Lielbritānijas farmācijas kompānija "AstraZeneca" brīdinājusi, ka tās Covid-19 vakcīnas piegādes Eiropas Savienībai (ES) būs "mazākas, nekā sākotnēji bija gaidāms". Līdz aprīlim Latvija varētu saņemt vien 110 000 devu no šī ražotāja, medijiem pastāstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par”!), atsaucoties uz neapstiprinātu informāciju.
Aizvadītājā nedēļā Pasaules Veselības organizācija (PVO) sadarbībā ar Eiropas Zāļu aģentūru un Upsalas Monitoringa centru veikusi izvērtējumu par Norvēģijā saņemtajiem blakusparādību ziņojumiem un secinājusi, ka vakcīnas pret Covid-19 nav izraisījušas vai kā citādi veicinājušas nāvi personām virs 85 gadu vecuma ar ļoti vāju veselību, informēja Latvijas Zāļu valsts aģentūrā. Eiropas Savienībā (ES), tostarp arī Latvijā, netiek mainītas rekomendācijas vecāka gadagājuma cilvēku vakcinācijai.
Vai vakcinācija pret Covid-19 nodrošina cilvēku no tālākas vīrusa pārneses, un cik ilgi vakcīna pilda savu funkciju, uz šiem Latvijas Radio klausītāju jautājumiem pirms masveida vakcinācijas pret Covid-19 atbildēja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, kā arī Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.
No tiem, kuri mājās runā latviešu valodā, vakcinēties pret Covid-19 gatavojas 58%, no tiem, kuri runā krievu valodā, – 37% respondentu, liecina aptauja, kuru pēc LSM.lv pasūtījuma veicis sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS. Atšķirības ir arī starp citām grupām, tomēr valodas ziņā tās ir visvairāk izteiktas. Taču iemesls, kā liecina aptauja, nebūt nav “koviddisidentisms” (tas kā masveida fenomens aptaujā netika atklāts), bet pilnībā racionāls – cilvēki atzīst, ka viņiem pietrūkst ticamas informācijas un ka viņi ir ļoti neapmierināti ar valdības darbu.
Ir konstatēti vairāki gadījumi gan Rīgā, gan reģionos, kad mediķi laikā starp pirmās un otrās Covid-19 vakcīnas devas saņemšanu, inficējušies ar Covid-19. Patlaban viņi atrodas karantīnā un otro vakcinācijas devu drīkstēs saņemt pēc slimības beigām. Visvairāk mediķu pēc pirmās vakcīnas devas saslima Stradiņa slimnīcā.
Veselības ministrija ir izskatījusi 416 pretendentu pieteikumus un izveidojusi Vakcinācijas projekta biroja komandas kodolu, kurā strādās pieci profesionāļi ar pieredzi nacionāla un starptautiska mēroga pasākumu īstenošanā. Vakcinācijas biroju vadīs bijusī Dziesmu un deju svētku izpilddirektore Eva Juhņēviča, informēja Veselības ministrija.
Līdz 20. janvārim Latvijā ir saņemti 14 ziņojumi par novērotām iespējamām “Pfizer”/”BioNTech” izstrādātās Covid-19 vakcīnas blaknēm pēc otrās devas saņemšanas. Šajā laikā ar otro vakcīnas devu Latvijā vakcinēti 2126 cilvēki, līdz ar to par blaknēm ziņojis mazāk nekā 1% vakcinēto, informēja Zāļu valsts aģentūra.