Savervēja kā traktoristu?
Augstākās Padomes deputāti čekas aģentu sarakstā
Sešpadsmit to Latvijas PSR Augstākās Padomes deputātu, kuri 1990. gada 4. maijā nobalsoja par Neatkarības deklarāciju, vārdi pēc Valsts drošības komitejas aģentu kartotēkas publiskošanas 2018. gada decembrī tika atrasti čekas aģentu sarakstā.
Vai VDK ietekmēja Latvijas ceļu uz neatkarību, vai un kā iespējamā saikne ar VDK ietekmēja šo cilvēku lēmumus Latvijai izšķirīgos brīžos, - to iespējams uzzināt no AP deputātu stāstiem.
Iepriekšējie stāsti:
- Uzzinot par VDK aģenta kartīti, biju šokā un gribēju tiesāties. Intervija ar bijušo AP deputātu Gavaru
- Ar VDK sadarbojos brīvprātīgi, konvoja pavadībā. Intervija ar bijušo AP deputātu Alekseju Grigorjevu
- Kā viena pēcpusdiena var ietekmēt visu dzīvi. Juris Celmiņš stāsta par saistību ar VDK
- Mani noskaņoja tautas griba. Intervija ar Anatoliju Gorbunovu
- Apzināti nevienu apmelojis neesmu. Intervija ar Juri Cibuļu par sadarbību ar VDK
- Tur bija norunāts, kā sadalīt Baltiju. Intervija ar Alfrēdu Rubiku
- «Tava kartiņa būs uz visiem stūriem». Intervija ar Arvīdu Ulmi
-
Ne jā, ne nē. Ne melns, ne balts. Einars Repše par čeku, LNNK tapšanu un augusta puču
-
Bez aģentiem nav iespējams iztikt. Intervija ar Genādiju Loskutovu
-
Viss slepenais agri vai vēlu kļūs atklāts. Intervija ar krievu vēsturnieku Ņikitu Petrovu. 1. daļa.
“Visu laiku, kopš esmu bijis saskarsmē ar Valsts drošības komiteju, sapratu, ka par mani ir uzkrāti dokumenti, kas seko līdzi no vienas dzīvesvietas uz otru.
Taču es biju pārliecināts, ka tie ir nevis kā aģenta kartīte, bet kā cilvēkam, kurš ir pretpadomiski noskaņots, kuru izseko un kura darbību ierobežo,” stāsta Celmiņš.
Stunda Ventmalā ietekmē visu dzīvi
Vēlāk, iepazīstoties ar visiem materiāliem, viņš sapratis, kā kartīte tapusi. Notikumi risinājušies pirms 51 gada, kad Celmiņš mācījies Zūru lauku profesionālajā skolā. Viens no audzēkņiem, Inārs Aukmanis, dibinājis savu komandu un uzaicināja arī Celmiņu tajā piedalīties. Viņš atceras, kā notikusi pirmā un vienīgā jaunās organizācijas, ar nosaukumu “Kurzemes savienība”, tikšanās: “Es īsti nesapratu, kas tā būs par komandu. Četru cilvēku sastāvā Ventas malā notika sanāksme, kurā mēs iesaistījāmies šajā organizācijā. Aukmanis pastāstīja, ka mežā viņam ir bunkurs, kur ir ieroči. Jācīnās par Latvijas brīvību un neatkarību.”
Klātesošie iepazīstināti ar organizācijas statūtiem, bijis arī zvērests, zem kura visi parakstījušies. Pēc tam, kad Celmiņš praksē kolhozā strādājis par traktoristu, reiz pēkšņi ticis aizturēts sakarā ar pretpadomju darbību un aizvests uz pratināšanu. “Iesēdināja mašīnā vēlu vakarā, aizveda uz Talsiem, ieveda milicijas ēkā. Teikšu atklāti, pēc toreizējās dzīves pieredzes – es biju tikai profesionālās skolas audzēknis, man tikko bija palikuši 18 gadi, es pat nesapratu, ka atrodos Valsts drošības komitejā. Domāju, ka mani ieved kādā milicijas nodaļā,” atceras Celmiņš.
Pratināts visu nakti. No rīta ticis laukā, pirms tam parakstot savus paskaidrojumus, nopratināšanas protokolu. Pēc kāda laika Celmiņš izslēgts no komjaunatnes. Neilgi pēc tam viņa dzimtajā ciemā Balgalē apzagta DOSAAF (saīsinājums no krievu valodas ДОСААФ – Brīvprātīgā armijas, aviācijas un flotes veicināšanas biedrība – red.) ieroču noliktava.
“Mani atkal izsauca uz nopratināšanu, un tad es sapratu, ka man seko līdzi un tieku turēts aizdomās kā viens no vainīgajiem. Ka mani īpaši uzmana,” stāsta Celmiņš.
Viņš atceras, ka uz sarunu ar VDK pārstāvi aicināts arī laikā, kad studējis universitātē: “Mūsu vēstures katedras darbiniece teica, ka man jāierodas Latvijas Universitātes galvenajā korpusā. Es aizgāju. Kreisajā spārnā bija tas kabinets. Runāju ar tādu vecu vīru Sproģi, un tad sapratu, ka tur ir tā Valsts drošības komitejas iestāde. Es to sapratu skaidri. Saruna nebija par to, ka man prasītu kādus ziņojumus, bet pateica skaidri un gaiši, ka esmu viņu uzskaitē un ka viņi sekos līdzi, kā es uzvedos un dzīvoju, ka esmu viņu redzeslokā. Tas bija tāds skarbs brīdinājums.”
Pārdomājot notikušo, Celmiņš secina: “Tiešā vai netiešā veidā, dažādi tieši vai netieši kontakti ar Valsts drošības komiteju man ir bijuši. Grūti iedomāties, ka viena pēcpusdiena Ventas krastā, kādu stundu gara sanāksme tā ietekmēs visu manu dzīvi.”
Partija Tautas fronti nedibināja
Par publikāciju
Šī publikācija tapusi LTV, LSM.lv un žurnāla "IR" kopīgi veidotā rakstu un interviju sērijā, kas aptver atmiņas par notikušo 30 gadus pēc latviešu tautas Atmodas 90. gados. Ar to palīdzību iecerēts sniegtu plašāku redzējumu par tā laika norisēm un palīdzēt labāk apjaust un izprast, kā tapušas mūsu valsts nesenākās vēstures lappuses.
Šo sēriju noslēdz dokumentālā filma "Atmodas labirintā" par čekas ietekmi uz nacionālās atmodas procesiem; filma LTV ēterā demonstrēta divās daļās - 30. janvārī plkst. 21.15 un 31. janvārī plkst. 21.15.
Filmas pirmo daļu iespējams noskatīties šeit.
Filmas otro daļu iespējams noskatīties šeit.
Atceroties 4. maija balsojumu par Neatkarības deklarāciju, Celmiņš uzsver, ka uzskata to par savas dzīves nozīmīgāko un emocionāli spilgtāko notikumu: “Esmu gandarīts, ka liktenis man deva tādu iespēju - būt tajā brīdī un balsot par. Ka par 4. maija deklarāciju balsoja arī cilvēki, kam ir aģenta kartītes… Neuzskatu šo kartīti par tādu dokumentu, kas apliecinātu cilvēka uzskatus. Jo šāda kartīte ir arī, piemēram, Intam Cālītim, kurš 17 gadus pavadījis lēģerī. Kas tad viņš ir - cīnītājs par Latvijas brīvību vai cīnītājs pret to? Domāju, ka visa viņa dzīve apliecina, ka viņš ir cīnītājs par Latvijas brīvību, par Latvijas neatkarību, par demokrātiju.”
Pilnu interviju ar Jura Celmiņa atmiņām par to, kāpēc viņam neatļāva kļūt par skolas direktoru, publicēt rakstus avīzē, braukt uz ārzemēm u.c. lasiet šeit: https://ir.lv/2019/11/01/uzskatu-sevi-nevis-par-agentu-bet-vinu-upuri/
Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild Latvijas Televīzijas Kultūras redakcija. #SIF_MAF2019