Līdzīgi kā ražotāja "Pfizer" flakonā iepildītas sešas, nevis piecas zāļu devas Covid-19 vakcīnai, arī katrā "AstraZeneca" flakonā ir pieejamas 11 devas plānoto 10 vietā. Pietiekami daudzi Latvijas ģimenes ārsti šo vienu lieko jeb drošības devu spējuši iegūt jau līdz šim. Un – izdevies vakcinēt vairāk cilvēku, nekā plānots.
Seniori, kuri vecāki par 70 gadiem, ģimenes ārstu praksēs vai slimnīcās tiek vakcinēti jau trešo nedēļu. Taču ne visi uz vakcinācijas kabinetiem paši saviem spēkiem spēj nokļūt. Runa ir par mājas paliatīvajā aprūpē esošajiem. Vakcinācijas projekta birojs vēl tikai plāno sūtīt mobilās brigādes, un pirmās pie pacientiem varētu doties tikai aprīļa sākumā.
Sākotnējā pārbaudē nav konstatēta Ventspils sociālās aprūpes centra "Selga" 90 gadus vecās klientes nāves saistība ar Covid-19 vakcīnu, ko viņa bija saņēmusi vairākas dienas iepriekš.
Cik precīzi var noteikt, kurās vietās cilvēki visbiežāk inficējas ar Covid-19? Vai ticēt baumām, ka vakcinācija varētu notikt piespiedu kārtā, bet tie, kas nepiekritīs, saskarsies ar dažādām sankcijām? Un kāpēc portāls NRA izplata maldinošu informāciju, ka turpmāk varēs sodīt katru, kam mājās atrodas kāda sena lieta? To skaidroja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projektā "Re:Check".
Pagājušajā nedēļā Latvijā sasniegta lielākā vakcinācijas jauda līdz šim – vidēji dienā vakcinēti aptuveni 2500 cilvēku, informē Vakcinācijas projekta birojā. Nedēļas nogalē temps strauji samazinājies, jo gan vakcinācijas punktos, gan iedzīvotāju vidū lielāka vēlme potēties esot darba dienās. Šonedēļ vakcinācijas jauda varētu pieaugt, jo Latvijā piegādās vairāk “AstraZeneca” un “Pfizer” vakcīnu devu.
Pašmājās izstrādā starptautiski atzītu pret Covid-19 vakcinēšanās sertifikātu. Paredzams, ka digitālais rīks jau aprīļa beigās būtu pieejams. Kaut arī vakcinācija norit jau vairākus mēnešus, un katra valsts izsniedz savu potēšanās apliecinājumu, digitālais vakcinēšanās sertifikāts kalpos medicīniskā nolūkā – reģistrēs saņemtās potes, lai, ja nepieciešams, otro vakcīnas devu saņemtu citā valstī.