Plaudis jeb breksis
Plaudis (dēvēts arī par breksi) ir lieliska karpu dzimtas zivs, un tā ir ļoti izplatīta visā Latvijā. Plaužus var ķert cauru gadu, nomainot vien makšķerēšanas tehniku un ēsmu. Pavasarī un vasaras sākumā plaudi ķer uz sliekām, savukārt vēlāk jau uz maizes pukučiem. Vasarā plaužus ķert labāk iet agri no rīta, ap vienpadsmitiem plauži nolien dzelmē atpūsties, un tad tos noķert ir grūti.
Ja nu reiz tev ir izdevies noķert kādu plaudi, priecājies un berzē rokas – garda maltīte garantēta. Ja ar plaužu ķeršanu nesokas diez ko labi, nebēdā – vari aizstāt to ar karpu. Graša, iespējams, būs mazliet dūņaināka, bet tas piederas pie lietas. Vēl viena lieta, ko der zināt par plaudi – tā ir ļoti asakaina zivs, tāpēc bieži tiek samalta kotletēs, bet ugunskurā pie upes labāk tomēr izbaudīt ķimerēšanos ar asakām. Tā sanāk veselīgi lēni ēst.
Zemes cepeškrāsnī kūpināts plaudis
Ēdiena gatavošana, ierokot to zemē, cilvēkiem zināma gadu tūkstošiem. Kad cilvēki sāka dzīvot apmetnēs un termiski apstrādāt lielu ēdiena daudzumu. Eiropas teritorijā šādu tehniku izmanto jau kopš neolīta laikmeta, bet īpaši populāras zemes cepeškrāsnis kļuva bronzas un dzelzs laikmetā. Skandināvijā atrasts ārkārtīgi daudz liecību par šīm “virtuves iekārtām”, savukārt daudzviet Dienvidamerikā šādu tehniku joprojām plaši izmanto tradicionālo maltīšu pagatavošanā.
Nepieciešams
Sastāvdaļas 2 porcijām:
- 1 plaudis vai cita baltā zivs (ap 1,5 kg)
- 1 jaunais sīpoliņš
- 2 jaunās bietītes (var izvēlēties arī citus dārzeņus, kas pieejami)
- Sāls
Rīki:
- Lāpsta
- Divas dienas ūdenī mērcēts alkšņa koka dēlītis (mierīgi vari to vilkt līdzi aiz laivas. Dēlītis var būt arī no cita koka, taču alksnis būtu tas labākais, jo tam ir lielisks aromāts. Bērzu gan labāk neizvēlēties – tas pārāk labi deg, skuju kokus arī ne – tie pilni sveķu).
- Kaudze svaigi šķiltu alkšņa zaru (ar visām lapām, turklāt pēc iespējas mitrām)
- Dažas pagales malkas
- Sērkociņi
Pagatavošana
- Vispirms sagatavo zemes cepeškrāsni. Izroc ne pārāk dziļu bedri, iekur tajā ugunskuru un nogaidi, līdz tas pārvērties oglēs.
- Kamēr ugunskurs kuras, sagatavo cepamlietas. Nogriez zivij galvu, izņem iekšas, tad atdali filejas no centrālās asakas. (Lai nekas no zivs neietu zudumā, galvu un asakas izvāri buljonā, ar iekšām uzcienā savu četrkājaino draugu).
- Liec palielos gabalos sagrieztas plauža filejas uz ūdenī kārtīgi izmērcētā alkšņa koka dēlīša, pamīšus zivs gabaliem kārto nelielos gabalos sagrieztas bietītes vai citus dārzeņus, pārkaisi ar sīpolu ripiņām un liec veidojumu bedrē uz oglēm.
- Bedri kārtīgi pārklāj ar alkšņa zariem. Tā, lai veidojas vāks. Cep savu maltīti kādas 20 minūtes.
- Pasniedz siltu, dekorētu ar ēdamajiem pļavas ziediem un zaļumiem.
Rakstu sēriju līdzfinansē: