Ģimenes studija

Mēs viens otra pasauli bagātinām. Ciemos pie Zaķu ģimenes

Ģimenes studija

Vai valodā, kādā runājam par attiecībām un ģimeni, nepieciešamas pārmaiņas?

Kādas šovasar ir bērnu nodarbinātības iespējas?

Šonedēļ NVA sāksies pieteikšanās vasaras darbam skolēniem

2. maijā pulksten 10 Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) atvērs pieteikšanos vasaras darba vietām jauniešiem un pusaudžiem no 15 gadu vecuma. Arī šogad darba vietas plānots nodrošināt aptuveni 10 tūkstošiem skolēnu, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" stāstīja NVA Nodarbinātības pasākumu departamenta direktora vietniece Vineta Leončika.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Kā jau katru gadu, arī šajā vasarā NVA piedāvā darba iespējas jauniešiem no 15 līdz 20 (ieskaitot) gadu vecumam, kuri mācās vispārējā, speciālā vai profesionālā izglītības iestādē.

"Mēs plānojam, ka būs iespējams darba vietas nodrošināt aptuveni 10 tūkstošiem jauniešu, ja pieņemam, ka katrs nostrādā vienu mēnesi. Ceturtdien, 2. maijā, pulksten 10.00 aģentūras mājaslapā tiks atvērta pieteikšanās anketa, un visi jaunieši, kuri vēlas vasarā strādāt, droši var vērt vaļā un aizpildīt anketu. Tas neprasīs daudz laika," stāstīja Leončika.

Ļoti labi, ja jaunietis iepriekš jau pats izrāda interesi un sazinās ar kādu darba devēju. Tad jaunietis var būt pilnīgi drošs par to, ka darbs vasarā būs, norādīja Leončika. Pirmos sarakstus ar pieejamajām vakancēm NVA arī plāno publicēt 2. maijā.

"Protams, lielākais piedāvājums ir Rīgā, Rīgas reģionā, un, protams, tie ir ļoti vienkārši darbi, kuriem nav nepieciešama ilga apmācība un darbs ir viegli izpildāms," skaidroja Leončika. 

Pilsētās jauniešiem lielākais darba piedāvājumu skaits ir mazumtirdzniecībā, bet reģionos arī lauksaimniecībā un pašvaldības teritorijas sakopšanas un labiekārtošanas darbos. 

Jebkuru darbu uzsākot, svarīgi, ka šajā procesā iesaistās arī vecāki – kopā ar bērnu iepazīstas ar darba līgumu, nosacījumiem un apstākļiem.

"Darba devēji no savas puses ļoti cenšas jaunieti ievest darba dzīvē, vismaz mūsu sadarbības partneri, bet tiešām arī vecāki spēlē nozīmīgu lomu, lai šī pirmā pieredze būtu veiksmīga," pauda Leončika. 

Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektors Kaspars Gorkšs atzina, ka darba tirgū šobrīd ir diezgan ievērojams darbaspēka deficīts, līdz ar to darba devēji uz iespēju vasarā algot skolēnus raugās ne tikai no sociālā, bet arī ekonomiskā aspekta.

"Ja paskatāmies dziļāk, vairāk nekā viena trešdaļa jauniešu nonāk darba tirgū bez attiecīgajām prasmēm, līdz ar to šādas iespējas – papildināt savas iemaņas – no darba devēju puses noteikti ir atbalstāmas. Ir ļoti labi, ja jaunieši iesaistās un izmēģina savas iespējas vienā vai otrā profesijā," vērtēja Gorkšs.

Valsts darba inspekcijas Metodiskās vadības un kompetenču pilnveides nodaļas vadošā juriskonsulte Zaiga Strode atgādināja, ka darba devējam, pieņemot darbā jaunieti, ir jāpievērš uzmanība jaunieša vecumam. Vecumā no 15 līdz 18 gadiem pusaudžiem ir īpašs Darba likumā noteikts regulējums. 

"Pirmkārt, šo jaunieti nedrīkst pieņemt darbā, kur ir īpašie darba apstākļi, kurš ir kaitīgs jaunieša veselībai, dzīvībai, tikumībai un attīstībai. Jaunieti drīkst pieņemt darbā tikai pēc iepriekšējas medicīniskās apskates, un, pieņemot darbā nepilngadīgu jaunieti, darba devējam ir jāiepazīstina viens no viņa vecākiem ar darba vides riska novērtējumu un darba aizsardzības pasākumiem darba vietā," norādīja Strode.

Šīs Darba likuma prasības ir stingri jāievēro, jo katru gadu diemžēl ar jauniešiem notiek nelaimes gadījumi, uzsvēra Strode. 

"Piemēram, pagājušajā gadā notika 13 ne pārāk smagi nelaimes gadījumi, 2022. gadā bija divi smagi nelaimes gadījumi, un iemesls bieži vien ir jauniešu neuzmanība, jaunieša vēlme padarīt vairāk, nekā no viņa tiek prasīts, un tā tālāk," skaidroja Strode.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti