Latvijā
Lai rosinātu iedzīvotājus vairāk iesaistīties savas dzīves vides uzlabošanā un teritorijas attīstībā, no nākamā gada pašvaldībām būs obligāti jāievieš līdzdalības budžets – iedzīvotāji var iesniegt projektus un balsojot lemt par to īstenošanu, bet par projekta realizāciju ir atbildīga pašvaldība. Valmieras novadā to dara jau trešo gadu.
Otrdien, 8. oktobrī, Valsts policija sadarbībā ar Valsts robežsardzi spraigā operācijā, izsludinot speciālo plānu "Slazdi", veicot nepārtrauktu vajāšanu no Baltkrievijas–Latvijas valsts robežas, aizturēja 46 robežu nelegāli šķērsojušus migrantus un divus pārvadātājus, kuri noziedzīgajām darbībām izmantojuši transportlīdzekli ar pakaļdarinātu policijas identitātes krāsojumu un nodublētu transportlīdzekļa numurzīmi.
"Valdības kļūdas nedrīkst lāpīt uz nākotnes pensionāru iemaksām!" Tā uzskata cilvēki, kuri, protestējot pret valdības lēmumu par pensiju otrā līmeņa iemaksu samazināšanu, otrdien, 8. oktobrī, devās protesta gājienā no Saeimas nama uz Ministru kabinetu.
Lai saglabātu vidējās izglītības pieejamību pierobežas reģionos, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) samazinājusi jaunā skolu tīkla kvantitatīvos kritērijus no obligātajiem 60 skolēniem vidusskolā līdz 45. Kaut arī prasības mazinātas, desmit no 13 pierobežas skolām Latgalē vienalga neatbilst šiem kritērijiem. Jau iepriekš skolās valdīja bažas par nesamērīgām prasībām, taču ministrija šoreiz nāk pretī ar īpašu pieejamības skolu kategoriju.
No apreibinošo vielu pārdozēšanas pērn miruši 12 jaunieši, to vidū arī nepilngadīgie. Savukārt kopumā pērn pārdozējušas vairāk nekā 150 personas. Tāda informācija izskanēja Saeimas apakškomisiju kopsēdē, kurā sprieda par psihiatrijas un narkoloģijas pakalpojumiem jauniešiem un bērniem. Galvenā problēma rodas gadījumos, kad nepilngadīgais atsakās ārstēties. Par to, kā situāciju mainīt, lai jaunieši nemirtu, bet viņus obligāti ārstētu, sēdē sprieda gandrīz divas stundas.
No alkohola koncentrācijas pārbaudes procesa paredzēts izslēgt iespēju personai subjektīvi bez jebkāda pamata atteikties no amatpersonas veiktās alkohola koncentrācijas pārbaudes vai nepiekrist tās rezultātiem. Tāpat plānots noteikt atbildību par atteikšanos no amatpersonas prasītās pārbaudes veikšanas. To paredz grozījumi Ceļu satiksmes likumā, Administratīvās atbildības likumā un Krimināllikumā, ko otrdien, 8. oktobrī, atbalstīja valdība.
Uzņēmums "Rīgas satiksme" no 19. oktobra 20 autobusu maršrutos ārpus Rīgas centrālās daļas ieviesīs "pieturu pēc pieprasījuma" – autobusa vadītājs pieturā apstāsies tikai tad, ja pasažieris laikus izrādīs vēlmi izkāpt, nospiežot durvju atvēršanas pogu vai, esot pieturā, – būs vadītajam pamanāmā vietā un stāvēs pie pieturas zīmes.
Jēkabpilī joprojām aktīvi notiek Daugavas aizsargdambja stiprināšana, lai pilsēta būtu pasargāta no plūdiem. Tuvojas ziema, bet darāmā vēl ir daudz, un jēkabpilieši sāk paust satraukumu. Tomēr pašvaldība un būvnieki mierina, ka līdz tehnoloģiskajam pārtraukumam dambis būs sagatavots iespējamiem ziemas vai pavasara paliem.
Valsts policija sadarbībā ar Valsts robežsardzi otrdienas rītā spraigā operācijā, izsludinot speciālo plānu "Slazdi", aizturējusi vairākus desmitus migrantu, kuri nelegāli šķērsoja robežu, un viņu pārvadātājus, kuri noziedzīgajām darbībām izmantojuši transportlīdzekli ar pakaļdarinātu policijas identitātes krāsojumu. Policisti aizturēšanā izmantoja arī šaujamieroci.
Ir paredzēts, ka 2025. gada 1. oktobrī indeksēs to pensijas daļu, kas būs iepriekšējā kalendārā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas pilnā apjomā. Tiek prognozēts, ka tie varētu būt aptuveni 1518 eiro. To paredz valdībā atbalstītais likumprojekts, par kuru kopā ar nākamā gada budžeta pakotni vēl būs jālemj Saeimai.
Studenti norāda uz informācijas trūkumu par Valsts aizsardzības dienestu (VAD). Latvijas Studentu apvienība veikusi studējošo aptauju par Valsts aizsardzības dienestu. Tās mērķis bija identificēt ar dienestu saistītos riskus un izvērtēt, cik informēti par pieejamajiem atbalsta veidiem ir studenti. Galvenie secinājumi pēc aptaujas ir, ka studenti nav pietiekami informēti par dienesta apmācību norisi un atbalstu, un alternatīvā dienesta iespējām.
Pērn sabiedrisko mediju akcijas "Dod pieci!" laikā riskam pakļauto jauniešu atbalstam tika saziedots vairāk nekā 451 000 eiro. Kur šī nauda izlietota, un kā ir mainījusies pusaudžu dzīve? Vai mērķis sasniegts, un ko nepieciešams darīt turpmāk, lai uzlabotu to pusaudžu dzīves, kuri nonākuši riska zonā?