Latvija saņēmusi "AstraZeneca" vakcīnu piegādi – 43 200 devas, informēja Veselības ministrijā.
Esam saņēmuši daudz kritisku viedokļu un sašutumu, kā mēs tā drīkstējām, kā mēs tā kā kaut ko mērījām un kā mēs vispār varējām ko atļauties secināt. Televīzijas darbu uzraugošā iestāde NEPLP tagad vērtēs, esam vai neesam pārkāpuši likumu, un vai ar savu rīcību gadījumā mēs neesot radījuši draudus sabiedrības veselībai. Veselības ministrs Daniels Pavļuts par to jau ir aplaudējis, savukārt viņam tuvu stāvošs cilvēks nepakautrējās piezvanīt pat raidījuma žurnālistei un bilst, ka mēs, lūk, tagad būšot atbildīgi par daudzu cilvēku nāvi Latvijā, jo ne tā, lūk, izskatījusies “AstraZenecas” vakcīna.
Aptuveni puse pret Covid-19 vakcinēto pirmajās dienās pēc potes saņemšanas jūt gripai līdzīgus simptomus – visbiežāk galvassāpes, nogurumu vai paaugstinātu temperatūru. Šīs izjūtas ir paredzamas un nerada kaitējumu veselībai. Tomēr laikā, kad Latvija gatavojas masu vakcinācijai pret Covid-19, tie, kas vakcīnu jau saņēmuši, iesaka nākamo dienu pēc vakcinācijas ieplānot brīvu, savukārt darba devējiem necensties vienā dienā vakcinēt visu kolektīvu.
Vīrusa SARS-CoV-2 jauno variantu parādīšanās un ātra izplatīšanās rada pētniekiem un epidemiologiem nopietnu jautājumu – vai antivielas, kuras organisms izstrādājis pēc inficēšanās vai vakcinācijas, spēj mūs aizsargāt no inficēšanās ar jauno variantu?
Par spīti tam, ka daudzviet pasaulē vakcinācijas kampaņa pret Covid-19 ir uzņēmusi apgriezienus, arvien biežāk eksperti ir spiesti brīdināt par trešo vai pat jau ceturto saslimšanas vilni. Šādi brīdinājumi izskan abos Atlantijas okeāna krastos. Kamēr vairāki Amerikas Savienoto Valstu (ASV) štati un arī Lielbritānija vietām atvieglo līdzšinējos karantīnas noteikumus, kontinentālajā Eiropā valstis ir spiestas domāt par jauniem ierobežojumiem.
Jaunās pret vakcīnām mazāk jutīgās Covid-19 mutācijas visā pasaulē vēlreiz liek pārskatīt gan drošības pasākumus, gan to, kā, šādiem variantiem vairāk izplatoties, mainīsies vakcinācijas principi, jo vakcīnas būs jāpārveido. Arī Latvijai šis jautājums ir kļuvis aktuālāks, jo no vakcīnām izvairīgākais Dienvidāfrikas paveids, kas konstatēts jau 20 valstīs, cirkulē arī pie mums. Tomēr pagaidām ir pārāk liela neskaidrība, kā pie šīm uzlabotajām vakcīnām tiksim, ja tādas tiks apstiprinātas, un kas notiks ar līdzšinējo vakcīnu krājumiem, ja uz to brīdi tādi būs izveidojušies.