Laivošana pa Mēmeli. Maršruti un padomi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 7 mēnešiem.

Mēmele Latvijā ietek pie satekas ar Neretas upi un tad 15 kilometrus (km) zemāk pie Vecmēmeles var uzsākt garo, nesteidzīgo laivu braucienu pa rāmo robežupi, kas savu ceļu uz jūru uzsāk Lietuvā, Augštaitijas augstienē.

Līdz satekai Bauskā ar Mūsu pa upi ir 105 km – tos var pieveikt četrās vai piecās dienās – atkarībā no grupas dinamikas, gadalaika un laika apstākļiem. Kam sportisks gars un ašas laivas, var finišēt arī Rīgā – vēl 120 km pa Lielupi un tad vēl stundu pa Buļļupi līdz Daugavgrīvai.

Piemērotas laivas – cietie kanoe vai smailītes.

Labākais laivošanas laiks?

Siltajā navigācijas sezonā, jo īpaši vasaras otrajā pusē airējums pa Mēmeli prasīs daudz pacietības un iecietības, taču pretī sniegs iespēju iepazīt Latvijas ūdensfloras bagātības. Ūdenszāles un meldri vasarā būs pastāvīgs ūdenstūristu pavadonis gandrīz visos upes posmos, arī pēc Dienvidsusējas, Viesītes un Apaščas pietekām. Tādēļ jārēķinās ar biežu brišanu un laivas stumšanu – pa upi brienami apavi obligāti.

Pēc sniegotām un aukstām ziemām ledus iešana martā parasti iztīra upi no meldru audzēm, aprīlī ūdens vēl turas samērā augsts, taču no maija vidus līdz septembrim pieturas zems, tomēr braucams līmenis, ko var koriģēt vasaras lietavas un negaisi.

Mēmeles krastos gandrīz visā tās garumā ir lauki, lai gan tur, kur tā tek pa robežu – aptuveni 40 km ir samērā mazapdzīvots. Mežains posms Lietuvas pusē sākas aiz Viesītes ietekas. No Dienvidsusējas ietekas upe izveidojusi senleju, kas turpinās līdz pat Mežotnei pie Lielupes. Mēmelē visā tās garumā ir manāma vienmērīga, kaut neliela ūdens kustība – ap 1-2 km/h. Vimbu ķeršanas sezonas laikā upi iecienījuši makšķernieki. 

Nedēļas nogales braucienam ieteicams maršruts no Skaistkalnes līdz Bauskai – tos 48 km var veikt divās dienās. Šajā posmā upe kļuvusi dziļāka - no Brunavas mēdz rūcināt arī motorlaivas.

Attālumi

  • Vecmēmele – Dienvidsusēja – 21 km
  • Dienvidsusēja – Kurmene – 16 km
  • Kurmene – Apašča – 8 km
  • Apašča – Skaistkalne – 11 km
  • Skaistkalne - Jaunmēmele – 11 km
  • Jaunmēmele – Ērgļi – 11 km
  • Ērgļi – Brunava – 6 km
  • Brunava – Lejenieki – 10 km
  • Lejenieki – Bauskas tilts – 9 km
  • Lielupe – 2 km

"Pa straumei" komandas maršruts pa Mēmeli (apmēram 70 km)

"Pa straumei" laivu brauciens pa Mēmeli notika 2019. gada jūlijā. Ūdens upē bija ļoti maz, tomēr brauciens pa skaistās upes vienmērīgi plūstošo straumi bija patīkams un relaksējošs.

Aplūkotais maršruts sākās pie Dienvidsusējas ietekas Mēmelē. Pirmais kultūrvēsturiskais pieturpunkts - Knuta Skujenieka bērnības mājas "Dzirnavnieki". Šeit saite uz brīnišķīgu vietni, kur smelties vispusīgu informāciju par dzejnieka dzīvi un daiļradi.

Nepilnas stundas brauciena attālumā no Skujenieka dzimtas mājām Mēmeles labajā krastā atrodas brīnišķīgais Kurmenes ciems. Kurmenes muiža uzskaitē minēta jau 18. gs. sākumā, kad tā piederēja fon Dorthūzenam, vēlāk tā piederējusi Līdingauzeniem, Volfiem, Komorovskiem. Atsevišķos vēstures posmos šai vietai ir bijis gan vācu nosaukums - Kurmen, gan krievu nosaukums - Kurmenskaja.

Pabraucot vēl pārdesmit minūtes uz priekšu pa upi, tās labajā krastā atrodas atpūtas bāze "Lutauši", kur iespējams ierīkot naktsmītni. Atpūtas bāzē ir labiekārtotas ugunskura vietas, labierīcības, pirts. Ja nav vēlēšanās nakšņot teltīs, ir iespēja gulēt pirts ēkā.

Jaunākās Skaistkalnes karsta kritenes
Jaunākās Skaistkalnes karsta kritenes

Nākamajā dienā, nobraucot dažpadsmit kilometrus, var nonākt pie Skaistkalnes karsta kritenēm, kas atrodas mazliet pirms pašas pilsētas. Skaistkalnē noteikti ieteicams apmeklēt vienu no lielākajām un krāšņākajām Latvijas lauku baznīcām.

Tālāk upe aizved līdz Jaunsaulei, kur iespējams novērtēt bijušās skolas ainavisko atrašanās vietu, ierīkot tur naktsmītnes un āra kamīnā, kas atrodas kalnā pie skolas, pagatavot restorāna cienīgu maltīti.

Nākamā kultūrvēsturiskā un arī apmetnes ierīkošanai piemērotā vieta atrodas pie Viļa Plūdona mājām "Lejenieki".

Lejeniekos zaķīšu pirtiņa
Lejeniekos zaķīšu pirtiņa

Zemnieku saimniecība "Vaidelotes", kur var izbaudīt dažnedažādu garšaugu aromātu un nogaršot tradicionālos Zemgales virteņus, atrodas patālu no upes Codē. Bet noteikti ir vērts pieteikties ciemos pie brīnišķīgās Jātnieku ģimenes.

Maršrutu noslēgt var pie Bauskas pils, bet iesakām aizbraukt līdz vietai, kur, saplūstot Mūsai un Mēmelei, rodas diženā Lielupe.

Ja plāno ceļot ar suni, jāņem vērā, ka Plūdona muzeja telpās un Bauskas pilī ar suņiem iet iekšā nedrīkst. Jāizdomā, kur suni atstāt.

Arī Z/S "Vaidelotes" labāk apmeklēt bez suņa, jo saimnieka suns nav pārāk laipns pret citiem suņiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti