4. studija

Zīmju valodā. 4. studija

4. studija

Kur, mainoties valdībām, pazudis būtisks likumprojekts par atbalstu daudzbērnu ģimenēm?

Vai kermeņa temperatūra mainās atkarībā no termometra izvēles?

Termometri un ķermeņa temperatūras mērīšana – kāpēc atšķiras rādījumi?

Aptiekās varam nopirkt dažādu veidu un arī dažādu ražotāju termometrus, taču cilvēkiem nereti rodas jautājums – kuri ir precīzāki. Kā Latvijas Televīzijas raidījumam "4. studija" skaidroja speciālisti – ja termometri strādā, kā nākas, nav izlādējušies vai sabojājušies, tad būtiskām atšķirībām mērījumos nevajadzētu būt, un jāņem vērā, ka arī ķermeņa temperatūra uz pieres un padusē var nebūt pilnīgi vienāda.

Klāsts aptiekās

Raidījuma skatītājs Arnis vaicāja: "Aptiekās pārdod vairāku veidu un ražotāju termometrus, bet tie visi rāda atšķirīgu mērījumu, (..) citreiz pat atšķirība var būt, piemēram, no 35,9 līdz 37,2! Vai tas nevar būt par iemeslu tik lielam slimojošo skaitam?"

Aptiekās patlaban nopērkami elektroniskie bezkontakta termometri, elektroniskie kontakta termometri un termometri ar metāla maisījumiem. Kādreiz plaši lietotie dzīvsudraba termometri ir aizliegti, ja vien šis termometrs nav saglabājies mājas aptieciņā, un tos aptiekās jau vairākus gadus nevar iegādāties.

Farmaceite Zane Melberga skaidroja, ka tagad aptiekās pieejami termometri, kas vizuāli ir līdzīgi dzīvsudraba mērierīcei, taču satur citu metālu maisījumu. Tāpat pieejami elektroniskie termometri, kurus var likt mutē vai padusē, kā arī bezkontakta elektroniskie termometri. Speciāliste norādīja, ka elektroniskie termometri ļoti labi strādā tad, kad ir paaugstināta temperatūra, bet pie temperatūras, kas zemāka par 37 grādiem, var niķoties.

Uz jautājumu, kādus termometrus pircēji visbiežāk iegādājas, farmaceite, atbildēja, ka visus pērk vienādi bieži, taču galvenais – lai termometrs būtu ērts lietotājam. "Ir jāskatās tā, lai būtu ērti, lai jūs saprastu, kā viņu lietot. Protams, ja tā būs ģimene, tad ļoti labi ir šie bezkontakta termometri, viņi būs daudz un dažādiem mērķiem," viņa norādīja.

Farmaceite skaidroja, ka tik lielai atšķirībai kā skatītāja minētie divi grādi nevajadzētu būt, visdrīzāk tad ir jāpārbauda termometrs. Viņas ieteikums arī – rūpīgi izlasīt lietošanas instrukciju. "Divi grādi, ja mēs domājam tā, piemēram, uz 36,5 un 38,5 – nu, tik liela atšķirība nebūs, pāris iedaļu atšķirība noteikti būs," viņa sacīja, norādot, ka ir jāatceras – elektroniskajiem termometriem var arī būt beigusies baterija.

Ko lieto slimnīcās

Tikmēr interniste Liene Martinsone-Bērzkalne skaidroja, ka uzņemšanas nodaļā medicīnas iestādē, kur viņa strādā, lieto bezkontakta digitālos termometrus vai arī kontakta termometrus, ko liek ausī un ātri nosaka temperatūru.

"Tie, kas ir bezkontakta digitālie termometri, tie, kur mēs no attāluma kaut ko mēģinām noķert, – tie ir diezgan precīzi, bet tomēr, ja man būtu jāsalīdzina, vai es izmantoju stikla termometru vai to bezkontakta, tad es labāk ņemtu stikla termometru," viņa sacīja.

Mērot temperatūru, ir jāņem vērā arī dažādi ārvides un iekšvides faktori, kuri cilvēka ķermeņa temperatūru var ietekmēt.

"Temperatūrai ir divi veidošanās veidi, visa ārvide, kas var ietekmēt temperatūru kā tādu, kaut vai pamērot sutīgā dienā temperatūru, un arī tas, ko mēs pirms tam esam darījuši, teiksim, skrējuši krosu un tad mēģinām mērīt," viņa sacīja.

Savukārt Stradiņa slimnīcas Ambulatorā ķirurģiskā centra virsmāsa Evita Dundure-Karona  pauda, ka pārsvarā slimnīcā izmanto elektroniskos termometrus, taču arī "parastie, padusē bāžamie" aizvien ir mediķu cieņā. Protams, ne vairs dzīvsudraba, bet gallija, jo tie ir drošāki.

Virsmāsa skaidroja, ka atšķirībām rādījumos, ja divi termometri funkcionē kā nākas, nevajadzētu būt. Tāpat arī jālūko, kā ievietots parastais termometrs, lai tas nebūtu ielikts padusē pavirši. Jāņem arī vērā, ka var būt atšķirības, kur mēra temperatūru – uz pieres vai padusē.

Vaicāta, vai, mērot temperatūru ar digitālo un gallija termometru, varētu būt liela atšķirība, mediķe sacīja: "Tad būtu jautājums, vai viņi abi divi strādā? Vai viens no viņiem nav sabojājies, jo tik liela starpība starp diviem termometriem man liktos aizdomīga."

Lai aizdomīgs neliktos arī pats termometrs, Veselības inspekcija informē par dažādiem novērtēšanas pasākumiem pirms termometra iegādes, lai pārliecinātos par preces kvalitāti.

Inspekcijas Medicīnisko ierīču uzraudzības nodaļas vadītāja Jeļena Cīrule uzsvēra, ka termometram jābūt CE marķējumam ar četriem cipariem, kā arī lietošanas instrukcijai valsts valodā.

Tātad katram termometram, izrādās, ir savi plusi un mīnusi; ir jāņem vērā arī dažādi papildu faktori un pat tehnika, kādā temperatūra tiek mērīta; elektroniskajiem termometriem svarīgi pārbaudīt baterijas; svarīgi arī tas, kur un kā termometrs iegādāts – aptiekā vai pie ielu tirgotāja un vai tam ir visi vajadzīgie marķējumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti