Latvijas Radio Ukrainā: Uzņēmumi, greznas jahtas un mājokļi – Ukraina konfiscē Krievijas kara atbalstītāju īpašumus

Oligarha Oļega Deripaskas rūpnīcas, brāļu Rotenbergu tirdzniecības centrs un Putina līdzgaitnieka Viktora Medvedčuka superjahta – šie ir tikai daži no sankcijām pakļauto krievu oligarhu īpašumiem, kas konfiscēti pilna apmēra kara laikā Ukrainā.

Latvijas Radio Ukrainā: Uzņēmumi, greznas jahtas un mājokļi – Ukraina konfiscē Krievijas kara atbalstītāju īpašumus
00:00 / 12:03
Lejuplādēt

"Te tā ir – "Royal Romance"! TSN filmēšanas grupai izdevās nokļūt uz jahtas. Tā ir viena no lielākajām pasaulē. Nodevēja un Putina sabiedrotā jahta!" sajūsmināta pauž kāda žurnāliste.

Ir februāra beigas, kad ukraiņu tiesībsargu,  amatpersonu un žurnālistu kopīgā delegācija ieradusies Horvātijā. Mērķis ir klātienē pirms pārdošanas apskatīt par labu Ukrainai arestēto prokrieviskā oligarha – Putina cieša sabiedrotā un kādreizējā Ukrainas Augstākās Radas deputāta jahtu. 

Ukraiņu amatpersonas šo Medvedčuka sievai pastarpināti piederošo īpašumu uzgāja pēc pilna apmēra iebrukuma sākuma.

Ar Horvātijas tiesas lēmumu jahta arestēta un nodota Ukrainas Nacionālajai valsts aktīvu meklēšanas un pārvaldības aģentūrai, bet reāli tā nostāvējusi kādā kuģu remonta uzņēmumā Horvātijā, Adrijas jūras krastā.

Jahtu visu šo laiku turpināja apkalpot oligarha uzturētā apkalpe, un nokļūšana uz tās klāja ukraiņu delegācijai nenākas viegla. Viņus tur sagaida Medvedčuka advokāti.

"Ļoti sagatavoti advokāti. Bija gatavojušies. Bet mēs no savas puses arī negulējām – bijām gatavojušies," sacīja Ukrainas Nacionālas aktīvu meklēšanas un pārvaldības aģentūras (ARMA) pārstāvis.

Pēc vietējās policijas un tiesas iesaistes Ukrainas Ģenerālprokuratūras, Valsts īpašumu pārvaldīšanas aģentūras pārstāvjiem un žurnālistiem tomēr izdodas uzkāpt uz klāja. Taču, pirms apskatīt peldlīdzekli, visiem esot jānovelk apavi, lai nesabojātu smalko klāju.

"Mums atļauj nofilmēt tikai vienu kajīti viesiem. Tās apdarē izmantots sarkankoks. Pie sienas – franču gleznotāja Pola Gogēna reprodukcija darbs, kura oriģināls atrodas Krievijā, Ermitāžā," stāstīja žurnāliste. "Un ekskluzīvākā vieta uz šīs jahtas ir baseins uz klāja! Tas ir lielākais baseins, kādu uz kuģa uzstādījis šīs jahtas būvnieks."

Ukrainas politiķis Medvedčuks šo 92 metrus garo superjahtu iegādājiees neilgi pēc Eiromaidana revolūcijas 2014. gadā. Jahtas vērtību mediji lēš ap 200 miljoniem ASV dolāru jeb 187,5 miljoniem eiro.

Medvečuks tiek raksturots kā viens no lielākajiem "krievu pasaules" lobistiem Ukrainā. Viņa meitas krustēvs ir Vladimirs Putins. Abi savu saikni publiski nav slēpuši, un tas Medvedčukam daudz kur pavēra durvis. Viņš bijis Ukrainas parlamenta deputāts no vēlāk aizliegtās partijas "Opozīcijas platforma – par dzīvību". 

"Es neuzskatu Krieviju šajā situācijā par agresoru," savulaik Krievijas aktivitātes Ukrainā raksturojis Medvedčuks.

Pirms vairākiem gadiem viņam cēla apsūdzību valsts nodevībā un nāca gaismā arī politiķa bagātības – ekskluzīvie īpašumi, zelta podi, privāts vilciena vagons un daudzas citas lietas. 

Pēc pilna apmēra iebrukuma sākuma Medvedčuks mēģināja bēgt no Ukrainas, taču tika aizturēts un pēcāk iemainīts Krievijai pret 200 karagūstekņiem. Tagad Medvedčuks dzīvo Maskavā un no turienes Ukrainas tiesās mēģina panākt sev labvēlīgu lēmumus par sankciju atcelšanu, parlamenta deputāta mandāta atgūšanu un Ukrainas pilsonības atjaunošanu.

Paralēli tam viņš Krievijā darbojas politiskā veidojumā "Cita Ukraina", kura biedri atkārto Krievijas propagandas naratīvus. 

Medvedčuka superjahtas īpašumtiesības sākotnēji bija paslēptas ārzonu firmās, bet pēdas galu galā sadzītas, un šopavasar Ukraina gatavojas jahtu pārdot.

"Pirmo reizi Ukrainas vēsturē un ARMA praksē aktīvu meklēšanas un pārvaldības aģentūra paziņo, ka uzsāk ārzemēs arestēto aktīvu realizāciju – ar Medvedčuka jahtu "Royal Romance","

sacīja Ukrainas Nacionālas aktīvu meklēšanas un pārvaldības aģentūras jeb ARMA vadītāja Olena Duma.

"Mēs jau saņemam pieteikumus no pasaules izsoļu namiem. Uzvarētājs rīkos publisku konkursu un ieies vēsturē kā sabiedrotais cīņā pret ļaunumu. Bet tas, kurš iegādāsies Medvedčuka jahtu, dos politisku sitienu Putina režīmam un ieies pasaules vēsturē. Nauda no jahtas pārdošanas tiks izmantota Ukrainas aizsardzības spēju stiprināšanai," viņa turpināja.

ARMA izlikusi pārdošanā arī Medvedčuka ekskluzīvās automašīnas, pulksteņus un plāno pārdot arī vairāk nekā 260 viņam piederējušās gleznas.

Taču Medvedčuks nav vienīgais, kura aktīvi Ukrainā tiek konfiscēti par labu valstij.

Latvijas Radio vērsās pie Ukrainas Tieslietu ministrijas, lai noskaidrotu, cik daudz sankcijām pakļauto krievu oligarhu īpašumu jau Ukrainā ir konfiscēti.

Lai arī klātienes intervijai amatpersonas neatrada laiku, tika saņemtas izvērstas rakstiskas atbildes uz šiem jautājumiem.

"Pašlaik Tieslietu ministrija iesniegusi 40 prasības Augstākajā pretkorupcijas tiesā par sankcijām pakļauto personu aktīvu konfiscēšanu. Šobrīd izskatīšanā tiesā – toskait apelācijas instancē – atrodas astoņi pieteikumi. 32 lēmumi ir stājušies spēkā," liecina ministrijas sniegtā informācija.

Lēmumi par sankcijām pakļauto personu īpašumu konfiskāciju tiek pieņemti pēc ministrijas pieprasījuma ar tiesas lēmumu. Tas ir kara laika regulējums un ir spēkā no 2022. gada 24. maija līdz brīdim, kad karastāvoklis tiks atcelts.

Ierosinājums sankcijām pakļauto personu īpašumu konfiscēšanai tiek sagatavots, ja persona finansē agresiju pret Ukrainu, tajā skaitā maksājot nodokļus Krievijā. Tāpat – ja persona veic ieguldījumu Krievijas agresijas pret Ukrainu materiāli tehniskajā nodrošināšanā vai, piemēram,  bijusi iesaistīta lēmuma par bruņotu agresiju pret Ukrainu pieņemšanā, skaidroja ministrijā.

Tāpat īpašumu konfiskācija tiek prasīta sankcijām paklautām personām, kas veikušas Krievijas agresijas slavināšanu, piedalījušās tā dēvēto "referendumu" rīkošanā okupētajās Ukrainas daļās  un citās aktivitātēs.

"Kopumā saskaņā ar Valsts administratīvās tiesas lēmumiem, kas stājušies spēkā, konfiscēti aptuveni 160 miljoni hrivnu jeb 3,78 miljoni eiro, 148 nekustamā īpašuma objekti – zemes gabali, ražošanas telpas, mājas, dzīvokļi, darbnīcas, korporatīvās tiesības 41 uzņēmumā, 308 kustamie īpašumi – transportlīdzekļi, kuģi, lidmašīnu rezerves daļas, aprīkojums, 537 vēstures un kultūras vērtības," skaidroja ministrija.

Pirmais tiesas lēmums par sankcijām pakļautas personas aktīvu konfiscēšanu Ukrainas labā tika pieņemts attiecībā uz vienu no bagātākajiem Krievijas oligarhiem Vladimiru Jevtušenkovu.

Viņam piederošais uzņēmums Krievijā ražo militāriem nolūkiem izmantojamas radioelektronikas, vadības un sakaru iekārtas, kā arī militāros dronus. Ukrainā ar tiesas lēmumu viņam konfiscēti 17 nekustamie īpašumi un īpašumtiesības 5 uzņēmumos, kas Jevtušenko piederēja pastarpināti.

Īpašumi konfiscēti vēl virknei citu oligarhu. 

"Varam norādīt uz konfiscēto aktīvu daudzveidību – no transportlīdzekļiem, nekustamajiem īpašumiem, vērtīgiem mākslas priekšmetiem līdz korporatīvajām tiesībām uzņēmumos, kas sankcijām pakļautajām pusēm nepieder tieši, bet gan pastarpināti. Galvenās lielākās lietas – tās ir Krievijas oligarhu Oļega Deripaskas, brāļu Rotenbergu, Mihaila Šelkova, Jevtušenkova un bijušā Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča lietas," skaidroja ministrija.

Pieminētajam Krievijas oligarham Oļegam Deripaskam Ukrainā konfiscētas daļas Zaporižjas Alumīnija ražošanas kombinātā un vēl divas citas lielas ražotnes.  

Savukārt brāļiem Rotenbergiem, kuru būvuzņēmums cēla tiltu uz Krimu, Ukrainā konfiscētas daļas Kijivas tirdzniecības centrā "Ocean Plaza".

Darbs pie sankcijām pakļauto personu aktīvu apzināšanas un īpašumu konfiscēšanas gan turpinās un tas nav vienkāršs.

Par to vedina domāt arī krievu oligarha Mihaila Fridmana un Latvijas pilsoņa Pjotra Avena  kompānijas šopavasar iesniegtais pieteikums starptautautiskajā tiesā pret Ukrainu par viņiem piederējušās "Alfa Bank" nacionalizēšanu Ukrainā. Oligarhi prasa no Ukrainas miljardu dolāru, bet ukraiņi uzskata, ka lieta tiesā izgāzīsies.

"Mūsdienu demokrātiskajā pasaulē ir iespējas aizstāvēt savas intereses tiesu sistēmā. Attiecīgi – Krievijas Federācija to ļoti bieži izmanto. Tajā skaitā Krievijas Federācijas pārstāvji – krievu oligarhi – izmanto mūsu demokrātisko valstu instrumentus un mēģina pasargāt savas autoritārās vajadzības. Vai šī prasība būs veiksmīga? Visdrīzāk nē, jo gan Fridmans, gan daudzi citi oligarhi tieši vai netieši piedalās represīvā režīma finansēšanā Krievijā, kas pārkāpj daudzu starptautisko tiesību normas, tiesības un tā tālāk. Tāpēc – kā procedūra – viņiem ir tādas tiesības.

No morāles viedokļa – es saprotu, ka tas izskatās pretīgi. Bet demokrātija ar to arī ir stipra, ka dod iespēju, piedodiet, pēdējiem neliešiem aizstāvēt savas tiesības," pauda Ukrainas prezidenta biroja padomnieks Mihailo Podoļaks.

Intervijā Latvijas Radio viņš arī pauda viedokli, ka pasaules demokrātisko valstu saimei beidzot jāvienojas par lēmumu Ukrainai nodot Eiropā un citviet iesaldētos Krievijas valsts aktīvus 300 miljardu ASV dolāru (281,4 miljardu eiro) apmērā. Nauda šobrīd Ukrainai vajadzīga kā nekad.

"Man liekas, ka tas būtu absolūti taisnīgi un objektīvi un nenovestu pie esošā globālā finanšu un banku tirgus noteikumu iznīcināšanas. Kāpēc? Krievijas Federācija nešaubīgi ir pārkāpusi starptautiskās tiesības. Pilnā apmērā. Tā veic agresīvu, neizprovocētu okupācijas karu. Tas nozīmē, ka tā pārkāpj starptautiskās tiesības, starptautiskās humanitārās tiesības, konvencijas un tā tālāk. Par to ir jāmaksā šeit un tagad. Nevis kaut kad, bet šeit un tagad," viņš teica.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti