Piektdiena, 1. novembris
Vārda dienas: Ikars
Piektdiena ir klāt!
Šī vasara ir kā agresīvs autobraucējs, kurš piebremzē pie radariem un tālāk turpina skriet. Arī vasara – sākumā uzkurina mums pirti līdz +33 grādiem un tad nomet savu “ātrumu” uz pavasarīgiem +17. Sinoptiķi saka, ka šajās brīvdienās atkal būs karstums. Par visu, arī to, kā bremzēs lidotājus uz ceļa, lasiet mūsu iknedēļas vēstkopā.
NĀVĒJOŠAIS ĀTRUMS
Aizvadīto nedēļu traģisko autoavāriju iespaidā pieņemts lēmums trīskāršot vidējā ātruma radaru skaitu uz Latvijas autoceļiem. Šobrīd tādi ir 16. Tāpat Satiksmes ministrija plāno virzīt izmaiņas, kas paredzētu sodīt autobraucējus arī par ātruma pārsniegšanu līdz 10 kilometriem stundā. Par to trešdien pavēstīja satiksmes ministrs Kaspars Briškens ("Progresīvie"). Secināts, ka šogad pirmajos sešos mēnešos dubultojies to ceļu satiksmes negadījumu skaits, kuros iesaistītas kravas automašīnas.
Foto: Zemgus Zaharāns
SLIMĪBAS LAPAS
Pēdējās dienās daudz diskusiju raisījuši ierosinājumi mazināt darba devēja izmaksas par slimības lapām. Lai arī kāds kompromisa variants tiktu izstrādāts, galavārds būs Saeimas deputātiem. Šobrīd atbalsta Saeimas atbildīgajā komisijā nav. Skandāls sākās, darba devējiem un arodbiedrībām nespējot vienoties par risinājumu darbnespējas lapu apmaksas izmaiņām, tad ar savu piedāvājumu nāca klajā Ekonomikas ministrija kopā ar Labklājības ministriju. Tās rosina samazināt summas, ko darba devēji sedz darbnespējas lapas ņēmējam. Arodbiedrības pret to kategoriski iebilda. Latvijas Darba devēju konfederācija gribētu mainīt slimības lapu regulējumu, padarot to līdzīgāku, piemēram, Igaunijas regulējumam, kur darba ņēmējs uz sava rēķina atver pirmās trīs slimības lapas dienas, nevis, kā tas šobrīd ir Latvijā – vienu dienu.
CITAS ZIŅAS MĀJĀS UN PASAULĒ
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs nolēmis uz vienu gadu apturēt valsts budžeta finansējuma izmaksu Nacionālajai apvienībai, jo politiskā partija 2022. gadā būtiski pārsniegusi pieļaujamo valsts budžeta finansējuma izlietošanas limitu komunikācijai ar sabiedrību un politiskajai aģitācijai. Proti, partija komunikācijai ar sabiedrību un politiskajai aģitācijai izlietojusi 554 627,19 eiro, kas ir par 210 673,59 eiro vairāk, nekā to paredz likums.
Lai nodrošinātu efektīvu universālā pasta pakalpojumu pieejamību dažādām Latvijas iedzīvotāju grupām, Latvijas Pasts saglabās maksimāli plašu pasta nodaļu tīklu – 155 pasta nodaļas. Vienlaikus Latvijas Pasts izstrādājis un iesniedzis Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā jaunu pasta pakalpojuma tarifu projektu, kas nozīmētu atsevišķu pakalpojumu sadārdzināšanos. Ja tarifu plānu apstiprinās, piemēram, vienkāršas iekšzemes vēstules līdz 20 gramiem nosūtīšanas cena no 1,65 eiro mainīsies uz 2,25 eiro.
Pirmdien, 1. jūlijā, Latvijā stājas spēkā Partnerības regulējums, kas paredz ieviest jaunu tiesību institūtu – partnerību. Tagad savas attiecības turpmāk varēs reģistrēt visi pāri, tai skaitā viendzimuma pāri. Pirmais pāris šo iespēju izmantoja uzreiz pēc pusnakts, tiklīdz partnerības noslēgšana Latvijā kļuva pieejama, informēja kustība "Dzīvesbiedri".
Izglītības un zinātnes ministrijas veiktās darbības nav bijušas pietiekami efektīvas, lai nodrošinātu izglītības nozarei nepieciešamo pedagogu sagatavošanu un kopā ar izglītības iestāžu dibinātājiem un vadītājiem sekmētu pedagogu noturību profesijā, to revīzijā konstatējusi Valsts kontrole. Revidenti norāda, ka ik gadu tiek sagatavoti vairāk nekā 1000 pedagoģiskās izglītības programmu absolventu un 81% absolventu uzsāk darbu nozarē. Tomēr 33% jauno pedagogu pamet darbu izglītības nozarē jau pirmo piecu gadu laikā.
Pašlaik Latvija nav efektīva regulējuma, lai aizsargātu iedzīvotājus pret izklaides trokšņiem. Valsts nav radusi efektīvu risinājumu, tāpēc tiesībsargs valdībai devis laiku to rast līdz 1. decembrim. Ja tas netiks izdarīts, tiesībsargs apsvērs iespēju vērsties Satversmes tiesā.
Jāņu nedēļa, kurā smagas narkotiku pārdozēšanas dēļ slimnīcā nonāca vairāk nekā desmit pusaudži, bija kritiskā robeža, kuras dēļ otrdien Veselības ministrijā sasaukta starpinstitūciju sanāksme. Secinājumi ir skarbi – īstermiņā nav iespējams panākt, lai bērnu un jauniešu vidē samazinātos narkotiku lietošana. Pašlaik tendence ir pretēja – dažu gadu laikā atkarību izraisošu vielu lietošana ir dubultojusies.
Jaunajai paaudzei – "Gen Z" un mileniāļiem līdz 30 gadu vecumam – Latvijā nav tādu vīrišķības stereotipu, kādi ir izteikti vecākām paaudzēm. Tādas īpašības kā fiziskais spēks, tiekšanās būt varonim, kā arī dominance un agresija kā vīrišķības raksturojošās īpašības nomaina vienlīdzības apzināšanās, spēja paust emocijas, spēja būt jūtīgam un citas. Tas secināts Rīgas Tehniskās universitātes pētījumā.
ASV prezidents demokrāts Džo Baidens un viņa republikāņu sāncensis Donalds Tramps izmantoja pirmās TV priekšvēlēšanu debates, lai izklāstītu krasi atšķirīgu skatījumu par ASV stāvokli un vietu pasaulē, kā arī apšaubītu konkurenta spēju uzņemties "grūtāko darbu pasaulē". Pirmās debates bija gaidīts notikums, jo pašreizējais Baltā nama saimnieks Baidens un viņa priekštecis Tramps uz vienas skatuves tikās pirmo reizi četru gadu laikā. Baidens arī noraidīja bažas, ka varētu izstāties no cīņas par prezidenta krēslu.
ASV Augstākā tiesa ir nolēmusi, ka bijušie valsts prezidenti ir imūni pret tiesisko vajāšanu par oficiālo rīcību savu pilnvaru laikā. Prezidentus var tiesāt tikai par pārkāpumiem, kas ir veikti, pildot neoficiālos pienākumus. Lieta tika skatīta pēc Trampa ierosinājuma un tieši ietekmēs vairākas pret viņu vērstās kriminālapsūdzības. Tramps jau nosaucis Augstākās tiesas lēmumu par lielu uzvaru. Savukārt pašreizējā prezidenta, demokrāta Baidena ieskatā spriedums grauj likuma varu. Viņš uzskata, ka visi likuma priekšā ir vienlīdzīgi, arī ASV prezidents.
Otrdien Ungārijas valdības vadītājs Viktors Orbāns ieradās vizītē kaimiņvalstī Ukrainā, kur Kijivā tikās ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski un citām Ukrainas amatpersonām. Orbāna vizīte Kijivā ir pārsteigums, jo abu kaimiņvalstu attiecības ir ļoti saspīlētas un Orbāns daudzkārt centies likt šķēršlus palīdzībai Ukrainai. Orbāns pēdējoreiz viesojās Kijivā tālajā 2012. gadā, vēl pirms Krievijas sāktā kara pret Ukrainu. Toreiz viņš tikās ar promaskavisko Ukrainas prezidentu Viktoru Janukoviču. Tagad sarunā Orbāns solīja vienoties par "pirmajiem soļiem" miera panākšanai Ukrainā. Bet otrs temats ir Ungārijas un Ukrainas divpusējās attiecības. Budapeštai ilgstoši svarīgs jautājums ir Ukrainā dzīvojošo ungāru tiesības.
Ceturtdien galvenais notikums pasaulē, kam pievērsta pastiprināta uzmanība, bija Lielbritānijas parlamenta apakšpalātas vēlēšanas. Lielākā daļa vēlētāju aptauju pēdējos mēnešos uzrāda, ka tajās pārliecinošu uzvaru varētu gūt leiboristi, bet valdošajai Konservatīvajai partijai varētu būt sliktākie panākumi pēdējās desmitgadēs. Kādi ir svarīgākie jautājumi, kas var izšķirt vēlēšanu iznākumu, un kā to var izjust valstī dzīvojošie latvieši? To skaidro kolēģi Latvijas Radio.
Šodien un rīt jau desmito reizi notiek sarunu festivāls “Lampa”. Tajā pirmo reizi ar savām diskusijām piedalīsimies arī mēs, sabiedrisko mediju portāls LSM.lv. Apskatiet, par ko mēs runāsim, un pievienojieties!
CEĻŠ UZ PARĪZI
Kvalifikācijas perioda noslēgumā dalību Parīzes olimpiskajās spēlēs nodrošināja septiņi Latvijas vieglatlēti, un ļoti labas iespējas pievienoties viņiem saglabā arī trīssoļlēcēja Rūta Kate Lasmane. Pilnu olimpiskajās spēlēs iekļuvušo vieglatlētu sarakstu publicēs svētdien, kad būs zināmi visi atlēti, kuri dalību atsaukuši. Latvijas sprintere Gunta Vaičule sestdien Valmierā Latvijas čempionātā 400 metru skrējienā laboja savu personīgo rekordu un izpildīja kvalifikācijas normatīvu Parīzes olimpiskajām spēlēm. Taču, atgriežoties no sacīkstēm, Vaičules automašīnā ietriecās dzērājšoferis. Parīzes olimpiskajās spēlēs Latvija pirmo reizi būs pārstāvēta arī daiļlēkšanā. Spēlēm kvalificējusies Latvijas daiļlēcēja Džeja Delanija Patrika.
Parīzes olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība trešdien Rīgā ar 80:89 zaudēja Filipīnu izlasei pēdējā spēlē grupu kārtā. Izredzes uz olimpisko ceļazīmi latvieši gan saglabā, jo grupā nevar ierindoties zemāk par otro vietu, kas nodrošina vietu turnīra pusfinālā.
Lai arī visbiežāk dezinformācija saistās ar sociālajiem medijiem un propagandas vietnēm internetā, tomēr tās ieroču arsenāls ir daudz plašāks par mūsu tradicionālo izpratni. Tā darbojas kā greizie spoguļi, kas izkropļo mūsu realitātes uztveri. Piemērs ir notikumi Parīzē šovasar. Pie Eifeļa torņa tika novietoti pieci zārki, kuri bija pildīti ar ģipsi, ietīti Francijas karogos, un uz zārkiem bija lasāms uzraksts "Franču karavīri Ukrainā". Akcija lika domāt, ka Francijas sabiedrība protestē pret valdības ierosinājumu nosūtīt militārpersonas uz Ukrainu. Tomēr drīz pēc tam policija aizturēja trīs ārvalstu pilsoņus, kuri bija ieradušies Francijā, lai par 400 eiro lielu samaksu izpildītu kāda pasūtījumu un novietotu zārkus noteiktajā vietā.
Pirms desmit gadiem, 2014. gada 1. jūlijā, darbu sāka LSM angļu redakcija. Tolaik tā bija necila – tikai divi darbinieki, viens galds un katram pa klēpjdatoram. "Kopš tā laika esam auguši, un tagad mums ir... divi darbinieki, viens galds un katram pa klēpjdatoram," ironizē angļu redakcijas galvenais redaktors Maiks Koljers. Patiesībā LSM angļu redakcija tika izveidota galvenokārt tādēļ, lai publicētu ziņas par Latvijas sešus mēnešus ilgo prezidentūru Eiropas Savienības Padomē no 2015. gada janvāra līdz jūlijam. Sabiedriskajiem medijiem prezidentūras laikā bija pieejams neliels papildu finansējums. Bija plāns 2015. gada otrajā pusē angļu redakciju slēgt. Laimīgā kārtā tā nenotika, un LSM angļu versija ir kaut kā noklumburojusi veselu desmitgadi.
"Ir tik ārprātīgi daudz šķēršļu un ierobežojumu, ar kuriem ikdienā es un man līdzīgi vecāki nemitīgi cīnās. Mēs izdegam no tā, ka svarīgi ir papīri, nevis cilvēks," rubrikā "Dzīvei nav melnraksta" saka Ilze Vācere, kura audzina bērnu ar autiskā spektra traucējumiem. Sieviete sapņo par pasauli, kurā viņas meitai un līdzīgiem bērniem būs vieta. Ilze stāsta, ka viņas meita ir ļoti sociāla, kas ir nedaudz netipiski cilvēkiem ar autismu, taču tas rada izaicinājumus. Savukārt Ilzi mēdz sadusmot, ja kāds saka, ka cilvēkiem ar autismu nav emociju, jo tā nav tiesa.
2024. gada pirmie seši mēneši paskrējuši kā viens acumirklis. Esam gada pusē, tāpēc ir īstais laiks atskatīties uz jau izlasīto. Te talkā nāk grāmatu blogeri, tik dažādi un atšķirīgi, katrs ar savu grāmatu gaumi un skatījumu, kas lappusēs labs un prātā paliekošs. Desmit latviešu grāmatu apskatnieki izvēlas pirmā pusgada mīļākās grāmatas, apliecinot, ka mums katram kaut kur ir īstā grāmata, prātā paliekoša, sirdi saviļņojoša un tāda, ko neaizmirst arī otrajā gada pusē.
Likteņa un Atmodas tēvs, kurš Latviju notur uz saviem pleciem kā atlants. Dzejnieks ar vīziju un drosmi – modinātājs un Saucēja balss. Cilvēks ar raksturu un Dieva dotu talantu. Kas mums katram un Latvijai ir Jānis Peters? Dzejnieka 85. jubilejā atklājas stāsti – nopietni un pusnopietni, kuros dalās viņam tuvi cilvēki – draugi, kolēģi un savā ziņā arī cīņu biedri.
Vai izcilu aktieri var izaudzināt? "Viņi visi, tie izcilie aktieri, ir līdzīgi – viņi ir līdzīgi savā spējā ātri saprast, ātri reaģēt, ļoti jūtīgi just un ieguldīties, piedāvāt savu. Tās ir īpašības, kas viņiem visiem ir raksturīgas." Režijas un pedagoģijas meistari Māra Ķimele un Elmārs Seņkovs tiekas sarunu ciklā "Teātra garša".
Pirmais solis, kā pārtraukt pārēšanos vakaros, ir sākt ievērot regulāras un ar uzturvielām pilnvērtīgas ēdienreizes, jo, runājot ar cilvēkiem, kuriem raksturīga pārēšanās dienas beigās, nereti dzirdams iemesls – dienas laikā nesanāca paēst. To raidieraksta "LSMnīca" ciklā "Labākās zāles" saka klīniskā psiholoģe ar izglītību uztura zinātnē Anita Salnāja, kura arī skaidroja, ko nozīmē emocionāla ēšana un kādos gadījumos cilvēki vairs neizjūt sātu.
Virspusēji varētu šķist, ka zivīm jāspēj pielāgoties ūdens temperatūrai, piemēram, vēsākas temperatūras meklējumos vienkārši nolaižoties dziļāk dzelmē. Realitātē tas nav tik vienkārši. Atsevišķām zivju sugām 15 grādu temperatūra Baltijas jūrā var būt arī letāla, raidījumā "Zināmais nezināmajā" skaidroja ihtiologs un zinātniskā institūta "BIOR" pētnieks Ivars Putnis. Katrai zivju sugai ir sava ūdens temperatūra, kurā tā jūtas vislabāk, pie kuras tā spēj gan nārstot, gan baroties, gan augt.
Jānis Budēvičs Aizkraukles novada Jaunjelgavā kopā ar sievu Zani kūpina gaļu, desas un zivis. Jānis astoņus gadus dzīvoja un strādāja Norvēģijā, bet pirms sešiem gadiem atgriezās Jaunjelgavā, lai no jauna koptu dzimtas īpašumu. Viņi atzina, ka Latvijā, lai nopelnītu, jāstrādā daudz vairāk, taču Norvēģijā viņi vienkārši nejutās kā mājās."Ja nejūties tur kā mājās, kā savā vietā, ja gribas būt mājās, tad ir jāpārlauž bailes un vienkārši jābrauc atpakaļ – tur, kur jūties kā savā vietā.” Jānis un Zane izveidojuši arī paši savu gaļas veikalu "Lauva", viņi stāstīja raidījumā "Stiprie stāsti".
Latvijas Radio šonedēļ ir viena nozīmīga jubileja. Ceturtdien, 4. jūlijā, Latvijas Radio ētera personība, leģendārais sporta žurnālists un komentētājs, savulaik populārā raidījuma "Mikrofona aptauja" veidotājs Gunārs Jākobsons svinēja 70. gadadienu radio ēterā. Tas ir ne tikai Latvijas, bet pasaules mēroga sasniegums (šī brīža pasaules rekords ir teju 72 gadi radio ēterā). Jākobsons savu debiju ēterā piedzīvoja 1954. gada 4. jūlijā, kad veidoja sižetu no Engures zvejnieku kolhoza sporta spēlēm.
Dalieties savās pārdomās un ieteikumos, vēstkopas uzlabošanai, - [email protected]