Pa dziļu, krāšņām ainavām bagātu ieleju upe izlokas gar Tērvetes pilskalnu, ko mēdz dēvēt par Cukurkalnu, gar Tērvetes dabas ainavu parku un gar Annas Brigaderes “Sprīdīšiem”, līdz kļūst par Tērvetes ūdenskrātuvi jeb Gulbju ezeru, kur čum un mudž no makšķerniekiem, kuri kāro noķert sapņu lomu. Aiz Gulbju ezera Tērvete atkal ir taisnota un regulēta un savam dabiskajam plūdumam var ļauties vien aiz Zaļeniekiem.
Tērvetes upe ir ļoti mainīga atkarībā no sezonas. Palu laikā tā kļūst mežonīga, strauja un ir laivojama jau no Zelmeņiem, līdz pat ietekai Svētes upē.
Savukārt vasarā Tērvete līdz Gulbju ezeram ir drīzāk brienama ne laivojama. Un tas ir ļoti skaists ūdenstūrisma veids. Ar laivu var izvizināties pa Gulbju ezeru un tālāk airēt līdz ietekai Svētē.
Maršruti
Pavasarī (palu laikā) no Zelmeņiem līdz ietekai Svētē.
Vasarā (ja upē pietiekams ūdens daudzums) no tiltiņa pie Ķērkšļu mājām līdz Tērvetes ietekai Svētē. Pavasarī maršruts no Ķērkšļu mājām līdz Zaļeniekiem aizņem apmēram četras stundas. Vasarā jārēķinās ar ilgāku piedzīvojum. Vairāk informācijas par laivošanas iespējām un maršrutiem var uzzināt, sazinoties ar laivu nomu “Ozolaivas”.
Brīnumainā gārša, tauriņi un zirgi
Tērvetes iepazīšanas ceļojumu noteikti iesakām sākt brīnumu pilnajā Ukru gāršā, kam upe cauri plūst vēl kā pavisam niecīgs grāvelis, ko, izrādās, ļoti iecienījuši melnie stārķi. Te lieliskā mežsarga un dabas pētnieka Agra Ģērmaņa pavadībā var iepazīt ārkārtīgi bagāto un daudzveidīgo īpašā meža pasauli. Gārša ir visauglīgākais meža veids, kur aug gandrīz visas koku un krūmu sugas, bet pārsvarā lapu koki – ozoli, oši un liepas. Ukru gāršā ir izveidota meža un dabas zinību taka, kurā var vērot aizsargājamo augu un putnu daudzveidību.
Tie, kas grib sajust dabas dzīves cikla procesus un meža dzīvotņu spēcīgo savstarpējo saikni, uz šo Zemgales dabas brīnumu droši var doties jebkurā gada un diennakts laikā. Viskrāšņākie pārsteigumi gan sagaida pavasarī un vasarā. Putnu vērotājiem taku apmeklēt iesakāms jūnija sākumā.
Tiem, kuri vēlētos vaigā skatīt staltbriežus, uz Ukru gāršu iesakāms doties septembrī.
Ja ir interese sastapt savvaļas zvērus vai putnus, uz gāršu ieteicams doties agri no rīta. Šī apmēram 3 km garā dabas taka ir diezgan mežonīga, tajā nav ne gludu laipu, ne smalki izpļauta mauriņa. Gluži otrādi – taka ir atstāta pēc iespējas dabiska un neuzpucēta. Tajā viss notiek pa īsto.
Krietnu gabalu pa straumei uz priekšu Tērvetes upes labajā krastā slejas 19 metrus augstais Tērvetes pilskalns, kas tiek dēvēts par Cukura kalnu. Līdz 13. gadsimtam tajā esošā zemgaļu valdnieka pils bija Tērvetes pilsnovada pārvaldes centrs. Noteikti iesakām pilskalnā uzrāpties un no tā augstumiem aplūkot gleznaino apkārtni.
Turpat Tērvetes upes labajā krastā, straumes virzienā pavisam mazliet uz priekšu, atrodas Annas Brigaderes muzejs “Sprīdīši”. Skaistās mājas sākotnēji bijušas ūdensdzirnavas, tad Tērvetes skola, vēlāk tajā dzīvojuši mežziņi, 1922. gadā mājas tika piešķirtas ar izpirkuma tiesībām rakstniecei Annai Brigaderei, un viņai tās kļuva par nozīmīgāko darba un atpūtas vietu, kur sarakstīta virkne dzejoļu, pasaku lugu un triloģija “Dievs. Daba. Darbs”. Sprīdīšos trīs istabas saglabājušās tieši tādā veidolā, kādas tās bija tolaik. Lai varētu pilnībā izbaudīt muzeja apmeklējumu, noteikti iesakām iepriekš pieteikt ekskursiju. Starp citu, Sprīdīšos ir iespējams arī palikt pa nakti viesu mājā un sātīgi paēst kafejnīcā “Sprīdīši”. Šāds serviss lieti var noderēt gan tiem, kas vēlas iejusties Brigaderes pasaulē, gan tiem, kas vēlas kārtīgi izdzīvoties pa Latvijas valsts mežu (LVM) dabas parku Tērvetē. Tā ir viena no iecienītākajām un ģimenei draudzīgākajām atpūtas vietām, kur iespējams izstaigāties pa Pasaku mežu, ielūkoties Rūķīšu mežā un izdauzīties Atrakciju parkā.
Līdzās LVM dabas parkam atrodas arī Tērvetes koka pils, kuras četros stāvos aplūkojama Baltijā plašākā 9.-13. gadsimta zemgaļu materiālās kultūras ekspozīcija. Pilī apskatāma arī zemgaļu valdnieka Viestarda vaska figūra un lielākā zobenu izstāde Latvijā.
Turpat netālu atrodas arī Tērvetes tauriņi – tropisko tauriņu māja, kurā var sajusties kā sutīgos tropos, vērot krāšņu tauriņu lidojumu, iepazīt to dzīves ciklu, uzzināt par tauriņu uzbūvi un attīstību.
Tiem, kas vēlas iepazīt vienus no Latvijas skaistākajiem un cēlākajiem zirgiem, noteikti iesakām doties uz netālu esošo agrofirmu “Tērvete”. Laipnie zirgaudzētavas darbinieki, jāšanas treneri un paši zirgi ar prieku gaida ciemos ikvienu, kurš vēlas savu brīvo laiku pavadīt zirga mugurā.
Dodoties tālāk pa straumei, Tērvetes upe aizvedīs uz Tērvetes ūdenskrātuvi jeb Gulbju ezeru. Šo Latvijas valsts mežu apsaimniekoto ūdenstilpni tiešām iecienījuši gulbji – balto skaistuļu te ir daudz. Bet viņi nav vienīgie, kas te labprāt pavada laiku. Gulbju ezeru iecienījuši arī makšķernieki un atpūtnieki. Te iespējams noķert visdažādākās zivis, tostarp milzu karpas, ko vēlāk turpat uz vietas pie labiekārtotām kempinga mājiņām uzgrilēt un nobaudīt. Jā ir plānots makšķerēt, noteikti jāatceras paņemt makšķerēšanas atļauja.
Kaut arī Tērvetes upe vasarā ir pavisam neliela un laivošanai piemērota tikai īsu posmu, ir skaidrs, ka tās krastos ir ko darīt vairākas dienas pēc kārtas. No sirds iesakām ierakstīt kalendārā Tērvetes piedzīvojuma plānus!