Latvijā
Latvijā jau vairākus gadus ir aktuāls Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu likums, kas nosaka šo divu nozīmīgo Latvijas vēstures un kultūras pieminekļu aizsardzību, uzturēšanu un pārvaldību. Likuma mērķis ir nodrošināt šo pieminekļu saglabāšanu, kā arī veicināt sabiedrības cieņu pret to nozīmi un vērtībām. Tomēr šis likums Rīgas Brāļu kapus un to darbiniekus jau gadiem ilgi nepasargā no smakām, kuru iemesls ir kaimiņos esošā krematorija.
Naktī uz svētdienu notiks pāreja uz ziemas laiku. Latvijā vasaras laiks ir no marta pēdējās līdz oktobra pēdējai svētdienai. Šogad tas beigsies svētdien, 27. oktobrī, kad plkst. 04.00 pulksteni jāpagriež par stundu atpakaļ. Kārtība joprojām tā pati, jo diskusijas Eiropas Savienībā par laika maiņas atcelšanu ir atliktas uz nenoteiktu laiku. Ekonomiskā ieguvuma no tā neesot. Turklāt arī ārsti uzsver, ka pulksteņa griešana ir kaitīga veselībai.
Latviešu, angļu un krievu ir populārākās valodas, ko ikdienā Latvijā izmanto gidi un tūrisma operatori, bet, augot lielākai kaimiņvalstu ceļotāju interesei, arvien biežāk, piemēram, Latgalē, sāk lietot lietuviešu valodu. Daugavpils un Augšdaugavas novada tūrisma jomas speciālisti atzīst, ka tieši lietuvieši ir aktīvākie ārvalstu tūristi un veido vairāk nekā 10% no kopējā tūristu skaita.
No 23. oktobra Liepājas sabiedriskajā transportā sāka izmantot jauno elektronisko norēķinu sistēmu. Paralēli e-biļetēm turpinās darboties arī papīra biļetes, savukārt pie transportlīdzekļa vadītāja braucienu varēs samaksāt tikai ar maksājumu karti vai citiem bezskaidras naudas norēķiniem, taču tad biļete būs dārgāka. Elektroniskā norēķinu sistēmas ieviešana Liepājā ilgusi trīs gadus.
Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) 43 gadus vecam pacientam veikta ļoti sarežģīta un radikāla galvas un kakla audzēja operācija. 13 stundu ilgās operācijas laikā izņemts audzējs, kurš bija skāris pusi augšžokļa, mutes pamatni, mēli un seju, un ar paša lēveriem seja atkal atjaunota. Šī ir vērienīgākā audzēja izņemšanas operācija Latvijā, kas ļāvusi arī uzrakstīt jaunu lappusi medicīnas vēstures grāmatā.
Oktobrī un novembrī upēs sākas intensīva lašu un taimiņu migrācija un nārsts, bet makšķerēt ir liegts. Sods par katru nelikumīgi noķertu nārstojošu zivi ir 715 eiro, bet, ja maluzvejnieka lomā nonāk piecas vai vairāk zivis, var rosināt kriminālprocesu. Tomēr sodi neattur maluzvejniekus – šogad vien ierosinātas 555 administratīvās lietas, kopumā uzliekot sodu gandrīz 21 000 eiro apmērā. Šajā laikā Valsts vides dienesta (VVD) inspektori pastiprināti uzrauga Latvijas ūdenstilpes.
Ikreiz, tuvojoties gada beigām, austrumu robežkontroles punktos veidojas kravas auto rindas. Šogad novērots, ka tālbraucēji gaidīšanai izvēlas tuvāko pilsētu. Kārsavā, lai cīnītos ar kravas auto piepildītām ielām un stāvlaukumiem, plānots, ka kravu pārvadātāji drīkstēs stāvēt vienā vietā tikai stundu.
Naudu no neizmantotajām kvotām valsts apmaksātiem medicīnas pakalpojumiem slimnīcas tomēr drīkstēs pārdalīt citiem pacientiem, kuriem uz veselības aprūpi rinda iestiepjas nākamajā gadā un kuri ilgi gaidīt rindā nevar. To pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču Latvijas Televīzijai teica veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība").
Līdz ar aukstāka laika iestāšanos aktuāls kļūst jautājums par komunālajām izmaksām. Nesen veiktās aptaujas rezultāti liecina, ka 38% Latvijas iedzīvotāju nezina, vai spēs apmaksāt komunālos maksājumus apkures sezonā. Bet Latvijas Pašvaldību savienība ziņo par tarifu samazināšanos daudzās pašvaldībās.
Zemkopības ministrija sagatavojusi jaunus noteikumu grozījumus, kas pastiprinātu Latvijas mežu ciršanu, radot draudus meža ekosistēmai un mežu apsaimniekošanas ilgtspējai kopumā. Vides organizācijas norāda, ka šis ir mēģinājums apiet Satversmes tiesas lēmumu, kas nepieļāva jaunāku mežu ciršanu kailcirtēs un uzsvēra ilgtspējas principa ievērošanu mežu apsaimniekošanā. Organizācijas atklātā vēstulē vērsušās pie Ministru prezidentes Evikas Siliņas ("Jaunā Vienotība"), aicinot nodrošināt tiesiskumu mežu jautājumā. Tikmēr ministrija norādījusi – grozījumi gatavoti tikai birokrātijas mazināšanai.
Apvienība "Pilsēta cilvēkiem" vērsusies pie Rīgas domes Ārtelpas un mobilitātes departamenta ar aicinājumu atcelt autostāvvietu priekšrocības elektroauto. Šobrīd lielākajā daļā uzņēmuma "Rīgas satiksme" apsaimniekoto autostāvvietu elektroauto drīkst novietot bez maksas, un apvienība uzskata, ka tas rada negatīvu ietekmi uz pilsētvidi. Tam nepiekrīt Latvijas Elektroauto biedrība. Savukārt Rīgas domē vērtē situāciju un apspriež iespējamus risinājumus.
Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) rosina izmaiņas likumos, lai tās pieņemtos lēmumus varētu publiskot. Šis jautājums aktualizējies saistībā ar ārsta Edgara Medņa izteikumiem par gadījumu, kad no difterijas Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) mira nevakcinēts četrgadīgs puisēns.
Vasaras izskaņā sabiedrības palīdzību kādas motorlaivas vadītāja atpazīšanai meklēja ģimene no Saldus. Bija noticis negadījums Cieceres ezerā, kad laivas vadītājs, uztriecoties atpūtniekiem, kuri atradās uz SUP dēļa, nevis palīdzēja, bet, kā apgalvo cietušie, par notikušo tikai pasmējās. Toreiz cilvēki palīdzēja šo personu atpazīt, un tagad cietusī ģimene ir saņēmusi policijas lēmumu, taču uzskata, ka piemērotais naudassods – 250 eiro – ir pārāk mazs. Kriminālprocesu policija atteikusies ierosināt.