Par projektu «ES partiju šķirotava – VoteMatchEU» pirms 2024. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanām

Portāla LSM.lv anketa "ES Partiju šķirotava – VoteMatchEU" izveidota 2024. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Tās saturu veidoja "Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS" sadarbībā ar Nīderlandes organizāciju "ProDemos - House for Democracy and the Rule of Law.", bet anketas formu veidoja portāls LSM.lv.

"ES partiju šķirotava – VoteMatchEU" ir starptautiski veidota 2024. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanu partiju šķirotava. Tā ļauj vēlētājam ne tikai noskaidrot, ar kuru Latvijas politiskās partijas pieteikto sarakstu viņam visvairāk sakrīt politiskās nostājas Eiropas Savienībai aktuālos jautājumos, bet arī dod iespēju salīdzināt savas nostājas ar partijām citās Eiropas Savienības valstīs.  Šis ir trešais anketas izlaidums: pirmā anketa "VoteMatch Europe" bija pieejama Eiropas Parlamenta vēlēšanās 2014. gadā. Autortiesības uz šo anketu pieder organizācijai "ProDemos - House for Democracy and the Rule of Law." "VoteMatch" modelis un licences turētājs ir "StemWijzer", kas ir partiju salīdzināšanas anketa, kas pirmo reizi tika iedarbināta Nīderlandē 1989. gadā.

Darbs pie "VoteMatch Europe" šķirotavas sākās, kad 2023. gada rudenī un 2024. gada sākumā starptautiskie partneri izveidoja sarakstu ar aptuveni 60 kopīgiem apgalvojumiem, no kuriem pēc tam atlasīja 25 tādus, kas būtu uzdodami partijām visās Eiropas Savienības dalībvalstīs. Šo apgalvojumu kopums aptver plašu politiku loku jomās, par kurām lemj Eiropas Parlaments vai kas saistīti ar Eiropas Parlamenta darbu. Šie apgalvojumi tika balstīti pētniecībā par nākamā perioda Eiropas Parlamentam svarīgiem jautājumiem un šo jautājumu nozīmīgumu vairākumā Eiropas Savienības dalībvalstu. 

Ar "VoteMatch Europe" komandu no Latvijas piekrita sadarboties Sabiedriskās politikas centrs "Providus", kas katru no 25 apgalvojumiem pārtulkoja no angļu valodas latviešu valodā. Papildus "Providus" eksperti katram no 25 apgalvojumiem uzrakstīja skaidrojošu pavadošo tekstu 2–4 teikumu garumā, lai palīdzētu gan partijām, gan lietotājam padziļināti izprast katra apgalvojuma būtību un dažādus argumentus par un pret to. 

"Providus" darbs pie anketas  "ES partiju šķirotava – VoteMatchEU" tika finansēts kā viena no aktivitātēm projektā "Risinājumi labākai Latvijas pārvaldībai", kuru finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par anketas saturu atbild biedrība "Sabiedriskās politikas centrs "Providus".

2024. gada aprīlī "Providus" rīkoja divas fokusgrupas ar kandidātiem un citiem partiju pārstāvjiem, kā arī nevalstisko organizāciju pārstāvjiem par apgalvojumu formulējumu. Visām partijām un partiju apvienībām, kas bija pieteikušas savu dalību Eiropas Parlamenta vēlēšanām, tika aizsūtīti uzaicinājumi piedalīties šajās fokusgrupās. Pirms fokusgrupām dalībniekiem tika nosūtīti apgalvojumi ar skaidrojumiem, dodot viņiem iespēju rakstiski sniegt savus komentārus. Pirmajā fokusgrupā piedalījās astoņi dalībnieki un otrajā – divi dalībnieki. Pēc fokusgrupām "Providus", balstoties uz fokusgrupu dalībnieku ieteikumiem, pielaboja dažu jautājumu skaidrojumus.  

Portāls LSM.lv deva iespēju uz anketu atbildēt visām Eiropas Parlamentam kandidējošām partijām. Balstoties uz sākotnējām partiju atbildēm (no sešiem sarakstiem) uz apgalvojumiem, "Providus" izvēlējās 20 apgalvojumus, kas tika iekļauti anketas gala versijā, kas būs redzama Latvijas lietotājam. Atmesti tika pieci apgalvojumi, kur partiju atbildes bija pārāk vienveidīgas un kuri Latvijas vēlētājam nav kritiski svarīgi (piemēram, anketā tika atstāts jautājums par ES dalībvalsts statusu Ukrainai par spīti vienveidīgajām partiju atbildēm tādēļ, ka jautājums Latvijas vēlētājiem ir svarīgs).

No lietotājiem redzamās anketas tika izņemti šādi apgalvojumi: (1) Eiropas Savienībai arī turpmāk ir jāatzīst atomenerģija kā ilgtspējīgs enerģijas avots; (2) Eiropas Savienībai vajadzētu ierobežot attīstības palīdzību valstīm, kas neuzņem atpakaļ tos patvēruma meklētājus, kuru patvēruma pieteikumi ir tikuši noraidīti; (3) Jāatjauno pastāvīgas robežu kontroles starp visām Eiropas Savienības dalībvalstīm; (4) Eiropas Savienībai vajadzētu vairāk līdzekļus ieguldīt Eiropas pārrobežu dzelzceļa maršrutos; (5) Studentiem, kuriem ir maz resursu, vajadzētu saņemt lielāku "Erasmus+" stipendiju nekā tiem studentiem, kuriem ir vairāk resursu.

Šie jautājumi gan joprojām tika uzdoti partijām tādēļ, ka tie vajadzīgi citām Eiropas Savienības dalībvalstīm, lai šo valstu pilsoņi, aizpildot anketu savā dalībvalstī, varētu salīdzināt savas pozīcijas arī ar Latvijas partiju pozīcijām. Katrai dalībvalstij savā anketā ir jāizmanto vismaz 15 no 25 kopīgajiem jautājumiem.

Latvijā redzamajai anketai "Providus" izvēlējās 20 jautājumus. 

Aizpildot anketu, uz katru no apgalvojumiem tiek doti pieci atbilžu varianti: "Pilnībā piekrītu", "Drīzāk piekrītu", "Nezinu", "Drīzāk nepiekrītu", "pilnībā nepiekrītu". Blakus katram apgalvojumam parādās arī skaidrojošais teksts, kas palīdz lietotājam labāk saprast apgalvojuma kontekstu.

Lietotājam aizpildot anketu, balstoties uz savām politiskajām nostājām, viņš sākotnēji iegūst rezultātus par savas valsts partiju. Latvijā šie rezultāti parādās portālā LSM.lv. Lietotājs tos redz kā procentuālu sadalījumu starp lietotāja un partijas atbilžu sakritību: "Pilnībā sakrīt", "Daļēji sakrīt", "Pretrunas nav lielas", "Pretrunas ir radikālas". Piemēram, 35% pilnībā sakrīt (kandidāts un lietotājs izvēlējušies vienu un to pašu vērtību), 15% daļēji sakrīt (nesakritība pa vienu pozīciju, piemēram, kandidāts izvēlējies vērtību 5, bet vēlētājs – 4), 10% pretrunas nav lielas (nobīde pa divām pozīcijām) un 40% pretrunas ir radikālas (nobīde pa trim vai četrām pozīcijām).

Ja kādā jautājumā lietotāja un partijas atbildes sakrīt pilnībā, par to tiek doti 2 līdzības punkti, ja nobīde ir par vienu pozīciju ("sakrīt daļēji"), tad par to tiek piešķirts viens līdzības punkts, par divu pozīciju nobīdi ("atšķirības nav lielas") līdzības punkti netiek piešķirti, par trīs vai četru pozīciju nobīdi ("pretrunas ir radikālas") tiek noņemti 2 līdzības punkti. Lietotājam līdzīgākās partijas tiek ranžētas atbilstoši līdzības punktu kopskaitam (no vislīdzīgākās līdz vismazāk līdzīgās).

Pēc anketas aizpildīšanas ir iespējams apskatīt atsevišķi visu to partiju atbildes, kuras anketu jau ir aizpildījuši (šāda iespēja tiek piedāvāta visiem Eiropas Parlamenta 2024. gada vēlēšanās Latvijā kandidējošajiem sarakstiem).

Lietotājs tiek arī aicināts sekot saitei uz "VoteMatchEU" mājaslapu, lai ieraudzītu savu uzskatu saderību ar citu Eiropas Savienības valstu partijām. Tur sakritības noteikšanai tiek izmantots cits algoritms. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti