Jau piektdien varētu stāties spēkā jaunie noteikumi, kas liks Covid-19 vakcīnu ražotājiem informēt muitas dienestus un Eiropas Komisiju par nodomu eksportēt vakcīnas ārpus Eiropas Savienības (ES) teritorijas.
Šajā sezonā gripas izplatība Latvijā ir zema, kam par iemeslu, ļoti iespējams, ir ne tikai cilvēku pieaugošā interese par vakcinēšanos, bet arī ieviestie Covid-19 drošības pasākumi – cilvēki mazāk kontaktējas, lieto sejas aizsargmaskas, dezinficē virsmas un rokas, mācības notiek attālināti, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģe Raina Nikiforova.
Latvijas iedzīvotāju pieteikšanās uz vakcīnām pret Covid-19 paredzēta vietnē “Manavakcina.lv”, kura ceturtdien, 28. janvarī, bija īslaicīgi pieejama testa režīmā, un vairāki lietotāji to jau bija pamanījuši un reģistrējušies. Taču atbildīgās iestādes skaidroja, ka šī vietne sāks darbu tikai februārī, un testa versijā pieteiktā reģistrācija nebūs spēka. Tiesa, reģistrējušies lietotāji saņems aicinājumu pieteikties vēlreiz, kad vietne sāks darbu oficiāli.
Kādas blaknes var izraisīt Covid-19 vakcīna, kā zināt par iespējamām alerģiskām reakcijām, un vai jābrīdina ģimenes ārsts pirms vakcinācijas? Uz šiem Latvijas Radio klausītāju jautājumiem pirms masveida vakcinācijas pret Covid-19 atbildēja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, kā arī Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.
Lai gan, sākot vakcināciju, uzsvērts – pirmo poti potējot, vakcīna otrai tiek rezervēta no jau piegādātajām, Latvijā izpotēts gandrīz viss atvestais nelielais “Moderna” vakcīnu krājums. Tas nozīmē, ka otrās devas netiek turētas rezervē, un pašlaik ar “Moderna” sapotēto cilvēku revakcinācija ir pilnībā atkarīga no tā, vai atvedīs solītās nākamās vakcīnas partijas.