Priekšsacīkstēs noskaidrojās, ka Latvijas izlasē dalībai Nāciju kausā iekļuva Mārtiņš Pļaviņš/Kristiāns Fokerots un Artūrs Rinkevičs/Ardis Bedrītis, bet dāmām – Anete Namiķe/Anija Ozoliņa un Marta Ozoliņa/Luīze Skrastiņa. Sarežģījumus gan var radīt Fokerota situācija, jo viņam antidopinga pārkāpuma dēļ jārēķinās ir diskvalifikācijas iespēju, līdz ar to Pļaviņam būtu vajadzīgs jauns pārinieks.
Pasaulē ir daudz neskaitāmu sakarību, bet Latvijas pludmales volejbolā ir viena pamatīga dzīves gudrība – ja tuvojas olimpiskās spēles, tad Mārtiņš Pļaviņš, nosaka, kur virzīties pludmales volejbola bumbai. Te pat nav svarīgi, kurā pasaules malā tobrīd atrodas divkārtējais olimpisko spēļu pusfinālists un 2012. gada bronzas medaļnieks Pļaviņš.
Andris Auziņš: Kura jaunība tev šī ir?
Mārtiņš Pļaviņš: Joprojām pirmā. Manuprāt, otrā ir tad, kad tu nopērc "Ferrari" vai citu zemo mašīnu. Nopērc to un braukā. Saka, ka tad tev ir 40 gadu krīze, bet man ir tikai 39, es vēl ļoti labi jūtos. Zini, [ir] otrā jaunība, jo pēc [kājas] operācijas toreiz nemācēju ne palēkt, ne paiet. Tagad ar Kristiānu var teikt – otrā jaunība. Atkal atgriezos un varu spēlēt. Kaut Latvijā, bet mēs te trīs nedēļas visus vinnējam."
Pirms diviem gadiem Pļaviņam bija smaga ceļgala operācija – ceļgalā ievietoja mākslīgu skrimsli. Neskatoties uz to, šoreiz trīs olimpiskās atlases posmos Pļaviņš/Fokerots izskoloja ne tikai otro duetu Rinkeviču/Bedrīti, bet arī visus savus bijušos pāriniekus – brāļus Aleksandru un Mihailu Samoilovus un "Ir-ir, nav-nav" komandu Jāni Šmēdiņu un Edgaru Toču.
Nāciju kausa finālturnīra dalībnieks Rinkevičs dēvē Pļaviņu par vislabākajā nozīmē pretīgu spēlētāju.
"Viņš [Pļaviņš] spēli lasa tā, ka, es nezinu, viņš varētu grāmatu sarakstīt," teica Rinkevičs. "Tas ir kaitinoši, uz laukuma atrodoties, bet tas ļoti motivē. Tas man licis saprast, ka tā spēle ir daudz, daudz dziļāka, nekā es vispār biju domājis."
Pļaviņš saskata, ka pludmales volejbols pēdējos gados ir kļuvis daudz atlētiskāks.
"Pēc operācijas, kamēr man bija rehabilitācija, visi nežēlīgi ir fiziski pielikuši. Nežēlīgi lec, noturēties tur ar viņiem ir grūti. Es jau redzu, ko viņi tur dara spēlēs, sekoju līdzi visam," pastāstīja Pļaviņš. "Tas ir grūtākais. Ja kāds Latvijā saka, ka mēs tur [olimpiādē] būsim ar pārliecību, tad piedodiet... Visiem tur ir krūtis virs tīkla lēcienā, tad mums Kristiānam ir zods virs tīkla."
Cīņa par vienīgo olimpisko ceļazīmi Nāciju kausa finālturnīrā būs nežēlīga – startēs 12 izlases, katrā būs pa divām komandām, bet priecāties noslēgumā varēs tikai viena no tām.
Turklāt izlasē ir divi dueti, bet uz Parīzi varēs braukt tikai viens no tiem. Ja tas izdosies Latvijai, norisināsies vēl viena atlase.
"Rinkevičs un Bedrītis tur vienu brīdi bija trešie vai ceturtie, bet, redz, viņi tagad tika otrajā vietā. Viņi pēdējo dienu pat varēja nespēlēt. Kurš to būtu gaidījis? Jo sports ir sports – dienu no dienas tas izmainās, tāpēc savstarpēja spēle ir tā godīgākā mēraukla," paskaidroja Pļaviņš.
Bedrītis dalību Nāciju kausa finālturnīrā saskata kā vēl vienu iespēja tikt uz Parīzes spēlēm, bet pēc četriem gadiem tas arī būtu viņa pārstāvētā dueta mērķis pēc kā tiekties, lai 27–28 gadu vecumā startētu olimpiādē.
Rinkevičs tikmēr uzsver, ka jākrāj pieredze, lai gan pašiem tā šķiet kā gana prāva.
"Mums jau šķiet, ka esam izbraukājušies daudz pa pasaules turnīriem. Viņi [pieredzējušie] saka, ka tas fufelis vien ir. Jūs vēl neko neesat izbraukājuši, jums vēl jābrauc, jāspēlē, jādara tas, brauciet un spēlējiet," teica Rinkevičs.
Nāciju kausā visiem būs jāstrādā kopēja labuma vārdā, un konkurenti būs rūdīti vīri augstākajā pasaules līmenī, kur Latvijas pludmales volejbolisti vairs netiek pie spēlēšanas punktu trūkuma dēļ.
"Tie, kuri te cīnīsies par olimpiādi, tur [elitē] ir bijuši ar visiem pasaules labākajiem," uzsvēra Pļaviņš. "Viņus pārsteigt ar kaut ko, ko viņi nav redzējuši, vienkārši ir nereāli. Vari pārsteigt vienīgi ar to, ka to, ko tu dari, tu dari labi."
Rinkevičs apzinās, ka līdz turnīra sākumam iemācīties ko jaunu nav iespējams.
"Super stiprāki nepaliksim baigi, augstāk nelēksim, stiprāk nesitīsim. Tur viss atkarīgs no tā, vai pats tici tam, ka tu to vari un vai tu esi pārliecināts," atzina Rinkevičs.
Pļaviņš par ļoti svarīgu pamatu panākumu gūšanai uzskata spēles plāna ievērošanu.
"Galvenais ir tas lēmums. Ja pāriniekam neiet, nepalīdzēt brīdī, kad tu vienkārši nevari viņam palīdzēt. Ir tādi lēmumi – īpaši jaunajiem. Es pārsitīšu, nobloķēšu, kaut ko uz sevi izdarīšu. Nē, tur būs strikti jāpieturas pie spēles plāna," teica Pļaviņš.
Pēc pilna laika profesionāļa karjeras noslēgšanas Pļaviņam šis ir pirmais olimpiskais cikls. Ambīcijas par olimpiādi vēl ir, bet jādala laiks, trenējot savas audzēknes Denielu Konstantinovu un Līvu Ēberi.
"Jaunajiem spēlētājiem vajag, ka pamāca kaut ko. Pasaka – izdarām to, izdarām to. Varbūt viņi tobrīd nesaprot, kāpēc tā jādara, bet vismaz ir kaut kāds plāns," paskaidroja Pļaviņš. Viņas [Konstantinova un Ēbere] bez tā, ka es sēžu malā pie laukuma, spēlē par 30% švakāk. Tāpēc, ja viņām kāds pasaka, tad tas viņām jāizpilda."
Pļaviņa audzēknes Konstantinova/Ēbere uzvarēja arī pēdējā atlasē, bet Nāciju kausā dāmām nestartēs, jo gatavosies saviem junioru čempionātiem. Latvijas dāmu izlasē Nāciju kausā cīnīsies Namiķe/Ozoliņa un Ozoliņa/Skrastiņa.
Nāciju finālturnīrs Jūrmalā sāksies jau 13. jūnijā.
Bedrītis uzsver, ka hokeja čempionāts ir beidzies, bet tagad sākas pludmales volejbola turnīrs, un visi būs gaidīti Jūrmalā.