritoriju, taču tad būtu jānocērt vairākas priedes netālu no jūras. Lai gan Viktorija bija saņēmusi paplašināšanai būvatļauju, vietējo iedzīvotāju protestu dēļ viņa no teritorijas paplašināšanas atteicās. Viesnīca atjaunota pēc sākotnējās ieceres, bet ar vienu izņēmumu – augsto izmaksu dēļ Viktorija nespēja ēku piemērot cilvēkiem ar ratiņkrēsliem.
1. pilnībā piekrītu Pašvaldības iedzīvotājiem ir jābūt iespējai svarīgus jautājumus (piemēram, par zaļo teritoriju apbūvēšanu, par pašvaldības stratēģiju, par pašvaldības domes atlaišanu) izlemt pašvaldības līmeņa referendumā.
2. pilnībā nepiekrītu Ja ēku piemērošana cilvēkiem ratiņkrēslos uzņēmējiem maksā dārgi, tad uzņēmējs nav vainojams, ja viņš ēku nepiemēro.
Par spīti tam, ka Viktorija bija gatava maksāt algu, kas pārsniedza minimālo, viņai neizdevās atrast viesnīcas istabu apkopējus – vietējie iedzīvotāji darba sludinājumus ignorēja. Lielāku algu maksāt Viktorija pagaidām nevarēja atļauties. Šo problēmu Viktorija atrisināja, neoficiāli maksājot divām sievietēm, kuras Latvijā bija ieradušās no Moldovas.
3. pilnībā nepiekrītu Dažkārt ir attaisnojami nenomaksāt visus nodokļus.
4. pilnībā nepiekrītu Lai uzņēmumi nezaudētu konkurētspēju, ir atbalstāma lētāka darbaspēka ievešana no ārzemēm.
Par "aplokšņu algām" uzzināja Valsts ieņēmumu dienests un Viktorijas uzņēmumu bargi sodīja. Uzņēmums bankrotēja - Viktorija pārcēlās uz dzīvi Lielbritānijā. Tur Viktorija laiku pa laikam atceras sapni par savu viesnīcu un apsver tā īstenošanu, vai nu atgriežoties Latvijā, vai pārceļoties uz dzīvi pie tēva Igaunijā. Viktorija nav pārliecināta, ka Latvijā viesnīcu bizness var pastāvēt bez "aplokšņu algām".
5. pilnībā nepiekrītu Ja "aplokšņu algas" ir vienīgais veids, kā uzņēmumam izdzīvot, tad tās ir attaisnojamas.
6. pilnībā nepiekrītu No Latvijas pēdējos gados aizbraukuši ne tikai latvieši, bet arī citu tautību pārstāvji – valstij būtu jārūpējas, lai Latvijā no visiem aizbraucējiem atgrieztos tikai latvieši.
Viktorijas klasesbiedrene Marija ar savu ģimeni pārcēlās uz dzīvi laukos pie Krievijas un Igaunijas robežas. Marija drīz vien saprata, ka zemkopībā nespēs konkurēt ne ar lielajiem Latvijas lauksaimniekiem, ne ar citās valstīs saražoto preci. Lai izdzīvotu, ģimene pievērsās vistu audzēšanai. Lai vistu audzēšana būtu rentabla, Marija tās turēja šaurākos sprostos, nekā pieļāva Latvijā un Eiropas Savienībā spēkā esošie likumi.
7. daļēji piekrītu Valstij vairāk jāatbalsta mazās lauku saimniecības, nevis lielās lauku saimniecības.
8. pilnībā nepiekrītu Jāatsakās no dzīvnieku labturības nosacījumiem, ja šie nosacījumi traucē lauksaimnieku konkurētspējai.
Lai gan Marija ar ģimeni sen bija vēlējusies pārcelties tālāk no lielpilsētām, tomēr dzīve laukos Latvijas pierobežā nebija vienkārša. Laiku pa laikam, braucot garām citām sētām un ciemojoties tuvākajās ciemos un mazpilsētās, ar neapbruņotu aci varēja manīt, ka cilvēku kļūst aizvien mazāk.
9. gan piekrītu, gan nepiekrītu Valstij jāatbalsta ģimenes, kas dzīvo laukos un strādā lauksaimniecībā pat tad, ja šāds atbalsts pārējai sabiedrībai maksā dārgi.
10. daļēji nepiekrītu Demogrāfiskās tendences rāda, ka Latvijas iedzīvotāju skaits turpinās samazināties, tādēļ jāaicina cilvēki no citām valstīm pārcelties uz dzīvi Latvijā.
Marija un viņas vīrs papildus vistu audzēšanai būtu labprāt piestrādājuši citos darbos – taču tuvākajā apkaimē šādu darbu nebija. Vienlaikus viņi bija dzirdējuši, ka Latvija tuvākajos gados daudz Eiropas Savienības fondu naudas ieguldīs reģionālajā attīstībā. Ģimenei nebija atbildes uz jautājumu: turpināt dzīvot pierobežas novadā vai pārcelties tuvāk kādai no lielajām Latvijas pilsētām?
11. gan piekrītu, gan nepiekrītu Vairāk jāiegulda Latvijas lielo pilsētu attīstībā, nevis līdzekļi vienmērīgi jāsadala starp visiem novadiem.
12. pilnībā piekrītu Latvijā ir jāsamazina pašvaldību skaits.
Mariju īpaši satrauca viņas bērnu nākotne un tēva veselība. Zēniem pēc dažiem gadiem būtu jāstājas vidusskolā – skola bija tuvu mājām, taču tās centralizēto eksāmenu rādītāji nebija iepriecinoši. Skola bija arī apkārtnes lielākais darba devējs. Marijas tēvam bija nopietnas veselības problēmas, kur īpaši svarīga bija pareiza slimības diagnosticēšana un piemērota ārstniecības kursa izstrāde, kā arī bieži ārsta apmeklējumi.
13. gan piekrītu, gan nepiekrītu Valstij ir pienākums nodrošināt to, ka bērnam skola ir ģeogrāfiski viegli pieejama un tuvu pat tad, ja valsts nevarēs katrā šādā skolā garantēt augstu izglītības kvalitāti.
14. pilnībā piekrītu Skolēnu skaita samazināšanas dēļ Latvijā ir jāsamazina skolu skaits pat tad, ja vietējie iedzīvotāji zaudēs darbu skolas slēgšanas dēļ.
15. pilnībā piekrītu Labāk, lai slimnīca ir ģeogrāfiski tālāk no cilvēka, taču tajā ir augstvērtīgi veselības aprūpes pakalpojumi.
Vladimirs 1950.gadā piecu gadu vecumā ar vecākiem no Astrahaņas pārcēlās uz dzīvi Latvijā. Padomju laikā viņš strādāja par elektriķi rūpnīcā "VEF". Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viņam tika piešķirts nepilsoņa statuss. Vladimiram nav tiesību piedalīties vēlēšanās un referendumos. Vladimirs slikti zina latviešu valodu, tādēļ nav mēģinājis kārtot eksāmenus un kļūt par Latvijas pilsoni. Vienlaikus - par spīti cienījamam vecumam - viņš ir sabiedriski aktīvs un kopā ar citiem brīvprātīgajiem palīdz meklēt pazudušus cilvēkus. Brīvajā laikā viņš skatās televīziju krievu valodā.
16. pilnībā nepiekrītu Vladimiram, tāpat arī citiem Latvijas nepilsoņiem, jābūt tiesībām piedalīties pašvaldību vēlēšanās.
17. daļēji piekrītu Latvijas valstij jārūpējas par to, lai tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri ziņas meklē krievu valodā, tiek ierobežota pieeja Krievijas varas iestāžu ietekmētajiem plašsaziņas līdzekļiem.
Vladimiram un viņa sievai Ludmilai 1970.gadā piedzima meita Olga. Olga 2000.gadā naturalizējās (nokārtoja pilsonības eksāmenu) un kļuva par Latvijas pilsoni. Viņai ir divi dēli: Roberts un Aleksandrs. Skolā abi zēni mācījās latviešu valodā.
18. pilnībā piekrītu Ja Roberts un Aleksandrs sevi uzskata par latviešiem, tātad viņi ir latvieši.
19. pilnībā nepiekrītu Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju etnisko sastāvu, bērnam Latvijā ir jābūt iespējai izvēlēties iegūt izglītību latviešu vai krievu valodā.
20. pilnībā nepiekrītu Cilvēki, kuru ģimenēm ir saknes Krievijā, ir Latvijas drošības risks.
Vladimira un Ludmilas meita Olga ir skolotāja – viņa šobrīd audzina 11.c klasi kādā Rīgas nomales vidusskolā. Viena no Olgas kā klases audzinātājas aktuālajām problēmām ir pusaudžu grūtniecība. Olga ir īpaši noraizējusies par skolnieci Annu, kurai pirms gada jau ticis veikts aborts. Annas ģimene ir nelabvēlīga un par meitu nerūpējas.
21. pilnībā piekrītu Skolēniem jābūt viegli pieejamai bezmaksas kontracepcijai.
22. pilnībā nepiekrītu Pat ja bioloģiskie vecāki pret bērnu ir vardarbīgi vai izturas nolaidīgi, labāk, lai bērns turpina dzīvot bioloģiskajā ģimenē, nevis tiek atdots audžuvecākiem.
Olgas kā skolotājas un klases audzinātājas darbs ir sarežģīts un atbildīgs. Par spīti tam, ka viņai ir tikai 48 gadi, Olga laiku pa laikam jau aizdomājas par pensionēšanos. Atbilstoši Latvijas pašreizējiem likumiem, Olgai būtu jāsaņem pensija 65 gadu vecumā. Lasot rakstus par Latvijas sarūkošo darbspējīgo iedzīvotāju skaitu un pieaugošo pensionāru īpatsvaru, Olga nav pārliecināta, vai viņai būs tāda iespēja.
23. pilnībā nepiekrītu Pensiju sistēmas ilgtspējas nodrošināšanai laiku pa laikam ir jāpalielina pensionēšanās vecums.
Olgas skolas pirmajā klasē nupat ir sācis mācīties Muhameds – zēnam ir 7 gadi, viņš ir dzimis Latvijā. Muhameda vecāki ir no Pakistānas, viņi apprecējās un Muhameds piedzima tad, kad pāris studēja medicīnu Rīgas Stradiņa universitātē. Šobrīd Muhameda vecāki ir pārdomās par to, vai turpināt dzīvot Latvijā, vai pārcelties uz dzīvi Berlīnē.
24. pilnībā piekrītu Latvijai svarīgi, lai šeit turpinātu dzīvot katrs Latvijā piedzimis bērns — piemēram, arī tāds, kuram ir atšķirīga ādas krāsa vai kura vecāki ir musulmaņi.
Muhameda klasesbiedrenei Alisei ir divas mammas: viņas bioloģiskā mamma Kristīne un Kristīnes dzīvesbiedre Anastasija. Kristīnei nesen diagnosticēja audzēju – viņa ir nobažījusies par to, kas notiks ar meitu Alisi gadījumā, ja ārstēšanās izrādīsies nesekmīga. Kristīne vēlētos, lai šādā gadījumā par meiteni turpinātu rūpēties viņas dzīvesbiedre Anastasija, nevis Alises bioloģiskais tēvs, kura atrašanās vieta nav zināma un kurš meitu nekad nav redzējis.
25. pilnībā piekrītu Latvijai būtu jāpievienojas tām Eiropas Savienības valstīm, kurās viendzimuma pāriem ir tiesības reģistrēt partnerattiecības.
Apsveicam! Saeimas vēlēšanas ir veiksmīgi noslēgušās, un prezidents tieši Jūs ir izvirzījis par Ministru prezidenta amata kandidātu, koalīcija tika izveidota, un Saeima Jūs šajā amatā ir apstiprinājusi. Jūs dodaties uz Briseli piedalīties Eiropadomē - Eiropas Savienības institūcijā, kur tiekas visu 28 dalībvalstu premjeri un prezidenti. Briseles kuluāros Jūs uzrunā Vācijas kanclere, lūdzot atbalstu jaunas Eiropas mēroga migrācijas krīzes risināšanai. Viņa vēlētos uzzināt, kāda ir Jūsu nostāja šajā jautājumā:
26. gan piekrītu, gan nepiekrītu Latvijai būtu jāpalīdz tām Eiropas Savienības valstīm, kurās ierodas kara bēgļi, Latvijā izmitinot daļu no šiem bēgļiem.
Pie Eiropadomes apaļā galda ar 27 citu valstu kolēģiem darba kārtībā ir Eiropas Savienības drošības jautājumi, kā arī cīņa pret naudas atmazgāšanu. Kāda Jums kā Latvijas Ministru prezidentam ir nostāja šajos jautājumos?
27. pilnībā nepiekrītu Eiropas Savienībai vajadzīgi savi bruņotie spēki (armija).
28. pilnībā piekrītu Eiropas Savienībai jāizvirza stingras prasības pret naudas atmazgāšanu, pat ja vairākas Latvijas bankas šīs prasības nespēs ievērot, būs spiestas pārtraukt savu darbību un Latvijas budžetā ienāktu mazāk līdzekļu.
Atgriežoties no Eiropadomes, kāds Latvijas žurnālists vēlas noskaidrot Jūsu attieksmi pret Eiropas Savienību. Vai Jūs piekrītat šādiem apgalvojumiem?
29. daļēji piekrītu Vairāk lēmumiem jābūt katras dalībvalsts ziņā — Eiropas Savienībai šobrīd ir pārāk plašas pilnvaras.
30. daļēji piekrītu Latvijas augstākajām amatpersonām daudz lielāka vērība būtu jāpievērš Latvijas iekšējiem jautājumiem, nevis Eiropas Savienības nākotnes veidošanai.
Uzņēmēja Viktorija ir ieguvusi kredītu viesnīcas atjaunošanai kādā piejūras pilsētā, plānojot arī paplašināt viesnīcas teritoriju, taču tad būtu jānocērt vairākas priedes netālu no jūras. Lai gan Viktorija bija saņēmusi paplašināšanai būvatļauju, vietējo iedzīvotāju protestu dēļ viņa no teritorijas paplašināšanas atteicās. Viesnīca atjaunota pēc sākotnējās ieceres, bet ar vienu izņēmumu – augsto izmaksu dēļ Viktorija nespēja ēku piemērot cilvēkiem ar ratiņkrēsliem.
1. pilnībā piekrītu Pašvaldības iedzīvotājiem ir jābūt iespējai svarīgus jautājumus (piemēram, par zaļo teritoriju apbūvēšanu, par pašvaldības stratēģiju, par pašvaldības domes atlaišanu) izlemt pašvaldības līmeņa referendumā.
2. pilnībā nepiekrītu Ja ēku piemērošana cilvēkiem ratiņkrēslos uzņēmējiem maksā dārgi, tad uzņēmējs nav vainojams, ja viņš ēku nepiemēro.
Par spīti tam, ka Viktorija bija gatava maksāt algu, kas pārsniedza minimālo, viņai neizdevās atrast viesnīcas istabu apkopējus – vietējie iedzīvotāji darba sludinājumus ignorēja. Lielāku algu maksāt Viktorija pagaidām nevarēja atļauties. Šo problēmu Viktorija atrisināja, neoficiāli maksājot divām sievietēm, kuras Latvijā bija ieradušās no Moldovas.
3. pilnībā nepiekrītu Dažkārt ir attaisnojami nenomaksāt visus nodokļus.
4. pilnībā nepiekrītu Lai uzņēmumi nezaudētu konkurētspēju, ir atbalstāma lētāka darbaspēka ievešana no ārzemēm.
Par "aplokšņu algām" uzzināja Valsts ieņēmumu dienests un Viktorijas uzņēmumu bargi sodīja. Uzņēmums bankrotēja - Viktorija pārcēlās uz dzīvi Lielbritānijā. Tur Viktorija laiku pa laikam atceras sapni par savu viesnīcu un apsver tā īstenošanu, vai nu atgriežoties Latvijā, vai pārceļoties uz dzīvi pie tēva Igaunijā. Viktorija nav pārliecināta, ka Latvijā viesnīcu bizness var pastāvēt bez "aplokšņu algām".
5. pilnībā nepiekrītu Ja "aplokšņu algas" ir vienīgais veids, kā uzņēmumam izdzīvot, tad tās ir attaisnojamas.
6. pilnībā nepiekrītu No Latvijas pēdējos gados aizbraukuši ne tikai latvieši, bet arī citu tautību pārstāvji – valstij būtu jārūpējas, lai Latvijā no visiem aizbraucējiem atgrieztos tikai latvieši.
Viktorijas klasesbiedrene Marija ar savu ģimeni pārcēlās uz dzīvi laukos pie Krievijas un Igaunijas robežas. Marija drīz vien saprata, ka zemkopībā nespēs konkurēt ne ar lielajiem Latvijas lauksaimniekiem, ne ar citās valstīs saražoto preci. Lai izdzīvotu, ģimene pievērsās vistu audzēšanai. Lai vistu audzēšana būtu rentabla, Marija tās turēja šaurākos sprostos, nekā pieļāva Latvijā un Eiropas Savienībā spēkā esošie likumi.
7. pilnībā piekrītu Valstij vairāk jāatbalsta mazās lauku saimniecības, nevis lielās lauku saimniecības.
8. gan piekrītu, gan nepiekrītu Jāatsakās no dzīvnieku labturības nosacījumiem, ja šie nosacījumi traucē lauksaimnieku konkurētspējai.
Lai gan Marija ar ģimeni sen bija vēlējusies pārcelties tālāk no lielpilsētām, tomēr dzīve laukos Latvijas pierobežā nebija vienkārša. Laiku pa laikam, braucot garām citām sētām un ciemojoties tuvākajās ciemos un mazpilsētās, ar neapbruņotu aci varēja manīt, ka cilvēku kļūst aizvien mazāk.
9. pilnībā piekrītu Valstij jāatbalsta ģimenes, kas dzīvo laukos un strādā lauksaimniecībā pat tad, ja šāds atbalsts pārējai sabiedrībai maksā dārgi.
10. pilnībā nepiekrītu Demogrāfiskās tendences rāda, ka Latvijas iedzīvotāju skaits turpinās samazināties, tādēļ jāaicina cilvēki no citām valstīm pārcelties uz dzīvi Latvijā.
Marija un viņas vīrs papildus vistu audzēšanai būtu labprāt piestrādājuši citos darbos – taču tuvākajā apkaimē šādu darbu nebija. Vienlaikus viņi bija dzirdējuši, ka Latvija tuvākajos gados daudz Eiropas Savienības fondu naudas ieguldīs reģionālajā attīstībā. Ģimenei nebija atbildes uz jautājumu: turpināt dzīvot pierobežas novadā vai pārcelties tuvāk kādai no lielajām Latvijas pilsētām?
11. daļēji piekrītu Vairāk jāiegulda Latvijas lielo pilsētu attīstībā, nevis līdzekļi vienmērīgi jāsadala starp visiem novadiem.
12. pilnībā piekrītu Latvijā ir jāsamazina pašvaldību skaits.
Mariju īpaši satrauca viņas bērnu nākotne un tēva veselība. Zēniem pēc dažiem gadiem būtu jāstājas vidusskolā – skola bija tuvu mājām, taču tās centralizēto eksāmenu rādītāji nebija iepriecinoši. Skola bija arī apkārtnes lielākais darba devējs. Marijas tēvam bija nopietnas veselības problēmas, kur īpaši svarīga bija pareiza slimības diagnosticēšana un piemērota ārstniecības kursa izstrāde, kā arī bieži ārsta apmeklējumi.
13. pilnībā piekrītu Valstij ir pienākums nodrošināt to, ka bērnam skola ir ģeogrāfiski viegli pieejama un tuvu pat tad, ja valsts nevarēs katrā šādā skolā garantēt augstu izglītības kvalitāti.
14. pilnībā nepiekrītu Skolēnu skaita samazināšanas dēļ Latvijā ir jāsamazina skolu skaits pat tad, ja vietējie iedzīvotāji zaudēs darbu skolas slēgšanas dēļ.
15. pilnībā nepiekrītu Labāk, lai slimnīca ir ģeogrāfiski tālāk no cilvēka, taču tajā ir augstvērtīgi veselības aprūpes pakalpojumi.
Vladimirs 1950.gadā piecu gadu vecumā ar vecākiem no Astrahaņas pārcēlās uz dzīvi Latvijā. Padomju laikā viņš strādāja par elektriķi rūpnīcā "VEF". Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viņam tika piešķirts nepilsoņa statuss. Vladimiram nav tiesību piedalīties vēlēšanās un referendumos. Vladimirs slikti zina latviešu valodu, tādēļ nav mēģinājis kārtot eksāmenus un kļūt par Latvijas pilsoni. Vienlaikus - par spīti cienījamam vecumam - viņš ir sabiedriski aktīvs un kopā ar citiem brīvprātīgajiem palīdz meklēt pazudušus cilvēkus. Brīvajā laikā viņš skatās televīziju krievu valodā.
16. pilnībā piekrītu Vladimiram, tāpat arī citiem Latvijas nepilsoņiem, jābūt tiesībām piedalīties pašvaldību vēlēšanās.
17. pilnībā nepiekrītu Latvijas valstij jārūpējas par to, lai tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri ziņas meklē krievu valodā, tiek ierobežota pieeja Krievijas varas iestāžu ietekmētajiem plašsaziņas līdzekļiem.
Vladimiram un viņa sievai Ludmilai 1970.gadā piedzima meita Olga. Olga 2000.gadā naturalizējās (nokārtoja pilsonības eksāmenu) un kļuva par Latvijas pilsoni. Viņai ir divi dēli: Roberts un Aleksandrs. Skolā abi zēni mācījās latviešu valodā.
18. pilnībā piekrītu Ja Roberts un Aleksandrs sevi uzskata par latviešiem, tātad viņi ir latvieši.
19. pilnībā piekrītu Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju etnisko sastāvu, bērnam Latvijā ir jābūt iespējai izvēlēties iegūt izglītību latviešu vai krievu valodā.
20. pilnībā nepiekrītu Cilvēki, kuru ģimenēm ir saknes Krievijā, ir Latvijas drošības risks.
Vladimira un Ludmilas meita Olga ir skolotāja – viņa šobrīd audzina 11.c klasi kādā Rīgas nomales vidusskolā. Viena no Olgas kā klases audzinātājas aktuālajām problēmām ir pusaudžu grūtniecība. Olga ir īpaši noraizējusies par skolnieci Annu, kurai pirms gada jau ticis veikts aborts. Annas ģimene ir nelabvēlīga un par meitu nerūpējas.
21. pilnībā nepiekrītu Skolēniem jābūt viegli pieejamai bezmaksas kontracepcijai.
22. pilnībā piekrītu Pat ja bioloģiskie vecāki pret bērnu ir vardarbīgi vai izturas nolaidīgi, labāk, lai bērns turpina dzīvot bioloģiskajā ģimenē, nevis tiek atdots audžuvecākiem.
Olgas kā skolotājas un klases audzinātājas darbs ir sarežģīts un atbildīgs. Par spīti tam, ka viņai ir tikai 48 gadi, Olga laiku pa laikam jau aizdomājas par pensionēšanos. Atbilstoši Latvijas pašreizējiem likumiem, Olgai būtu jāsaņem pensija 65 gadu vecumā. Lasot rakstus par Latvijas sarūkošo darbspējīgo iedzīvotāju skaitu un pieaugošo pensionāru īpatsvaru, Olga nav pārliecināta, vai viņai būs tāda iespēja.
23. pilnībā nepiekrītu Pensiju sistēmas ilgtspējas nodrošināšanai laiku pa laikam ir jāpalielina pensionēšanās vecums.
Olgas skolas pirmajā klasē nupat ir sācis mācīties Muhameds – zēnam ir 7 gadi, viņš ir dzimis Latvijā. Muhameda vecāki ir no Pakistānas, viņi apprecējās un Muhameds piedzima tad, kad pāris studēja medicīnu Rīgas Stradiņa universitātē. Šobrīd Muhameda vecāki ir pārdomās par to, vai turpināt dzīvot Latvijā, vai pārcelties uz dzīvi Berlīnē.
24. pilnībā piekrītu Latvijai svarīgi, lai šeit turpinātu dzīvot katrs Latvijā piedzimis bērns — piemēram, arī tāds, kuram ir atšķirīga ādas krāsa vai kura vecāki ir musulmaņi.
Muhameda klasesbiedrenei Alisei ir divas mammas: viņas bioloģiskā mamma Kristīne un Kristīnes dzīvesbiedre Anastasija. Kristīnei nesen diagnosticēja audzēju – viņa ir nobažījusies par to, kas notiks ar meitu Alisi gadījumā, ja ārstēšanās izrādīsies nesekmīga. Kristīne vēlētos, lai šādā gadījumā par meiteni turpinātu rūpēties viņas dzīvesbiedre Anastasija, nevis Alises bioloģiskais tēvs, kura atrašanās vieta nav zināma un kurš meitu nekad nav redzējis.
25. pilnībā nepiekrītu Latvijai būtu jāpievienojas tām Eiropas Savienības valstīm, kurās viendzimuma pāriem ir tiesības reģistrēt partnerattiecības.
Apsveicam! Saeimas vēlēšanas ir veiksmīgi noslēgušās, un prezidents tieši Jūs ir izvirzījis par Ministru prezidenta amata kandidātu, koalīcija tika izveidota, un Saeima Jūs šajā amatā ir apstiprinājusi. Jūs dodaties uz Briseli piedalīties Eiropadomē - Eiropas Savienības institūcijā, kur tiekas visu 28 dalībvalstu premjeri un prezidenti. Briseles kuluāros Jūs uzrunā Vācijas kanclere, lūdzot atbalstu jaunas Eiropas mēroga migrācijas krīzes risināšanai. Viņa vēlētos uzzināt, kāda ir Jūsu nostāja šajā jautājumā:
26. pilnībā nepiekrītu Latvijai būtu jāpalīdz tām Eiropas Savienības valstīm, kurās ierodas kara bēgļi, Latvijā izmitinot daļu no šiem bēgļiem.
Pie Eiropadomes apaļā galda ar 27 citu valstu kolēģiem darba kārtībā ir Eiropas Savienības drošības jautājumi, kā arī cīņa pret naudas atmazgāšanu. Kāda Jums kā Latvijas Ministru prezidentam ir nostāja šajos jautājumos?
27. pilnībā piekrītu Eiropas Savienībai vajadzīgi savi bruņotie spēki (armija).
28. pilnībā nepiekrītu Eiropas Savienībai jāizvirza stingras prasības pret naudas atmazgāšanu, pat ja vairākas Latvijas bankas šīs prasības nespēs ievērot, būs spiestas pārtraukt savu darbību un Latvijas budžetā ienāktu mazāk līdzekļu.
Atgriežoties no Eiropadomes, kāds Latvijas žurnālists vēlas noskaidrot Jūsu attieksmi pret Eiropas Savienību. Vai Jūs piekrītat šādiem apgalvojumiem?
29. pilnībā nepiekrītu Vairāk lēmumiem jābūt katras dalībvalsts ziņā — Eiropas Savienībai šobrīd ir pārāk plašas pilnvaras.
30. pilnībā piekrītu Latvijas augstākajām amatpersonām daudz lielāka vērība būtu jāpievērš Latvijas iekšējiem jautājumiem, nevis Eiropas Savienības nākotnes veidošanai.
Uzņēmēja Viktorija ir ieguvusi kredītu viesnīcas atjaunošanai kādā piejūras pilsētā, plānojot arī paplašināt viesnīcas teritoriju, taču tad būtu jānocērt vairākas priedes netālu no jūras. Lai gan Viktorija bija saņēmusi paplašināšanai būvatļauju, vietējo iedzīvotāju protestu dēļ viņa no teritorijas paplašināšanas atteicās. Viesnīca atjaunota pēc sākotnējās ieceres, bet ar vienu izņēmumu – augsto izmaksu dēļ Viktorija nespēja ēku piemērot cilvēkiem ar ratiņkrēsliem.
1. pilnībā piekrītu Pašvaldības iedzīvotājiem ir jābūt iespējai svarīgus jautājumus (piemēram, par zaļo teritoriju apbūvēšanu, par pašvaldības stratēģiju, par pašvaldības domes atlaišanu) izlemt pašvaldības līmeņa referendumā.
2. pilnībā nepiekrītu Ja ēku piemērošana cilvēkiem ratiņkrēslos uzņēmējiem maksā dārgi, tad uzņēmējs nav vainojams, ja viņš ēku nepiemēro.
Par spīti tam, ka Viktorija bija gatava maksāt algu, kas pārsniedza minimālo, viņai neizdevās atrast viesnīcas istabu apkopējus – vietējie iedzīvotāji darba sludinājumus ignorēja. Lielāku algu maksāt Viktorija pagaidām nevarēja atļauties. Šo problēmu Viktorija atrisināja, neoficiāli maksājot divām sievietēm, kuras Latvijā bija ieradušās no Moldovas.
3. gan piekrītu, gan nepiekrītu Dažkārt ir attaisnojami nenomaksāt visus nodokļus.
4. gan piekrītu, gan nepiekrītu Lai uzņēmumi nezaudētu konkurētspēju, ir atbalstāma lētāka darbaspēka ievešana no ārzemēm.
Par "aplokšņu algām" uzzināja Valsts ieņēmumu dienests un Viktorijas uzņēmumu bargi sodīja. Uzņēmums bankrotēja - Viktorija pārcēlās uz dzīvi Lielbritānijā. Tur Viktorija laiku pa laikam atceras sapni par savu viesnīcu un apsver tā īstenošanu, vai nu atgriežoties Latvijā, vai pārceļoties uz dzīvi pie tēva Igaunijā. Viktorija nav pārliecināta, ka Latvijā viesnīcu bizness var pastāvēt bez "aplokšņu algām".
5. gan piekrītu, gan nepiekrītu Ja "aplokšņu algas" ir vienīgais veids, kā uzņēmumam izdzīvot, tad tās ir attaisnojamas.
6. pilnībā piekrītu No Latvijas pēdējos gados aizbraukuši ne tikai latvieši, bet arī citu tautību pārstāvji – valstij būtu jārūpējas, lai Latvijā no visiem aizbraucējiem atgrieztos tikai latvieši.
Viktorijas klasesbiedrene Marija ar savu ģimeni pārcēlās uz dzīvi laukos pie Krievijas un Igaunijas robežas. Marija drīz vien saprata, ka zemkopībā nespēs konkurēt ne ar lielajiem Latvijas lauksaimniekiem, ne ar citās valstīs saražoto preci. Lai izdzīvotu, ģimene pievērsās vistu audzēšanai. Lai vistu audzēšana būtu rentabla, Marija tās turēja šaurākos sprostos, nekā pieļāva Latvijā un Eiropas Savienībā spēkā esošie likumi.
7. pilnībā piekrītu Valstij vairāk jāatbalsta mazās lauku saimniecības, nevis lielās lauku saimniecības.
8. pilnībā nepiekrītu Jāatsakās no dzīvnieku labturības nosacījumiem, ja šie nosacījumi traucē lauksaimnieku konkurētspējai.
Lai gan Marija ar ģimeni sen bija vēlējusies pārcelties tālāk no lielpilsētām, tomēr dzīve laukos Latvijas pierobežā nebija vienkārša. Laiku pa laikam, braucot garām citām sētām un ciemojoties tuvākajās ciemos un mazpilsētās, ar neapbruņotu aci varēja manīt, ka cilvēku kļūst aizvien mazāk.
9. pilnībā piekrītu Valstij jāatbalsta ģimenes, kas dzīvo laukos un strādā lauksaimniecībā pat tad, ja šāds atbalsts pārējai sabiedrībai maksā dārgi.
10. pilnībā nepiekrītu Demogrāfiskās tendences rāda, ka Latvijas iedzīvotāju skaits turpinās samazināties, tādēļ jāaicina cilvēki no citām valstīm pārcelties uz dzīvi Latvijā.
Marija un viņas vīrs papildus vistu audzēšanai būtu labprāt piestrādājuši citos darbos – taču tuvākajā apkaimē šādu darbu nebija. Vienlaikus viņi bija dzirdējuši, ka Latvija tuvākajos gados daudz Eiropas Savienības fondu naudas ieguldīs reģionālajā attīstībā. Ģimenei nebija atbildes uz jautājumu: turpināt dzīvot pierobežas novadā vai pārcelties tuvāk kādai no lielajām Latvijas pilsētām?
11. pilnībā nepiekrītu Vairāk jāiegulda Latvijas lielo pilsētu attīstībā, nevis līdzekļi vienmērīgi jāsadala starp visiem novadiem.
12. pilnībā piekrītu Latvijā ir jāsamazina pašvaldību skaits.
Mariju īpaši satrauca viņas bērnu nākotne un tēva veselība. Zēniem pēc dažiem gadiem būtu jāstājas vidusskolā – skola bija tuvu mājām, taču tās centralizēto eksāmenu rādītāji nebija iepriecinoši. Skola bija arī apkārtnes lielākais darba devējs. Marijas tēvam bija nopietnas veselības problēmas, kur īpaši svarīga bija pareiza slimības diagnosticēšana un piemērota ārstniecības kursa izstrāde, kā arī bieži ārsta apmeklējumi.
13. pilnībā nepiekrītu Valstij ir pienākums nodrošināt to, ka bērnam skola ir ģeogrāfiski viegli pieejama un tuvu pat tad, ja valsts nevarēs katrā šādā skolā garantēt augstu izglītības kvalitāti.
14. pilnībā nepiekrītu Skolēnu skaita samazināšanas dēļ Latvijā ir jāsamazina skolu skaits pat tad, ja vietējie iedzīvotāji zaudēs darbu skolas slēgšanas dēļ.
15. daļēji piekrītu Labāk, lai slimnīca ir ģeogrāfiski tālāk no cilvēka, taču tajā ir augstvērtīgi veselības aprūpes pakalpojumi.
Vladimirs 1950.gadā piecu gadu vecumā ar vecākiem no Astrahaņas pārcēlās uz dzīvi Latvijā. Padomju laikā viņš strādāja par elektriķi rūpnīcā "VEF". Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viņam tika piešķirts nepilsoņa statuss. Vladimiram nav tiesību piedalīties vēlēšanās un referendumos. Vladimirs slikti zina latviešu valodu, tādēļ nav mēģinājis kārtot eksāmenus un kļūt par Latvijas pilsoni. Vienlaikus - par spīti cienījamam vecumam - viņš ir sabiedriski aktīvs un kopā ar citiem brīvprātīgajiem palīdz meklēt pazudušus cilvēkus. Brīvajā laikā viņš skatās televīziju krievu valodā.
16. gan piekrītu, gan nepiekrītu Vladimiram, tāpat arī citiem Latvijas nepilsoņiem, jābūt tiesībām piedalīties pašvaldību vēlēšanās.
17. daļēji piekrītu Latvijas valstij jārūpējas par to, lai tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri ziņas meklē krievu valodā, tiek ierobežota pieeja Krievijas varas iestāžu ietekmētajiem plašsaziņas līdzekļiem.
Vladimiram un viņa sievai Ludmilai 1970.gadā piedzima meita Olga. Olga 2000.gadā naturalizējās (nokārtoja pilsonības eksāmenu) un kļuva par Latvijas pilsoni. Viņai ir divi dēli: Roberts un Aleksandrs. Skolā abi zēni mācījās latviešu valodā.
18. pilnībā piekrītu Ja Roberts un Aleksandrs sevi uzskata par latviešiem, tātad viņi ir latvieši.
19. pilnībā nepiekrītu Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju etnisko sastāvu, bērnam Latvijā ir jābūt iespējai izvēlēties iegūt izglītību latviešu vai krievu valodā.
20. pilnībā nepiekrītu Cilvēki, kuru ģimenēm ir saknes Krievijā, ir Latvijas drošības risks.
Vladimira un Ludmilas meita Olga ir skolotāja – viņa šobrīd audzina 11.c klasi kādā Rīgas nomales vidusskolā. Viena no Olgas kā klases audzinātājas aktuālajām problēmām ir pusaudžu grūtniecība. Olga ir īpaši noraizējusies par skolnieci Annu, kurai pirms gada jau ticis veikts aborts. Annas ģimene ir nelabvēlīga un par meitu nerūpējas.
21. gan piekrītu, gan nepiekrītu Skolēniem jābūt viegli pieejamai bezmaksas kontracepcijai.
22. daļēji nepiekrītu Pat ja bioloģiskie vecāki pret bērnu ir vardarbīgi vai izturas nolaidīgi, labāk, lai bērns turpina dzīvot bioloģiskajā ģimenē, nevis tiek atdots audžuvecākiem.
Olgas kā skolotājas un klases audzinātājas darbs ir sarežģīts un atbildīgs. Par spīti tam, ka viņai ir tikai 48 gadi, Olga laiku pa laikam jau aizdomājas par pensionēšanos. Atbilstoši Latvijas pašreizējiem likumiem, Olgai būtu jāsaņem pensija 65 gadu vecumā. Lasot rakstus par Latvijas sarūkošo darbspējīgo iedzīvotāju skaitu un pieaugošo pensionāru īpatsvaru, Olga nav pārliecināta, vai viņai būs tāda iespēja.
23. gan piekrītu, gan nepiekrītu Pensiju sistēmas ilgtspējas nodrošināšanai laiku pa laikam ir jāpalielina pensionēšanās vecums.
Olgas skolas pirmajā klasē nupat ir sācis mācīties Muhameds – zēnam ir 7 gadi, viņš ir dzimis Latvijā. Muhameda vecāki ir no Pakistānas, viņi apprecējās un Muhameds piedzima tad, kad pāris studēja medicīnu Rīgas Stradiņa universitātē. Šobrīd Muhameda vecāki ir pārdomās par to, vai turpināt dzīvot Latvijā, vai pārcelties uz dzīvi Berlīnē.
24. daļēji piekrītu Latvijai svarīgi, lai šeit turpinātu dzīvot katrs Latvijā piedzimis bērns — piemēram, arī tāds, kuram ir atšķirīga ādas krāsa vai kura vecāki ir musulmaņi.
Muhameda klasesbiedrenei Alisei ir divas mammas: viņas bioloģiskā mamma Kristīne un Kristīnes dzīvesbiedre Anastasija. Kristīnei nesen diagnosticēja audzēju – viņa ir nobažījusies par to, kas notiks ar meitu Alisi gadījumā, ja ārstēšanās izrādīsies nesekmīga. Kristīne vēlētos, lai šādā gadījumā par meiteni turpinātu rūpēties viņas dzīvesbiedre Anastasija, nevis Alises bioloģiskais tēvs, kura atrašanās vieta nav zināma un kurš meitu nekad nav redzējis.
25. daļēji piekrītu Latvijai būtu jāpievienojas tām Eiropas Savienības valstīm, kurās viendzimuma pāriem ir tiesības reģistrēt partnerattiecības.
Apsveicam! Saeimas vēlēšanas ir veiksmīgi noslēgušās, un prezidents tieši Jūs ir izvirzījis par Ministru prezidenta amata kandidātu, koalīcija tika izveidota, un Saeima Jūs šajā amatā ir apstiprinājusi. Jūs dodaties uz Briseli piedalīties Eiropadomē - Eiropas Savienības institūcijā, kur tiekas visu 28 dalībvalstu premjeri un prezidenti. Briseles kuluāros Jūs uzrunā Vācijas kanclere, lūdzot atbalstu jaunas Eiropas mēroga migrācijas krīzes risināšanai. Viņa vēlētos uzzināt, kāda ir Jūsu nostāja šajā jautājumā:
26. gan piekrītu, gan nepiekrītu Latvijai būtu jāpalīdz tām Eiropas Savienības valstīm, kurās ierodas kara bēgļi, Latvijā izmitinot daļu no šiem bēgļiem.
Pie Eiropadomes apaļā galda ar 27 citu valstu kolēģiem darba kārtībā ir Eiropas Savienības drošības jautājumi, kā arī cīņa pret naudas atmazgāšanu. Kāda Jums kā Latvijas Ministru prezidentam ir nostāja šajos jautājumos?
27. gan piekrītu, gan nepiekrītu Eiropas Savienībai vajadzīgi savi bruņotie spēki (armija).
28. daļēji piekrītu Eiropas Savienībai jāizvirza stingras prasības pret naudas atmazgāšanu, pat ja vairākas Latvijas bankas šīs prasības nespēs ievērot, būs spiestas pārtraukt savu darbību un Latvijas budžetā ienāktu mazāk līdzekļu.
Atgriežoties no Eiropadomes, kāds Latvijas žurnālists vēlas noskaidrot Jūsu attieksmi pret Eiropas Savienību. Vai Jūs piekrītat šādiem apgalvojumiem?
29. daļēji nepiekrītu Vairāk lēmumiem jābūt katras dalībvalsts ziņā — Eiropas Savienībai šobrīd ir pārāk plašas pilnvaras.
30. pilnībā piekrītu Latvijas augstākajām amatpersonām daudz lielāka vērība būtu jāpievērš Latvijas iekšējiem jautājumiem, nevis Eiropas Savienības nākotnes veidošanai.
Uzņēmēja Viktorija ir ieguvusi kredītu viesnīcas atjaunošanai kādā piejūras pilsētā, plānojot arī paplašināt viesnīcas teritoriju, taču tad būtu jānocērt vairākas priedes netālu no jūras. Lai gan Viktorija bija saņēmusi paplašināšanai būvatļauju, vietējo iedzīvotāju protestu dēļ viņa no teritorijas paplašināšanas atteicās. Viesnīca atjaunota pēc sākotnējās ieceres, bet ar vienu izņēmumu – augsto izmaksu dēļ Viktorija nespēja ēku piemērot cilvēkiem ar ratiņkrēsliem.
1. daļēji piekrītu Pašvaldības iedzīvotājiem ir jābūt iespējai svarīgus jautājumus (piemēram, par zaļo teritoriju apbūvēšanu, par pašvaldības stratēģiju, par pašvaldības domes atlaišanu) izlemt pašvaldības līmeņa referendumā.
2. pilnībā nepiekrītu Ja ēku piemērošana cilvēkiem ratiņkrēslos uzņēmējiem maksā dārgi, tad uzņēmējs nav vainojams, ja viņš ēku nepiemēro.
Par spīti tam, ka Viktorija bija gatava maksāt algu, kas pārsniedza minimālo, viņai neizdevās atrast viesnīcas istabu apkopējus – vietējie iedzīvotāji darba sludinājumus ignorēja. Lielāku algu maksāt Viktorija pagaidām nevarēja atļauties. Šo problēmu Viktorija atrisināja, neoficiāli maksājot divām sievietēm, kuras Latvijā bija ieradušās no Moldovas.
3. pilnībā nepiekrītu Dažkārt ir attaisnojami nenomaksāt visus nodokļus.
4. daļēji nepiekrītu Lai uzņēmumi nezaudētu konkurētspēju, ir atbalstāma lētāka darbaspēka ievešana no ārzemēm.
Par "aplokšņu algām" uzzināja Valsts ieņēmumu dienests un Viktorijas uzņēmumu bargi sodīja. Uzņēmums bankrotēja - Viktorija pārcēlās uz dzīvi Lielbritānijā. Tur Viktorija laiku pa laikam atceras sapni par savu viesnīcu un apsver tā īstenošanu, vai nu atgriežoties Latvijā, vai pārceļoties uz dzīvi pie tēva Igaunijā. Viktorija nav pārliecināta, ka Latvijā viesnīcu bizness var pastāvēt bez "aplokšņu algām".
5. pilnībā nepiekrītu Ja "aplokšņu algas" ir vienīgais veids, kā uzņēmumam izdzīvot, tad tās ir attaisnojamas.
6. daļēji piekrītu No Latvijas pēdējos gados aizbraukuši ne tikai latvieši, bet arī citu tautību pārstāvji – valstij būtu jārūpējas, lai Latvijā no visiem aizbraucējiem atgrieztos tikai latvieši.
Viktorijas klasesbiedrene Marija ar savu ģimeni pārcēlās uz dzīvi laukos pie Krievijas un Igaunijas robežas. Marija drīz vien saprata, ka zemkopībā nespēs konkurēt ne ar lielajiem Latvijas lauksaimniekiem, ne ar citās valstīs saražoto preci. Lai izdzīvotu, ģimene pievērsās vistu audzēšanai. Lai vistu audzēšana būtu rentabla, Marija tās turēja šaurākos sprostos, nekā pieļāva Latvijā un Eiropas Savienībā spēkā esošie likumi.
7. pilnībā piekrītu Valstij vairāk jāatbalsta mazās lauku saimniecības, nevis lielās lauku saimniecības.
8. pilnībā nepiekrītu Jāatsakās no dzīvnieku labturības nosacījumiem, ja šie nosacījumi traucē lauksaimnieku konkurētspējai.
Lai gan Marija ar ģimeni sen bija vēlējusies pārcelties tālāk no lielpilsētām, tomēr dzīve laukos Latvijas pierobežā nebija vienkārša. Laiku pa laikam, braucot garām citām sētām un ciemojoties tuvākajās ciemos un mazpilsētās, ar neapbruņotu aci varēja manīt, ka cilvēku kļūst aizvien mazāk.
9. pilnībā piekrītu Valstij jāatbalsta ģimenes, kas dzīvo laukos un strādā lauksaimniecībā pat tad, ja šāds atbalsts pārējai sabiedrībai maksā dārgi.
10. pilnībā nepiekrītu Demogrāfiskās tendences rāda, ka Latvijas iedzīvotāju skaits turpinās samazināties, tādēļ jāaicina cilvēki no citām valstīm pārcelties uz dzīvi Latvijā.
Marija un viņas vīrs papildus vistu audzēšanai būtu labprāt piestrādājuši citos darbos – taču tuvākajā apkaimē šādu darbu nebija. Vienlaikus viņi bija dzirdējuši, ka Latvija tuvākajos gados daudz Eiropas Savienības fondu naudas ieguldīs reģionālajā attīstībā. Ģimenei nebija atbildes uz jautājumu: turpināt dzīvot pierobežas novadā vai pārcelties tuvāk kādai no lielajām Latvijas pilsētām?
11. pilnībā nepiekrītu Vairāk jāiegulda Latvijas lielo pilsētu attīstībā, nevis līdzekļi vienmērīgi jāsadala starp visiem novadiem.
12. pilnībā piekrītu Latvijā ir jāsamazina pašvaldību skaits.
Mariju īpaši satrauca viņas bērnu nākotne un tēva veselība. Zēniem pēc dažiem gadiem būtu jāstājas vidusskolā – skola bija tuvu mājām, taču tās centralizēto eksāmenu rādītāji nebija iepriecinoši. Skola bija arī apkārtnes lielākais darba devējs. Marijas tēvam bija nopietnas veselības problēmas, kur īpaši svarīga bija pareiza slimības diagnosticēšana un piemērota ārstniecības kursa izstrāde, kā arī bieži ārsta apmeklējumi.
13. pilnībā nepiekrītu Valstij ir pienākums nodrošināt to, ka bērnam skola ir ģeogrāfiski viegli pieejama un tuvu pat tad, ja valsts nevarēs katrā šādā skolā garantēt augstu izglītības kvalitāti.
14. daļēji piekrītu Skolēnu skaita samazināšanas dēļ Latvijā ir jāsamazina skolu skaits pat tad, ja vietējie iedzīvotāji zaudēs darbu skolas slēgšanas dēļ.
15. daļēji piekrītu Labāk, lai slimnīca ir ģeogrāfiski tālāk no cilvēka, taču tajā ir augstvērtīgi veselības aprūpes pakalpojumi.
Vladimirs 1950.gadā piecu gadu vecumā ar vecākiem no Astrahaņas pārcēlās uz dzīvi Latvijā. Padomju laikā viņš strādāja par elektriķi rūpnīcā "VEF". Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viņam tika piešķirts nepilsoņa statuss. Vladimiram nav tiesību piedalīties vēlēšanās un referendumos. Vladimirs slikti zina latviešu valodu, tādēļ nav mēģinājis kārtot eksāmenus un kļūt par Latvijas pilsoni. Vienlaikus - par spīti cienījamam vecumam - viņš ir sabiedriski aktīvs un kopā ar citiem brīvprātīgajiem palīdz meklēt pazudušus cilvēkus. Brīvajā laikā viņš skatās televīziju krievu valodā.
16. pilnībā nepiekrītu Vladimiram, tāpat arī citiem Latvijas nepilsoņiem, jābūt tiesībām piedalīties pašvaldību vēlēšanās.
17. pilnībā piekrītu Latvijas valstij jārūpējas par to, lai tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri ziņas meklē krievu valodā, tiek ierobežota pieeja Krievijas varas iestāžu ietekmētajiem plašsaziņas līdzekļiem.
Vladimiram un viņa sievai Ludmilai 1970.gadā piedzima meita Olga. Olga 2000.gadā naturalizējās (nokārtoja pilsonības eksāmenu) un kļuva par Latvijas pilsoni. Viņai ir divi dēli: Roberts un Aleksandrs. Skolā abi zēni mācījās latviešu valodā.
18. daļēji piekrītu Ja Roberts un Aleksandrs sevi uzskata par latviešiem, tātad viņi ir latvieši.
19. pilnībā nepiekrītu Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju etnisko sastāvu, bērnam Latvijā ir jābūt iespējai izvēlēties iegūt izglītību latviešu vai krievu valodā.
20. daļēji piekrītu Cilvēki, kuru ģimenēm ir saknes Krievijā, ir Latvijas drošības risks.
Vladimira un Ludmilas meita Olga ir skolotāja – viņa šobrīd audzina 11.c klasi kādā Rīgas nomales vidusskolā. Viena no Olgas kā klases audzinātājas aktuālajām problēmām ir pusaudžu grūtniecība. Olga ir īpaši noraizējusies par skolnieci Annu, kurai pirms gada jau ticis veikts aborts. Annas ģimene ir nelabvēlīga un par meitu nerūpējas.
21. pilnībā piekrītu Skolēniem jābūt viegli pieejamai bezmaksas kontracepcijai.
22. daļēji piekrītu Pat ja bioloģiskie vecāki pret bērnu ir vardarbīgi vai izturas nolaidīgi, labāk, lai bērns turpina dzīvot bioloģiskajā ģimenē, nevis tiek atdots audžuvecākiem.
Olgas kā skolotājas un klases audzinātājas darbs ir sarežģīts un atbildīgs. Par spīti tam, ka viņai ir tikai 48 gadi, Olga laiku pa laikam jau aizdomājas par pensionēšanos. Atbilstoši Latvijas pašreizējiem likumiem, Olgai būtu jāsaņem pensija 65 gadu vecumā. Lasot rakstus par Latvijas sarūkošo darbspējīgo iedzīvotāju skaitu un pieaugošo pensionāru īpatsvaru, Olga nav pārliecināta, vai viņai būs tāda iespēja.
23. daļēji nepiekrītu Pensiju sistēmas ilgtspējas nodrošināšanai laiku pa laikam ir jāpalielina pensionēšanās vecums.
Olgas skolas pirmajā klasē nupat ir sācis mācīties Muhameds – zēnam ir 7 gadi, viņš ir dzimis Latvijā. Muhameda vecāki ir no Pakistānas, viņi apprecējās un Muhameds piedzima tad, kad pāris studēja medicīnu Rīgas Stradiņa universitātē. Šobrīd Muhameda vecāki ir pārdomās par to, vai turpināt dzīvot Latvijā, vai pārcelties uz dzīvi Berlīnē.
24. pilnībā nepiekrītu Latvijai svarīgi, lai šeit turpinātu dzīvot katrs Latvijā piedzimis bērns — piemēram, arī tāds, kuram ir atšķirīga ādas krāsa vai kura vecāki ir musulmaņi.
Muhameda klasesbiedrenei Alisei ir divas mammas: viņas bioloģiskā mamma Kristīne un Kristīnes dzīvesbiedre Anastasija. Kristīnei nesen diagnosticēja audzēju – viņa ir nobažījusies par to, kas notiks ar meitu Alisi gadījumā, ja ārstēšanās izrādīsies nesekmīga. Kristīne vēlētos, lai šādā gadījumā par meiteni turpinātu rūpēties viņas dzīvesbiedre Anastasija, nevis Alises bioloģiskais tēvs, kura atrašanās vieta nav zināma un kurš meitu nekad nav redzējis.
25. pilnībā nepiekrītu Latvijai būtu jāpievienojas tām Eiropas Savienības valstīm, kurās viendzimuma pāriem ir tiesības reģistrēt partnerattiecības.
Apsveicam! Saeimas vēlēšanas ir veiksmīgi noslēgušās, un prezidents tieši Jūs ir izvirzījis par Ministru prezidenta amata kandidātu, koalīcija tika izveidota, un Saeima Jūs šajā amatā ir apstiprinājusi. Jūs dodaties uz Briseli piedalīties Eiropadomē - Eiropas Savienības institūcijā, kur tiekas visu 28 dalībvalstu premjeri un prezidenti. Briseles kuluāros Jūs uzrunā Vācijas kanclere, lūdzot atbalstu jaunas Eiropas mēroga migrācijas krīzes risināšanai. Viņa vēlētos uzzināt, kāda ir Jūsu nostāja šajā jautājumā:
26. pilnībā nepiekrītu Latvijai būtu jāpalīdz tām Eiropas Savienības valstīm, kurās ierodas kara bēgļi, Latvijā izmitinot daļu no šiem bēgļiem.
Pie Eiropadomes apaļā galda ar 27 citu valstu kolēģiem darba kārtībā ir Eiropas Savienības drošības jautājumi, kā arī cīņa pret naudas atmazgāšanu. Kāda Jums kā Latvijas Ministru prezidentam ir nostāja šajos jautājumos?
27. daļēji nepiekrītu Eiropas Savienībai vajadzīgi savi bruņotie spēki (armija).
28. daļēji piekrītu Eiropas Savienībai jāizvirza stingras prasības pret naudas atmazgāšanu, pat ja vairākas Latvijas bankas šīs prasības nespēs ievērot, būs spiestas pārtraukt savu darbību un Latvijas budžetā ienāktu mazāk līdzekļu.
Atgriežoties no Eiropadomes, kāds Latvijas žurnālists vēlas noskaidrot Jūsu attieksmi pret Eiropas Savienību. Vai Jūs piekrītat šādiem apgalvojumiem?
29. pilnībā piekrītu Vairāk lēmumiem jābūt katras dalībvalsts ziņā — Eiropas Savienībai šobrīd ir pārāk plašas pilnvaras.
30. pilnībā piekrītu Latvijas augstākajām amatpersonām daudz lielāka vērība būtu jāpievērš Latvijas iekšējiem jautājumiem, nevis Eiropas Savienības nākotnes veidošanai.
1 / 16
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
Cik lielā mērā Jūs piekrītat šim apgalvojumam?

Lietotāja datu aptauja

(Šie dati ir anonīmi un var tikt izmantoti apkopotā veidā)

Izlaist

Paldies par dalību!

Zemāk vari redzēt, kuru partiju nostāja ir vistuvākā taviem uzskatiem. Neaizmirsti ieteikt arī saviem draugiem noskaidrot sev piemērotāko partiju! Par projektu

  • Pilnībā sakrīt
  • Daļēji sakrīt
  • Pretrunas nav lielas
  • Pretrunas ir radikālas
  • Pilnībā sakrīt
  • Daļēji sakrīt
  • Pretrunas nav lielas
  • Pretrunas ir radikālas