Panorāma

Apcietinātais Martinsons atbalstījis politiķu biedrības

Panorāma

EŅĢEĻA PASTS SASNIEDZ PANSIONĀTUS

Kādā kārtībā publiskos VDK dokumentus

Pētnieki aicina atcerēties: VDK kartotēkā ir arī pret savu gribu tur nonākušie

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 10 mēnešiem.

Kā pirmos VDK atslepenotos dokumentus jau šomēnes internetā publiskos tā dēvētos “čekas maisus” jeb VDK aģentu kartotēku. Dokumenti būs lasāmi krievu valodā, krievu alfabēta secībā. Pētnieki aicina atcerēties, ka kartotēkā ir arī cilvēki, kas tur nonākuši pret savu gribu.

Čekas maisu atvēršana. Ko publiskos decembrī?

Avots: "LV portāls"

10 612 kartītes no VDK aģentūras alfabētiskās uzskaites:
Par VDK aģentūru, vervēšanas kandidātiem, izslēgto aģentūru,  ziņas par VDK 1. daļas (nodarbojās ar izlūkošanu) aģentūru, kura gatavojās izbraukt uz ārzemēm vai darbojās PSRS teritorijā, kā arī par vervēšanas kandidātiem īpašajam periodam – kara vai citam neparedzētam gadījumam.

4141 kartīte  no VDK aģentūras statistiskās uzskaites kartotēkas:
Darbojošies aģenti, sakārtoti pēc darbības jomām un VDK teritoriālajām apakšvienībām.  

Abās šīs kartotēkās kartītes ir identiskas, atšķirīgs ir tikai to kārtošanas veids.  

Kartītēs ir: personas vārds, tēvavārds, dzimšanas gads, vieta, adrese, darbavieta un ieņemamais amats, vervētāja uzvārds, amats, priekšnieka uzvārds, kurš apstiprinājis vervēšanu, vervēšanas datums, atzīmes par aģenta izslēgšanu.

75 kartītes no VDK ārštata operatīvo darbinieku uzskaites kartotēkas:
Personas, kas uz sabiedriskiem pamatiem sniedz palīdzību drošības orgāniem pretizlūkošanas darbā rūpniecības un transporta, kā arī atsevišķās Aizsardzības ministrijas iestādēs un objektos.
Viņu uzdevums – strādāt aģentiem un uzticības personām.

Ārštata darbiniekiem nav segvārdu, taču ir lietas numurs un abreviatūra, kas veidota no vārda, uzvārda un tēva vārda pirmajiem burtiem.

Minētajās kartotēkās fiksēts ap četrarpus tūkstošiem VDK aģentu. Taču precīzu skaitu varēs noskaidrot tikai pēc šo dokumentu digitalizācijas, jo viena un tā pati persona varēja būt iekļauta vairākās kartotēkās.

Latvijas Komunistiskās partijas Centrālā komitejas apraksti pilnā apjomā: 
69 apraksti, 11 589 lietas.
Dokumenti no 1946. līdz 1991. gadam, satur LKP CK saraksti ar citām institūcijām, sēžu protokolus un stenogrammas, kā arī 2026 personas lietas, kurās apkopota informācija par LKP CK darbinieku karjeru.

1988.gada VDK darbinieku telefongrāmata.
 
Decembrī publiskojamo VDK dokumentu ieskenētas kopijas internetā būs pieejamas PDF formātā ar ierobežotām meklēšanas iespējām.

Ar kompartijas vadību saistītie dokumenti būs pieejami nākamgad.

LV portāls

Likums paredz atklātībai nododamo VDK dokumentu publiskošanu sadalīt divās daļās. Kā pirmo šomēnes publiskos čekas aģentu kartotēku. Tostarp VDK darbinieku telefongrāmatas un arī ārštata operatīvo darbinieku uzskaites kartotēku. Kartotēkā redzams aģenta vārds, uzvārds, dzimšanas gads, adrese, darba vieta, piezīmes.

Par ārštata darbiniekiem informācija ir skopāka, vien lietas numurs un abreviatūra, kas veidota no personas vārda, uzvārda un tēva vārda pirmajiem burtiem. Šos datus publiskos to oriģinālvalodā – krievu valodā, atbilstoši alfabēta secībai.

“Viņi tiks publicēti tieši tādi, kādi viņi bija šajās kastītēs un kartotēkās. Mēs neko nemainīsim, neko neliksim klāt. Viņi vienkārši ir ieskanēti,” uzsvēra Latvijas Nacionālā arhīva direktore Māra Sprūdža.

Tas nozīmē, ka katra lapa būs verama vaļā atsevišķi, un interesentiem būs nepieciešama pacietība. Datiem ir liels apjoms, vairāk nekā miljons lapu. Visus failus PDF formātā sola publicēt vienā reizē.

“Tā ir virtuālā lasītava, viņā uzreiz tiks publicēts viss vienlaikus. Saņemsiet gatavu produktu, nevis tādu, kas tiks papildināts. Šogad mēs parādām tikai tos cilvēkus, kas zināmā mērā ir, nu, grūti pateikt, upuri, ne upuri, bet ir bijuši ierauti šajā mašinērijā,” sacīja Sprūdža.

Konkrēti par personas paveikto VDK šī kartotēka gan neko nepasaka.

Tas pētnieku ieskatā neapskaužamā situācijā nostāda tos cilvēkus, kas kartotēkā nonākuši pret savu gribu.

“Tur tiešām ir ļoti daudzi cilvēki, kas ne jau labprātīgi tur nokļuva, bet ar šantāžas palīdzību, ar draudu palīdzību, ar to, ka draudēja sabojāt visu turpmāko dzīvi. Tas ir nenoliedzams fakts, kas ir jāņem vērā,” aicina VDK komisijas pētnieks Artūrs Žvinklis.

Pagaidām kartītēs rakstīto informāciju palīdzēšot saprast Nacionālā arhīva veidoti komentāri.

Iepriekš tieši pētnieki iebilda pret datu publiskošanu bez papildu komentāriem, piemēram, vai cilvēks bija aktīvs vai neaktīvs aģents. Taču paši tos nepilnu trīs gadu izpētes laikā tā arī nesagatavoja.

“Mēs atkal gribam apsteigt visus, būt gudrāki par visiem un pāris gados aptvert neaptveramo. Mēs iedomājamies, ka mēs tagad varēsim visu komentēt uzreiz, neko neizpētot. Tas periods ir daudz, daudz reižu par īsu,” sacīja Žvinklis.

Pētnieku ieskatā komisijas mandāts būtu bijis jāpagarina vēl uz vairākiem gadiem. Otro dokumentu daļu sāks publiskot nākamgad maijā. To vidū būs dažādi sarunu protokoli, lēmumi un aģentu ziņojumi.  

Latvijas Nacionālā arhīva vietnē arhivi.gov.lv čekas maisu saturu sāks publicēt nākamnedēl.

KONTEKSTS:

Saeima 4. oktobrī atbalstīja likuma grozījumus, kas paredz Latvijas Nacionālā arhīva interneta vietnē jau šogad publicēt vairākus bijušās Latvijas PSR Valsts drošības komitejas dokumentus jeb tā sauktos čekas maisus. Plānots, ka starp šogad publicējamajiem dokumentiem būs VDK darbinieku telefongrāmatas, ārštata operatīvo darbinieku uzskaites kartotēka, aģentūras statistiskā un alfabētiskā kartotēka. Pēcāk paredzēts publicēt arī citus ar VDK darbību saistītus dokumentus.

Jau 2014. gada maijā Saeima bija pieņēmusi likuma grozījumus, kas paredz pēc VDK izpētes komisijas darba beigām, tas ir, pēc šā gada 31. maija, publiskot VDK dokumentus, tiesa – Ministru kabineta noteiktā kārtībā un apjomā. VDK zinātniskās izpētes komisija gan ne reizi vien norādījusi uz šķēršļiem, lai strādātu ar Satversmes aizsardzības birojā (SAB) glabātajiem "čekas maisiem". Tikmēr valsts vadītāji «čekas maisu» pētniekiem pārmeta nesadarbošanos ar SAB.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti